diodoros

Pavol G.

okres Ilava

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 11.2.2015  16:54
    Death Note - Zápisník smrti (TV seriál) (2006)

Premena mladého študenta po tom, čo sa mu do rúk dostane takmer neobmedzená moc nad životmi všetkých v jeho okolí. Po dejovej stránke majstrovské dielo (pri takej predlohe bodaj by nie...), animácia je dostatočná, dabing dobrý, hudba výborná, postavy zaujímavé, dejových zvratov je kvantum. Mangu seriál spracováva veľmi dobre, nie sú tu nijaké fillery a z pôvodnej predlohy vypadlo iba pár scénok, aby dej tvorcovia urobili dynamickejším plus pár filozofických a umeleckých scénok pridali. Dej sa teda vyvíja neustále vpred, nič ho nespomaľuje a jediné, čo mohli tvorcovia lepšie prepracovať je záver, ktorý pôsobí príliš narýchlo o neuzavreto. Padajú názory, že po dejovom zvrate v 2/3 seriál poznateľne zoslabne, s čím súhlasím iba čiastočne - je to možno slabšie oproti predchádzajúcim dielom, ale takto je to aj v mange (z ktorej niektoré kapitoly aj tak vystrihli, aby to čo najviac skrátili) a jednak tá neobľúbenosť skôr pramení z toho, že prídu nové postavy, s ktorými som ale ja bol spokojný. Oproti ostatným nekonečným japonským seriálom plným blbostí a fillerov je to ale aj tak stále nadpriemerné dielo.

• 1.2.2015  18:20

Najkratšia bondovka, prvá bondovka, ktorá priamo nadväzuje na predchádzajúcu, prvá so zmeneným tradičným hlavňovým úvodom a prvá bez "shaken, not stirred" a "Bond. James Bond". Opäť žiadny Q ani ostatné technické srandičky, ale drsné a prehnané súboje, naháňačky a prestrelky - všetko v štýle svojho predchodcu. Craig opäť výborný, z vedľajšákov tradične najlepšia Judi Dench, akcia dynamická, strih šialene rýchly, hudba dobrá. Dej začína tam, kde Casino Royale končí a hoci je o niečo slabší, tak ako uzatvorenie príbehu Casina funguje skvelo a kvalitne to celé dotvára a uzaviera - najmä ten otvorený koniec Casina a mierny chaos ku koncu. Artové prirovnania nechápem, akcie je tu viac než dosť a to, že príbeh sa aspoň trochu zameriava aj na postavy a skúša vytlačiť nejaké emócie (čo ho miestami spomaľuje a posúva do konverzačnej roviny) u mňa určite nie je na škodu.

• 1.2.2015  17:43

Nový hlavný predstaviteľ, staronový režisér a úplne nový štýl. Žiadne guľomety a raketky v aute, žiadne lasery v hodinkách, žiadne dômyselné srandičky, žiadny Q. Namiesto nich triezvejší výzor a prístup držiaci sa po technickej stránke skôr pri zemi. Craig je výborný, ostatní hereckí kolegovia za ním v ničom nezaostávajú, úvodná pieseň a hudba dobré, akcia so všetkými svojimi naháňačkami a drsnými súbojmi samozrejme prehnaná (ale aspoň je myslená vážne), scenár a dialógy skvelé, dej je spletitý, efektne strieda akciu s konverzáciou a aj keď je pri konci trochu chaotický, tak v záverečnom "Bond. James Bond" perfektne vyústi a kvalitne navnadí na pokračovanie. Oproti celkovému odľahčenému dojmu predchádzajúcich dielov (a tiež po prepálenom Dnes neumieraj) je to obrovský kvalitatívny a atmosférický posun.

• 31.1.2015  17:37

Začnem hlavnými negatívami - to, že tvorcovia sa sem snažili napratať čo najviac postáv z mangy a seriálu je síce pekné, ale nakoniec vedie k tomu, že postavy tu sú skôr do počtu a ich úloha v deji je vedľajšia. Tiež je nevýhodou dejové línia s Aošim, ktorá je jednoducho dokašľaná (hoci keby postavu Aošiho dali už do prvého filmu, tak by sa tomu dalo predísť) a jednu z najzaujímavejších postáv mangy iba deformuje. Celkovo si neviem veľmi dobre predstaviť, ako by sa na to všetko - haldu nových postáv, dosť rýchly dej skákajúci z jednej mangovej kapitoly do druhej - pozeral človek, ktorý mangu ani anime nepozná. S ostatným som ale spokojný. Akcia je výborne natočená a dynamická (v tradícii prvého dielu), súbojov je viac než dosť a vcelku dobre sa hodia do deja, hlavní herci sú skvelí (aj keď vedľajší to skôr preháňajú), hudba perfektná a záverečné navnadenie na posledný diel je dostatočne pútavé. Záverečný diel celkovo u mňa definitívne rozhodne, čo tvorcovia zamýšľajú a spravia s vedľajšími postavami a či ich príbehy odbijú ako v slabom Novom Kjótskom príbehu a či tam (a tým pádom aj tu) budú iba do počtu alebo z nich urobia plnohodnotné postavy, tak ako v mange. Ako som ale povedal, s ostatnými stránkami som zatiaľ spokojný.

