Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Nejlepší marvelovka od prvního Iron Mana. Precizní komiksový thriller, který překvapí vysokým body-countem, skvělým kravaťáckým záporákem a nečekaně nekomiksovými akčními scénami. Všechnu čest Johnstonovi a jeho retro akčňáku, ale pokračování dokonale zvládá formuli "bigger, better...", aniž by upadlo do přehlídky digitálních excesů. Protentokrát nevadí ani předvídatelné marvelovské příběhové kličky. 85%

Helix (2014) (seriál)

1. sezóna - 70%. První pár dílů příjemně mrazivých a nekompromisních, potom sklouznutí do ptákoviny a absolutního guilty pleasure.

Stroj (2013)

Britská low-budget verze Robocopa, kde se kladou naprosto stejné "filozofické" otázky, ale chybí satirický podtón a zábavná brutalita. Promarněná záležitost, jejíž prvotně sympatické zacházení s nízkým rozpočtem (noční scény, slušná práce s osvětlením a efekty) v půlce úplně mizí, a ze Stroje se stává sterilní koridorovka. 40%

Temný případ (2014) (seriál)

1. sezóna - 100%, 2. sezóna - 80%

Pryč od pece (2013)

Hrozivě tomu škodí oficiální synopse. Kdyby to studio v trailerech a propagačních materiálech prezentovalo jako příběh o dvou bratrech, co zápasí se životem v buranský části Pensylvánie, nutná expozice by nepůsobila tak nataženým a vlastně dost banálním dojmem. Jinak naprostá špička s hutnou atmosférou a závěrem, který rezonuje ještě dlouho po tom, co se rozsvítí světla v sále. 80%

Grounded: Making The Last of Us (2013)

Velmi solidní dokument rozebírající veškeré zajímavé složky vývoje jedné z nejlepších her poslední dékady. Jen jedna věc mě zarazila. Neil Druckmann hovoří o Ellie jako o odsexualizované ženské postavě, evidentně si to při psaní scénáře k poslednímu DLC trochu rozmyslel :) 80%

Chlapectví (2014)

Ultimátní sbírka malých-velkých životních momentů a jeden z nejhezčích portrétů dospívání všech dob. Neskutečně precizní režijní výkon Linklatera, od práce s herci až po definování jedné epochy skrz písničky v rádiu. Vrchol letošního Berlinale. 100%

LEGO® příběh (2014)

Nenuceně dojemný příběh schovaný v audiovizuálně nářezovém obalu. Jeden z těch filmů, který jsem chtěl při jeho sledování několikrát zastavit. To abych se pořádně podíval na všechny detaily nádherně zpracovaného Lego světa, samozřejmě. Lord a Miller navíc využívají nepřeberného množství hostujících postaviček a odkazů k posunutí příběhu, nikoliv pouze "for show". A i když mě twist nepřekvapil, tak mě rozhodně potěšil, a ve výsledku absolutně dojal. Your turn, Pixar. 90%