• Pohádka
  • Rodinný

Ostrov (2023)

Samozřejmě to má spoustu logických nedostatků, protože například Robinson Crusoe by se mohl od Langmajera učit, jak se dá za pár dni vybudovat na pustým ostrově solidní bydlení. Ale jako vztahová romance to funguje a Jana Plodková výborně hláškuje. Seš zas chytrej jak delfín.

Večer čekejte přítele (1946)

Od začátku jsem měl problém zorientovat se v panoptiku pošahanců, jejichž hru na pošahance provázejí exaltované herecké projevy nezřídka na hranici snesitelnosti. Ovšem měl-li to být vážně míněný pokus vyrovnat se s německou okupací Francie, nutno dodat, že náckové jsou tady napasovaní do pozice směšných karikatur. Konstrukci příběhu za mě ruší melodramatická love story Madeleine Sologne, která ve své éteričnosti převážně čumí tak trochu do blba. P.S. Surprise, co všechno se dá najít na Netflixu.

Šťastně až do smrti (2022)

Měl jsem problém ztotožnit se s kteroukoliv z postav, nikdo nepobral mé sympatie, což navíc podtrhuje nepříliš fotogenický exteriér Dánska. Ale způsob, jak se zbavit mrtvoly, byl nadmíru originální, to zas jo.

V létě ti řeknu, jak se mám (2022)

Škoda, mám rád Hofmanna a Kostkovou, ale tenhle film je úplně špatně počínaje otřesným ozvučením a odfláknutýma postsynchronama. Zaujal mě akorát soundtrack včetně použití Gottovy písně V máji v anglické verzi.

Les Pépées font la loi (1955)

Meziválečná prvoligová hvězda Suzy Prim diriguje gang svých dcer, poválečných druholigových krasavic. Nejsou u nás vůbec známé, takže kvituju, že se mi nepletly. Naopak pánové se mi pletli dost, s výjimkou Louise de Funèse (s vlasama!). Jako komedie skromné, jako kriminálka úsměvné.

Chyby (2021)

Přesně ten typ filmu, který asi nechceš vidět víckrát, přitom jde hodně pod kůži. Kostlivečka v almaře ti na venkově dají solidně sežrat, ale nakonec to dobře dopadlo.

Docent (2023) (seriál)

Na rozdíl od mnoha jiných já mám Terezu Ramba v kategorii velmi oblíbených, takže za mě cajk.

Můj policista (2022)

Bejt baba v konvencema svázaný Anglii padesátých let 20. století a naservírovat jí, že manžel odjíždí se svým šukatérem na měsíc do Benátek, tak to je solidní nářez. Skvělá práce s dvěma časovýma rovinama a dobrým střihem. Díky časovému rozpětí taky střídavě dramatické i dojemné scény o tom, jak moc se během několika desetiletí změnil pohled veřejnosti na homosexualitu. Dvojice Styles-Dawson je fajn, z ženských partů se mi víc líbila Gina McKee jako zestárlá Marion.

Dobré ráno, Brno! (2023) (seriál)

Nejenomže je to nadprůměrná a originální zábava, ale poslední dva tři díly jsou tak nekompromisní střelbou do vlastních řad, až je s podivem, že to Česká televize vůbec pustila.

Il Boemo (2022)

O zpustlých mravech 18. století jsem viděl dost mnohem lepších filmů, k tomu nebylo nutné zaštiťovat se jménem českého hudebního skladatele, o němž se tady dovídáme dost málo. Nejiskří to ani v ději ani v dialozích, zoufalá nuda. Zaujala mě jenom dobře vystihnutá fyzická podoba neapolského krále Ferdinanda IV. a jeho nevšední teorie o konzistenci hoven.