• 31.1.2015  17:07
    Predátor (1987)

Partia kulturistických žoldákov kdesi v Južnej Amerike zisťuje, že ich misia nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdalo, ale na to každý (vrátane diváka) zabudne, keďže na scénu nastúpi neznámy predátor, ktorý ich sám začne loviť... Prostučký dej, výborná hudba, skvelý (alebo skôr sympatický) herecký tím hrajúci zaujímavé postavy, legendárne hlášky a kultová obluda. Maska predátora aj po rokoch vyráža dych, v deji je zvratov tak akurát a hoci je to čistý mačistický akčňák bez zbytočných kecov, tak človek nemá pocit, že by jeho intelekt tvorcovia podceňovali alebo urážali ako u dnešných filmov - všetko je tu premyslené a výborne do sebe zapadá.

• 30.1.2015  16:25

Veľmi zvláštna bondovka, veľmi zvláštna úvodná pieseň, veľmi zvláštna (až komiksová) zlodušská dvojka. Ospravedlňujem sa, že som akciu v Zlatom oku nazval nereálnou až smiešnou - oproti tomuto to fakt nie je nič. Je tu aj pár dobrých nápadov a scén (automobilová naháňačka a súboj na ľade), ale všetky sú prebité neuveriteľnými prehnanosťami a blbosťami, ktoré sú také nereálne až sa ony sami z diváka smejú, nie naopak - skok zadný z útesu, súboj s lasermi, únik pred (a na) CGI cunami, útek vo vrtuľníku z lietadla... Brosnan a stará partia sú ako vždy dobrý, Halle Berry ako akčný doplnok je tiež dobrá ("Read this, bitch."), ale celkovo sa človek neubráni dojmu, že toto je ešte väčšie sci-fi ako Moonraker - aj keď skôr v zápornom význame a asi(?) neplánovane.

• 27.1.2015  17:03

O niečo lepšie ako predchodca - originálnejšie, prepracovanejší dej (aj keď ten "zvrat v záporákovi" sa dal trochu čakať) a namiesto tradičnej nereálnej záverečnej mely je tu minimalistický súboj v ponorke. Brosnan si pozíciu potvrdil, Francúzka Marceau je dobrá (aj ako herečka...), krátky návrat Coltrana poteší a Richards je tu prostě na okrasu (úspešne...). Hudba veľmi dobrá, akcia podarene strieda konverzačné časti a príbeh - tentoraz o ropných magnátoch a teroristoch - sa klasicky snaží povedať niečo k vtedajšej situácii... V rámci bondovských parametrov a brosnanovych častí určite diel, ktorý vyčnieva z priemeru.

• 23.1.2015  15:53

Bond tentoraz nie proti teroristom ani Rusom, ani pašerákom, ale proti mediálnemu magnátovi. Nápad použiť moc médií ako záporný prvok určite nie je zlý (ani neaktuálny), ale očividne na dosť ľudí nezabral - to sa ale mňa netýka. Hlavný záporák je síce herecky na hrane preháňania a tá klasická záverečná mela to posunula intelektovo (a reálne ani nehovoriac) opäť nízko dolu, po dejovej stránke je to dovtedy ale veľmi dobrý diel, postavy sú zaujímavé a určite som sa nenudil. Brosnan si pozíciu upevňuje, Michelle Yeoh to ako prvá akčná bondgirl zvláda, hudba a úvodná pieseň skôr dostatočné, ale opäť zaznie niekoľko starších melódií z Conneryho časov, čo poteší. Vcelku tradičná bondovská spokojnosť.

