La cara oculta (2011)

Za zrcadlem a co tam Belénka našla... Přijít u mysteriózního thrilleru s originálním nápadem, aniž by se zabrousilo do obsahu seriálu Svět tajemných sil, to by se mělo v současné době vyvažovat zlatem. V dobrém slova smyslu triviálnost zápletky i zvolená kompozice vyprávění přináší zasloužené body, ale na pět hvězd by tuhle variaci na téma „sejde z očí, sejde z mysli“ musel režírovat Hitchcock a dirigentskou taktovku třímat Cary Grant.. Docela nechápu, proč si Adrian tahal do ložnice ty malé činely, když už jich musel mít dost z orchestřiště..

Noční běžec (2015)

Papá Neeson plnící otcovské povinnosti pomocí pěstí a olova je v poslední době žhavé téma, co mu sedí k jeho zvrásčené severoirské pleti. Když se navíc musí postavit mafiánskému bossovi, co zabil víc Newyorčanů než smog a hraje ho Ed Harris, čekám něco pamětihodného, co načuchne horkým betonem a nestrojenou osudovostí Michaela Manna. Jenže já dostal jen rutinní akční film s brutálně předvídatelným dějem, melodramatickým blábolením a kamerovými průlety jak za časů Spidermana. Collet-Serra mě nasral..

Ošetřovatel (2011)

Tlupa mluvících zvířat radí dobrosrdečnému ošetřovateli jak získat srdce anorektické čuby, i když všichni návštěvníci ZOO už od vstupní brány ví, že si svou mrkvičku nechává pro černou gazelu.. Tímto bych chtěl poděkovat panu Sandlerovi, který se od poslední role docela zmenšil a zchlupatěl, že mi domluvil návštěvu doktora Dolittlea s uspávací injekci.. P.S.: Ta malpa kapucínská hraje v poslední době ve více filmech, než Cage a co si budeme nalhávat, lépe než on..

San Andreas (2015)

Nakalibrujte seismograf, řekněte Monkovi, že v městě bude bordel a přitisknutí k pevné stěně si položte klíčovou otázku. Když záchranář Dwayne Johnson ztratí za tragických okolností dceru, přijde i o druhou? Odpověď je zřejmá, vždyť se před ním třesou i tektonické desky.. Klišé otevřená popcornová zkáza, kterou drží na své šíji wrestlingový Atlás a jenž zaujme drobnostmi nejen fandy katastrofických filmů. Třeba že ten obr už tak neplave v oboru herectví (zpověď v hangáru), že scény destrukce jsou relativně zdrženlivé, že pozemětřesné slevy nutí občany k masivním nákupům či že ten Anglán tak dlouho otálí se zapíchnutím si střepu do nohy, i když všichni kolem ví, že od pasu nahoru talentovaná Saša Daddario mile ráda použije svoje svršky jako obvazový materiál.. Možná jsem i chvíli koketoval s myšlenkou na čtyři hvězdy, ale pak se nad troskami Golden Gate Bridge rozvinula vlajka, já si vzpomněl na Rolanda a neudělalo se mi dobře..

Narušitel (1989)

Supermarket razantně snižující stavy zaměstnanců v průběhu(!) noční směny? Co na to odbory..? Třicet minut úvodního oťukávání nemá co nabídnout. Snad jen hrátky s kamerovými úhly (perspektiva zametané podlahy, dna nákupního vozíku, útrob telefonu), trapně vyhlížející pěstní souboje či zlověstnou přítomnost bodce na lejstra. A pak se začne krájet, porcovat a napichovat na hák, zkrátka všechny ty kratochvíle nákupního střediska, kde je i úsek masných výrobků. Z jedné z inspirací pro Reservoir Dogs můžete cítit prošlého Carpentera i lásku k žánru, nicméně identita a motivace „narušitele“ - to je na zavolání České obchodní inspekce, protože šidit se nemá..

