• Krátkometrážní

Hrdina má strach (1965)

Celkem pohodová satyra s poněkud divným koncem, tedy alespoň pro mne. Nemůžu však upřít, že jsem se u sledování docela bavil a věřím, že to tahle na pracovištích fungovalo, protože dneska mi přijde, že je to snad ještě i horší. Všude samý bonzák, nebo vlezdoprdelka a opravdu schopných kolegů/kolegyň jako šafránu, o praktikách na různých pracovištích raději nemluvě. Herecké výkony slušné, Hrušínský jasně nejlepší – taky ale dostal pochopitelně nejvíce prostoru. Jo Kalič…taky jsme jednomu tak říkali…

Jaka to melodia? (1997) (pořad)

Až do nedávna jsem o tomto pořadu neměl ani tušení a to už existuje hezkou řádku let jak vidno. Tu a tam ale zabrousím i na polské stanice a mrknu na něco z jejich „repertoáru“. Soutěž v poznávání písniček a kapel z celého světa díky několikavteřinovým ukázkám + známá osobnost zazpívá pár písniček. Z našich tam byla opravdu i Helena V. (dá se na ní mrknout i na youtube…).

Pošli to dál (2000)

Slušný americký „doják“ u kterého ve finále ukápne nejednomu i nějaká ta slza. Já sice podobně laděné filmy moc nevyhledávám, ale když už to bylo v televizi a já neměl co dělat…Tvůrčí myšlenka dobrá, realizace místy trošku pokulhávala, ale mělo to hlavu i patu, hrálo se tu na city a vyšší „poselství“, dobré herecké výkony většiny zúčastněných a náprava některých lidí by vážně stála za to. Navíc Helen Hunt to tu neskutečně seklo a kupodivu to nebyl Spacey, kdo táhl celý film sám, ale zdatně mu tu sekundoval i mladý hrdina…

Muži v naději (2011)

Čumění na zadek a do výstřihu Vicy Kerekes, jebačka v síti, pohledná Hřebíčková a nadržený nevěrník Macháček – jo to jsou věci, které mi alespoň na chvíli uvíznou v paměti z tohoto filmu. Několikrát jsem se skutečně dobře nasmál (jak některým situacím, tak hláškám), Polívka si taky nevedl špatně – samotný příběh rovněž nebyl špatný a hlavně nebyl zbytečně trapný – jak je tomu u podobných novodobých českých filmů (ne)dobrým zvykem. 60%

Příšerné stíny (1927)

Je velmi smutné, že se tento němý klenot po požáru v roce 1965, který zachvátil uložiště filmů v trezoru MGM zřejmě již navždy zapsal na seznam ztracených kousků. Po mnoha letech přišlo Turner Classic Movies se spásnou myšlenkou, jak alespoň „částečně oživit tuto klasiku“ a pověřilo producenta Ricka Schmidlina, aby za pomocí dobových fotografií a doprovodných titulků vytvořil foto rekonstrukci filmu. Což jak se následně ukázalo, bylo velmi odvážným ale za to velmi dobrým nápadem a alespoň částečně si tak diváci mohli vychutnat starý detektivní příběh. Jasně nebylo to ono (hraný film je přece jenom lepší než nějaké fotky), ale i tento počin měl rozhodně své kouzlo. Díky titulkům, skvělé doprovodné hudbě a samotným fotografiím (z nich některé byly vskutku děsivé) tak vzniklo dílo, které si jistě zaslouží diváckou pozornost. Lon Chaney nebyl jen mistrem mimiky a převleků, ale i výborným hercem. Děs z něj šel i ze samotných fotek. Když k tomu přidám i půvabnou Marceline Day, já byl prostě spokojený. Je ovšem těžké hodnotit „foto film“ – protože originál to nedokáže nikdy plnohodnotně nahradit. Nicméně pokud máte rádi „rarity“, tak byste si tohle určitě neměli nechat ujít! 60%

Svatba jako řemen (1967)

Mladý policajt byl dobrý „kolík“ a alespoň s ním byla prdel…No co co co…Úsměvná komedie na (ne)úsměvné téma znásilnění a další následky z toho plynoucí. Herecké obsazení bylo velmi dobré, stejně jako výkony většiny zúčastněných. Janžurová coby koketa, trojice ochlastů + ti dva najebaní hudebníci, no a ani svatebčani neměli chybu. Spousta dobrých hlášek a dokonce i trocha té dramatičnosti. Já byl spokojený, takže nadprůměrné ohodnocení je zde na místě!

Volby 2020 (2020) (pořad)

Tak komedie ala demokratické krajské a senátní volby opět proběhla a to nejen v „záři reflektorů“, ale hlavně nyní po sečtení hlasů „v zákulisí“, kdy se doteď největší sokové a odpůrci statečně a zákeřně spojují, jen aby odstranili z cesty ty druhé – hlavně tedy ANO – no já babišovce nevolil, takže by mi to mohlo být jedno, ale.... A to teprve bude komedie, bohužel to zase odserou obyčejní lidi. Náš národ je stejně nepoučitelný, škoda slov.

Tohle je válka! (2012)

Tahle to dopadá, když se dva „zamilují“ do jedné a té samé holčiny a ta je shodou okolností kunda jako ve své době Reese Witherspoon. Horší je, když jste nejlepší kámoši, dokonce spolu makáte v práci, jste oba drsňáci a navíc i ona vás chce opíchat oba dva. Mělo to pár slušných akčních pasáží i humorných momentů, ale žádný zázrak se nekonal. Kupodivu mi tady zas až tolik ta romantika nesrala, jak tomu obyčejně bývá u jiných (podobných) filmů.

„Já už budu hodný, dědečku!“ (1978)

Miloš Kopecký předvedl slušný výkon, ale i já se přikláním k názorům, že jsem ho viděl, hrál lepší role. Líbilo se mi však, jak všechny kolem sebe neustále buzeroval a když už se měl omluvit, způsobil ještě větší „průser / trapas“. Nejvíce pobavila kantýnská, která ho přišla zkasírovat na generálce, nebo jak si udělal prdel z ředitele i mladé Veškrnové, nebo jak vypouštěl kola všem, kdo mu stáli před barákem. Ostatní herci a herečky si ovšem rovněž nepočínali vůbec špatně, prostě taková průměrná oddechovka. 60%

Žraloci mezi námi (2016) (TV film)

Rozhodně zajímavý dokument, který jsem si náležitě vychutnal. Rád se potápím, žralok bílý mě vždycky fascinoval a má můj respekt (potažmo všichni žraloci – zatím jsem měl tu čest plavat v blízkosti a pozorovat jen citronové žraloky), nicméně do podobné „ochranné bariéry“ bych asi nevlezl, i kdyby mě tisíckrát přesvědčovali jak je bezpečná.