Kdo seje vítr (1960)

Výtečné soudní drama a skvěle napsaná názorová přestřelka mezi zdravým rozumem a slepým fanatismem. Případ století starý a přitom v mnoha věcech stále tak aktuální. Na svou dobu snímek ale zpracováním působí prazvláště zpátečnicky. Jako dívat se na film z 30. let. A není to černobílou kamerou.

Hádej, kdo přijde na večeři (1967)

Je inteligentní a velice úspěšný. Ale je tam jedno velké ALE. Jsou šedesátá léta a on je černý. Skvěle napsaná konverzační komedie s plejádou velkých hvězd a s nesmírně krásným, dojemným monologem S. Tracyho ve finále filmu.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Stylovka jako prase. Osmdesátá léta takhle osmdesátkové ani nebyl. Skvělá kostýmní a maskérská práce, perfektní výběr soundtracku z dobové hudby. Ale hlavně kulervoucí akční jízda se skvělým vrcholem v desetiminutové bezestřihové (i když to tak úplně bez střihu není ale filmová kouzla fungují dobře) bitkové scéně. Ch. Theron se předvedla jako opravdová atomová holka, navíc stále neuvěřitelně sexy. Příběhově se vcelku jednoduchá zápletka rozplete až v celkem zajímavý a překvapivý závěr. Jak mě nechal Wick vlažným, D. Leitch mě to u Atomic Blonde dokonale vynahradil.

Wind River (2017)

Temná a studená kriminálka, v které ani tak nejde o případ ale o postavy s ním svázané. Přímočaré, úderné a hluboké. Cesta za štěstím a rovnováhou lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby.

Válka o planetu opic (2017)

Opičí Mojžíš vyvádí svůj lid pryč od zbytku lidí Velkým útěkem aby zabránil opičí Apokalypse. Je vidět, kde všude tvůrci čerpali a nebáli se to použít viz. skvělý W. Harrelson a další z řady plk. Kurtzů. Plus pár malých nostalgických střípků z původní Planety opic. Procítěné, komplexní ale ne tak velkolepé, jak by snad název dal čekat. Ale nevadilo. Výborné finále znovuzrozené klasiky.

Bosý Gen (1983)

Anime, co opravdu tlačí na pilu a snaží se peklo atomového útoku a jeho následků ukázat v plné síle a co hůř, pohledem malého dítěte.

Zabijáci z maloměsta (2017)

Šílená černá komedie s opravdu skvělými zabijáky aneb manželská poradna v extrémní podobě.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Marvelova cesta do světa teen. Vtipnou formou a bez zbytečných teenagerovských klišé, které by akorát odradily dospělé publikum. Účast R. Downeyho Jr. a především M. Keatona šoupe celý snímek o stupínek výš.

Kong: Ostrov lebek (2017)

I'm cavalery motherfucker! Lehce hloupoučký akční spektátl, který má ale i několik opravdu silných míst ale hlavně je mnohem ale mnohem zábavnější než o tři roky starší Godzilla. Jen jedna věc, tvrďák se na T. Hiddlestona hodí asi tak stejně jako v Predátorech na A. Brodyho.