• Krátkometrážní

Host (2020)

Vynikající využití formátu, využití aktuální situace, využití hodinové stopáže. Rozhodně strašidelný film a je skvělé, že někdo takhle narychlo udělal něco tak dobrého. Možná mi přišlo zvláštní, jak rychle dokázaly přejít holky v několika momentech do normálního žertujícího stavu i po celkem dramatické manifestaci hodně divných věcí, ale ostatně to mělo být o jejich nerespektu vůči nadpřirozeným silám, tak to asi dává smysl a hodinový film musí odsýpat. Taky neřeším, že to neodpovídá na klasickou found footage otázku "proč už dávno neutekly někam do bezpečí a myslí furt na kamery", prortože si ten film chci užít - a rozhodně je co si na něm užít.

The Rental (2020)

Je to docela nepříjemná situace, že James Franco se svými patnácti doktoráty a dvaceti režijními počiny za sezónu neuspěje tolik jako za kameru schovaný ksicht jeho nesnesitelného bratra. Dave to ale totálně dal a co se limonádových pop-hororů týče dal do kupy dobrou podívanou. Swanberg tomu určitě pomohl, i když jeho mumblecore kořeny asi poměrně trpí - nicméně proč ne. Je to fakt dobrý malý film.

The Twilight Zone - The Shelter (1961) (epizoda)

Velmi intenzivní epizoda, která dobové fóbie zpodobňuje nečekaně nekompromisně a ostře vůči lidem. Jakkoliv je zábavné pitvat určité ukázky dobové naivity a ideologie, zároveň se Twilight Zone nezapomíná připomínat jako nesmírně odvážný projekt.

The Twilight Zone - Two (1961) (epizoda)

Celou dobu si říkám, jestli je to Bronson, a on to je Bronson! Twilight Zone ráda začíná těmihle vylidněnými epizodami, už je to tradice, a tahle je asi lepší než u dvojky.

Cukr (2019) (studentský film)

Chvíli mě to zaháčkovalo, kam se ta power-play vyvine, a v tomhle ohledu mě to poněkud zklamalo. Upřímně řečeno vše nad rámec setkání se zákazníkem mi v tom přišlo zbytečné

Dotýkání (2020) (studentský film)

Je to skvělé, jakmile všichni mlčí, ale vypadá to, že režisér neumí vést herce (především dětské) k dialogům a přirozeně s nima manipulovat. Vidím, že režisér je Slovák, tak může to být tím, že nemá v uchu češtinu? Kdo ví... Já vím, že jakmile v tom filmu někdo promluví, tak se to celé (pracně a dobře budované) rozpadá.

Báječní muži s klikou (1978)

Ten film je úžasné vnímat jako exkurzi do patologie mysli Jiřího Menzela, kde sám sebe obsadí do role kinematografického průkopníka, který přináší pokrok a hodnoty. Tradičně oslizlé je zpodobnění žen, o něž jeví Menzelův hrdina ostentativní nezájem (ale ony ho tak moc chtějí!), i když film samotný tráví procenty vyjádřitelnou porci stopáže jejich očumováním/ponižováním/lhaním jim. Je to zručně natočeno, má to hezky povalečskou a košilatou atmosféru a je to opravdu velmi chytře a vtíravě vyvedený egotrip starého (tehdy vlastně relativně mladého) prasáka s mesiášským komplexem. Je to čímsi fascinující. Velmi příjemný film, ve kterém může dojít jen tak mimochodem k pokusu o znásilnění, aniž by to znamenalo větší problém pro kohokoliv a mělo nějak zabránit nostalgické pohodě. Vlastně je to na studii - natočit tak absurdně amorální film jako tak krásný. Dnešná generace českých komediálních tvůrců tuhle schopnost už nemá.

Zrcadlo (2019) (studentský film)

Asi bych se vykašlal na ten voiceover. Tyhle věci když se začnou pojmenovávat, začínají působit banálně. Proč nedůvěřovat obrazům? Zvlášť kraťas si to může dovolit. Jinak ale dobré.

Passionate for Ice Cream (2019) (studentský film)

Autorka si asi řekla, že když je zadání "autorská reportáž", udělá to tak autorsky, že autorštější by už to být ani nemohlo! Černobílá kamera, 60s estetika, Forman by tam mohl vykouknout zpoza rohu. Ne to v podstatě ok, i když bych od FAMU asi radši nějaký pohyb vpřed.