L. A. - Přísně tajné (1997)

Hush-Hush..! Z garáže totiž vyjíždí nablýskaný Cadillac 1950, předními koly jsou snaživý kariérista Pearce a vznětlivý ranař Crowe, zadními mediální hvězda Spacey a platinová prostitutka Basinger. Motor vrní tóny Goldsmitha, elegantní, do posledního detailu propracovanou karoserii představuje scénář Helgelanda a volantem celé té retro parády nonšalantně otáčí Curtis Hanson. Nedivil bych se, kdyby měl v kufru mrtvolu Rollo Tomasiho.. Je dost možné, že se napoprvé budete v spletitém ději orientovat jako Jack Torrance v bludišti hotelu Overlook. Nu co, alespoň další důvod vidět to znova.

Sedm (1995)

Tma, déšť, sedm hříchů, sedm vražd a zmar. Fincher a jeho Heart´s filthy lesson.

Téměř dokonalý zločin (2000)

Nadpřirozený thriller nevytrhává z průměru Raimiho režie, ale přesné výkony křehké Sibyly Blanchett a jejího strážného anděla z autoservisu Ribisiho. Po diskutabilním konci mi scházel střih na culícího se Jonathana Frakese a jeho:"Pravda! Tato událost se opravdu odehrála v devadesátých letech na americkém jihovýchodě.“ Název Téměř dokonalý zločin je v oblasti distribučních názvů zločinem naprosto dokonalým.

Matrix (1999)

Wachovští jsou jedničky, já jsem nula a Matrix je cyber bublina o velikosti Texasu, která v dalších dílech nadobro splaskla.

Dracula (1992)

„I´ve crossed oceans of time to find YOU.“ Takto má vypadat film o opravdové lásce. Víte, že od natáčení Coppolova filmu nejde vidět Oldman v zrcadle?

Leon (1994)

Milujte svého zabijáka.. Precizní thriller s absencí čirého dobra a s několika levely zla a na tom nejvyšším poslouchá Gary Beethovena (z toho hocha z protidrogového by jistě Komorous neměl radost). Bon travail, monsieur Besson!

Lost Highway (1997)

„We´ve met before, haven´t we?“ Nejdřív jsem nechápal, přesto za ty poutavé obrazy pět hvězd. Pak jsem pochopil (I think so) a stupnice je mi směrem nahoru nedostačující. Máte můj bezmezný obdiv pane Lynchi, pane Gifforde! První setkaní Peta s Alice při This magic moment (L.Reed) je pro mě jedna z nejromantičtějších filmových scén vůbec. Paradoxně snová, tak jak to v životě chodí..

Batman začíná (2005)

Zapomeňte na Burtonův groteskní Gotham prvních dvou Batmanů. Zapomeňte na Schumachera a jeho.. Na co to máte vlastně zapomenout..? Nolan totiž stvořil hrdinu nového. Psychologicky ho vyprofiloval do mrtě a tím polidštěním ho odlišil od jeho bezchybných předchůdců. Škoda absence výraznějšího záporného hrdiny, nepřehlednosti akčních scén a utahaného závěru - jediných to záporů bránících označit zmrtvýchvstání netopýřího muže za dokonalé. Tvůrci však naštěstí neusnuli na neusušeném bobkovém listu a příletem Temného rytíře se stal z vzkříšeného alter ega Bruce Wayna jen malý neduživý netopýrek s poruchou ultrazvukové navigace. Zapomeňte na Batman Begins..

Stav milosti (1990)

„You know how smart you are? That's how smart..“ Maniakální, umaštěný a věčně zlitý Oldman v brilantním a neprávem přehlíženém gangsterském dramatu z prostředí Hell´s Kitchen. Morriconeho ústřední hudební motiv se vám pěkně dostane do domu - mimochodem, zrovna teď tam je - zavolejte mu..

Propast (1989)

„When you look into an abyss, the abyss also looks into you..“ (Nietzsche). Propracovaná sci-fi z Cameronova oblíbeného podmořského světa, v Director´s cut obohacena o poselství lidstvu mířícímu k sebezničení. Napětí z neznámého v hlubinách navozuje Silvestriho výborná hudba, byť místy vykrádající bezostyšně sebe sama (Predátor). Závěrečný Harrisův sestup - výstup nedbající pravidel dekomprese vás donutí (nejen v rámci šetření O2 pro hlavního hrdinu) nedýchat. „Have some new friends down here..“