Poklad z Yankee Zephyru (1981)

Své kouzlo neztratily honičky vrtulníků a motorových člunů skrz nádherné scenérie Nového Zélandu za doprovodu Briana Maye (pozor, nejedná se o kytaristu Queenů, ale o australského skladatele a dirigenta stojícího za hudbou z Šíleného Maxe), ale ten zbytek.. Ruku na srdce, pod pojmem dobrodružný film, co má charismatický příběh i postavy, si třeba představuji o pár let mladšího Krokodýla Dundeeho a ne něco, co po většinu času střílí stejnými náboji jako zlatochtivá skupina kolem úlisného G.Pepparda (tedy slepými). Je jasné, že popularitu Yankee Zephyru lze přičíst nostalgii z časů, kdy při mizerné nabídce cokoliv „exotického“ hravě uspokojilo nenáročnou poptávku.. P.S.spoiler: Z konce jasně vyplývá, že cirhóza a játra Gibbieho Gibsona budou co nevidět přátelé..

Těžce zamilován (2001)

Co oči nevidí, srdce nebolí, aneb zhypnotizovaný Jack Black hledá pod nánosem tukové tkáně vnitřní krásu.. Hrozně schizofrenní komedie, která chce tít do povrchního posuzování zevnějšku, ale sama k tomu používá povrchní prostředky. Jeden z problémů filmů bratrů Farrellyových je, že trvají v průměru asi tak o 20 minut déle, než by měly. Opravuji. Problém filmů bratrů Farrellyových je, že trvají o 100 až 115 minut déle, než by měly..

Pražská 5 (1988)

Američanům nenaléváme.. Je zvláštní, že až teď po čase člověk objeví kouzlo čísel 2 a 4. Něco z J-hororů a ambientní hudba v Bersidejsi (..už je to uděláno, už je to hotovo) či choreograficky i výtvarně poutavé Barvy jsou mezi karlštejnským dada skřítkem a budovatelskou brigádou s dobrým koncem nezaslouženě upozaďovány, podobně jako „hloubka“ slov lektora M.Šteindlera, který postupně uvadá jak karafiáty ve váze na jeho stole. Na dobu vzniku neotřelé, avantgardní a docela odvážné..

Transcendence (2014)

Takže si ten netranscendentální zážitek shrňme. Než vědec Johnny Depp umře, vleze si jeho vědomí do počítače podobně jako Rumburak do televize a následně se propojením s celosvětovým internetem stane samozvaným CML. Sice dobře slouží lidem pomocí nanotechnologií, ale zároveň se stává jejich zlým pánem a protože není poblíž děda Drchlík, aby ho podložil, použijí se výbuchy, dělostřelecká palba a virus k jeho zastavení. No a než stačí padnout: „Už jsem se omluvil...“, je tu Pyrrhovo vítězství ekoterorismu nad pravdou a láskou.. Krásné obrazy vyprávějí hlavně ke konci docela pitomý příběh, při kterém se přetahují lanem existenciální sci-fi a povadlý melodram. Zdá se, že Nolanův dvorní kameraman trpí stejným neduhem jako občas sám pan král. Stojí s vodou po prsa v bazénu městských lázní a tváří se, že je pod ním Mariánský příkop.. No nic, alespoň že zůstanou dvě ponaučení: 1.) Pokud se lidstvo bude bát toho, čemu nerozumí, nikam se neposune, 2.) mít fotovoltaickou elektrárnu a hrát si při tom na boha lze jen u nás v České republice..

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Exhumace pro komerční účely. Science fiction žánr olizující syžet soupeření dvou pohledných, galantních a finančně velmi zabezpečených kohoutů o dětinskou, alkohol milující a často vykolejenou cuchtu zůstal zachován, akorát se přidal status „geriatrické rodičky“. Nadhled gynekoložky Emmy Thompson a pár vtipů spojených s porodem vyvažují přehnanou ujetost některých scén, křečovitost vážných momentů a na Bridget až nečekaně velké množství klišé. Soutěž mezi Firthem a Zellweger o to, čí obličej více připomíná paviání prdel, vyhrála přesvědčivě Renée o sedmnáct injekcí botoxu..

