• Krátkometrážní

The Florida Project (2017)

Ve své podstatě velice smutný film, jehož žal se ale skrývá pod maskou velmi milé a úsměvné atmosféry, to zejména díky kouzelným scénám s hlavními dětmi, které byly opravdu k sežrání (A někdy teda i na zabití, co si budeme povídat). Prolínání nevinného dětského života plného srandy a radosti s nezáviděníhodným a lehkovážným životem mladé matky je tématem, jehož implementace do filmu není vždy jednoduchá. Floridě se to ale daří báječně. Vynikající scénář a kamera skvěle podtrhávají melancholicky hezkou atmošku, přičemž pár těch utahanějších scén to tolik nekazí. A Dafoe tu byl výbornej, to jako fakt. Docela škoda, že se film nedočkal větší pozornosti, rozhodně by si ji totiž zasloužil. Průměrné 4*

Solo: Star Wars Story (2018)

Solo je filmem, který měl tu smůlu, že se dostal do dost nezáviděníhodné pozice: nejdřív o něm kolovaly zvěsti, že se dostal do produkčních problémů, poté vyšel trailer, který příliš neoslnil, plus je to v pořadí druhá odbočka od klasických dílů trilogie (ještě k tomu pouze půl roku stará od The Last Jedi), takže hype už byl znatelně nižší. Navíc je to Star Wars film, kde není síla, světelné meče, ani přímo nenavazuje na některý ze starších dílů. Film přímo vybízí k tomu, aby na něj lidi plivali. Ale nenechte se tím zmást. Solo je docela dost parádní a zábavná jízda, která má jedny z nejlepších blasterových sekvencí z celé série (vlaková scéna, fuck YES!). Na rozdíl od Rogue One má film také lépe rozvinuté vedlejší postavy, tudíž člověku na nich i více záleží. Film nemá žádný velký příběh ani pamatovatelného záporáka, ale svou plynulou akcí, sympatickými postavami (Han a Lando výborní) a obecným šarmem SW univerza udrží diváka v křesle. Fóry jsou bohužel často takové "hit or miss", plus poslední třetina ztrácí dech, ale celkově jsem spokojený. Prostě pěkná kapitolka z minulosti jedné z nejpopulárnějších SW postav. Jednoduchá, nenáročná, zábavná. Nemusí to být hned novej Bergman. Nejlepší hláška: ,,Prosím, pusť tomu pánovi ksicht." Průměrné 4*

Naruto (2002) (seriál)

Nedejte na první dojem! Naruto se sice zprvu může zdát jako čistě infantilní, jednoduchá a směšná zábava pro prcky (což někdy opravdu je), ale když u toho člověk pár epizod vydrží, tak vlastně zjistí, že to je seriál s velkou škálou zajímavých a skvěle napsaných postav, mezi kterými si člověk lehce najde oblíbence, navíc s poutavou příběhovou linkou, které nechybí napětí ani logika, plus s podmanivými souboji, jenž jsou často radostí pro oko. Samotnou narativitu by Narutovi mohl dokonce závidět i leckterý dnešní příběhový seriál. Třeba abych v pozdější fázi příběhu ukazoval fakáče na postavu, které jsem ze začátku strašně fandil (a taky naopak), to se zatím povedlo jen Hře o trůny. Ano, je tam ale i plno extrémně trapných fórů, úděsně utahaných sekvencí, přehnaného afektu a dalších aspektů typických pro standardní anime, plus seriál je to extrémně dlouhý, v jeho poslední třetině navíc opravdu dost kriticky ztratí dech. Ale sakra žůžo dobrodrůžo je to pořádné. Už jen kvůli parádnímu soundtracku. Schválně si zkuste dát prvních 10 dílů, pokud vás to ani poté nechytne, odložte to. Průměrné 4*

Čarodějnice (2015)

