• Krátkometrážní

Noví mutanti (2020)

Nikdy jsem nebyl a asi ani nebudu příznivcem a zarytým fandou zfilmovaných „Marvelovek“. Ač mi komiksová podoba všech těch hrdinů či animované verze nevadily, filmová zpracování jsou pro mne jedním velkým utrpením. Série X-Men mě tak rovněž zcela minula (tedy viděl jsem úplně první film a nějak zvlášť jsem okouzlen nebyl), takže tahle rádoby scifi-hororová podívaná pro náctileté mou krevní skupinou taktéž není. Dodívat se do konce, jo to byl pro mne ten pravý horor.    Nesympatické postavy, stupidní děj a hromada nudy – to je jen strohý výčet všech záporů, na které jsem tu narazil. Ona tajemství a noční můry z minulosti jsou tu u všech jen zhruba načrtnuty, pár pokusů o děsivé momenty by se tu našlo, ovšem vše je obaleno hromadou nudné vaty, u které jsem jen protáčel panenky. Máme tu lesbickou vložku, bez které by to v dnešní době už ani nešlo, jen ten černoch a nějaká ta „transka“ mi tu chyběli, aby se splnily všechny ty novodobé zvrácené kvóty.    Kreatury se smajlíkem na ksichtu, pedofilní kněz ani ohořelá přítelkyně moc nezabrali a tak jediné, co trošku potěšilo, byl ten digitální medvědí démon. Celé to však působilo, jako by to bylo natočené pro diváky do patnácti let, a když jsem se podíval na celkový rating – taky že skoro jo. Ty vole, na tohle jít do kina, tak odcházím děsně nasraný. Anya Taylor-Joy jasně nejlepší na celém filmu. I díky ní tomu dám alespoň podprůměrné ohodnocení, protože jinak bych šel s procenty ještě dolů. Malé děcka budou možná potěšeny, jinak ubohost. 40%

Street Kings 2: Město aut (2011)

Kvalit původních Street Kings to nedosahuje ani omylem. Tohle rádoby „volné pokračování“ s nimi nemá společného absolutně nic – kromě zkorumpovaných poldů. Pár přestřelek tu je, mrtvých taky ale jediné co dokáže trošku zaujmout, byly ty polonahé striptérky. Jinak to byla vážně podprůměrná bída. Ray Liotta nikdy nepatřil mezi moje oblíbence, ale viděl jsem ho zahrát už mnohem lépe. Zbytek tu byl tak nějak do počtu. Největší chybou bylo, že tvůrce odhalil skutečnou pointu filmu moc brzo a pak už to bylo vcelku o ničem. Škoda té pěkné těhulky (Inbar Lavi je vcelku pěkná baba). Hodně slabých 40%.

Street Kings (2008)

Aby byl tento film v červených číslech, to sice nevidím, ale i tak to byla lehce nadprůměrná akční jízda. Keanu Reeves podal solidní výkon a byl jasným tahounem celého filmu. On se pro podobné role prostě hodí a s věkem je čím dál lepší a lepší. Ostatní známé i méně známé tváře si taky nevedly špatně. Hugh Laurie mohl dostat více prostoru, Martha Higareda je sakra pěkná ženská, mrtvých tu bylo dost, některé akční scény paráda – jiné přemrštěné, samotná zápletka taky nebyla nejhorší, no určitě nelituji, že jsem se na tento film podíval. 60%

The Jigsaw (2014)

Puzzle nepatří zrovna mezi moje nejoblíbenější koníčky – nemám na ně trpělivost (hlavně na ty složitější), to ale neznamená, že jsem žádnou nikdy neposkládal. Tento snímek nám to hlavní nabídne až v závěrečných minutách, zbytek byl jen takovou „výplní“ k finálnímu překvapení. Atmosféra nějak úchvatná nebyla, ale nemůžu říci, že by mě tento kousek nezaujal. Taková neškodná průměrná podívaná, která uteče jak voda…

Alpha Wolf (2018)