• 23.1.2015  15:29
    Zlaté oko (1995)

Prvá bondovka s Brosnanom oproti predchodcom nabrala iný smer - pozitívna a uvoľnená atmosféra je preč, vizuál je temnejší, je daný väčší dôraz na ústredie MI6 a pozadie každej úlohy a samozrejme akcia už svojou nereálnosťou bije do očí. Predchádzajúce diely pochopiteľne tiež neboli realistické (o to v tejto sérii nikdy nešlo), ale tu už niektoré scény pôsobia až smiešne - hlavne útek lietadlom v úvodnej scéne (...). Na druhej strane je to určite skvelý diel série s výborným Brosnanom, klasickou úvodnou piesňou, tradične pútavým dejom (aj keď ten "zvrat" v polovici bol jasný od začiatku) a pravdepodobne najrozmanitejším kastingom zo všetkých dielov - Judi Dench, Sean Bean, Izabella Scorupco (Ohňom a mečom), Famke Janssen (X-men), Gottfried John (prvý Asterix a Obelix), Tchéky Karyo (Nostradamus), Alan Cumming, Robbie Coltraine... Po Daltonovych finančne neúspešných dieloch sériu našťastie nezrušili, ale podarilo sa tvorcom nájsť nový účinný smer a nového predstaviteľa a nenáročná zábava mohla pokračovať...

• 30.12.2014  11:59

Najtemnejší diel série do doby svojho vzniku. Násilie je najkrutejšie a najotvorenejšie, slovník je z bondoviek dovtedy najvulgárnejší (aj keď dnes už to nič nie je), vedľajšie postavy "odchádzajú" nemilosrdne, Bondove cynické hlášky sú zredukované na minimum a väčšinu vtipných scén (ktorých oproti predošlým dielom veľa nie je) obstaráva Q. Hudba je dostačujúca, efekty sú dobré, niektoré kulisy v laboratóriách až podozrivo pripomínajú Muža so zlatou zbraňou, mladý Benicio Del Toro ako vedľajší záporák prekvapí a film mi trochu jednak svojím dejom, ale aj celkovým spracovaním, vyznením, výzorom a kostýmami pripomínal Scarface. O reálnosti niektorých akčných scén a kaskadérskych kúskov by sa dalo diskutovať, ale akcia určite nesklame - už len tými mohutnými benzínovými výbuchmi a naháňačkou nad útesmi je pozornosť zaručená. Dalton to zobral opäť vážne a dostatočne temne a film miestami vyznieva tak, až tu bondgirl začína zavadzať, čo je ojedinelý fenomén. Dalton určite nebol zlý Bond a je trochu škoda, že hral iba v dva filmoch, keďže jeho výkon nebol slabý, ale skôr iba podceňovaný.

• 30.12.2014  11:34
    Dech života (1987)

Dalton svoju rolu zobral o niečo vážnejšie ako jeho predchodcovia, ale film o zábavu určite neprišiel, keďže už len fakt, že sa v úvode odohráva na Slovensku je vtipný sám o sebe, aj keď množstvo zábavných momentov je skôr neplánovaných - slovenské hlášky na pozadí, nápisy v slovenčine a najmä scéna, keď Bond ujde do Rakúska cez hory (...). Zvyšok filmu je tiež vtipný, chvíľu sa odohráva v Alžírsku a potom vrcholí v Afganistane, kde Bondovi zase pomáhajú dobrí Talibanci (...) atď. Po dejovej stránke je film veľmi dobrý, zvratov a obratov je tu viac než dosť (chvíľu to pôsobí neprehľadne, ale nakoniec sa všetko spojí a dá to význam), hudba je dobrá, Dalton je konečne po Moorovi nejaká zmena a jeho vážnejšie poňatie nie je na škodu. Akcie je dosť, bitka v otvorenom lietadle je dychberúca a efekty sú dostatočné. Ku koncu to už síce odsunie nejaký dej na vedľajšiu koľaj a všetko sa vrhne na akciu, ktorá trvá až do konca a kde nad realistickosťou treba privrieť oči a idealisticko/ romantická epizódka s mudžahedínmi je skôr na smiech, ale ako celok je to výborná súčasť série a Dalton ako nový Bond vo svojom prvom filme určite nesklamal.

• 26.12.2014  11:30

Posledná bondovka s Moorom je určite jedna z jeho najvážnejších a zrejme aj najlepších. Srandičky pre jeho filmy typické tu dostali minimum priestoru, dej oproti predchodcom zvážnel a je prepracovanejší a s dostatkom zvratov. Moore je už samozrejme zostarnutý a zvráskavený, vo viacerých scénach ho pochopiteľne zastupuje kaskadér, ale herecky svoj posledný príspevok zvládol. Hudba je nadpriemerná, na efekty sa dá pozerať, kulisy sú gigantické (hlavne v záverečných baniach), akcia je výborná - od prenasledovania na koňoch, cez útek z výťahu až po naháňačku na autách v hasičskom voze, ktorá musí každému pripomenúť Terminátora 3. Christopher Walken ako psychopatický záporák je viac než dobrý, jeho čierna prisluhovačka je hneď tesne za ním. Za svoju poslednú bondovku sa Moore hanbiť určite nemusel a pomohol to konečne zabaliť s čistým svedomím...

