Marthos

Marthos

Martin Čípek

okres Praha
Pro pamětníky


61 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66
  • 9.5.2021  00:09

  Povídky amerického humoristy O'Henryho vynikají vtipem i překvapivou pointou a mnohé z nich se dodnes těší čtenářské oblibě. Před televizní kamerou se z nich zásluhou Evžena Sokolovského ovšem staly neživotné, nudné historky, sehrané veskrze průměrnými herci. Jedinou výjimkou je Šifra pana Collowaye, kterou lze vzít na milost díky (opět skvělému) Čestmíru Řandovi a Františku Filipovskému.

  • 8.5.2021  22:38

  Americké epizodě z volného cyklu o slavných humoristech celého světa vévodí bez rozmýšlení první povídka (Interview), v níž se vedle Josefa Kemra v roli Marka Twaina již poněkolikáté skvěle uplatnil Čestmír Řanda.

  • 6.5.2021  20:35
  Svědkyně (TV film) (1991)
  ****

  Malá sonda do života obyvatel za socialismu. Jiřina Bohdalová v roli zvědavé sousedky, prosté ženské, která nikdy o nikom a o ničem nerozhodovala, přestože po tom doslova prahne, je jednou z těch postav, v nichž oblíbená herečka výborně balancuje na hraně tragikomiky. Neméně skvělým partnerem v roli flegmatického manžela jí je Josef Somr.

  • 4.5.2021  18:17

  Všichni zemřete. Parodie? Spíš ne. Detektivka? I kdyby, tak velmi mizerná. Co tedy zbývá? Tvůrci v podstatě zrecyklovali tehdy nadmíru populární koloraturní figurku jménem Pacínek, objevivší se na filmovém plátně poprvé v Nahé pastýřce (1966), a navěsili na ní zcela nemožný příběh o záměnách dvou navlas stejných kufrů a rychle se množících mrtvolách. Zábavné to, věru, příliš není, snad s výjimkou závěrečné scény, které vévodí vynikající Zdeněk Dítě.

  • 3.5.2021  09:55
  Lucerna (TV film) (1960)
  *****

  Jiráskova Lucerna je zvláštní fenomén. Jen stěží bychom našli jinou divadelní hru, která se na českých jevištích drží již více než sto let, navíc s tak výrazným úspěchem a ohlasem. Stařičká televizní inscenace, jíž se podařilo takřka zázrakem uchovat i pro další generace vděčných diváků, si i přes jistou technickou nedokonalost uchovává romantické kouzlo, pramenící z odvěkého střetu mezi silami dobra a zla, ať už mají jakoukoli povahu. A stejně jako později režisér František Filip, i Jiří Bělka se mohl opřít o celou plejádu vynikajících hereckých osobností – Irenu Kačírkovou v roli okouzlující mladé kněžny, která z rozmaru i zvědavosti podstupuje očistnou cestu temným lesem, Jiřího Němečka, jehož mlynář je ostrý, prudký chlap, ohnivě bránící svá privilegia i památnou lípu, Jaroslava Marvana v roli vrchního, který se jak rozpálený kotel dme nabubřelou pýchou, Eduarda Cupáka jako nešťastného Zajíčka, Janu Štěpánkovou, Peška, Korbeláře, Filipovského, Štěpánka i Vlastimila Brodského ve skvěle střižené figurce zamilovaného hastrmánka. Slavná minulost znovu ožívá.

  • 2.5.2021  00:01

  Donchuánem proti své vůli. Milostné eskapády páně Ludvíkovy jsou jako splašený kolotoč, který nelze zastavit. Dietlův a Podskalského film, jakkoli bláznivý ve svém provedení, rozhodně není řemeslným produktem bezduchého smíchu, jak se mnozí domnívají, ale vycizelovanou groteskou, jejíž humor stojí na pevných základech. A pak – kde jinde uvidíte před kamerou společně Janu Brejchovou, Jiřinu Bohdalovou, Slávku Budínovou, Květu Fialovou a Karolinu Slunéčkovou?

  • 1.5.2021  11:38

  Lidé a větve se lámou. Chval život, dokud chodíš. A bdíš. Máš ho jen půjčen. Dva vynikající herci, Rudolf Hrušínský a Václav Postránecký, v dojemném, ale nikoli dojímavém příběhu o hledání smyslu života ve zdánlivě bezvýchodné situaci, o lidské sounáležitosti, o přátelství, o touze po záchytném bodu. I nejobyčejnější věci mohou být mimořádné.