Normálně se říká „do třetice všeho dobrého a zlého“, ale já měl bohužel tu smůlu, že jsem si v posledních dnech vybral tři filmy s vlkodlačí tématikou a jeden byl horší než druhý. Tento rok mám zatím hodně velkou smůlu na výběr filmů až na pár světlejších výjimek. Když jsem viděl herecké obsazení, čekal jsem přece jenom alespoň průměrnou podívanou, ale bohužel…Casper Van Dien a jeho skutečná manželka Jennifer Wenger se vzali jen chvíli před natočením tohoto kousku, takže zahrát si manželé i ve filmu, jim nedělalo žádný problém. Jenže co chcete hrát, když celý scénář je téměř celý lichý, nudný a plný scénáristovy fantasmagorie, u které nevíte, jestli se máte smát nad hloupostí nebo brečet.    Již samotný úvodní útok vlkodlaka na dva lovce byl dost amatérsky provedený, takže jsem si přestal dělat veškeré naděje na zajímavou podívanou. To jsem však ještě netušil, kam až jsou v tomto filmu ochotni zajít. Nejenže se zde promění ve vlkodlaka sám hlavní hrdina, ale i pokousaný pes projde vlastní proměnou – akorát opačnou – v člověka. To už jsem se musel začít smát. A smích nad trapností mě nepřešel ani ve chvíli, kdy na vlkodlaka stačilo hodit pár stříbrných mincí a upálit ho v autě. Těch vlkodlaků tu bylo více a jejich proměny zas tak špatné nebyly, co se masek týče – jo to už bylo horší.    Dočkáme se i nějakého toho gore, pár krvavých šrámů, nahoty, rozsápaných hrdel, ale tím výčet zajímavých prvků tohoto filmu asi končí. Ani se moc nedivím, že tento film se u diváků dočkal dost velké kritiky a nízkého hodnocení. Sám jsem neustále pokukoval po časomíře, kdy tato ubohost konečně skončí. Casper Van Dien nikdy nepatřil mezi TOP herce, ale několikrát podal o hodně lepší výkony, než tomu bylo zde a ostatní tu byli spíš jen do počtu.

Vlkodlaci třetí říše (2017)

Jméno Andrew Jones si vysloužilo čestné místo v mém seznamu nejhorších režisérů, které znám. Zatím jsem toho od něj moc neviděl, ale už teď tuším, že se v něm umístí hodně vysoko. Něco tak ubohého jsem už dlouho neviděl. Nejenže zde zcela ignoruje historické fakta a ohýbá si je dle obrazu svému (protože má na svědomí i samotný scénář), ale ještě má tu drzost většinu svých paskvilů označit za „hororový žánr“. Přitom ten největší horor je ten, se na jeho filmy dodívat vůbec do samotného konce.    Několikrát jsem se musel ujistit, že tohle nemá na svědomí Asylum či Syfy. Fandové hororového žánru vyjdou na prázdno téměř úplně, protože slibovaní vlkodlaci se tu objeví až v závěrečných minutách a to ještě jen na krátký okamžik. Na své konto si nepřidají žádnou oběť a jsou zabiti obyčejnými kulkami do hlavy. Ne nedělám si srandu. Když k tomu připočítám i směšně laciné gumové masky a jednu rádoby proměnu, bylo po velké parádě. Zbytek filmu je totiž spíše jakousi parodií na válečné filmy s nepovedenými komickými vložkami, tupými postavami, hromadou nudných pasáží a spoustou nelogických momentů. Jo málem bych zapomněl na několik prostřelených čel (hlav) s digitální krví.    Mengele a jeho žena Ilsa (Bestie „děvka“ z Buchenwaldu) to byl ale špatný pokus o vtip, stejně jako trapný Hitler nebo přepadení vojenské transportu. Představte si zorané pole a uprostřed cesty pár klád a klacků. Docela by mě zajímalo, kde se ti nacisti schovali, že je nikdo neviděl…Asi nejzajímavější na tom všem byla ona čtveřice vojáků „vězňů“, jenomže ti tu zas až tolik prostoru nedostali. Místo toho sledujeme romanci mezi nechvalně proslulou dozorkyní a jedním z německých vojáků, manželskou krizi – a já si pořád říkal, sakra kde jsou ti slibovaní vlkodlaci…?

