Nadace - Série 2 (2023) (série)

2. série Goyer se dál nestydí a pokračuje v decimaci brilantní předlohy a v druhé sérii už jen zneužívá jména postav nebo jména míst k tvoření opravdu nezajímavého, nudného seriálu, na který se dívám snad jen ze setrvačnosti. Jediné plus: seriál mě dokopal znovu si přečíst předlohu.

Barbie (2023)

Na jednu stranu satira světa a oslava ženství, nadruhou stranu bizarní muzikál bez většího nápadu nebo kvalitnějšího humoru. Srovnání s překvapivě skvělým LEGO příběhem je na místě, vítěz je zde jasný. Plus za stále dokonalou a stále talentovanou M. Robbie, hudbu M. Ronsona a kostýmy J. Durran.

Babylon (2022)

VELKOLEPÉ!

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Letos nejen N. Fury nebo P. Quill zamířili do důchodu ale konečně i slavný doktor Henry Walton Jones Jr. Ve velkém stylu, za který se rozhodně výkonní producenti můžou pochválit. Stejně tak jako za volbu vybrat k velkému finále skvělého J. Mangolda. Dial of Destiny samozřejmě také sází na nostalgii a elegantně bez potřeby vykrádat sama sebe hází sem střípek, tam střípek. Obavy z druhé Křišťálové lebky byly zbytečné, stejně tak i obavy z S. LeBeoufa, kterého s grácií nahradila P. Waller-Bridge. Škoda tolika digitálu, bez kterého by sice první dějství udělat nešlo ale zbytek filmu opravdu někdy zbytečně hyzdí.

Zelený rytíř (1993) (TV film)

Tohle neni řadová pohádka ale regulérní fantasy. Temné s promyšleným příběhem.

Zkouška ohněm (2018)

Za málo peněz ale se zkušeným režisérem. Paradoxně největší mínus vidím v jediné hvězdě filmu, k podivně afektované L. Dern.

Sisu (2022)

Tahle přešlehnutá vyvražďovačka nebohých nacistů funguje jen díky tomu, že nezničitelná postava Sisua je alegorií pro drsný finský národ a ještě drsnější Laponsko. Jinak jsem jen nevěřícně kroutil hlavou jak sice efektně ale bez nadsázky nebo stylu lze likvidovat nácky a bez legrace parodovat Ramba a plejádu dalších osmdesátkových hrdinů.

The Covenant (2023)

Civilní, vážný. Takových filmů G. Ritchie točí jako šafránu (asi 2?) a i když v Covenantu chybí jeho nepřehlédnutelný rukopis nebo styl humoru, neubírá mu to na kvalitě. Skvělá válečná akce, přímočarý ale silný příběh, napětí i poselství. Je vidět, že to jde i bez nafrčeného stříhu a anglického podsvětí.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Už s naprostou samozřejmostí se svérázný rukopis W. Andersona promítl i sem, do povídkové Francouzské depeše. Škoda jen, že i přes její nepochybné kvality zůstal snímek přehlížen a nedostalo se mu takové reklamy a pozornosti jako například letošnímu (23), hůře hodnocenému Asteroid City.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Ještě, že Marvel má J. Gunna a Strážce galaxie. Velkolepá rozlučka v které bylo vše, co vždy dělalo Strážce jedním z toho nejlepšího, co mohl Marvel nabídnout.