Společnost mrtvých básníků

Dead Poets Society

• slovenský

Spolok mŕtvych básnikov

USA, 1989, 128 min

Chvilkami nudny, ale aj zaujimavy pribeh studentov a hlavne sympatickeho ucitela Johna Keatinga v podani Robina Williamsa, ktory vyvrcholi az v zavere filmu. Zaver bol dost emotivny a z toho vyplyvalo hlavne to, ze pokial dieta tuzi v zivote nieco robit, tak ho v tom rodicia maju podporovat a nie naopak hadzat polena pod nohy. Film bol nominovany na Oscara za najlepsi film roka, avsak zvitazila drama od rezisera Bruce Beresforda SOFER SLECNY DAISY (1989). Aj reziser Peter Weir bol nominovany za najlepsieho rezisera, avsak Oscara si prevzal Oliver Stone za vojnovu dramu NARODENY 4. JULA / 4. CERVENCE (1989) a taktiez aj Robin Williams mal nominaciu za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak Oscara ziskal Daniel Day-Lewis za dramu MOJA LAVA NOHA (1989). Spolok mrtvych basnikov mal stastie na Oscara len v jednej kategorii a to za najlepsi scenar. Reziser Peter Weir natocil napriklad tieto filmy: GALLIPOLI (1981), ROK NEBEZPECNEHO ZIVOTA (1982), SVEDEK (1985), ZELENA KARTA (1990), BEZE STRACHU (1993), TRUMAN SHOW (1998), MASTER & COMMANDER: ODVRACENA STRANA SVETA (2003) alebo UTEK ZE SIBIRE (2010). _________ Robin Williams - (John Keating) +++ Robert Sean Leonard - (Neil Perry) +++ Kurtwood Smith - (Pán Perry) +++ Ethan Hawke - (Todd Anderson) +++ Josh Charles - (Knox Overstreet) +++ Gale Hansen - (Charlie Dalton) +++ Dylan Kussman - (Richard Cameron) +++ Allelon Ruggiero - (Steven Meeks) +++ James Waterston - (Gerard Pitts) +++ Produkcia: Steven Haft, Tony Thomas +++(28.3.2013)

Co tím chtěl básník říci třído?-- Ehm, že mu to pálilo?.. Má nejdementnější odpověď za kterou se budu stydět ještě šest stop pod zemí. Básníky obdivuju opravdu moc, protože vyjádřit své pocity slovem, větou či rýmem, je práce těžká, ale pro básníka určitě opěvovaná. Společnost mrtvých básníků patří mezi ty druhy filmů, kdy byste se nejraději zavrtali do peřin s knížkou od Arthura Rimbauda a četli a četli až do bezvědomí. Peter Weir uchopil scénář pevně pod svá křídla a z herců vydoloval maximum, takže o špatné odvedené výkony nezavadíte. Čas probuzení byla podle mě nejlepší role Robina Williamse. Ano výstřední John Keating je famózně zahraný, ale jsem přesvědčen že jako doktor Malcolm Sayer byl přeci jen více hlubší a zajímavější tvor. Carpe Diem..až na věky chlapče, až na věky.(2.1.2008)

• Vitex

Nemůžu za to, ale nevěřím, že se můžou na světě dít takové věci... chtěl bych vidět sedumnástiletého kluka, který by se choval tak jako ti v tom filmu... "naivita" prostupující celý film mi strašně vadila... a ta poslední scéna mě fakt dostala... klasicé hollywoodské postupy, určitě to dostalo kotel oscarů... Něco jako Pravidla moštárny : špatně zpracovaný dobrý nápad.(13.4.2005)

Jako učitel mateřského jazyka jen tiše závidím svému filmovému kolegovi Mr. Keatingovi jeho invenci a metody získávání svých studentů pro krásy jazyka, poesie a svobodného ducha... Je mi jasné, že je to pohled filmově idealizovaný, ale tohle je ta cesta, kudy by se měl správný pedagog a učitel čehokoliv vydat. Tenhle nádherný film navíc vypráví o podstatě konzervativní a prudérní Ameriky relativně nedávné minulosti víc, než mnohá syrová dramata, kde je vše pojmenováváno přímo... Australský režisér Peter Weir šel podobnou cestou jako jeho předchůdce Miloš Forman v Taking Off a vyslovil se coby nezaujatý emigrant svou značně bolestnou sondou k pokřivené podstatě maloměšťácké konformní americké společnosti... Jedna z erbovních rolí Robina Williamse, který obdobné charaktery dostává poměrně často (Dobrý Will Hunting, Svět podle Garpa...) a skutečně strhující a emocionální finále... symbolické gesto potlačené revolty mládí...Carpe diem! Podobné filmy: Klub vyvolených, Opus pana Hollanda, Vůně ženy(2.1.2008)

Tradice, čest, kázeň, dokonalost ... může být pro nevybouřené sedmnáctileté kluky vůbec něco odtažitějšího, než jsou hlavní hesla prestižní soukromé střední školy, kterou navštěvují? A může pro ně být vůbec něco těžšího, než splnit vysoká očekávání svých otců, kteří ve svých synech vidí možnost naplnit svůj vlastní ideál dokonalosti, na který oni osobně ve velké většině dosáhnout nedokázali? Je jasné, že pod takovým tlakem, a ve snaze nezklamat, se mladí žáci v podstatě stávají loutkami v rukou svých vlastních učitelů. Proto příjezd nového učitele angličtiny, který ve svých studentech začne pěstovat schopnost samostatně přemýšlet a žít svůj život na plno, zapůsobí na žáky jako svěží vítr, a některé z nich ovlivní setkání s ním na celý jejich život. P.Weir mě osobně ještě nezklamal. Jde totiž o režiséra, který přesně ví co chce, a také to dokáže říct. Spokojený jsem i s R.Williamsem, pro kterého je ztvárnění postavy charizmatického profesora rolí z rodu těch životních. Přiznám se, že ho mám mnohem radši jako dramatického herce, než jako výborného komika.(21.10.2004)

• - Keating žákům navrhuje, aby ho oslovovali "Ó, kapitáne, můj kapitáne" (Oh, Captain, My Captain). To je titul jedné z nejslavnějších básní Walta Whitmana. (gjjm)

• - Text, který se recituje při zahájení každé schůzky Společnosti mrtvých básníků, je ve skutečnosti mírně upravený citát z autobiografické knihy Walden od Henryho Davida Thoreaua. (gjjm)

• - Film se natáčel ve městě Delaware v soukromé škole St. Andrews. (don corleone)