Dům loutek (2009) (seriál)

Did I fall asleep? Přes takovou smršť nápadů, invence a originality, výborných zvratů, zajímavých postav a chytlavého děje v klidu odpustím to mírné váhání v prvních pěti dílech. Proč bych to měl Whedonovi zazlívat, když za to vlastně ani nemohl. Nechápu uživatele, kteří kvůli tomuhle dají seriálu dokonce jenom 3 hvězdy. "Do you trust me?" With my life, Whedon.

Batman: Návrat Temného rytíře, část 1. (2012)

Má to své mouchy, oproti geniální předloze Franka Millera to postrádá tu neskutečnou kresbu, která udělala z Bruceova návratu do jedné letní výhně neskutečně pekelný zážitek, a pak taky Batmanovi vnitřní monology, ačkoliv ty hlavní, tedy týkající se psychiky a duševního stavu hrdiny, se podařilo tvůrcům docela povedeně nahradit pomocí těch několika představ. A ten hlavní monolog, zobrazující katalyzátor a zdroj síly, tam nechali. No ty ostatní tam přece jenom trošičku chyběli, ale chápu, že film je jiný druh média a absence těchto faktorů byla zdárně překonána trumfy, které drží zase ono. A popravdě, vizuálně to je naprostá špička mezi těmito animáky, moji úvodní mouchu tedy berte s rezervou. Pak je tu úžasná, nekompromisní, tvrdá akce ne nepodobná té z TDKR, ovšem ještě poctivěji vypadající a hlavně neomezená hloupými pégéčkami. Atmosféra je celou dobu hrozivě ponurá i díky hudebnímu doprovodu, který definitivně zařadím mezi svou top v žánru. A jelikož je to téměř stoprocentně přesná adaptace TDKreturns (aby nedošlo k mýlce :)), má to scénář, který donutí lecjakou slabší povahu přidat se k Amišům. Při zprávách o každodenních vraždách, scéně s mamkou či mutantích hrozbách svíralo i mě. Nejde v tom nevidět dnešní svět. A to co zde chybí jsou lidé schopni ho změnit. Samozřejmě film/komiks funguje i jako psychologická sonda či sociální studie, v obou případech jako od prvotřídních doktorů. Miller je opravdu mistr, ne všechny jeho práce jsou takhle dokonalé, ale tímto se zapsal do historie a vytvořil přesně to, čemu se říká nadčasová záležitost. PS: Možná, že se mnohým můj názor nemusí pozdávat, protože tahle část byla ještě taková přímočará, čemuž odpovídal i záporák ala Bane (ted křivdím Baneovi, protože jemu by Batman asi nikdy neřekl, že není moc chytrej), a možná i na tak velkolepý příběh s takovým přesahem "nikdy to nevzdát" příliš komorní atmosféra, které nepomohl ani generál ani Two-Face. Nebojte se a počkejte si na part 2. Tam uvěříte a budete zoufale vyhlížet symbol netopýra na nebi.

Temný rytíř povstal (2012)