Byla noc. Ve vzduchu mohl člověk cítit sychravost napadlého deště a vůni přeolejovaného salátu. Malé Stehlíče bylo samo doma, hřála ho přítomnost pouze jeho dvou koček, které spokojeně hověly na hadrech na zemi. A tak si řeklo, že si konečně pustí ten opěvovaný horor, který na watch listu hnil už nějakou tu dobu... Nu, bylo mi téměř celou dobu úzko. The Witch má neskutečně depresivní a pochmurnou atmosféru, která je doplněná dost znepokojující hudbou, ze které mi několikrát naběhla husina. Film navíc mistrovsky zvládl něco, co se často jiným hororům nedaří - to místo zla a temnoty působilo reálně. Takže když naskočily závěrečné titulky, zhluboka jsem se nadechnul, jako kdybych se odtud sám dostal živ a zdráv, ale navždy poznamenaný. Pravá děsivost totiž ani tolik netkví v samotném tématu hrůzné čarodějnice v lesích, ale spíše v tom, jaký má efekt na hlavní rodinku. Trochu mi to připomínalo Osvícení (pomalý pohyb kamery, tempo filmu, závěr,..), což je kompliment jak prase. Dost slušný. Ale až někdy budu v lese a uvidím tam zajíce, budu zdrhat jak o život. Průměrné 4*

Neutečeš (2014)

Paranoiu vyvolávající horor, ve kterém je jedna z nejlepších a nejděsivějších lekaček, ze které jsem se fakt málem posral (obzvlášť protože není postavená na tom debilním vohraným formátu, kdy za doprovodu hlasitého zvuku něco náhle vyskočí před kameru). It Follows kombinuje prvky hororů z 80. let, především Carpenterovo tvorby, s moderním filmařským řemeslem, přičemž lze tvrdit, že odvádí slušnou práci. První třetina je naprosto mistrovská. Film je to velmi pomalý, udržuje si ale napětí, temnou atmosféru, plus hlavní hrdinka je snesitelná. (A hot, jak jinak). Bohužel jakmile začnou pokusy o zlikvidování strašlivého "něčeho", co terorizuje hlavní holčinu, začínají taktéž problémy s logikou a borcením napětí a atmosféry. Ale celkově vzato lze říct, že se jedná o dost slušný horor, pokaždé, když jsem pak byl venku a někdo šel na ulici za mnou, byl jsem trochu nervózní. A když nad tím tak přemýšlím, film v podstatě symbolizuje, že nechráněný sex s sebou může přinést dost neblahé následky, ze kterých se pak těžko dostává. Tak bacha! Průměrné 4*

Black Panther (2018)

Nevěřte tomu, co píšou na internetu (obvzlášť pokud se jedná o parlamentky nebo Sputnik), Black Panther nepatří mezi nejlepší marvelovky ani zdaleka. Má prvoplánové postavy, které jsou jedno chodící klišé, zápletku, která, obzvlášť v porovnání s ostatními marvel kousky, působí poněkud průměrně, plus divnou hudbu. Vizuálně je to úchvatná podívaná, plus akční sekvence jsou docela nadupané a pro oko zábavné. Marvelovky mají většinou slabého hl. záporáka, zde se jim však povedl. I když je to hajzl, člověk ho dokáže pochopit a krapet se s ním i ztotožnit, ovšem kalibr Thanose to není. Že by ale Panther přinesl na stůl něco nového a lahodného, to se říct nedá, je to opět zábavná a jednoduchá podívaná, která nebude nudit, ale pár takových už z Marvelu vyšlo, takže člověka to může omrzet. Psina (nebo spíš panteřina) to je, ale ničím příliš pamatovatelná. S odřenýma ušima – Lepší 3*

Padesát odstínů svobody (2018)

