Marthos

Sběratel antikvit

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56
    • 10.12.2018  21:41
    Lustr (TV film) (1979)

Spíše podprůměrná dobová taškařice, kterou ovšem nad vodou drží vynikající Petr Nárožný. Jeho strýc Bohouš, otravný typ člověka, který všechno zná a o všem by mohl vyprávět, je totiž vskutku nadčasovou figurkou.

• 8.12.2018  00:13
    Můžeš mi odpustit? (TV film) (1981)

Vlastimil Nesrsta a jeho – prý – úsměvná manželská historka z pražského Hlavního nádraží. Jaroslav Dudek natáčel v sedmdesátých a osmdesátých letech jednu banalitu za druhou, ale jen málokterá obstojí i dnes. Tahle tedy rozhodně ne. #sbohemdokamen

• 7.12.2018  23:12
    Dynastie Nováků (TV seriál) (1982)

Na železnici se dějí věci aneb modrá armáda tě volá: vstup mezi nás! Hrdinou socialistické společnosti byl obyčejný pracující člověk – závozník, truhlář, prodavačka nebo železničář. A aby byl dojem naprosté anonymity a všednosti dokonán, jmenoval se například Jan Novák (Brzobohatý), postava natolik upravená požadavkům doby, že bychom ji mezi skutečnými zaměstnanci ČSD našli jen stěží. Vzorný pracovník, hrdina socialistické práce, starostlivý otec rodiny, pevný v zásadách, moudrý a rozvážný. Nadto skromný jako fialinka, otřásaje se odporem pokaždé, když ho někdo byť jen náznakem pochválí. A co teprve ostatní – záletný zeť Emil Kučera (Vízner), syn Pepa (nepostradatelný Hanzlík) s nemanželským synem anebo bujný rocker-bubeník Martin (Kaiser), vzhlížející ke svému idolu, nonkonformnímu Kenku Rýdlovi v rozšafném podání Františka Ringo Čecha. Nad stádem oveček bdí dědeček Maxmilián (Kemr), sivý čtverák s hlavou plnou ďábelsky rafinovaných plánů, jak řídit chod své rodiny. Jak už to v životě bývá, střídají se v seriálu okamžiky veselé, smutné i ty napínavé. A přestože se v rodině Novákových odehraje sebevětší rozkol, všichni se nakonec dokáží sejít v předsíni s hudebními nástroji a zatroubit sobě Humoresku či jinou klasickou a osvědčenou melodii. V rámci téhož ani nijak nepřekvapí, že seriál natočil režisér k tomu přímo předurčený – Ivo Novák.

• 4.12.2018  19:26
    Řemen (TV film) (1978)

Nezbedný synek (Kreidl). Hodná a krásná maminka (Maciuchová), která je (bohužel) sama. Její šéf (Beneš), který je (budík) sám. Laskavá prodavačka (Medřická), která nechce být sama. Všetečná sousedka (Myslíková). Prohnaný zlodějíček (Dvořák). Sympatický příslušník VB (Satoranský). Ti všichni se nakonec sejdou na Štědrý večer v jednom bytě, kde nastane rozruch. Průměrná záležitost, kterou zachraňují zúčastnění herci.

• 4.12.2018  14:00
    Blondýna (TV film) (1980)

Afektovaná Daniela Kolářová obchází socialistické kadeřnické salóny a pátrá po pachatelce krádeže... Způsob, jakým je případ vyřešen předčí všechna (ne)možná očekávání. #sbohemdokamen

• 2.12.2018  17:04
    Carmen (TV film) (1982)

Vdaná ženská má sedět doma, prohlásí žárlivec Frej a odehraje se cosi, co postrádá vtip, logiku i smysl. #sbohemdokamen

• 30.11.2018  22:17
    Půjčka (TV film) (1976)

Autorka námětu a scénáře podstoupila nejspíš lobotomii, jiné vysvětlení mě nenapadá. Veškrnová je protivná, Hrzán infantilní a zbytek nestojí ani za řeč. #sbohemdokamen

• 22.11.2018  13:56
    Karafiát (TV film) (1978)

Rafinovaná ženská lest, která se rázem promění v nevyvratitelné podezření... Podprůměrná manželská historka z období, kdy televizní obrazovka chrlila jeden blábol za druhým. #sbohemdokamen

• 21.11.2018  23:31
    Prodaná babička (TV film) (1978)

Jak se zbavit otravné tchýně. V podstatě naprostý škvár, který nestojí za to, aby tím člověk ztrácel čas. #sbohemdokamen

• 18.11.2018  21:38

Schematický příběh, který po bezmála čtyřiceti letech logicky zestárl, si ovšem pro sebe ukradla vynikající Jana Štěpánková v roli přesvědčivé trýznitelky lidských duší.

