• Krátkometrážní

Dobrodružství kriminalistiky - Tým (1989) (epizoda)

Tým je dalším slušným dílem, leč mezi TOP nepatří. Přesto jsem se u něj bavil od první minuty až po tu poslední. Přestože totožnost pachatele známe celkem brzo, bylo zajímavé sledovat všechny ty kriminalistické metody a techniky, jak mu postupně dokazovali jeden zločin za druhým. Akorát jsem nechápal, proč když byl tak výborný kutil a měl toho tolik načteného (pachatel) udělat tak zásadní chybu, že všechno důležité naházel do jednoho mělkého potoka a proč chodil vykrádat kabinky na plovárně. To byl vážně chuj a přestal být ostražitý (navíc kdyby střelil to zlato a šperky – mohl být v balíku), jenže když ON to dělal hlavně pro zábavu…Jiří Adamíra si tu zase střihl roli pana rady, akorát tentokrát ne toho pražského. 70%

Dobrodružství kriminalistiky - Rekonstrukce (1989) (epizoda)

Dostat od doktora na předpis proti obyčejné chřipce nějaké vitamíny a nepatrné množství heroinu – tak to už v dnešní době nepůjde. Nicméně mě tato možnost ve staré Anglii celkem překvapila. ON celkově je tento díl rovněž zajímavý svou pointou zákeřným sériovým vrahem (novomanželem), kterému by to možná i prošlo, nebýt dvou otravných babek, které byly vážně na ránu – zase se ale postaraly o polovinu zábavy. Jo jo on totiž tento případ měl i své humorné stránky. Vašut coby inspektor slavného Scotland Yardu si nevedl vůbec špatně a rekonstrukce vražd se ukázala býti rovněž velmi důležitou a nepostradatelnou „pomůckou“ při vyšetřování a získání klíčových důkazů.

Dobrodružství kriminalistiky - Krev (1989) (epizoda)

V mých očích jde zatím o nejlepší díl tohoto seriálu. Nejen že nás napříč příběhem doprovází správně ponurá atmosféra (zmizení dětí, vraždění ovcí), ale i důkaz toho, že je občas potřeba obejít zákon i pro policisty a inspektory, aby jim tento prohřešek dopomohl dopadnout pachatele a to já schvaluju. Jak Dlouhý tak Vinklář předvedli vynikající herecké výkony. Bylo tu i humorné odlehčení – no prostě šestý díl mě bavil od začátku až do úplného konce se vším všudy.

Dobrodružství kriminalistiky - Střela (1989) (epizoda)

Tentokrát tu máme sňatek z rozumu, akorát že obráceně. Ochlasta, kurevník a karbaník Petr Čepek okouzlil paničku v nejlepších letech, která už nadále nechtěla býti starou pannou, leč ON ani tak netoužil po jejím těle, jako spíš majetku a podle toho se pak začal chovat. Jenže se choval jako prase ke všem okolo sebe a tak když ho odbouchli, bylo těch podezřelých hned několik. Vrah to měl celkem promyšlené, ale světlo světa spatřila balistika, která coby nová metoda začala teprve nedávno nabírat první slávu a i tentokrát dopomohla chytit pachatele. Čepek byl excelentní, to se musí nechat, Maciuchová – Brodský – Munzar – Vaculík však rovněž odvedli slušnou práci a k pousmání byl i manželský pár chudáků a to neustálé vyčítání Valérie Zawadské…

Dobrodružství kriminalistiky - Otisk (1989) (epizoda)

Otisky prstů jsou stejně „dobrým důkazem“ jako taková rtěnka na límci košile. To je pak panečku pěkný průser. Tento díl nepolevil z kvality svých předchůdců, takže i zde jsem byl velmi potěšen. Sice jsem tvůrcům moc nežral ono vyobrazení toho, že se děj odehrává v USA, ale budiž. Herecké výkony byli dobré, tady si určitě stěžovat nemůžu. Co se samotné zápletky týče, tak pár slabších míst by se tu našlo (třeba fakt, že šerif neprohledal okolí kvůli placatce a na to přijdou až borci ze soukromé agentury…), ale i tak opět nadprůměrná záležitost.