Živý terč 2 (2016)

Černě odění jezdci na motocyklech, holubí trus, zpomalené záběry všeho druhu (hrdina se sprchuje jak v reklamě na Mrože, domorodé děti hrají fotbal, vrtulník i s tím cool zvukem rotoru). Tady se zřejmě „remakuje“ nějaká woolovina.. Knepper nahradil Henriksena relativně se ctí, dokonce měl i stejnou zbraň. Adkins také nebyl špatný, ale aby se Jean-Claudeovi více přiblížil, mohl zakousnout nějakého chřestýše (nebo aspoň slona) a na temeno hlavy si přilepit kadeře Jennifer Grey. Co se týká Rhony, která byla drsná jak Stathamovo třídenní strniště, zdálo se mi, že jí z kapsy od kalhot čouhá několik účtů z kliniky plastické chirurgie, ale mohl jsem se splést. Suma sumárum, zbytečné, lacině vypadající béčko o muži, který hledá smysl života v ochraně myanmarského lidu a při tom nad ním přelétává dron s kamerou..

Sněhurka - Příběh hrůzy (1997)

Sněhurka a sedm bezdomovců.. Brzy vyvržený travesti vlk převlékající se za důchodkyně, které před tím pozře či třeba polétavá bába z lesa, co způsobuje dětem obezitu, cukrovku a popáleniny třetího stupně, to jsou jen namátkou pohádkové klasiky, které se dětem odjakživa vyprávějí s eufemismem a citem, aby se zaobalil ten hororový obsah. Michael Cohn u Sněhurky bratří Grimmů zvolil cestu bez příkras, ale výsledkem je pouze to, že děti do deseti let pokládají existenciální otázky a ti starší se příliš nevyděsí (leda pohledem na Lillian, která při poulení očima vypadá jak Elijah Wood). Nezbývá, než se soustředit na satanistku Ripleyovou, která váže manžílka hlavou dolů ke kříži, všechny kolem tráví a ve chvílích posedlosti vypadá, že do ní zase „vstoupil“ Gozer z Krotitelů duchů (pro ty, co už zapomněli, postava Billa Murrayho se jmenovala Venkman)..

31 (2016)

„In hell everybody loves popcorn.“ Hispánský nazi-liliput, dva dementní klauni dřevorubci, baleťák z Drážďan se svou šlápotou, pod pudrem a parukou se skrývající organizátoři bizarního vraždění a jeden vyzáblý psychopat s tupou sekerou a vystřelovacími noži. Chybí už jen cokoliv hovořící Ovčáček a Forejt na saních a máme ideální halloweenskou společnost nejen pro coulrofobiky.. Rob hodil do starého kastrolu Vyvržence pekla, Očistu a Běžícího muže, přisypal přitažlivý vizuál, trochu zastydlé pubertálnosti a glutamát v podobě Doom-Heada Richarda Brakea, přidal ždibet koření Dream On a bez nějaké výrazné invence vše zuřivě zamíchal. MPAA pak bez milosti přelilo obsah hrnce přes erkový cedník, načež kuchař strávníkům slíbil, že se na DVD dočkají původní vydatné polévky (tzv. Zombie Cut). No nevím, jestli mu to pomůže, když už začíná srát i vlastní oddané fanoušky..

Stíny Manhattanu (2016)

Žurnalista Broďák v osidlech fatální femme Strahovski. To zas bude jednou péro ostřejší než meč.. Voiceoverem, cynismem, osudovými ženami, panáky chlastu a tajemstvím opředenou detektivní zápletkou se to snaží být neo-noirem, ale co si budeme nalhávat, k nějakému zásadnějšímu výsledku by se musel debutant DeCubellis jinak obracet. Kde byly břitvě podobné konverzace? Kde byla zápletka neutápějící se ve vykonstruovanosti a logických průrvách? Nejen bílým outfitem Yvonne si to hraje i na Basic Instinct, ale nemá to jeho provokativní drive, i kdyby si mediální kastrát Hobbs jazyk ukroutil.. V popisku žánru je uvedeno mysteriózní. Tím mysleli asi to, že stačí trochu tance a hodně svařování a člověk vypadá o 15 let mladší..

Čas pracuje pro vraha (1979)

Na úvod se zamysleme nad tím, co mají společného vyšetřovatel Oldřich Vlach a Sherlock Holmes. Lulku ano, dedukci rozhodně ne.. Autoři nám rafinovaně nahodí udičku, že za vraždou nebohé ženy stojí Eda Cupák. Hovoří zapáleně o emigraci, nemá rád zákazy, potkává zahraniční delegace, zkrátka ideální kádrový profil vraha, ale ouha, on za tím nakonec někdo jiný s úplně stejným kádrovým profilem! Druhý detektiv Franta Němec to zahalen v dýmu rozlouskne za necelých 48 hodin a přitom trpce lituje, že to trochu nenatáhnul, aby ještě nemusel domů za tou svou vzteklou fúrií.. Za pár hodin si budu pamatovat pouze nekonvenční hudební aranžmá a obraz klauna Krustyho kdykoliv promluvil Jiří Bruder..