• 18.11.2018  21:14
    Jablko (TV film) (1979)

Samoúčelný humor v podání předních českých herců. Spíše trapné než cokoliv jiného. #sbohemdokamen

• 16.11.2018  20:46

Mohla bys mi půjčit pánev?, zeptá se Petr Kostka své bývalé lásky poté, co ji znovu objevil v jednom šedivém paneláku, kam se právě nastěhoval. Typická normalizační slátanina, jejíž umakartový lesk potěší leda zavilé nostalgiky. Scénář nepoužitelný, herci příšerní a fakt, že prim tady hraje cosi jako digestoř je fakt neskutečnej bizár. #sbohemdokamen

• 12.11.2018  22:28
    Zatoulaný (2018)

Příběh francouzského prostituta, obklopeného drogami a nesmlouvavým prostředím, v němž není místo pro lásku, ukazuje, jak snadné je spadnout až na dno lidské společnosti. Režisér Camille Vidal-Naquet ve svém celovečerním filmovém debutu jde až na samou dřeň, když se nerozpakuje před diváka rozprostřít paletu opravdu drsných, explicitních scén, v nichž se obnažuje nejen hlavní protagonista, dvaadvacetiletý Léo, ale především pokřivený svět těchto lidí, svět plný agrese, násilí, tvrdých loktů a bezskrupulózních kšeftů. Je to film, který i přes všechny zhnusující pocity, jimž se divák během sledování prostě neubrání, pracuje s myšlenkou, že ta největší vášeň vyvolává bolest a zklamání. #mezipatra2018

• 10.11.2018  19:05
    Restaurace (TV film) (1983)

Melancholické intermezzo dvou osamělých lidí, odehrávající se v reálných kulisách brněnských restaurací, je vskutku pěkným, civilním příběhem, který ale přes všechnu nepředstíranou autentičnost v mnohém zestaral (přestože lze tuto skromnou televizní inscenaci vnímat i jako cenný dokumentární materiál). Proti hereckým výkonům Zdeny Hadrbolcové a Jiřího Samka nelze cokoli namítat, což ovšem neplatí u Nataši Gollové v roli nahluchlé staré tety, která mluví nepříjemným, křaplavým hlasem... Žalostný pohled.

• 8.11.2018  17:00
    Nevěra (TV film) (1982)

Nebýt herců, tak to za moc nestojí. Příběh vypadá, že ho scénárista spíchl mezi obědem a večeří, včetně závěrečné pointy, která je, jak už bývá u podobných bakalářských historek zvykem, zcela mimo mísu. Na to už fakt skoro není slov. #sbohemdokamen

• 31.10.2018  23:52
    Zatloukat (TV film) (1972)

On podvádí ji, ona zase jeho. A všichni k tomu musí zaujmout stanovisko. Z obvyklého bakalářského (pod)průměru vytahují tenhle manželský čtyřúhelník zúčastnění herci.

• 31.10.2018  23:18
    Krádež (TV film) (1974)

Ani ne tak automobilová, jako spíše manželská dramata. Protože mít vedle sebe takovou afektovanou a hysterickou slepici, jakou tady předvedla Lída Vostrčilová, vyžaduje pevné nervy. A ty divák během sledování této bakalářské epizody postrádá.

• 31.10.2018  22:14
    Kufr (TV film) (1976)

Pátrání po ukradeném žlutém kufru je vysloveně k smíchu, stejně jako Motlová v roli protivný báby, která všechny pozoruje jako poslední brambora ze sklepa. Lábus je na facku.

• 31.10.2018  21:32
    Dlažba (TV film) (1976)

Příběh z doby, kdy chyběl materiál i řemeslníci. A proto nastupuje Marie Motlová v roli agilní bábrdle, která poté, co se jí všichni vyfláknou na její sobotní brigádu, dokáže, že i obyčejná ženská si umí poradit s vydlážděním chodníku.

• 27.10.2018  13:25
    Zavazadlo (TV film) (1979)

Na železnici byl vždycky pořádek. Jenže i mistr tesař se utne. Kufr je pryč a proto Ladislav Pešek jako železničář v penzi podniká vyčerpávající túru po zasněžených kopcích, aby vypátral a usvědčil pachatele krádeží. Tradiční bakalářská pitominka.