Zabijáci osamělých srdcí (2006)

V nějakém jiném paralelním vesmíru jistě existuje film o „Lonely Hearts Killers“, který si ponechává svůj retro kabát či drsné hlášky buranských poldů a přitom tak trestuhodně nemrhá potenciálem, necpe teatrální emoce tam, kde vůbec nejsou a umí naložit s objemným tělesem jménem Gandolfini. Tak je to jen sto minut hledání chřestýše v ešusu.. Potkat v nočním lese tuto Lauru Dern, zakousnu se slovy Bosáka do stromu a dělám suchou větev..

Zombeavers (2014)

Hoši a bitches od Bobří řeky.. Ať už jste zanícený zoolog či workoholický gynekolog, moc si bobrů neužijete. Jen jakýchsi třepajících se taxidermických loutek z Kouzelné školky a solitérní ukázky poprsí, za kterou je aktérka po zásluze odměněna nejdelším plac-timem. Pokud si však nepostavíte hráz proti nadhledu, uvidíte relativně vtipnou, na amatérismus triků sázející hororovou taškařici, ve které navíc zemře Gosling strašlivou smrtí..

November Man (2014)

Ex nula nula sedm už sice stojí na dvoře výkupny starého železa, ale pokud mu protivníci sami skáčou do střel, nemusí se bát, že přijde Prosinec.. Donaldsonův levně vypadající akční thriller, jenž se vlastní komplikovaností snaží zakrýt neoriginalitu a čeká, až se Olga převleče do něčeho méně pohodlného, vidím asi takhle. Princip práce tajného agenta je mimo jiné to, že na sebe nesmí upoutat pozornost a pokud snad jeho činnost přinese nějaký okázalý výstup (střelba, výbuchy, mrtvoly), musí to provést tak, aby se na danou záležitost co nejrychleji zapomnělo. A přesně tohle se nyní podařilo Rogerovi při výkonu povolání filmového režiséra.. Mimochodem, kdyby ta nelítostná sovětská vražedkyně kýchla bez kapesníku, půl Bělehradu by bylo pod vodou..

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Vývoj nezastavíš. Nejdřív jen pomstychtivý Max, pak Mad Max a jeho pes a teď Mad Furiosa a její pes Max. S ukradnutou harémovou líhní a na podvozku Tatra se ti dva postaví všem, chybí už jen Čagin na Kamazu.. Popojíždění po australských okreskách vystřídalo akční hromobití na planetě Tatooine, šéfkuchař Seale slavnostně zahájil vizuální bakanálie, kaskadéři předvádí božský vítr a co si budeme nalhávat, nějaká větší košatost příběhu by byla stejně nepatřičná jako Nedvěd hrající na elektricko-plamenometnou kytaru Stánky. Miller s tučným měšcem Warner Bros. za pasem neuvěřitelně zamachroval a já doma vysypal z oblečení tolik písku, že by to stačilo na atletické doskočiště. Zkrátka tam, kam před 35 lety přijel režisér na kole bez přehazovačky a odrazek, vjel nyní na nadupané silniční motorce. Ale abyste si nemysleli, já cyklistiku docela rád.. P.S.: Přál bych si, aby nyní z režiséra napojením na přístroje udělali Immortana George a já se mohl za dalších 35 let podívat, kam až zase vystoupaly možnosti filmových tvůrců. Vývoj nezastavíš..

Padesát odstínů šedi (2015)

Panna a úchyl. On ji toho zbaví lusknutím prstu, ona celou dobu doufá, že toho prince na bílém koni, co používá jezdecký bičík na něco jiného než lichokopytníky, změní. Make Love / Fuck Hard. Božínku, to je dilema! Nicméně neždímejte zbůhdarma kapesníky, ti dva nakonec určitě pochopí, že partnerský vztah je o kompromisech. Jo a pak tam byly nějaké větroně, drahá auta, výlety vrtulníkem, připomínkování smluv a romantické BDSM… Film komentovat nebudu, jen dodám, že se tvůrci vypořádali s literárním hypem pětiletky jen s malou ztrátou důstojnosti a že podlehnout utopickým fantaziím lze tisíci jinými způsoby. Vkus velí, že už nakladatel měl po přečtení první knihy naléhavě řvát směrem k E.L.James: „Red! Red! Red!“, ale ruku na peněženku, proč by to dělal? Fifty $hades of Green. Nic víc, nic míň…