"If you make yourself more than just a man, if you devote yourself to an ideal, you become something else entirely... A legend, Mr. Wayne. A LEGEND." Ačkoliv měl Nolan trochu problémy ukočírovat něco tak monumentálního, protože předtím se vždy držel aspoň trochu při zemi a při svém elegantním či alespoň žánry občerstvujícím stylu, povedlo se mu splnit všechna přehnaná očekávání a ještě přidat něco navíc. Co na tom, že i těch 164 minut bylo na ten obří mýtický epos málo, a proto mnohé charaktery nemají takový rozvoj či dokonce prostor, jaký by měli/mohli mít. Co na tom, že závěrečné zúčtování přece jenom postrádá Jokerův geniální plán, co na tom, že film má scénaristické můstky a řemeslné nedostatky nejvíce křičící hlavně v akci. Všechno tohle se ztrácí v tom úžasně propracovaném a velkolepém vyprávění, které legendu o Temném rytíři uzavírá přes hluboký pád až po mohutné povstání. Hardyho Bane je děsivé monstrum, a i když je odhalení původu jeho motivace v závěru pro jeho do té chvíle brutální, ale přesto zvráceně smysl dávající plán neštěstím, stále je to záporák, který jen tak zapomenut nebude. I kvůli jedné dokonalé sekvenci v kanálech a nástup v prologu. Marion Cotillard je jako obvykle zárukou kvality, i když já osobně jsem si ji nikdy nijak nezamiloval. Kdo mě opravdu potěšil byla Anne Hathaway, která potvrdila Nolanovic štastnou ruku ve vybírání herců, a její Seliny Kyle je stejný případ jako dr. Banner Marka Rufalla. Jako by z komiksu vypadla. To, co jsem miloval, na interakci dvou Gothamských černých zvířatek nejvíc, a to to jiskření, tu je krásně cítit, a Zimmer to svou trefnou potemnělou, ale elegantní klavírní hudbou krásně podtrhuje. Nováček Gordon-Lewitt, posila ze sna, vlívá do Gothamských shnilých tepen čerstvou krev a dotváří svou vírou legendu. A samotný temný rytíř? Pryč je čas, kdy byl zastíněn svou nemesis, tentokrát, jak už název napovídá, dostává více prostoru než kdy předtím, a aby mohl zachránit své město, bude si opravdu muset sáhnout až na dno. A najít to, co ztratil už tak dávno. Díky Baleovu mistrovství je z Batmana opravdu jenom člověk, který se v jednu chvíli potácí nad propastí a zatracením, nechce a přitom to chce vzdát (dialogy s Alfredem jsou další čárkou pro všestrannost bratrů, pevně doufám, že to nenapsal Goyer :), ale když se z temné jámy pekelné vynoří čisté zlo, bude muset najít poslední kousky sil a stát se něčím víc, jinak svět padne do anarchie, revoluce pohltí Gotham a vše se promění v popel. Politická myšlenka filmu jakbysmet velmi svíravá, hlavně když si zcela jasně uvědomuju, jak špatně je tahle konzumní kapitalistická společnost uzpůsobená na budoucnost. Proslovy Banea na hřišti a před věznicí by v jiném filmu a jiném provedení mohli působit zbytečně klišoidně a pateticky, ale tady jsem doslova nedýchal a zíral na tu monstrózní energii, kterou vytváří zkombinování převrácení ustáleného řádu, prostřihy a hlavně Zimmerova uši naprosto trhající hudba. Nu, to by bylo asi k mým pocitům po druhém shlédnutí filmu. První jemně rozpolcené pocity byly zcela eliminovány a i díky IMAXu se tento film v mých očích bude překonávat jen stěží. Nicméně i tak nejsem proti dalšímu zpracování Ochránce nejzkaženějšího města na Zemi. Ta postava má obrovský potenciál. Jen se trochu bojím, že at to dostane do rukou kdokoliv, už nikdy to nebude takto komplexní, velkolepé a... legendární. UPDATE: Batman v Superman v rukou Zacka Snydera. Dobře, bude to možná ještě velkolepější a legendárnější. PS: Co se týče úplného závěru, takhle jsem si to představoval od začátku. :)

Chata v horách (2012)

A Whedon skóruje tento rok podruhé a znovu splněným vlhkým snem všech fanoušků, tentokrát ovšem ne komiksových, ale hororových. Něco tak šíleného, ale přitom do puntíku podloženého a propracovaného, s asi miliardou pomrkávání (možná pro zrychlení procesu používali cibuli nebo možná proto to trvalo dostat do distribuce tak dlouho), vyvrácením za..ojetých kolejí (a když se dívám na stav hororu, je to opravdu tak), bořením klišé a všeho, co někdo někdy vynalezl a vytvořením zcela nového typu filmu - fanouškovské nirvány. První hodina jakž takž drží typickou zápletku, až na to, že není vůbec typická (pochopíte), rejža si hraje s divokými prostřihy (a to vlastně už od úplného úvodu), které vystřelují některé scény až do atmosféry planety Absurd-1, nechybí však ani pravděpodobně vůbec nejvíce sexy scéna, jakou jsem kdy v hororu viděl, samozřejmě zase bezchybně obrácena naruby. No a pak příjde závěrečná půlhodinka/dvacetiminutovka a to už jste zcela pod vlivem, v extázi, zavalující vaše smysly tím nejlepším, co tu tento rok zatím bylo. Obrovsky originální, úžasně geekovské a šíleně odvyprávěné. Kéž by mohl být druhý díl, ačkoliv chápu, že po odhalení karet by to už vůbec nemuselo vyjít. Ale... Lepší, zábavnější, originálnější, nadsazenější, větší a natřískanější film/horor už jen tak neuvidíme. A to trochu kazí moji nesmírnou radost. Radost, že se občas stále najde něco nového, nebo alespoň zcela jiného. "Let's get this party started!" Znovu. PS: Jasný adept na film roku. Nikdy bych neřekl, že to jednou bude i horor. Ačkoliv, jak jsem napsal, film je tak všeobsažný a hranice překračující, že jednoduché zařazení do žánru tu podle mne není zcela košer. PPS: Nechápu lidi, kteří filmu vytýkají, že není dostatečně hororový.. Ale come on!! Když se chcete opravdu bát, vyhledáte si přece zcela jiný druh hororu. Whedon umí točit strašně zábavné filmy (myšleno jak ve smyslu "pobavit", tak ve smyslu "nenudit se") a že mu to po Avengers vyšlo znovu, jsem už napsal nahoře. Jen ten závěr tentokrát přidal ještě několikanásobný orgasmus

