• Krátkometrážní

Quo Vadis (1951)

Podle románu z konce 19. století vzniká na začátku padesátých let dvacátého film odehrávající se v půlce prvního. Přijde mi velmi zajímavé, jak se tato tři velmi odlišná období záměrně i nezáměrně mísí do něčeho, co sice neodpovídá ani jednomu z nich (nejméně samozřejmě o tom, v němž se odehrává), přesto stojí za to tomu věnovat pozornost. Ta trojí dobovost mi přišla ze všech sandálových opusů, co jsem viděl, největší... I když by určitě šlo Quo Vadis přejít jako netrvanlivou megalomanskou zbytečnost, přijde mi zajímavější to na něm přijmout a pokusit se vidět i něco dalšího. 70 %

Gambit (1966)

Sympatická zlodějina, zásadně lepší než Coenovic remake, ale mnohem překvapivěji i něž první Růžový panter a řada dalších podobných filmů, co jich jsou šedesátá léta plná. Jinak musím zjistit, co má Caine se slovem "bloody", protože se ho ve své kariéře očividně nemůže nabažit...

Jack a obři (2013)

Vážně jsem hodně doufal, že mě Singer nějak překvapí. Hledal jsem vyšší hodnotu, snažil jsem se, co to šlo. Ale není tu. Je to jen druhořadé fantasy málo humorné i epické. Ani když vím, že to režíroval Singer, ho tu nejsem schopen najít na žádné úrovni. I ty tři hvězdy jsou v podstatě dobrý skutek. PS: 3D tu má smysl ve dvou - třech záběrech (těch z výšky na dav), jinak máte brýle nasazené jen proto, aby nebyl obraz mírně rozmazaný - s hloubkou to nijak nesouvisí.

Pokoj 237 (2012)

Mám rád videoanalýzy, zvlášť Kubrickových filmů. A zvlášť Osvícení, které jako by už od svého vzniku bylo otevřené jakýmkoliv výkladům. Tento kousek je ale na úrovni (a to přinejlepším) těch horších youtube videí. Dva tři postřehy na hodinu a půl, zbytek povrchní nic a dávno známé skutečnosti, nebo úplné nesmysly - to mi rozhodně nestačí. Vyšinutý vypravěč tvrdící, že tenhle mrak má tvar Kubrickovy hlavy, spíš celý princip filmové analýzy nevědomky zesměšňuje. Jde o nezáměrné shození analyzování filmů.

Wallace a Gromit: Otázka chleba a smrti (2008) (TV film)

Trochu přizpůsobenější americkému publiku (citace Ducha zabere vždy, ale už byla všude a opravdu mě nepřekvapí). Přesto pořád roztomile hravé a zábavné. S několika vyloženě skvělými momenty.

Jako za starejch časů (2012)

První polovina je extrémně pomalá a otravná. Druhou to jakž takž chytí dech, ale pořád je to hlavně výprodej zašlých hvězd. Což u Pacina mrzí velmi.

Wallace a Gromit: Úžasné vynálezy (2002)

Celovečerák je na Gromita moc, tříminutové skeče ale naopak málo. 25 minut je ideál, jak se potvrdilo nejednou. Proto tahle v kuse puštěná minisérie nebaví jako jiné. Určitě ale nedělá ani ostudu.

Wallace a Gromit: O chloupek (1995)

Ty ovce jsou rozhodně kouzelné, ale jinak tenhle díl rozhodně není z těch nejsilnějších.

Piráti! (2012)

To CGI do toho cpát nemuseli a délka je zbytečně přestřelená, ale jinak další poctivý animák. Sice to není tak vymakané jako Slepičí úlet, ale přesto spousta scének skvěle působí. Tady to není o originalitě nebo chytrosti, ale skvělém timingu.