• 21.12.2014  11:01

Zošedivený a mierne zvráskavený Connery sa predsa len po 12 rokoch vrátil v neoficiálnej bondovke, ktorú natočil režisér Impéria vracia úder na motívy pôvodného Thunderballu, od ktorého sa film našťastie diametrálne odlišuje, takže sa nepozeráme iba na okopírovanú verziu toho istého filmu. Celkovo sa film základným režijným a technickým prístupom (typickejším pre Hollywood) odlišuje od všetkých ostatných bondoviek, ale to určite nie je na škodu. Connery je už síce "vyzrelejší", ale o šarm neprišiel a akčné scény zvláda tiež, film je zábavný a spočiatku aj pútavý, nevýhodou je, že je prehnane dlhý a v druhej polovici stráca tempo, čo je jeho najväčšou slabinou - spolu s Rowanom Atkinsonom, ktorého úloha je aj na bondovku príliš veľký úlet a Edwardom Foxom, ktorú rolu M zobral príliš afektovane. Inak je to ale celkom podarený príspevok, ktorý sérii (ani Connerymu) určite hanbu neurobil.

• 21.12.2014  10:47
    Chobotnička (1983)

Bond tentoraz v Indii a bojuje proti zlým zapredancom Rusom, ktorí chcú (znovu) vyvolať tretiu svetovú vojnu pričom v boji mu pomáhajú dobrí cirkusáci a poctiví pašeráci diamantov... a navyše záporákovho poskoka hrá Sandokan. Hudba OK, kamera výborná, efekty sú väčšinou kvalitné, dej je miestami príliš zamotaný, ale našťastie sa rozuzlí, človek sa zorientuje a veľa logických WTF momentov tu nie je - okrem záveru na streche lietadla, ktorý je aj na bondovku príliš nereálny. O vtipnosť Bond našťastie neprišiel, aj keď v pár scénach to už scenáristi dohnali do extrému - napr. naháňačka v meste spojená s bojom s celou indickou kultúrou a útek z pevnosti spojený s bojom s indickou prírodou, pričom do cesty sa mu postaví každé indické klišé, o akom človek kedy počul atď. Moore to viac menej herecky ešte zvláda, vek naňho ale pochopiteľne dolieha a v akčných scénach už je "trošku" spomalený, ale pozerať sa na to dá, keďže srandičky vyvažujú každý bondovský neduh. Aj keď ten záver v Západoberlínskom cirkuse s klaunsky namaskovaným Moorom už predsa len bol trochu od veci...

• 7.12.2014  01:32

Úvod (ktorý definitívne ukončil úlohu SPECTRE v sérii) a záver so "Železnou" premiérkou sú síce až príliš od veci, ale to, čo sa odohráva medzi nimi, tvorí určite jednu z najlepších Moorových bondoviek. Má to síce pár slabších momentov a strih je občas príliš rýchly, ale to všetko sa stratí v napínavej, stále originálnej a výborne natočenej akcii a pútavom deji s primeranými zvratmi a príbehom, ktorému samozrejme nechýba zábava, aj keď ju tentoraz skôr prevažuje vážnosť a napínavosť, čo ale určite nie je na škodu. Výprava pokrývajúca lokácie od zasnežených talianskych hôr, cez podmorské scény až po subtropický španielsky a grécky vidiek lahodí oku a zároveň to nepreháňa s exotickosťou. Moore je síce stále starší, ale tu ešte akciu zvláda a film určite nezhadzuje (zatiaľ...). V rámci Moorovych bondoviek je táto určite minimálne jedna z najlepších.

• 6.12.2014  01:10
    Moonraker (1979)

Opäť výborný úvod, dynamický dej a množstvo akčných scén (doslova jedna strieda druhú), ktoré sú výborne natočené a našťastie je väčšina z nich aj na vysokej technickej a efektovej úrovni - okrem scén so zadnou projekciou a zrýchlených záberov, ktoré už pôsobia smiešne, ale našťastie sú v menšine. John Barry je po pauze späť a do hudby prináša nové melódie a robí narážky na staršie diela, SPECTRE si pauzu ešte predĺžilo a namiesto nich nastupuje zlý opát z Mena ruže, Moore začína starnúť, zubáč je späť a je ešte nezničiteľnejší, séria je stále nereálnejšia, scenár je vtipný - miestami nanešťastie nezámerne a na pár miestach je aj na Bonda až príliš absurdný (prevzatá hudba zo Siedmych statočných + eastwoodovský Bond nasledovaný kláštorom...) a keďže sme dva roky po natočení prvých Hviezdnych vojen a začala sa nová vlna sci-fi, tak sa Bond vyberie do vesmíru (kde sa odohrá aj tradičná záverečná mela)... Ak niekomu doteraz nevadila tá klasická bondovská schematickosť so záporáckymi skrýšami, ktoré všetky vyzerajú rovnako, bondgirl, ktorým Bond vždy sadne na lep alebo s tými večnými happyendami a zachránením sveta, tak tu už určite minimálne začne. Ale našťastie je to stále vtipná zábava na oddych, pri ktorej netreba rozmýšľať - a o to bondovkám (aspoň tým starým) vždy išlo a táto to výborne spĺňa.

