Společnost mrtvých básníků

Dead Poets Society

• slovenský

Spolok mŕtvych básnikov

USA, 1989, 128 min

1.* (chvíle, kdy se sympatický profesor Keating po vstupu do disciplinované třídy neztotožnil s grafickým výpočtem kvality básně) 2.* (závěrečná pocta Kapitánovi) 3.* (výborný výkon Robina Williamse). Nic dalšího mne nezaujalo, neboť děj je křišťálově předvídatelný a jako poezijní barbar jsem se některými pasážemi musel zarputile pronudit.(26.5.2010)

Peter Weir je výborní režisér o tom nemám pochýb a tento film je samozrejme natočení na dobrej úrovni, len škoda že mňa tento námet vôbec nezobral a nepohltil ako by sa patrilo, nuž básnikom nikdy nebudem a škola ma moc nebavila už za mojich čias študentstva a teda ani nebaví sledovať vo filme aspoň v takomto prevedení. Koniec filmu bola dosť silná momentka a pocta básnikom. ║Rozpočet $16,4miliónovTržby USA $95,860,116Tržby Celosvetovo $235,860,116(11.2.2008)

"Většina lidí prožije svůj život v tichém zoufalství", napsal ve filmu citovaný David Henry Thoreau. Učitel John Keating se mezi studenty elitní chlapecké školy úspěšně pokouší o prevenci této beznaděje a literatura je mu prostředkem. Učí své svěřence barvám a chutím života a zakřiknutí kluci v oblecích v sobě náhle oběvují básníky a herce a dobyvatele dívčích srdcí. Rodiče a usedlejší páni profesoři zatím zděšeně přihlížejí. Přáli by si ratolesti dospělé a odpovědné, chtěli by z nich mít právníky, doktory a bankéře, další občany říše tichého zoufalství. Profesor Keating bojuje ve jménu romantiky a poezie o chlapecká srdce. Jejich středoškolské sny budou muset vyrůst a oprostit se od iluzí ( proto jako pendant k tomuto filmu doporučuji třeba Slámovo "Štěstí" nebo "It´s A Wonderful Life" Franka Capry), ale běda, pokud budou dospívat bez snění. Bez neskutečných ideálů by byl náš svět neskutečně nudný - byla by to šedivá planeta kravat a kufříků. Weirova "Společnost mrtvých básníků" pomáhá (znovu)objevit tu mladickou, bláznivě tvůrčí stránku našich každodenností ubíjených duší. Je to jednostranný pohled na skutečnost, ale ozdravně jednostranný.(17.2.2006)

Jeden z velikánů světové režie Peter Weir natočil v roce 1989 jeden ze svých vrcholů. Svůj příběh zasadil do prostředí chlapecké školy, která nutně ctí TRADICI, ČEST, KÁZEŇ A DOKONALOST. Děj se odehrává v roce 1959 zrovna když na místo angličtináře přichází nový pedagog, kterého nepředstavuje nikdo menší než Robin Williams. Musím uznat že Robin zde svůj pobyt ozdobil možná ještě lepším herectvím než v Dobrém Willu Huntingovi. Ve filmu jsem možná postrádal větší počet dramatičtějších scén, ale jinak naprostá spokojenost. Velice pěkná studie, kterak se dokáží v pubertě měnit charaktery postav. Kdy například z nejodvážnějších se stávají práskači a naopak z nejušlápnutějších se stánou lídři.(21.8.2010)

Tradice, čest, kázeň, dokonalost ... může být pro nevybouřené sedmnáctileté kluky vůbec něco odtažitějšího, než jsou hlavní hesla prestižní soukromé střední školy, kterou navštěvují? A může pro ně být vůbec něco těžšího, než splnit vysoká očekávání svých otců, kteří ve svých synech vidí možnost naplnit svůj vlastní ideál dokonalosti, na který oni osobně ve velké většině dosáhnout nedokázali? Je jasné, že pod takovým tlakem, a ve snaze nezklamat, se mladí žáci v podstatě stávají loutkami v rukou svých vlastních učitelů. Proto příjezd nového učitele angličtiny, který ve svých studentech začne pěstovat schopnost samostatně přemýšlet a žít svůj život na plno, zapůsobí na žáky jako svěží vítr, a některé z nich ovlivní setkání s ním na celý jejich život. P.Weir mě osobně ještě nezklamal. Jde totiž o režiséra, který přesně ví co chce, a také to dokáže říct. Spokojený jsem i s R.Williamsem, pro kterého je ztvárnění postavy charizmatického profesora rolí z rodu těch životních. Přiznám se, že ho mám mnohem radši jako dramatického herce, než jako výborného komika.(21.10.2004)

• - Režisér Peter Weir natočil celý film chronologicky, aby mohl věrohodněji zachytit rozvíjení přátelství mezi profesorem a studenty. (don corleone)

• - Otec Neila (Robert Sean Leonard) chce, aby se Neil stal doktorem. Robert Sean Leonard si lékaře později zahrál v seriálu Dr. House (2004). (casyy)

• - Film se natáčel ve městě Delaware v soukromé škole St. Andrews. (don corleone)