Poslední díl nejlepší a nejgeniálnější filmové trilogie všech dob a všeho tvorstva je za námi. Otvírejte šampaňské!! Dva tragédi s nulovou chemií se opět vrací, aby se pokusili diváka unudit k smrti absolutně prázdnými dialogy a občas si i zašukali ve scénách, které se strašně snaží hraničit s erotikou v klasickém pornu, ale slibuji vám, že vaše pohlavní orgány vám mnohem spíše ztuhnou nebo zvlhnou ze sledování jakékoliv sex scény ve Hře o trůny, kde se ani tolik nesnaží. To je docela epic fail. Snímek je učiněná lobotomie, během které se absolutně hovno děje, jen sledujete, jak si bohatí lidé užívají a prcají. To je zážitek, co? K dobru přičtu asi 20ti minutovou sekvenci, kdy film konečně zaběhne do krapet napínavějšího stylu, ovšem celkově ho fakt nezachraňuje. Film navíc všem ženám předkládá to, že ideální chlap by měl mít minimálně 182 cm, měl by umět hrát na piáno, mít six-pack, bejt bohatej jak prase a umět ženě natírat zmrzlinu kolem její frndy. Jelikož osobně nesplňuji ani jeden z těchto bodů (zmrzlinu na lžíci totiž většinou sním, nestrkám jí holce do svatyně), mám o důvod víc tímhle filmem opovrhovat. Průměrné 2*

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers: Infinity War jsou bezpochyby největším a nejvelkolepějším crossoverem ve filmové historii. Film vám dá setsakramentsky rychle najevo, že tentokrát však budete mít důvod k obavám o život svých oblíbenců, protože snímek nemilosrdně zabije pár postav, známých z předešlých marvelovek. Díky tomu jsou bitky (a že jsou zde parádní) mnohem více napínavější, protože člověk si zde fakt může hryzat nehty strachem z toho, zda ten jeho oblíbenec ono určité střetnutí přežije. Celkově má film mnohem beznadějnější atmosféru než kterýkoliv jeho předchůdce, ovšem ve stejný čas zvládá být furt výborně vtipný - Strážci Galaxie zde házeli naprosto parádní hlášky, až jsem se v kině párkrát hlasitěji zasmál. Thanos je navíc naprosto boží záporák. Není to žádný klišoidní syčák, co valí jednu stereotypicky padoušskou hlášku za druhou, ale individuum schopné vlídnějších emocí, přičemž se domnívá, že všechny ty jeho zlé činy jsou ve skutečnosti pro dobrý účel celého vesmíru. Ovšem ve stejný čas zvládá být naprosto strašlivým protivníkem, Brolinovi za jeho výkon tleskám! Nejdrsnější hrdina: Thor Nejvtipnější hrdina: Star Lord Nejcharismatičtější hrdina: Doctor Strange Nejodvážnější hrdina: Iron Man Občas se ale najdou určité "WTF" momenty, pramenící z nelogického chování a rozhodování některých postav. Stejně tak některé sekvence byly zbytečně moc utahané a i vcelku nudné, i když pochopím, že sloužily pro expoziční účely. Jízdu jsem čekal o trochu větší, ale i tak jsem si to neskonale užil, pro plnohodnotný zážitek silně doporučuju jít do kina. Lepší 4*

REC (2007)

Nebýt toho konce, který byl dost mimo (a který navíc vykradlo to příšerný pokračování na Záhadu Blair Witch), jednalo by se o pětihvězdičkovou záležitost. Takhle se ty "lost footage" snímky mají dělat. Rychlá a jasná expozice postav, postupné budování atmosféry, plus jakmile se to peklo semele, začne v těle pumpovat adrenalin jak o závod. Ještě to téma těch zombie... myslel jsem, že jsem z Walking Dead vytrénovanej, ale očividně mám ještě málo nakoukáno. Španělé umí! Btw, záběr ze schodiště dolů ke konci filmu se mi vyloženě vpálil do hlavy. Dobrou noc, Honzíku :( Lepší 4*

Živí mrtví - Série 8 (2017) (série)

Ten seriál fakt pomaličku umírá, ale musí se mu nechat, že si tu svou slušnou kvalitu zuby nehty snaží udržet. A dá se říct, že poměrně úspěšně, ale nevydrží mu to na věky, jestli to tvůrci brzy nezabalí, seroš posviští do hlubin pekelných. Furt to ale miluju, marný platný.