• 29.11.2014  00:28

Po výbornom alpskom úvode nasleduje pomerne nemastný-neslaný dej iba s pár z priemeru vyčnievajúcimi momentmi, pričom klasická predzáverečná mela a napínavý záver to našťastie zachraňujú. Hlavný záporák (napriek podobnosti s Blofeldom) opäť nie je zo SPECTRE, nezničiteľný poskok s oceľovým chrupom s tou svojou nezničiteľnosťou (aj chrupom) už postupne začne liezť na nervy a egyptská pasáž je naťahovaná až nudná (plus v pár scénach podfarbená hlavnou melódiou z Lawrenca z Arábie...) a niečo sa začne diať až po príchode na záporácku základňu. Technická stránka filmu je veľmi dobrá a väčšina efektov ani veľmi nezostarla, príbeh o spolupráci so ZSSR je zaujímavý, aj keď hlavná zápletka spolu s vedľajšou linkou s ruskou bondgirl sú trochu klišoidné a vedľajšia línia je v závere aj mierne nelogická. Oproti predchodcovi je to určite slabšie, miestami až príliš naťahované a ani snaživý Moore prvú polovicu kvôli nezáživnému scenáru nezachráni - o to sa ale našťastie postará záver.

• 28.11.2014  23:48

Príbehovo lákavý diel s výborným dejom, ktorý síce postupne spomaľuje a končí sa trochu prirýchlo a jednoducho, ale aj tak je napínavý a nenudí. Christopher Lee je chladne a odmerane charizmatický a jeho záporák (tentoraz nie zo SPECTRE) je v rámci bondoviek jeden z tých originálnejších, Moore si rolu nového Bonda potvrdil a trpaslík je viac než len bočný poskok... Hudba dobrá, technická stránka a niektoré efekty už zostarli (satelit), ale iné sú kvalitné a aj dnes vyzerajú viac vierohodne ako smiešne (preskok cez most, lietajúce auto). V ostatných smeroch je to klasická cynická hamiltonovka miešajúca srandičky s vážnymi a akčnými momentmi a oproti predchodcovi určite posun vpred - a to príbehový, scenáristický aj atmosférický.

• 23.11.2014  15:36

Pravdepodobne najšialenejšia a najuletenejšia bondovka, v ktorej nepriateľom tentoraz nie je SPECTRE, ale banda tarotových voodoo černošských okultistov. Filmu tá "čierna" energia síce dodáva špecifickú živelnosť, ale s tou exotickosťou (na čele s veľkým voodoo kňazom) to už je dohnané do krajnosti. Roger Moore to po Connerym prevzal už kvalitne (oproti Lazenbymu neporovnateľne) a nástupcom je určite dôstojným (zatiaľ...), naháňačky v autách nahradila jedna veľká (a výborne natočená) na člnoch, šerif Pepper je síce otravný, ale je tu iba krátko na to, aby filmu význačnejšie uškodil, hudba je ako vždy dobrá a známa McCartneyho pieseň (a hudba) medzi ostatnými piesňami zo série určite vyniká a filmu v akčných scénach výborne sekunduje. Prvá bondovka s Moorom dopadla určite dobre, aj keď treba uznať, že to nie je šialenosť pre každého.

• 20.11.2014  21:57

Toľkú kritiku nechápem. Režisér Hamilton sa po Goldfingerovi znovu vrátil a zobral siedmu bondovku v podobnom štýle - s dôrazom na cynické hlášky a zábavu. Niekomu to možno vadí, ja to v súvislosti s charakterom Jamesa Bonda beriem ako jednoznačnú výhodu. Connery síce poznateľne zostarol, ale do role sa rýchlo znovu vžil a svoju poslednú oficiálnu bondovku nezahral o nič horšie ako predchádzajúce. Efekty sú už síce zastaralé a pár scénok môže vyvolať úsmev, ale scenár, réžia aj film ako celok sú od začiatku do konca nápadité a zábavné, Blofelda hrá znovu nový herec, čo začína pôsobiť trochu rušivo, doplňujúce duo dvoch teplých zabijakov morbídne vtipné. Možno tá vtipnosť a odľahčenie uberá celkovej vážnosti série, ale predsa - už len samotný dej a námet o tajnom agentovi bojujúcom proti zločineckej organizácii SPECTRE (čiže "PRÍZRAK"), ktorá samozrejme nechce nič menej ako ovládnuť svet, a pritom využíva nové vynálezy a balí ženské ako na bežiacom páse jednoducho nemôže byť vážny...

