Společnost mrtvých básníků

Dead Poets Society

• slovenský

Spolok mŕtvych básnikov

USA, 1989, 128 min

"Většina lidí prožije svůj život v tichém zoufalství", napsal ve filmu citovaný David Henry Thoreau. Učitel John Keating se mezi studenty elitní chlapecké školy úspěšně pokouší o prevenci této beznaděje a literatura je mu prostředkem. Učí své svěřence barvám a chutím života a zakřiknutí kluci v oblecích v sobě náhle oběvují básníky a herce a dobyvatele dívčích srdcí. Rodiče a usedlejší páni profesoři zatím zděšeně přihlížejí. Přáli by si ratolesti dospělé a odpovědné, chtěli by z nich mít právníky, doktory a bankéře, další občany říše tichého zoufalství. Profesor Keating bojuje ve jménu romantiky a poezie o chlapecká srdce. Jejich středoškolské sny budou muset vyrůst a oprostit se od iluzí ( proto jako pendant k tomuto filmu doporučuji třeba Slámovo "Štěstí" nebo "It´s A Wonderful Life" Franka Capry), ale běda, pokud budou dospívat bez snění. Bez neskutečných ideálů by byl náš svět neskutečně nudný - byla by to šedivá planeta kravat a kufříků. Weirova "Společnost mrtvých básníků" pomáhá (znovu)objevit tu mladickou, bláznivě tvůrčí stránku našich každodenností ubíjených duší. Je to jednostranný pohled na skutečnost, ale ozdravně jednostranný.(17.2.2006)

"Nechat je samostatně myslet. Neblázněte. V tomhle věku. Teď je důležité abychom jim vštípili disciplínu." Snímek z prostředí soukromé chlapecké akademie, kde je jakýkoliv krok pečlivě naplánovaný a vybočení z trasy by mohlo překazit rodiči tak dobře nalinkovaný americký sen. Výborný Robin Williams a hlavně Robert Sean Leonard (DR. HOUSE).(19.2.2008)

Jak jen to ten Peter Weir dělá? Kolik pravdivých slov a emocí dokáže dostat do jednoho dvouhodinového filmu? A vlastně do každého svého filmu. Ať vypráví o škole chlapecké či dívčí, vždy mě dokáže jeho příběh pohltit a podivně „nalomit“. K mému setkání se Společností mrtvých básníků došlo sice poměrně pozdě, nicméně toho dlouhého čekání nelituji – viděla jsem film v ten pravý čas. Viděla... a pochopila. Tváře, jenž neznám, ale jejichž myšlenky mi rozhodně nejsou cizí. Skupina mladých lidí, třída jako každá jiná. Je zde frajírek, obrýlený kluk v první lavici, nadějný herec i zasněný mladík s duší básníka. A také učitel, který je probudí. „Carpe Diem. Seize the day.“ Jsem ráda probuzená. A tenhle film mi to znovu připomenul. "I went into the woods because I wanted to live deliberately. I wanted to live deep and suck out all the marrow of life... to put to rout all that was not life; and not, when I came to die, discover that I had not lived. "(17.11.2007)

Carpe diem! Některé filmy je dobré si jednou za pár let připomenou... a znovu podle nich začít žít. Víc než jenom Přelet nad kukaččím hnízdem pro teenagery. Plnohodnotný autorský počin Petera Weira, který zde opět (jako v Pikniku na Hanging Rock) proniká do světa uzavřené, přísnými pravidly sešněrované společnosti, a zkoumá, k čemu dojde po překročení neviditelných hranic racionálna. Scény nočních výprav do tajuplné přírody, během nichž se recitace vznešených veršů spontánně prolíná se sestupem k divošským pudům uvnitř člověka, jsou stejně magické jako v Pikniku. Jenom civilizační nadstavba kolem nich je tentokrát důmyslněji vystavěná a promyšleněji nasnímána (symetrické kompozice scén ve velké hale, přechod od teplých k chladným barvám, točení se ve víru básnické inspirace, význam každé výměny pohledu mezi učitelem a žákem). Robin Williams hraje učitele, kterého většina z nás nikdy neměla a mít nebude, ale pro radu si za ním díky Weirovu nestárnoucímu filmu můžeme zajít kdykoli. 90% Zajímavé komentáře: Marigold, Dale, Aidan, Cimr, cure(4.4.2009)

• Vitex

Nemůžu za to, ale nevěřím, že se můžou na světě dít takové věci... chtěl bych vidět sedumnástiletého kluka, který by se choval tak jako ti v tom filmu... "naivita" prostupující celý film mi strašně vadila... a ta poslední scéna mě fakt dostala... klasicé hollywoodské postupy, určitě to dostalo kotel oscarů... Něco jako Pravidla moštárny : špatně zpracovaný dobrý nápad.(13.4.2005)

• - Spoiler: Když si členové společnosti do jeskyně přivedou dívky, recitují jim úryvky z Shakespearových sonetů. Dívky to ale nepoznají a mají to za originální komplimenty. (gjjm)

• - Herci Liam Neeson a Dustin Hoffman mohli hrát oba hlavní roli, ale odmítli. V případě Neesona šlo spíš o ústupek, protože režisérovi Petru Weirovi se nezamlouval a naznačil mu, že by spolupráce mezi nimi nemusela fungovat. (don corleone)

• - Původně měl profesor Keatin zemřít na leukémii, ale Peter Weir se rozhodl, že bude lepší, když se bude scénář soustředit hlavně na chlapce. (don corleone)