  • 30.4.2021  15:43
  Petr pátrá s námi (TV film) (1974)
  **

  Pátrání po falešném aranžérovi. Zdlouhavé, nezajímavé, až na Jana Třísku, který v sobě skvělého herce nezapřel za žádných okolností.

  • 30.4.2021  14:04
  Hercův večer (TV film) (1966)
  ***

  Bohumil (Bohuš) Záhorský náležel k hercům nejmilovanějším. Televizní medailon, pořízený k jeho šedesátinám, ovšem z jeho herecké tvorby ukazuje vlastně jen velmi malou část. Několik letmých záběrů z Pogodinova Kremelského orloje, v němž Záhorský ztvárnil Lenina, upomíná, že i velcí herci bývali čas od času zneužiti k mrzkým pokleskům...

  • 30.4.2021  13:48
  Agentura Pepa (TV film) (1976)
  **

  Tři strejci na penzi a ukradený bicykl. Vyčpělá moralita, která navíc není ani kdovíjak vtipná. Inu, i mistr Daněk se někdy utne.

  • 27.4.2021  20:24
  Kapitán Exner (TV seriál) (2017)
  ***

  Postava kapitána Exnera se vymyká všemu a vším, tím spíš, že jeho působení zůstávalo obestřeno vždy tak trochu rouškou tajemství. Zda tehdy, v šedesátých letech, pronikl do stojatých českých vod závan něčeho zajímavějšího, takřka bondovštějšího, už asi nezjistíme, ale v každém ohledu patří Erbenův vyhraněný kriminalista k nejvýraznějším zjevům na poli žánru. Předchozí pokusy oživit Exnera – s výjimkou celovečerního Pokladu byzantského kupce (1966) s vynikajícím Jiřím Valou – příliš nevyšly, také díky době, která tomuto elegantnímu světákovi příliš nepřála. I proto lze vznik novodobého televizního seriálu kvitovat s povděkem. Samozřejmě, není to zcela bez chyb, něco se nepodařilo, ale v celkovém resumé se jedná o slušný protiklad k jiným krimiseriálům, které v posledních letech doslova zamořily český mediální prostor. Zápletky jednotlivých epizod jsou strukturovány srozumitelně, logicky, bez zbytečných efektů, navíc se je navzdory nevyhnutelným aktualizacím podařilo zachovat v jejich dramatické konzistenci. A obsazením výborného Michala Dlouhého do hlavní role byly rozehnány případné obavy o osud seriálu, částečně také díky tomu, že dnes je Exner zbaven jakýchkoli dobových stigmat, kterými byl obestřen za minulého režimu. U mě dobrý.

  • 26.4.2021  23:31
  Ženitba (TV film) (1967)
  ***

  Gogolova satirická hra náleží již po celá desetiletí k populárním repertoárovým kusům nejen na domácích scénách, ale i jinde ve světě. Její humor nestárne, postavy jakbysmet. Televiznímu provedení ze šedesátých let není v zásadě co vytknout – až na Jiřinu Bohdalovou, která svou obstarožní nevěstu interpretuje v zavedeném stereotypu, s pověstnou "křemílkovskou" ozvěnou v hlase. Navzdory tomu je ale známý příběh rozehrán s vtipem i ironickým nadhledem, s řadou vynikajících hereckých kreací v čele s Bořivojem Navrátilem jako Podkolesinem a Janem Třískou v roli výmluvného Kočkareva.

  • 22.4.2021  12:33

  Obludné obludárium. Skupinka zavilých nostalgiků, vesměs bývalých soudružek a soudruhů, vzpomínajících na "staré zlaté (pendrekové) časy" s tvrzením, že dřív se žilo líp. Jako reportáž to nefunguje, jako dokument už vůbec. Chybí jakákoliv konfrontace, režisér Jiráský naopak ponechává některá denunciační vyjádření bez komentáře – mnozí účastníci zájezdu si proto neberou servítky a plivou síru na demokracii a současné poměry. Referenti, brigády, hotel Morava, Gustav Anděl, na zdi vlajka Sovětského svazu a portréty Husáka s Gottwaldem. Opravdu bizarní podívaná.