Wonder Woman (2009)

Heh, tak DC se musí nechat, že má tyhle animáče opravdu zvládnuté mnohem lépe než Marvel. Ten zase vede jinde, ale nikdy bych neřekl, že zrovna adaptace originu jedné ne zrovna normální superhrdinky (normální ne ve smyslu šílené, spíše podivné) bude tak výborně provedená. Ale je. Funguje všechno, příběh, postavy, motivace, nadhled, hlášky, dialogy a i opravdu koukatelná akce. I když musím přiznat, že na ženskou část publika to může přece jenom působit trochu méně přitažlivě. Ale hranou verzi bych si nechal opravdu líbit. Mmm, Megan - jak by řekl jeden žlutej ochlasta. A Filionova postava ušitá přímo na jeho ehm.. tělo :D

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

výborné, drsné a každým coulem profesionální. Takto bych si představoval filmového Punishera... PS: Ta láhev JD je fakt smrtící věc :)

Zrození Planety opic (2011)

Ty dvě scény v podstatě dělají tento film, tím ovšem nechci říct, že by ostatek byl průměr. Výborně vybalancované dobrodružství podané velmi jednoduchým způsobem, a přes to vás chytne za srdce. Neznámý režisér Wyatt ví, jak pracovat s emocemi, akcí i myšlenkou, a dokáže z digitálních opic vyždímat úplně všechno, jestli člověk váhá v první polovině, komu fandit, v druhé jsou lidé zapomenuti a nastupujou chlupáči. Hlavně pak hrdina filmu Caesar je díky pokročilému motion-capture tak sympatický, že byste tento rok marně hledali někoho lepšího.. Revoluce je tady! Nepromeškejte ji.

Zločin (2011) (seriál)

trefa do černého! Atmosféra, gradace, nezastavitelné tempo vyšetřování, výborná hlavní dvojice, hromada podezřelých, rozhodně nečernobílé postavy, pomalu rozvíjené tempo, déšť a prolínání několika příběhů.. Typ seriálu, který chci vidět co nejrychleji, protože vydržet po závěru jednoho dílu na další je hrozné martyrium. Intro přesně související a typ seriálu prozrazující, a závěrečné theme doprovázející nová odhalení či alespoň sestřih všech momentálních situací taktéž velmi padnoucí. A nemůžu ještě jednou nevzpomenout ten déšť, to, jak doprovází každou druhou scénu, seriálu výrazně pomohlo přidat na ponurosti, chladu a i na emocích.. Od Dextera nejlepší seriál na spřízněné téma, řekl jsem už někdy, jak mám tenhle žánr rád? Jen takový dodatek: Druhá série minimálně stejně dobrá jako první, ještě více se hraje na osobní strunu obou detektivů a vlastně i celého případu, objevují se nové nepříjemnosti a staronové svině, a všechno dává pořádně zabrat nervům. A poslední díl je jeden z nejemotivnějších a nejlepších zakončení jaké jsem kdy viděl v televizi. Plný počet

Legenda Korry (2012) (seriál)

