Spalovač mrtvol (1968)

„Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není..“ Nezapomenutelný Rudolf Hrušínský jako velekněz vznešeného chrámu smrti. Jeho Karel Kopfrkingl se rozkládá, aniž by byl v zemi a morbidita ve spojení s Milotovým rybím okem a Liškovou hudbou pouští do éteru palčivý děs. Nebýt to celé v tom hávu grotesknosti, co abychom se, drazí, oběsili..

Člen klanu (1974)

Jižanský shithole v Alabamě (točeno v Kalifornii) a v něm bílí křesťanští vlastenci (čti rasističtí burani), jeden poloburan se smyslem pro spravedlnost na pozici šerifa a lokální humanista-solitér, co má morál setrvat na skládce bílého odpadu až do samého konce. Rasová válka neštítící se exploitation prvků při znásilnění a zabíjení může začít, ale někdo to musí říct i režiséru Youngovi! Nevěrohodnost, podivný hudební podkres, spousta nedbalosti po technické stránce a závěr, který ukázal, že nemůžete být temný, když jste legrační. No nic, O.J. si alespoň natrénoval útěk před policií ve Fordu Bronco a Richard Burton předvedl, že i pod permanentním vlivem vodky stojí nad ostatními, i když nemůže stát. Teda s výjimkou rvačky na autobusovém nádraží.. Štěstí pro Bruce Leeho, že už byl rok na onom světě. Vidět tohle karate opilého mistra, zanevře na své kung-fu..

Podezření (2000)

Eastwoodův přítel nesmiřitelně vyslýchá Malého Billa, co má na konci dlouhé chodby netečnou sexpumu Bellucci a pod kůží detektiva Punishera. Sebejistotu ztrácející Hackman je impozantní, škoda, že se to samé nedá říct o scénách, kdy si Freeman hraje na princeznu Marušku a leze druhým do flashbacků. Jestli se vám to zdá celé povědomé, tak ano, máte pravdu. Přiznanou inspirací byl Millerův Svědek s Lino Venturou, ale tam to zlomení nadutého právníka bylo podáno o něco intenzivněji..

Můj kámoš špión (2020)

Vzájemně se obohacující hromotluk s povolením zabíjet a přechytralý kid pod jeho ochrannými křídly je námět otřepaný jak penis prostatického bezdomovce. Tady mě, přiznávám se, překvapilo, že to dítě je ulhaný spratek s manipulativními sklony a představitel jeho „pacifiera“ není zas až takový dřevěný totem, jak by mohl někdo čekat. Segal potvrdil, že na komediálním poli vždycky uplácá něco, co sice není žádný zázrak, ale na jedno zhlédnutí rozhodně neurazí..

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Než u nás sáhnete na kliku stavebního úřadu a řeknete dobrý den, ve starověkém Egyptě už stavíte. Zřejmě pomáhá krokodýlí hrozba. A když si pozvete stavební dozor z jisté galské vesničky, je už samotné budování hračkou, při kterém i Římani nasadí takové tempo, že by své hlavní město měli do 24 hodin.. Často to vypadalo, že Cannabis není jen architektův osel, ale i součást cateringu, nicméně v té šílené smršti různě inteligentního humoru se to ztratilo. Klobouk dolů před Depardieum, že se přidal do skupiny herců, kteří se nebáli pro roli drasticky zhubnout (viz. Bale v Mechanikovi nebo McConaughey v Klubu poslední naděje)..

Queen v Budapešti (1987) (koncert)

Král a jeho Královna. Dva týdny po legendárním dvojkoncertě ve Wembley, posledních pět společných koncertů před sebou. To byl ten čas a místo, kdy se železná opona na chvíli zvedla pro Hungarian Rhapsody. Od zrychlených záběrů stavění stage a proudění diváků při intru One Vision až po tradicionál God Save the Queen nabito energií, hudebním kumštem a přísným dresscodem (Deaconovy trencle!). Nikde jinde nezazněla Hammer to Fall tak dobře jako tady..

Veřejné lži (2019)

Válka a výmluva mají jedno společné. Dost často jsou postavené na lži.. Svou strukturou divácky velmi přístupné drama, po kterém uznáte, že i přes všechny její neduhy můžete v demokracii fouknout do píšťalky a nehrozí vám, že omylem vypadnete z okna v šestém patře. Ať na to pohlížíme z hlediska morálních zásad, či v širších souvislostech, Tony Blair je zase za idiota..

Strážci majáku (2018)

Tak copak může stát za The Flannan Isle mystery, když vynecháme pravděpodobnou příčinu v podobě vysokých vln způsobených bouří? Godzilla? Do těchto končin to má blíž spíš Kraken. Nebo snad chamtivost? Šplouchání na maják spojené s otravou rtutí? Těžko říct, ale co vím jistě je, že Nyholm otrávil mě. Od neschopnosti udržet nějakou dusnější atmosféru přes anachronismy a nesmysly v podobě rádia a lehkého zlata až po „baptistické“ finále, kdy se křtí pocit viny. Zas na druhou stranu, buďme rádi, že Gerard neskopával kolegy z útesu se slovy: „This is Scotland!“

Ďábelská svůdkyně (1994)

„Iˈm trying to figure out whether youˈre a total fucking bitch or not.“ - „I am a total fucking bitch..“ Téma Red Rock West (cizinec čeřící vody v cizím městě) je posunuto do roviny, kdy je oním cizincem žena, co ve svém antagonismu používá pánské údy jako šňůrky svých loutek. Pullman je zábavný, Berg tragický a fatální fena Fiorentino se stará, aby nikdo nevyhasnul, dokud nenaplní své cíle. Škoda jen, že se kolovrátkový jazzový soundtrack zrcadlí v tom nepříliš svižném tempu a konec je přitažen za vlasy stejně jako paní Kroyová..

Dům na samotě (2022) (TV film)

Koňům je jedno, kdo koho klep. A v tomhle podání i divákovi.. Pocit jak z libovolné liché epizody Policie Modrava, dvojice „detektivů“ opatřená antistatickým nátěrem, podivné dějové skoky a závěrečné odhalení Kadeřníka, po kterém by Poirot zvolal: „Merde!“ a roztrhal svou licenci. Nepřestává mě fascinovat Schmitzerova dikce, když nasraně metá slovy jako svině, kráva či vodsírat. V posledních letech je to jeho parketa a když si vzpomenu na slušňáka z Chalupářů nebo Slavností sněženek, říkám si, že to snad ani nemůže být jedna a tatáž osoba..