  • 21.4.2021  13:13
  Poutník Václav Vydra (TV film) (1971)
  ***

  Komentář čtou Karel Höger a Luděk Munzar, verše recituje Dana Medřická.

  • 19.4.2021  23:16
  Pražská romance (TV film) (1969)
  ***

  Nádherná pražská panoramata, libozvučné melodie a Walda, kterej byl tehdy zatraceně sexy.

  • 19.4.2021  16:32
  Jak se telefonuje (TV film) (1967)
  **

  My ženy telefonujeme rády a dobře, o mužích to říci nelze, prohlásila Bohdalka a následovala série několika převlekových vteřin, v nichž prim hraje telefonní sluchátko a žena v nejrůznějších podobách.

  • 19.4.2021  15:56
  Oběti - Přepadení (E01) (epizoda) (1999)
  ***

  První epizoda z volného cyklu příběhů o lidech, kteří se stali obětí násilí. Škoda, že celkový dojem z jinak naléhavého sdělení kazí jistá míra zažitých scénáristických klišé a překvapivě také šaržírující herci (především Jiří Kodet, který jako by vypadl z Hřebejkových Pelíšků).

  • 17.4.2021  13:18

  Mozaika pětadvaceti lidských osudů charakterizuje složitost dvacátého století v jeho rozpolcenosti, nesourodosti i nehrdinskosti. Přestože většina aktérů dávno překročila magickou stovku, lze vyprávění jejich zážitků, zkušeností i názorů považovat za neobyčejně zajímavou a cennou reflexi dějinných událostí napříč společenským spektrem. Mezi zpovídanými najdeme lékařku a manželku akademika Otto Wichterleho MUDr. Lindu Wichterlovou (1917), politického vězně a skauta Eduarda Marka (1917), folkloristu Františka Hamadu (1914 – 2020) či koncertního mistra Zdeňka Koníčka (1918 – 2019).

  • 15.4.2021  23:41
  Přízrak (TV film) (1970)
  ****

  Psychologický thriller podle Dostojevského. Režisér Jiří Svoboda, tehdy sotva pětadvacetiletý benjamínek, překvapil na prahu své umělecké dráhy vyzrálostí, propracovaností, přesvědčivým zvládnutím řemesla a zároveň precizním vyobrazením nervní atmosféry plné neklidu a napětí. Miroslav Macháček i Jan Kačer potom byli přímo ideálními představiteli obou hlavních rolí. Vzrušující podívaná nabitá emocemi a citovým zoufalstvím.

  • 11.4.2021  23:25
  Okno místo dveří (TV film) (1963)
  **

  O matce, která se nechtěla vzdát svého jediného syna. Žel, inscenace je to prachbídná, nejen technicky, ale i obsahově – většina postav je nesympatická, příběh rozvláčný a rozuzlení vlastně žádné. Není důvod vidět opakovaně.

  • 10.4.2021  10:58
  Sirka (TV film) (1967)
  ****

  Leacock, Kopecký, Kemr a... sirka. Rozkošná miniatura.

  • 9.4.2021  23:13
  Sám vojak v poli (TV film) (1964)
  *****

  Skvost. Příběh, zasazený do válečných let a odehrávající se na okupovaném francouzském území a později také v Itálii, která je svědkem zkázy Třetí říše, je nadmíru atraktivní a jeho filmové zpracování náleží ke špičkovým dílům soudobé slovenské kinematografie. Napětí, nečekané dějové zvraty, přestřelky, přitažlivá prostředí, výborně napsané postavy a jejich osudy. A co víc, v hlavních rolích se objevili ti nejlepší z nejlepších – od charismatického Štefana Kvietika, který sbírá divácké sympatie každým svým pohledem i činem, přes uhrančivého Romančíka, jehož proradný gestapák Müller je vskutku démonickým zjevem, Dibarboru, který byl bezpochyby populárním komediálním hercem, ale čas od času dokázal zabrnkat i na vážnější strunu svého nezpochybnitelného talentu, Budského, Hubu, dojemného Mistríka, Michaelliho až ke Karolu Machatovi ve skvěle střižené figurce závislého morfinisty. Nudit se nelze ani v nejmenším.