Uncaged (2016)

To jsem zas takhle dostal jednou nápad, pustit si nějaký ten kousek s lykantropií. Náhodná volba však nedopadla vůbec dobře a musím uznat, že tento film je velmi ale velmi špatným vlkodlačím počinem, od kterého dejte raději ruce pryč. Až amatérské zpracování totiž vypadalo po většinu času hrůzostrašně (ne však až tak svým obsahem, ale hlavně kvalitou). Jediné co bych snad dokázal pochválit, byla komiksová vložka, která nám poodkryje děsivou minulost Jackovy rodiny + masakr ve vlaku a vcelku pohlednou afroamerickou herečku Paulinu Singer. To je asi tak vše.    Nějakých originálních nápadů se tu nedočkáme vůbec, vlkodlačí proměna sice úplně nejhorší nebyla, ale za celý film jí uvidíme asi dvakrát. Útoků a mrtvých tu taky moc není (většinou mimo záběr kamery), ale za to je tu celá hromada nelogických nesmyslů a nezáživných dialogů. Když k tomu připočítám i dost nesympatické herecké obsazení a chabé výkony, bylo vymalováno. Ani se moc nedivím, že tento film není u nás zas až tak moc známý a dostalo se mu nízkého hodnocení napříč internetem.    Režisér se sice snažil navodit alespoň místy nějakou trošku záživnější atmosféru, ale moc se mu to nedařilo. Stejně tak i rádoby komediální prvky se poněkud míjeli plánovaným účinkem. Trefnější by bylo napsat, že se u většiny zápletky budete spíše nudit, než abyste se bavili. 30%

Šavlozubý tygr (2005) (TV film)

Společnost Sci-Fi Channel dnes již známá spíš jako Syfy vytvořila za dobu své existence celou řadu levných céčkových filmů, z nichž spousta patří spíše do podprůměrných vod hororového – scifi žánru a tento kousek je jedním z nich. Kdo by snad očekával nějakou kreativní podívanou s dobrým scénářem a triky, ten ať se raději podívá po jiném filmu a tento nechá ležet zcela bez povšimnutí. Milovníci levných braků si možná přijdou na své, ale i ti se zde dočkají jen minima dobré zábavy.    Děj zrovna moc originality nepobral. Opět zde máme chamtivého majitele, který si hraje na boha, kašle na bezpečnost a začne brečet, až když už je pozdě. Samozřejmě nesmí chybět ani hromada „plochých“ a nezajímavých postav, které jsou zde jen počtu, aby bylo mrtvých co možná nejvíc. Když k tomu připočítáme i chabé herecké výkony a otřesné digitální triky, je vymalováno.    Porce gore tu bylo dost, uhryznuté končetiny, kutálející se gumové hlavy, stříkající krev, střeva – jenomže zpracování bylo tak žalostné, až mi z toho bylo místy i do breku. O nějaké alespoň trochu kvalitní atmosféře si rovněž můžeme nechat jen zdát. Digitální šavlozubí tygři taky moc krásy nepobrali a těch pár známějších tváří, které se zde objevily, už to zachránit nedokázaly.