Book 1: Svět benderů je zpět! Od úžasného a nebezpečného dobrodružství Aanga a jeho Avatar týmu uplynulo už 70 let a mnohé se změnilo. Celá říše živlů zažívá nebývalou prosperitu, sjednocení a mír. Hlavním městem se stalo nově založené Republic City, skvostný památník všeho, co vydobyl hrdinný poslední Avatar. Vývoj nastal i ve sféře techniky - doby, kdy vražedné stroje, vzucholodě, tanky a roboty měl pouze národ ohně, už jsou dávno pravěkou minulostí a doba industrializace je v plném proudu. Do tohoto světa je uvedena nová mladá hrdinka Korra, 16tiletá příslušnice vodního kmene, která jako další v řadě převzala sílu Avatara, udržovatele rovnováhy. A brzy bude muset využít všech jeho schopností, protože doby míru začíná ohrožovat hnutí Equalistů s tajemným mužem s maskou v čele.. No, to by byla taková moje anotace a taky způsob jak zvětšit komentář, neboť první kniha Korry je skoro o polovinu menší než tomu bylo minule. A vadí to? No, k tomu se dostanu. Musím říct, že na tohle jsem se opravdu moc a moc těšil. Jelikož jsem se, jako k mnoha dalším věcem, dostal k Last Airbenderovi ne až tak dávno, měl jsem ten úžasný zážitek s ním a jeho posláním zastavit Lorda Ozaie ještě živě v paměti, popravdě tak hrozně smutno, jako mi bylo v okamžiku, kdy jsem finálně seriál dokončil, mi nebylo snad ještě nikdy. První trailer na Korru jsem tedy sežral i s navijákem, nápad přesunout děj do "průmyslové revoluce" byl logický krok a záběry vypadaly epicky.. A tak, když vyšel první dvoudíl, vrhnul jsem se na něj jako tyranosaurus rex na svou nebohou kořist - iguanodona. A byl jsem ohromně... zklamán.......... Ne, jenom snaha o to být vtipný. První dvoudíl mně vtáhl a pak jsem už hltal další a další díly a přes maličké výhrady kvůli až moc dokonalému předchůdci jsem dostal přesně to, co jsem chtěl. Další velkolepé dobrodružství z sakra přitažlivě vytvořeného světa. Korra je obstojný nástupce Aanga, sice není ani tak vtipná, ani tak rozpolcená a člověk si ji nezamiluje tolik jako 12tiletého roztomilého mnicha provádějícího parádičky na vzduchové kuličce, ale přinejměnším sympatická je. Nejhorší proto zůstává ta romantická linie, která kvůli mnoha faktorům vůbec nefunguje a vyzní do ztracena kromě úplného závěru. A to i kvůli dalším postavám, tvůrci se snažili a je to vidět, ale vytvořit tak parádní charaktery asi není tak snadné a at jsem dělal, co jsem dělal, přišlo mi to obsazení opravdu charismatických a důležitých postav nějaké bídné - když si vzpomenu na to množství oblíbenců minule, je mi trochu smutno. Ale to nepovažuji za nějakou velkou chybu, protože z toho zase byla cítit láska a propracovanost.. A v některých okamžicích jsem se cítil zase jako v nebi - příchod Asami a spol na ostrov.. Co se týče děje, tu se to až na úplný a řekl bych urychlený závěr povedlo velmi.. Jsou využity všechny faktory a změny, postupně se dozvídáme různé střípky z minulosti, odkazů je tu taky dostatečně a graduje se výtečně. Nechybí dramatičnost, emoce, osudovost, škoda jen, že právě kvůli těm 12 dílům není místo pro žádné odbočky a oddych, a možná i proto si člověk ty postavy nedokáže tolik užít. Amon je výborný záporák, na úrovni Ozaie, líbilo se mi, jak byl většinu času nad věcí a jenom tahal nitky a nikdo ho nebyl schopen doběhnout (přechytračení Korry na ostrově a přepadení arény vrcholy knihy), no zase tu vyvstal na konci problém toho rozdělení děje a toho počtu dílů.. A proto finále u mně o třídu horší než to minule, ke kterému jsme se dostali přes vyčerpávající výlet napříč kontinenty, přes vyždímání všech psychických i fyzických sil, přes pot a dřinu. Ale na druhou stranu, dávám stále 5, protože i horší třída je v tomhle případě stále blízko tomu, co považuji za bombu :)) A návštěva z minulosti na konci byla úžasná a i se známým motivem. Takže ve finále děkuji všem, kdo se na tomto návratu podíleli a těším se na druhou sezonu.

13 samurajů (2010)

první polovina dostatečně vtahující vykreslení situace, hlavních postav a opravdu nechutného záporáka a pak už jen tuny a tuny sekání v jednom malém městečku. Nebojí se přitlačit na pilu, je syrová a surová, má nějakou tu příchut osudovosti a emotivnosti, ale hlavně je velmi dobře natočená a choreograficky vyspělá. Neznám tenhle žánr, nejsem si jistý, co do něho patří a co už ne, ale jestli všechny filmy v něm vypadají takhle, asi budu muset začít rozšiřovat obzory. Protože jsem se nenudil ani chvilku a postavám, které jsem si dokázal zapamatovat (nj, přiznám, s tímhle mám stále dost velké problémy, oni fakt vypadaj velmi podobně :)), jsem fandil a zamlouvali se mi.. Sympatické ve všech ohledech