  • 6.4.2021  21:47

  Čestmír Řanda, herec nepřehlédnutelné postavy a nádherně modulovaného hlasu, žil naplno – nejen na jevišti, ale také v soukromém životě. Bohužel, dokumentární portrét z cyklu Předčasná úmrtí se, jak už bývá zvykem, věnuje převážně rodinným a jiným historkám a na širší rekapitulaci Řandova hereckého působení v pražských i mimopražských divadlech, před filmovou kamerou či za rozhlasovým mikrofonem už nezbyl čas.

  • 4.4.2021  12:25
  V parku na lavičce (TV film) (1957)
  ***

  Potkali se, nikoli u Kolína, ale v parku na lavičce. Kemr umí hladce a obrace a Hrušínský zas moučníky... Ještě, že jsme správní chlapi. Malé gender studies v padesátých letech.

  • 4.4.2021  00:21
  Pštrosí večierok (TV film) (1969)
  *****

  Devět pštrosů a jejich chatrné svědomí. To, že byl tento film vůbec natočen pokládám za malý zázrak (už pouhý záběr na tank je gesto z nejodvážnějších). Míra upřímnosti a otevřenosti vůči době a lidem, kteří ji spoluutvářeli je odzbrojující. Hry Ivana Bukovčana, lhostejno zda divadelní či rozhlasové, patřily k mimořádně kritickým dílům, které nacházely odezvu především na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, v době, kdy (znovu) docházelo k lámání charakterů a ohýbání hřbetů. Případ profesora Sumce, tento nepatrný a přece významný dílek z našich nedávných dějin, je mementem, z něhož mrazí až do morku kostí. A také z těch, kteří ze strachu, pohodlnosti, prozíravosti, alibismu či přesvědčení nepomohou druhému, když je v úzkých. Ozdobou této televizní inscenace jsou samozřejmě herecké výkony všech zúčastněných, špičkových slovenských umělců, z nichž nelze nejmenovat alespoň skvělého Gustáva Valacha, Júliuse Pántika, Máriu Prechovskou, Elo Romančíka, Ctibora Filčíka a Františka Dibarboru, jehož Filip je znamenitou tragikomickou figurkou malého člověka, souženého neustálými obavami o svůj budoucí osud. Mistrovské dílo, které nestárne, ale stále ožívá. V tom je jeho síla.

  • 3.4.2021  17:11

  Zpověď dramatika, scénáristy a tehdy také ředitele pražského vinohradského divadla Františka Pavlíčka je malým filozofickým traktátem o lidském životě, o jeho významu a poslání v letech minulých i současných a o tom, jakou roli v tom všem hraje umění.

  • 3.4.2021  14:44

  Ladislav Pešek vypráví o svých předcích, o cestě k divadlu, která vedla přes brněnskou činohru, o režisérech, kteří jej během jeho herecké kariéry výrazně ovlivnili – K. H. Hilar, Jiří Frejka, Jindřich Honzl, Karel Dostal. Je to zamyšlení o podstatě a smyslu herectví v obecném slova smyslu.

  • 2.4.2021  23:12
  Zázrak svatého Antonína (TV film) (1964)
  ****

  Maeterlinckova divadelní hra pranýřuje nikdy nekončící hamižnost a pokrytectví, ale jedním dechem zesměšňuje i tradiční církevní symboly. Televizní inscenaci ze šedesátých let vévodí skvělé herecké výkony – vedle Ladislava Peška a Dany Medřické na sebe výrazně upozornili Miloš Nedbal s Jaroslavem Raušerem v rolích dvou supů, jinak pozůstalých dědiců. Inu, zázraky se (ne)dějí.

  • 2.4.2021  16:46
  Drahá tetičko (TV film) (1986)
  *

  Náramná volovinka. Zdena Hadrbolcová je v roli tetinky, která miluje pamětnické filmy, má starobylou vilku v Černošicích a synovce odborným asistentem na technice, roztomilá, ale odfláknutý scénář i režie poslaly celý ten nemožný příběh do kopru.

  • 31.3.2021  22:40
  Jiří Adamíra, herec (TV film) (2006)
  ****

  Portrét jednoho z nejvýznamnějších českých herců rekapituluje prostřednictvím krátkých záběrů především Adamírovu divadelní, televizní a rozhlasovou tvorbu. Vedle notoricky známých pořadů byly ovšem zařazeny také ukázky z dosud nereprízovaných televizních inscenací (Kardinál Zabarella; Aurelián) a také z několika jevištních představení (Dva na koni, jeden na oslu; Maryša; Strýček Váňa).

<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66