• 20.11.2014  21:37

Herecky debutujúci Lazenby to po charizmatickom Connerym mal určite ťažké a neprekvapí, že jeho výkon nedobehol, ale aj keby nebolo Conneryho, tak možno povedať, že sa úlohy dobre nezhostil a veľa šarmu ani energie postave nedodal, čo je u Bonda určite problém. Okrem neho je ale problémom aj scenár a dej, ktoré sú oproti predchodcovi trochu nelogické, prvá romantická polhodina je únavná, po zmene prostredia na švajčiarske hory sa už dej našťastie rozbehne, ale pred záverom zase upadne do sladkej línie, z ktorej ho našťastie (a trochu paradoxne) zachráni prvý viac-menej tragický záver série. Výprava je výborná, hudba ako vždy dobrá, ale aj tak film padá na chaotickom a neprehľadnom strihu v akčných scénach. Oproti Conneryovkám je to jasný pokles dolu po všetkých stránkach a nie je sa čomu diviť, že Lazenby to hneď po filme s Bondom zabalil (našťastie...).

• 8.11.2014  00:42
    Spider-Man 2 (2004)

Bez debaty najlepší diel Raimiho trilógie. Oproti jednotke lepšie efekty (aj keď úplne dokonalé nie sú), lepší záporák, prepracovanejší dej, na komiksovky kvalitný psychologický rozmer postáv, herci na primeranej úrovni. Príbeh je vážny, plynule sa vyvíja ďalej a pracuje s postavami (kladnými aj zápornými) a končí síce nehorázne pateticky a presladene, ale úplne posledná scénka s Francom našťastie zachraňuje dovtedajší vážny tón. Jeden z pár prípadov kedy je pokračovanie lepšie ako prvý diel.

• 7.11.2014  23:43

Piata bondovka opäť predstavuje mierny pokles v kvalite oproti predchádzajúcim dielom. Hudba a úvodná pieseň sú výborné, Connery ako vždy charizmatický, po prvýkrát vidíme tvár hlavného zloducha zo SPECTRE, prostredie Japonska exotické a niektoré prvky (nielen Karin Dor...) mi trochu pripomínali vinnetuovky (hlavne záverečný útok na základňu). Tu je ale mierny zádrhel, keďže to s tou exotickosťou tvorcovia prehnali - to sa týka jednak celkovej prehnanosti, západniarskeho pohľadu a príliš rýchleho diania a najmä Bondovej dvojtýždňovej premeny na Japonca, ktorá spolu s ďalšími nelogickosťami a naivitami (nindžovia) pôsobí trochu smiešne. Spolu s kvalitatívnym poklesom zároveň klesá aj realistickosť - nie, že by predchádzajúce diely boli reálne, ale tu už niektoré scény bijú do očí (vedie letecký súboj Bondovho vrtuľníčku a štyroch helikoptér). Efekty vo vesmírnych (a ďalších) scénach sú dnes už tiež zastarané... Ale aj tak napriek pár neduhom je to stále podarený, dobre natočený a pútavý diel s klasickými hláškami a viacerými zábavnými momentmi, ktorý určite nenudí. Minimálne scénu Ribanna vs. pirane človek vo filme len tak neuvidí...

• 27.10.2014  00:17
    Thunderball (1965)

Štvrtý diel zo série je oproti svojmu predchodcovi o niečo slabší, ale stále si udržiava vysokú úroveň. Herci, hudba a záporáci (znovu zo SPECTRE) držia tempo, exotické karibské prostredie je príjemné, dej zaujímavý, hlášky trefné, scenár zábavný, akcie je tu dostatok a čo je pre tento film najpríznačnejšie - väčšina diania aj akcie sa odohráva pod vodou. Technická stránka filmu je našťastie na vysokej úrovni, takže podmorské scény takmer nezostarli ani po päťdesiatich rokoch a človek si nemusí pri sledovaní ťukať na čelo - čo sa nanešťastie nedá povedať o pár scénach s opakovaným zrýchleným záberom (záverečná naháňačka na hladine), ktoré už vyzerajú smiešne a filmu v napínavom závere skôr ubrali na dramatickosti. Dovtedy ale film plynie výborne a hoci pár podmorských bitiek bolo príliš dlhých, tak je vo filme stále dosť zvratov, aby bol pútavý a zábavný.

