• Krátkometrážní

Velmi uvěřitelné příběhy - Štědrý večer paní Hůlové (1991) (epizoda)

Zestárnout není umění. Umění je to snést. Chaunova fascinace ošklivostí a hrůzou dosahuje právě ve Štědrém večeru paní Hůlové svého vrcholu. A není to je závěrečná sekvence, kdy se – snad záměrně – po recitaci básně Jen leťte, holubi v podání Jiřiny Švorcové stará paní oběsí, ale především obrázek z tehdejšího televizního vysílání, plného falešných úsměvů a prázdných frází. Příšerná doba.

Střed mého světa (2016)

Velmi dobré. Paradoxně nanic je tady celá ta vedlejší queer linie s Philem a Nicholasem, která nenabízí nic nového. Ovšem, co stojí za pozornost, je skvěle vybudovaný rodinný thriller, v jehož středu stojí věčně rozháraná matka (vynikající Sabine Timoteo), která kašle na partnery i obvyklé konvence, a frustrovaná dospívající dcera (Ada Philine Stappenbeck). Škoda, že současná německá filmová tvorba zůstává stranou širšího diváckého zájmu.

Bakaláři - Vánoce (1977) (epizoda)

Příběh z říše pohádek a snů a s lehce šaržírujícími herci.

Vdovcovy intimní večery (1978) (TV film)

Neponaučitelný záletník Miloš Kopecký ve veskrze schematické televizní komedii, která bez uzardění vykrádá Cámarovu a Vávrovu Dívku v modrém, včetně stejnojmenné ústřední písně, přejmenované za Dívku v plavkách. Jméno režiséra, či lépe řečeno režisérky, ovšem leccos vysvětluje.

Lustr (1979) (TV film)

Spíše podprůměrná dobová taškařice, kterou ovšem nad vodou drží vynikající Petr Nárožný. Jeho strýc Bohouš, otravný typ člověka, který všechno zná a o všem by mohl vyprávět, je totiž vskutku nadčasovou figurkou.

Můžeš mi odpustit? (1981) (TV film)

Vlastimil Nesrsta a jeho – prý – úsměvná manželská historka z pražského Hlavního nádraží. Jaroslav Dudek natáčel v sedmdesátých a osmdesátých letech jednu banalitu za druhou, ale jen málokterá obstojí i dnes. Tahle tedy rozhodně ne. #sbohemdokamen

Dynastie Nováků (1982) (seriál)

Na železnici se dějí věci aneb modrá armáda tě volá: vstup mezi nás! Hrdinou socialistické společnosti byl obyčejný pracující člověk – závozník, truhlář, prodavačka nebo železničář. A aby byl dojem naprosté anonymity a všednosti dokonán, jmenoval se například Jan Novák (Brzobohatý), postava natolik upravená požadavkům doby, že bychom ji mezi skutečnými zaměstnanci ČSD našli jen stěží. Vzorný pracovník, hrdina socialistické práce, starostlivý otec rodiny, pevný v zásadách, moudrý a rozvážný. Nadto skromný jako fialinka, otřásaje se odporem pokaždé, když ho někdo byť jen náznakem pochválí. A co teprve ostatní – záletný zeť Emil Kučera (Vízner), syn Pepa (nepostradatelný Hanzlík) s nemanželským synem anebo bujný rocker-bubeník Martin (Kaiser), vzhlížející ke svému idolu, nonkonformnímu Kenku Rýdlovi v rozšafném podání Františka Ringo Čecha. Nad stádem oveček bdí dědeček Maxmilián (Kemr), sivý čtverák s hlavou plnou ďábelsky rafinovaných plánů, jak řídit chod své rodiny. Jak už to v životě bývá, střídají se v seriálu okamžiky veselé, smutné i ty napínavé. A přestože se v rodině Novákových odehraje sebevětší rozkol, všichni se nakonec dokáží sejít v předsíni s hudebními nástroji a zatroubit sobě Humoresku či jinou klasickou a osvědčenou melodii. V rámci téhož ani nijak nepřekvapí, že seriál natočil režisér k tomu přímo předurčený – Ivo Novák.

Řemen (1978) (TV film)

Setkání několika osamělých lidí uprostřed předvánočního mumraje. Typický otisk dobové propagandy – adventní čas je zabíjen v tehdejších chrámech konzumu, kde panuje shon a spěch a kde není ani stopy po rozjímajícím duchovním rozměru nejkrásnějších dnů v roce.

Bakaláři - Blondýna (1980) (epizoda)

Nesympatická Kolářová v roli agilní kriminalistky obchází kadeřnické salóny a pátrá po zelené tašce... Způsob, jakým je pachatelka usvědčena, předčí všechna (ne)možná očekávání.

Bakaláři - Carmen (1982) (epizoda) odpad!

Vdaná ženská má sedět doma, prohlásí žárlivec Frej a odehraje se cosi, co postrádá vtip, logiku i smysl. #sbohemdokamen