• 23.10.2018  11:37
    Hovory s TGM (2018)

Malý velký film, který se nenásilným způsobem dokázal obejít bez postranních myšlenek a předvídání. Je to "jen" jedna (ne)obyčejná procházka, při které se poodkrývají soukromé životy dvou mužů, literáta Čapka a politika Masaryka. Masaryk přesvědčuje Čapka, že jejich společná kniha nesmí vyjít, protože jej ukazuje v příliš intimním světle, a Čapek zase přemlouvá Masaryka, že není jen politik, ale také člověk z masa a kostí. A mezi tím poletují nehynoucí myšlenky o životě, o lásce, o politice a o tom, co to znamená být sám uprostřed davu.

• 20.10.2018  14:29
    Tele (TV film) (1974)

Veselá historka ze života pracujícího lidu. Zcela passé.

• 16.10.2018  23:34
    Ta třetí (1968)

Problém není v tom, že byl Havlíčkův román aktualizován, ale v tom, že se z aktualizovaného zcela vypařil Havlíčkův typický rukopis. Pokud ovšem od tohoho odhlédneme, lze Balíkův film považovat za velmi zdařilý psychologický melodram, v němž svou bezpečnou polohu našel především vynikající Václav Voska. Bez něj by ten film neměl smysl.

• 15.9.2018  16:52
    Silnice (TV film) (1972)

Lehce absurdní road-movie, snesitelná jen zásluhou vynikajícího Martina Růžka a začínajícího, tehdy čtyřiadvacetiletého Petra Štěpánka. Netřeba sledovat opakovaně.

• 9.9.2018  21:02

Putování za přeludem. Osud malého chlapce, postaveného v nanejvýš tragickém okamžiku a v nanejvýš tragické době před zásadní rozhodnutí, není žádným dojímavým intermezzem, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale nesmlouvavou a syrovou sondou do života vykořeněných lidí, zoufalých a nešťastných, hledajících záchranu ve válkou zmítaném světě. Černobílý vizuál zvyšuje mimořádný divácký zážitek, který spoluutváří i vynikající Dmitriy Kobetskoy v titulní roli.

• 9.9.2018  20:54

František Němec, jeden z největších herců své generace, očima Jiřího Stracha. Bohužel, forma i styl neodpovídají uměleckému renomé titulního protagonisty, je to jen další z mnoha žvanivých svěřovaček, kde se divák nedozví nic nového, nic překvapivého.

• 5.9.2018  13:02
    Fuga na černých klávesách (studentský film) (1964)

Rasismus a předsudky počesku. Drahomíra Vihanová nastavuje nelichotivé zrcadlo, do něhož se někteří bojí podívat ještě dnes, po více jak padesáti letech.

• 1.9.2018  20:35
    Dubček (2018)

Filmová rekonstrukce srpnových událostí v osmašedesátém se dokázala pod vedením slovenských tvůrců proměnit v atraktivní podívanou, zcela akcentující skutečné historické reálie. Pokusy reformních komunistů prosadit v tehdejším Československu změny, které by umožnily svobodnější život, byly sovětskou stranou předem vyhodnoceny jako nežádoucí a je tedy téměř s podivem, že se alespoň necelých osm měsíců podařilo vytvořit iluzi toho, v čem o jedenadvacet let později pokračovali účastníci listopadové revoluce. Pražské jaro, období plné euforie, velkých nadějí a ještě větších zklamání. Socialismus s lidskou tváří je dnes již dávno mrtvý, ale hrozba ztráty občanských svobod přetrvává dodnes. Agrese, vyvolávaná tuzemským i celosvětovým politickým vývojem, neustává a stává se stejně nebezpečnou jako před padesáti lety. / Z ryze diváckého pohledu si zaslouží pochvalu herecký výkon Adriana Jastrabana v roli Alexandra Dubčeka i záměrné prolínání dokumentárních a inscenovaných záběrů. Opravdu silný dojem.

• 31.8.2018  12:37
    Psohlavci (TV film) (1983)

Trapnost, zase trapnost a nic než trapnost.

• 25.8.2018  01:10
    Skladiště (TV film) (1976)

Václav Sloup na stopě zločinu... Kam se hrabe Léon Clifton! Přiboudlá bakalářská krimikomedie, kterou nezachránila ani krásná paní Krásná.

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56