Památkáři (2014)

Kterak Dannyho kunsthistorici potlačili nacistické sběratelské vášně.. Neotřelá válečná odbočka, u které nefungující symbióza komiky a tragiky unaveně funí na záda tvůrčímu záměru a exponovaná důležitost zachování kulturního dědictví úpí pod nánosem patetického omílání. Bez ohledu na výše napsané, Clooney své ovlivnění Coeny zapře jen stěží..

Město nic neví (1975)

Kamera za houkajícím majákem při průjezdu Ostravou naznačovala, že by z volhy mohl vylézt Frank Drebin, ale ono ne. Jen pohulující Kanyza, snaživý Jelínek, Mlčenlivej Bob Zahajský, nudné historky sypající Sherlock Hašek a vše dokreslující hlas vypravěče hodící se do dokumentárního snímku o reprodukčních praktikách láčkovců. Tihle lidé přes noc bdí, aby vy jste mohli v klidu spát! No, má úcta.. Už scházelo jen: „Maminko, tatínku, já se bojím pershingů!“ - „Nic se neboj, milé dítě, SS-20 ochrání tě!“

Taková normální rodinka (2008)

Nedávno ve Všechnopárty režisér Patrik Hartl ukázal, že má velmi nakažlivý smích. Možná ho měl, podobně jako se to dělá v sitcomech, vložit za momenty, které považuje za vtipné, abychom je lépe poznali.. Já to vidím tak, že při každé hodnotné humorné chvíli dostala ukrajinská babka pěstí, až jí vypadl zub..

Učitelka (2016)

Sdružení rodičů a přátel šedi.. Manipulovat s někým je svinstvo. Manipulovat s někým prostřednictvím jeho dětí je hnusné svinstvo. Manipulovat s někým prostřednictvím jeho dětí a být při tom pod ochranou té správné politické angažovanosti je hnusné svinstvo na druhou. Chápu kritiku divadelních manýrů i už trochu vyčpělého tragikomického hávu, ale nerozumím některým výkřikům o další antikomunistické Hřebejkově agitce. Jestli před strachem ohnout hřbet, nebo se mu postavit, je téma velmi univerzální a kdyby někteří zrovna nevolali do Moskvy pro instrukce, možná by to při poslední scéně i pochopili.. Pokud by chtěl někdo u nás z nějakého důvodu natočit remake Death Wish, neměl by přehlédnout, že Martin Havelka je český Charles Bronson..

Vyšehrad (2016) (seriál)

Lamer Lavi, podhuštěná peroxidová mičuda. Ano, kluci v Okresním přeboru mají své problémy, ale v nejvyšší lize je to už ryzí existencialismus.. Jak už to tak bývá, nejlepší scénáře píše sám život..

Maigret - Maigret klade past (2016) (epizoda)

Na Montmartru řádí sériový vrah a Jules Maigret má špatné svědomí. Nalíčená past málem skončí další tragédií, důkazy pro posun v případu mu zajišťují pracovití parťáci a cpaní tabáku do dýmky věnuje více času než vyšetřování. Není se co divit, že jeho zásluha na dopadení vraha/vrahů tkví nakonec jen v tom, že podezřelé vydeptá gestapáckými metodami k doznání.. Otázka, jak si s rolí Atkinson poradí, byla už od začátku bezpředmětná. Jeho stoický výraz hraničící z blazeovaností by nerozhodila ani přítomnost nových kolegů Baldricka a Percyho..

Baron Prášil (1961)

Bledý svůdce, benátská růže, cestovat na Měsíc a naházet prach do studny. A víte co, pane barone? Já vám to věřím.. Almanach romantických snílků, nespoutaný svět fantazie a snůška ikonických záběrů (u mě vévodí skoky koní přes průrvu), leč k pěti hvězdám, jenž se zovou dokonalost, scházelo mi rozechvění..

Muž z Hongkongu (1965)

Ze spojení indícií Belmondo, de Broca, Muž odněkud a Dobrodružství nejméně silný článek (úmyslně nepíši nejslabší). Chaotický sled scén připomínajících spíše skeče z grotesky, Uršula Svlečená v roli protivné nány, humor přicházející jen skrz sluhu v podání Jeana Rocheforta a na závěr návrat multimilionářovy lokny nesoucí myšlenku, že opravdové bohatství netkví v penězích, ale v lásce a zážitcích. Tak to má být, nejlepší fór na konec..

P.Ě.S.T. (1978)

„Jedinou účinnou odpovědí na organizovanou chamtivost jsou organizované odbory.“ (Thomas Donahue). „Odbory jsou organizace, která bojuje za to, aby stále více lidí za stále více peněz stále méně pracovalo.“ (Michael Schiff). No a teď si vyberte.. Jewisonův snímek inspirovaný činností druhého nejznámějšího odborového předáka na světě Jimmyho Hoffy (první je samozřejmě Richard Falbr), u kterého ani seškrtání původního Eszterhasova čtyřsetstránkového scénáře nezabránilo občasné utahanosti a sterilitě. Stallone v emočně vypjatých momentech slabý a nevěrohodný, až se chvílemi nabízí, že jeho obsazení a konec konců i ten proletářsko-boxerský název nepokrytě těží z čerstvého úspěchu Rockyho..

Muž z Ria (1964)

Živelnost, klaunství, srdce chlapce v těle muže a odvážné kaskadérské kousky, zkrátka esenciální Jean-Paul Belmondo. Ač je de Brocovo brazilské dobrodružství stáro přes půl století, neztratilo nic na svém šarmu (podobně jako třeba bondovka Dr. No) a milovníky architektury navíc potěší záběry z čerstvě budované metropole Brasília. Když tak na tím přemýšlím, Bébel ještě zapomněl využít psí spřežení a raketoplán..