• 26.10.2014  12:52

Juhoslávska klasika podľa srbskej národnej povesti o statočnom bohatierovi zo 14. storočia Strachyňovi Banovičovi, ktorému banda zlých Turkov unesie ženu a on ju ide zachrániť... Rozpočet očividne vysoký nebol, komparz tvorí najviac 30 ľudí, kostýmy ujdú, hudba dobrá, herci sympatickí, násilie na tú dobu celkom odvážne (uťaté hlavy, vypichnuté oči, rozštvrtenie, narazenie na kôl...), bojových scén veľa nie je a sú malé, ale (možno aj vďaka tomu) sú realistické, ako sa len dalo - to platí aj pre celý film. Dej je síce naivný a zromantizovaný, stavia romantický príbeh o láske a odpustení do obdobia krutého stredoveku na Balkáne, ale zároveň je nepriamočiary, prepracovaný a určite zaujme.

• 26.10.2014  00:52
    Goldfinger (1964)

Tretí diel série už je plnohodnotná bondovka so všetkým, čo k tomu patrí - vynálezy pána Q (samozrejme na hranici reálnosti), výborné Conneryho hlášky, charizmatický záporák a jeho poskokovia, bohatá výprava, rýchle autá a záverečná mela. Navyše poteší aj dostatok akcie, kvalitný scenár, čiastočne odľahčenejší a zároveň vážny prepracovaný dej, niekoľko ikonických scén (laser...) a tiež nie vždy priaznivé zaobchádzanie s niektorými vedľajšími postavami. Nájdu sa tu samozrejme aj klišé (sestra), mierne nelogickosti (obidva úniky), zastarané efekty (záver v lietadle) a nejaké príliš naivné dejové prvky, ale stále ide o akčnú a svižnú britskú zábavu.

• 26.10.2014  00:20

Poznateľne lepšie ako prvý diel a to po všetkých stránkach. Lepšia hudba, ešte charizmatickejší Connery, ktorý začína hláškovať, objavujú sa prvé bondovské vynálezy (zatiaľ ešte celkom realistické), akcie je viac a je režijne aj kvalitatívne na vyššej úrovni, na scénu nastupuje nový ikonický záporák (zatiaľ skrytý očiam divákov), pričom jeho dvaja hlavní lokaji nie sú o nič horší (z nich vedie najmä Robert Shaw), postavy tu majú viac priestoru a sú osobnejšie (nevynoria sa zrazu len tak z mora...) a čo je hlavné - dej a scenár sú prepracovanejšie, napínavejšie a s viacerými zvratmi. Samozrejme, že to trpí pár vadami americkej kinematografie 60-tych rokov (biele cigánky, občasná prílišná naivita), ale v rámci série je to veľmi podarený a zábavný diel.