Bengálský tygr (2010)

Tento film již běžel několikrát v televizi, ale doteď jsem ho přehlížel. A ukázalo se, že naprosto zbytečně. Jde totiž o docela povedenou záležitost s minimem herců, solidně vygradovanou atmosférou a rozhodně nemůžu říci, že bych se u jeho sledování nudil. Ještě mám dodnes v paměti film Mamba (1988), ve kterém byla ve svém bytě uvězněna žena s nebezpečným plazem. A podobně jako tehdy i zde si režisér dokázal vystačit s málem. Nebyl potřeba vysoký rozpočet, prostě to chtělo jen zručnost a schopnost pracovat s detaily a vytvořit solidní atmosféru, která by diváka upoutala do křesel.    Navíc zde byla ještě jedna přednost – hezká hlavní hrdinka, na kterou se pěkně dívalo. Briana Evigan tu téměř po celou dobu běhala jen ve spodním prádle a tílku, navíc podala i velmi solidní herecký výkon. To její filmový bratr mi lezl neskutečně na nervy. Já nechci nikoho odsuzovat ani zesměšňovat, ale podobné dítě nebo sourozence bych doma určitě nechtěl. Neměl bych na to nervy a tady jsem si několikrát přál, aby toho malého klučinu prostě jen hodila tygrovi do chřtánu a zdrhla sama. Ale to bychom přišli o všechny ty emoce, které k tomuto příběhu prostě patřily.    Co se samotného tygra týče, tak jsem byl strašně rád, že se zde pracovalo s živým zvířetem a jen s minimem digitálních efektů. Jeho cvičitel by zasloužil smeknout klobouk. Nádherná šelma byla rovněž klenotem tohoto příběhu. Připočítám-li několik silných momentů, byl jsem ochoten přimhouřit oko i nad několika chybami (nelogickými prvky), které se tu samozřejmě rovněž objevily. Zážitek z filmu mi rozhodně nepokazily.    Burning Bright určitě můžu doporučit. Celkově film netrvá dlouho, je tu k vidění dost akce i atmosféra byla dobrá, hlavní hrdinka pěkná – takže v mých očích jde o lehce nadprůměrnou záležitost. 60%

Bestie (2022)

Po tomto filmu jsem ještě před jeho premiérou nenápadně pokukoval a těšil se, až si ho pustím. Zvířecí kousky mám hodně rád a od dob velmi dobrého filmu Lovci lvů, jsem postrádal více takových kousků (ve kterých by hrál hlavní roli lev či lvi). Jasně pár takových natočeno bylo, ale většinou šlo o hodně průměrné záležitosti a tak jsem si od nové Bestie sliboval opravdu hodně. Trailer nevypadal vůbec špatně, leč nakonec to tak slavné s tímto filmem nebylo. O čemž svědčí i hodně průměrné hodnocení napříč internetem.    Důvod je celkem prostý. Scénář nám prostě kromě několika krvavých chvilek, nabídne totiž spíše jen ne zas tak záživné rodinné drama, několik nelogických momentů a scén – při kterých si nejeden divák bude ťukat na čelo. A že jich tu bylo. Jasně – máme tu nádhernou krajinu, celkem poutavý úvod s masakrem lvů a následně i části pytláků, ale než se potom začne dít něco zajímavého, dost dlouho to trvá. A mezitím je vše vyplněno dvojicí dospívajících dívek, které si zpočátku moc sympatií svým rozmazleným chováním nezískaly. Pořád jsem byl ale ochotný přistoupit na onu hru „na kočku (no tady to byla pořádná míca) a na myš“.    Jenže samotný lev je zde kapitolou sám pro sebe. Zatímco drtivou většinu svých obětí zabil jedinou ranou, byl lstivý a mazaný a nelítostný, tak s naší rodinou si místy nevěděl moc rady, dokonce si nechal jen tak ledabyle píchnout holou rukou uspávací šipku do zadku, jindy zas absolutně necítil upoceného a zakrváceného tátu, který byl od něj ani ne půlmetru. No a v neposlední řadě samotný finální souboj. To se musí vidět, ale jako zasmál jsem se u něj opravdu dost a dost.    Bestie má pár dobrých momentů, ale tvůrčí bujná fantazie a přehnanost z tohoto filmu udělaly jen obyčejnou průměrnou záležitost. Dokážu ale ocenit i vcelku dobré herecké výkony (i když postavy mi lezly na nervy) a samozřejmě krásnou přírodu. Škoda, že se tu hlavně řešily rodinné bolístky, než aby se tu lev vyřádil daleko více. 50%