Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Opět naprosto standardně velkolepá, vyšperkovaná starosvětská M:I, na kterou jsme zvyklí už od třetího dílu. Akční klišé na každém kroku ale v takové formě, že to naprosto neuráží.

Nebraska (2013)

Mílé, vtipné a místy až absurdní road-movie, které sice mělo být oneman show B. Derna ale všechnu slávu mu ukradla v tu dobu ještě o šest let starší, třiaomsdesátiletá J. Squibbová.

Bohem zapomenuté děti (1986)

Přes neobvyklou zápletku je to stále jen naprosto obyčejná vztahovka. Ani skvělá M. Matlin, které se jen tak tak drží W. Hurt, nedokáže rozhýbat tento příliš utahaný kus, který mě navíc nechal po celou dobu vcelku chladným. Být v divadle, tak snad o přestávce odejdu.

Kimi no na wa. (2016)

Romantika jako blázen! Sice emočně přepálená, jak jsme u Asie zvyklí ale přenádherně animovaná a skvěle napsaná. Jen to finále nemuseli tak natahovat.

Perfect Blue (1997)

Perfektně zamotaná schizofrenická jízda, kterou bych ale raději viděl hranou než animovanou. V tomto případě totiž animace filmu vůbec nic nepřidala. A jelikož a protože práva koupil D. Aronofsky (tedy jen aby mohl použít jednu scénu do Requiemu a druhou do Černé labutě), mohl by se pochlapit s remakem.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Nenapravitelný flákač a smolař ve zdánlivě nekonečné smolné smyčce. Bratři Coenovi příliš nevypráví, jen nás nechají za doprovodu folku, plejády skvělých postav a trochy symboliky nahlédnou do nitra Llewyna Davise.

Uvnitř tančím (2004)

Z dnešního pohledu nadhodnocený snímek, který už s náskokem překonal podobně ražený, francouzský Intouchables nebo americké Come as you are a 50/50. Vtip nechybí, výkony hlavních hrdinů úctihodné, především pak S. Robertsona. Bohužel, vše je již dávno překonáno.

Tanec v temnotách (2000)

Jak svérázný může být muzikál z pera L. von Triera? Tak, že hudbu k němu musí zákonitě udělat to nejzvláštnější stvoření, které kdy sever vyplivl, islandská Bjork. Nestěžuji si, provedení je v duchu Dogmy a nadpozemská hudba Bjork uzpůsobená muzikálu víc než zajímavá. Kdyby si to jen nezkazil tím přepáleným a zbytečně patetickým finále. PS: s českou výslovností si mohli dát větší práci. Kvalda a Oldryč a populární ČS jméno Selma, to opravdu rvalo uši.

Rváčův deník (1995)

Kdo by čekal, že DiCaprio dosáhl svého vrcholu už prakticky na začátku své kariéry. Rváčův deník je další z řady protidrogových preventivek, tentokrát očima newyorských dětí ulice, flákačů a rváčů. Hanebně přehlížený a přitom skvělý ať už výkonem L. DiCapria nebo jako další sonda do neživota nejhorší spodiny.

Temný krystal (1982)

Temný krystal je mistrná exhibice umění J. Hensona a jeho společnosti. Krásná výprava, skvělé triky. Sice se tvůrci někdy nechali unést a nad loutkařinou onanovali na úkor příběhu a i tempo někdo vázlo ale přes to všechno je Temný krystal dílo hodné mnohem větší pozornosti, které se mu bohužel nedostalo.