Dobrodružství kriminalistiky - Bertillonáž (1989) (epizoda)

Zarputilý přepisovatel (písař) Bertillon sedl O. Havelkovi mnohem lépe, než jeho role v Panoptiku města pražského – to musím uznat. I díky němu se mi třetí díl tohoto seriálu taktéž hodně líbil. Mělo to něco do sebe a jeho technika sic měla údajně jepičí život, byla velkým přínosem pro kriminalistiku. Rovněž musím pochválit výkon Jozefa Husára (coby vraha a anarchistu), který loupil a vraždil. K pousmání bylo přeměřování vězňů a jejich rýpavé komentáře ve věznici (přeměřování pinďoura…). Takže i v tomto případě jsem byl velice mile překvapený.

Dobrodružství kriminalistiky - Jed (1989) (epizoda)

Jak vidno sňatky z rozumu byli a vždy budou ve větší míře, než ty z lásky. Je přeci jasné, že raději dá většina přednost životu v bohatství před chudobou, jenže co když s vámi někdo nepěkně takříkajíc „vyjebe“? To by jeden vážně zabil! Zvláště je-li ctižádostivý a toužící po postavení a penězích. Kráska Lafarge na to však moc chytře nešla. Sice až do své smrti tvrdila, že svého starého nezabila, ale věda je všemocná a jed na krysy účinný – zvlášť když s ním otrávíte člověka. Ladislav Frej st. a Viktor Preiss skutečně předvedli velmi slušné herecké výkony a celý tento příběh stál hlavně na nich. Anke Sevenich byla pohledná dáma, to se musí nechat, já však svou pozornost věnoval především Věře Vlčkové, pro kterou role komorné byla jednou z posledních. Ještě téhož roku (1989) totiž zemřela…

Dobrodružství kriminalistiky - Stopa (1989) (epizoda)

Dámy a pánové a takhle vznikl jeden z nejlepších československých krimi seriálů všech dob. Je na stejné úrovni jako Hříšní lidé – možná ještě o chloupek lepší. A právě Dobrodružství kriminalistiky mě provázelo mým dětstvím. Nikdy jsem však neviděl úplně všechny díly, což teď samozřejmě hodlám napravit. Až se mi nechce věřit, že v režisérském křesle seděl Antonín Moskalyk, který dva roky předtím točil Panoptikum (které se moc nepovedlo a šlo o šedý průměr). V tomto prvním díle se podíváme na to, jak vzniklo odlívání stop coby důkaz k usvědčení pachatele. Vynikající Boris Rösner zde zcela exceloval, Simona Stašová uhranula nejednoho diváka svým napěchovaným dekoltem. Velmi povedený díl se slušnou zápletkou.

The Room in the Tower (2015)

Příběh z pera spisovatele E. F. Bensona byl uveden v krátké animované verzi, nás zavede společně s hrdinou Oliverem do strašidelné domu obývaného ještě divnější rodinkou. Zpočátku to i vypadalo, že by nás mohla doprovázet zajímavá atmosféra, ale dost mi to rušil hlas vypravěče. Snad kdyby tam místo toho dali doprovodné titulky, bylo by to o pověstný chloupek lepší.

Inès, infirmière très privée (2016)

Ines je velmi svědomitá zdravotní sestřička. Doma na ní její starý sere a tak hledá uspokojení u svých pacientů a kolegů. Což není od věci, takové nadstandardní služby se ve zdravotnictví jen tak nevidí. Zvláště když nadržených pacientů, sestřiček i doktorů tam je povícero. Prostě správný kolektiv i pracovní prostředí. Tak přiznám se, že takový pobyt v nemocnici, nebo „domácí péči“ bych si asi taky nechal líbit a to na Péčka nečumím. Tenhle kousek se ke mně dostal omylem, ale když už tak jsem na něj v rychlosti mrkl. Ines Lenvin nebyla špatná, ale nejvíc se mi líbila její kolegyně Alexa Tomas.