Rukojmí (2005)

Poctivý herecký výkon tří labilních puberťáků a ještě poctivější emocionální výlevy ve Willisově podání - úvod filmu a pozdější scénka z dodávky byly pro mě vrcholy představení. Mé překvapení z Willisovvy emocionální stránky bylo podobné jako z Dieselova výkonu v Osamělém mstiteli. Závěr byl naopak poměrně divoký, možná až příliš. Každopádně potěší dvojnásobná účast herců z Prison Breaku ("T-Bag" Knepper a "LJ" Allman).

Tváří v tvář (1997)

Vedle špičkové akce a špičkových hereckých výkonů také špičková psychologie postav a jejich emocionální projev. Herci vybraní rolím přesně na tělo - nedovedu si představit, že by měli celý film odehrát v převráceném gardu. Cage své psí oči tehdy plně zužitkovával v tomto svém nejúspěšnějším akčním období (Skála, Con Air) a Travolta si zopakoval hnusného hajzla podobného tomu z Operace Zlomený šíp.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Souhlasím s ostatními v tom, že McClane nemá ty koule jako v předchozích dílech. Na druhou stranu imho není vykreslován zase tak nezničitelně, jak to ostatní tady popisují. Každopádně akce jede tradičně od začátku až do konce a nezastaví se. Hlavní padouch v podání jednoho z mých oblíbenců Tima Olyphanta byl prvotřídní a nezahanbuje své předchůdce (Rickman, Sadler, Irons). Příjemně mě překvapil Longův ajťák - obvykle bývají takové postavičky děsně iritující a člověk by je nejradši nakopal, ale v tomhle případě šlo o postavu sympatickou. Škoda, že Mary Winstead jako hrdinova dcera nedostala více prostoru, protože těch pár McClaneovských hlodů, které vypustila z úst, stály za to. :-) Jako perlička na závěr pro mě stojí za zmínku minirole Tima Russe (Tuvok z Voyageru).

Odstřelovač (2007)

Parádní akční a vizuální představení, to je třeba autorovi uznat. Rozhodně větší než u statičtějšího Snipera se Snipesem (zajímavá slovní hříčka :-)). Wahlberg nemá jak oslnit, jelikož takový prototyp drsňáka by bylo schopno zahrát mnoho dalších herců. Edit 2021: Po letech jsem film zhlédl znovu, abych srovnal se seriálem (který mohu také doporučit) a má pár jemných rozdílů - zejména tedy ve filmu hlavní hrdina nemá manželku. :-)

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Dcera v reklamě, toaleta nebo žhavé rande v přívěsu (Patsy Kensit je kus) jsou jistě zapamatovatelné scény, přesto mi film neutkví v paměti jako něco výjimečného, co by si zasloužilo plné hodnocení. Pro mě v porovnání s jedničkou mírné zlepšení.

Záchranáři (2006)

Ano, film je relativně předvídatelný, i tak byl ale natočen poctivě. Costner i Kutcher předvádějí výborný výkon a autoři také dbali na to, aby film nebyl pohřben nekvalitními vizuálními efekty - záchranářské práce vypadaly velmi slušně.

Na křídlech vážky (2002)

No... dvě a půl hvězdy. Ano, je to sci-fi a nesmí se to brát vážně, ale jelikož se film snažil o jakousi hloubku, tak jsem prostě vypnout mozek nemohl a vážně podané duchovno mi holt nikdy sedět nebude (naopak přepálené formy typu Constantine, kde je jasné, že to nelze brát vážně, mi nijak nevadí).

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Když nezapomenete vypnout mozek, je to jednoduchá zábava až za tři a půl hvězdy. Pokud ho zapnete, je to bezduchá mlátička za dvě. To ostatně platí i pro jiné filmy podle her (Resident Evil, Doom). Očekávané vymírání úvodní sestavy posádky bylo na můj vkus docela rychlé (nestihl jsem si třeba užít delší přítomnosti krásné herečky Agathe de La Boulaye). Naopak celá zápletka a příběh byly zkonstruovány imho docela uspokojivě. A kdo očekává souboje mezi vetřelci a predátory, věřte, že jich je zde dosyta.

Stealth: Přísně tajná mise (2005)

Tři a půl hvězdy za tenhle novodobý Top Gun. Nechápu, proč se tolika lidem ten film tak příčí (a přidávám se k těm několika jedincům, které to udivuje). Jistěže jde o naivní pohádkovou sci-fi a ne o dokument o leteckých soubojích, proboha. Jessica Biel tady nebyla jen za hezkou tvářičku a skutečně hrála, Jamie Foxx se mi tu zdál jako zbytečně těžký kalibr na takovou roli a Josh Lucas v kombinaci s moderním letounem nápadně připomínal plukovníka Mitchella z Hvězdné brány. :-) Za zmínku rozhodně stojí velmi kvalitní speciální efekty založené na roztřesené kameře ála Battlestar Galactica (když už zmiňuji ty sci-fi seriály). A pokud budete psát hned po filmu stejně zdlouhavý komentář na ČSFD jako já, tak se po titulcích dočkáte ještě bonusové scénky, která předznamenává možnost pokračování. ;-) Mimochodem jeden z hodnotících šikovně přirovnával inteligentní letoun ke Knight Rideru a Číslu 5 - já bych však dodal ještě jedno přirovnání: k počítači HAL 3000 z Vesmírné odyssey. Odposlouchávací scénka byla totiž velmi povědomá. :-)

Osamělý mstitel (2003)

Nechápu, co se stalo. Už od pohledu tuctové seagalovsky-lundgrenovské céčko a přitom se z toho vyklubalo velmi kvalitní béčko. Pomsta sice není kdovíjak originální námět, ovšem to podání je na jedničku - zvlášť zvrat ke konci filmu a vůbec samotný závěr se mi hodně líbil. Navíc Vin Diesel tady ze sebe ždímá maximum hereckého umu, o kterém snad možná ani nevěděl, že ho má :-) takže jeho postavu jsem mu plně věřil. Stejně kvalitně se projevil i Tate a ve třetím sledu i můj oblíbený Olyphant, který ale neměl až tak moc prostoru. Pokud tedy vybírat něco z dlouhého seznamu "tupých béček", tak tohle brát jako jedno z prvních.