• 25.10.2014  23:54

Kinski si svoj životný projekt napísal, natočil a zostrihal určite s vášňou, energiou a zápalom, ale predsa len, keď už aj šialenec Werner Herzog povie, že nejaký scenár je nesfilmovateľný, tak aj je nesfilmovateľný - alebo aspoň výsledok nebude príliš vysokej hodnoty. Určite treba pochváliť celkom dobré kostýmy a rekvizity, výpravu, hudbu a pár zaujímavých replík a scén. Po technickej stránke je ale film natočený veľmi chabo, vraj bez umelého osvetlenia, čo možno dodáva scénam realistickejší nádych, ale je to vcelku nanič, keď človek takmer nevidí, čo sa deje alebo si zvyšky scén skôr musí imaginárne "dopredstavovať". Po zvukovej stránke je to už definitívny neúspech na plnej čiare. Anglický post-synchron jednak na viacerých miestach nesedí a hlavne je nekvalitný a v niektorých momentoch nie je vôbec rozumieť, čo sa postavy snažia povedať. Najväčší zádrhel je ale samotný dej a scenár (oboje z rúk Kinského). Tento film prakticky ani dej nemá, je zložený iba z 1,5 hodiny (nezostrihaná verzia) striedajúcich sa scénok, kde sa striedavo 10 minút nič nedeje, potom príde rýchla 5-minútová scéna plný rýchlych a takmer nezrozumiteľných dialógov a takto ďalej až do konca, pričom všetky 10-minútovky sú plné nekonečných spomalených záberov, flashbackov a veľmi zvláštnych dejových výplní (napr. donekonečna opakované jazdy kočom...). Nemožno tiež nespomenúť otvorené erotické scény zobrazujúce buď sex alebo ženské masturbácie, povkladané striedavo do dialógových alebo spomienkových sekvencií a ktoré nemožno za hardcorové označiť iba preto, lebo sú vraj simulované (aj keď minimálne pri jednej z nich je jasné, že nie je) a na ktorých film prakticky stojí, keďže Kinski sa rozhodol, že to je jedna z najdôležitejších vecí, ktorá ho vraj s osobnosťou skutočného Paganiniho spája - spolu s celkovou kontroverznosťou, kritikou katolíckej cirkvi alebo silného napojenia na syna. Herecké výkony sú priemerné až prehnané a afektované, vedľajšie postavy sú iba dejové alebo sexuálne krovie, jediné stále postavy sú Paganini a jeho syn, zahraní skutočným otcom a synom a ktorých vzťah (trochu úchylne pedofilný) je druhým dôležitým prvkom filmu. Kinského výkon je síce energický aj vyčerpávajúci (ako to zrejme aj malo byť), jeho ekvivalentné zobrazenie Paganiniho (ktorého si našiel, keď ho Kristus a Dostojevského Idiot prestali baviť) ako rockovej hviezdy je zaujímavé, na husle sa iba tvári, že hrá, čo je najjasnejšie v závere (zámena pravej a ľavej ruky) a dokopy o Paganiniho skutočnej osobnosti povie iba to, že to bol sexuálny maniak a šialený, geniálny a démonický huslista. Pár útržkov o jeho živote je narýchlo vysypaných v niekoľkých krátkych vyššie spomenutých 5-minútovkach, dej je navyše poprehadzovaný a niekde sa naozaj nedá rozoznať, čo označuje minulosť a čo prítomnosť - aj keď tu ani žiadna prítomnosť prakticky nie je... Tento film sa z filmového hľadiska hodnotí veľmi ťažko, sčasti je vidieť, že režijne sa Kinski niečo priučil u Herzoga, ale v prvom rade zostal sám sebou, film natočil veľmi svojsky, akým bol aj on sám a tým pádom - podľa mňa - hodnotiť tento film znamená hodnotiť Kinského samotného. (Mňa osobne niektoré časti zaujali až fascinovali, iné zas nezaujali až znechutili - čo môj názor na Kinského vyjadruje celkom trefne.)

• 19.10.2014  17:19
    Dr. No (1962)

Prvá bondovka to zobrala síce divácky príťažlivo, ale zároveň iba dejovo a scenáristicky chabo. Herci sú príjemní, hudba dobrá, scéna s pavúkom napínavá a lokácie exotické, ale celý film je trochu skratkovitý a prostý, záporák (vodca zlých Číňanov a černochov, ktorého hrá samozrejme namaskovaný beloch...) sa tu objaví až v druhej polovici a ako rýchlo sa objaví, tak rýchlo aj zmizne a človeka to do deja veľmi nevtiahne - sčasti aj vďaka absencii väčších zvratov. Po rokoch samozrejme vyniknú aj nezmysly v logickej náväznosti a už zastarané efekty (najmä naháňačka nad útesom). Je to síce klasika a úvod do legendárnej série, ale preceňovať sa to nemusí.

• 18.10.2014  00:49

Oproti viacvrstevnatej a zložitej (a samozrejme geniálnej) knihe je to pochopiteľne "iba" zosekaný hlavný dej pre film, kde množstvo myšlienkových pochodov a filozofických úvah muselo zostať bokom, a kde ešte aj filmári zmenili záver, aby bol prijateľnejší pre publikum, nič to ale nemení na fakte, že je to stále perfektne zrežírované, zahrané a natočené s citom do najmenšieho detailu. Hudba je atmosférická, herci v hlavných úlohách sú výborní a na tých vo vedľajších úlohách človek vďaka neuveriteľným variáciám úplne odlišných a jedinečných tvárí aj tak nezabudne a nestratí v nich prehľad. Záver je možno až príliš rýchly a dovtedajšia temná atmosféra sa zmení skôr na akciu, ale filmu ako celku to vôbec neškodí a iba dokazuje majstrovskú gradáciu a stupňovanie od pomalého a strnulého príchodu do kláštora až po záverečné inferno. A ten detektívny hlavný dej v knihe všetkými považovaný iba za jednu z dejových línií, je stále nepredvídateľný a perfektne spracovaný a vystupňovaný - hlavne, keď si človek pri opätovných projekciách všíma, koľkokrát tvorcovia priamo naznačovali, o čom to celé je.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11