Old Guard: Nesmrtelní (2020)

SPOILER Andy wants me to tell you that keeping in touch with your family risks exposing all of us. That is not the real reason. The real reason is to protect your heart. You will watch all of them die, Nile. You will watch everyone you have loved pass away... And if you try to touch their lives they will ask questions, and through your answers they will learn your secret. And they will ask you to share it with them. And you will not be able to. And they will curse your name. They will beg, they will implore. They will not believe you when you say you cannot help them. And so they will grow desperate. And in desperation, they will do things to forever taint your memory of them. And they will still die. And you will never forget what they became before they did. Greg Rucka je mistr řemesla. Film nebyl stoprocentní adaptací, ale dokázal vystihnout docela slušně některé hlavní myšlenky a některé motivy ještě prohloubit. Řemeslně byl taky naštěstí obstojný a nevypadalo to tak strašně levně jak jsem se bál u upoutávek. Ale v rukou nějakého schopnějšího akčního režiséra by akce byla jistě mnohem zajímavější, o tom žádná. Možná mírně nadhodnocuji, ale prostě mě to bavilo. 7,5/10

Pán tygrů (2020) (seriál)

Těžkej a s každou další epizodou stále nechutnější bizár. Skutečná buranská reality show, roztažená do pěti šílených let, ve které nakonec prohráli všichni hlavní aktéři svou lidskost (jestli ji vůbec kdy měli). Rozumím, proč se rychle pozornost tvůrců přesunula na tyhle lidské karikatury a kreatury, ale v pozdější fázi jsem si přál, aby se tak moc nezapomínalo na ty ubohé, nádherné, majestátní tygry a další zvířata, které z toho všeho vycházejí jako největší oběti. Americký sen v reálu.

Vyproštění (2020)

Až na závěr, o kterém napíšu něco níže, přímočará a víceméně poctivá akční vybíjená napříč bangladéšskými slumy. Snaží se to místy o nějaký přesah a větší hloubku, nemůžu říct, že by to na mě úplně fungovalo, to by film musel mít silnější dialogy a asi i trošku silnější herce, ale v tomhle žánru stále dávám palec nahoru i za tu snahu. I přes svou jednoduchost a nevelkou originalitu mi přišel scénář navíc možná až překvapivě soudržný a nezapomněl vyřešit žádný z nastolených motivů a témat. Jen škoda, že v závěru si k dosažení kýženého výsledku musel Russo pomoct tradičními dramatickými berličkami, které na celém tom úsilí alespoň z mého pohledu zanechaly nepříjemnou kaňku. Do té doby jsem se ale celou stopáž výborně bavil, od začátku bylo jasný, o co šlo tvůrcům v první řadě - o poskytnutí co nejvýživnějšího akčního inferna. A to se rozhodně povedlo. Dlouhé akční sekvence jsou výborně natočené, vymyšlené a zrežírované, zvlášť v první polovině se nebojí ani různorodosti a nápaditosti. Chris zahrál titulního neohroženého žoldáka s technickou bravurou hodnou Reevese, ale k mému potěšení působil přesto zranitelněji a tedy reálněji. A to je pro mě v akčním filmu dost důležité. Abych to ale už shrnul, film asi není nic, co by se navždy zapsalo do dějin, ale je to rozhodně slušná, funkční jednohubka s ne úplně hloupým scénářem, který se nebojí naznačit některá vážnější témata, a s excelentním akčním řemeslem. Jen škoda, že zrovna poslední scény zanechají mírnou pachuť v ústech. A pak na vás v titulcích vyskočí, že je to adaptace komiksu... takže zpětně to cool finální rozhřešení vlastně asi dává smysl.

Kami no tó (2020) (seriál)

E01  Skladatel Kevin Penkin zase jednou ani trochu nezklamal. I díky němu první epizoda opravdu funguje téměř na jedničku. Kdybych nečetl předlohu, byl bych možná  ještě nadšenější, takhle mám mírné obavy z toho, jak moc bude to docela rychlé tempo fungovat v některých důležitých situacích později. Nicméně jako úvodní zaháčkování to na mě fungovalo stále docela dobře, animace byla hezky plynulá a dynamická, netradiční artstyle si mě získal už v trailerech a skoro bych řekl, že se k celé atmosféře, vyznění i zasazení hodí více než nějaký obyčejný stokrát viděný anime styl. Výběr dabérů působí taktéž přesně a neodbytě. Nicméně kdyby epizoda měla těch pár minut navíc, rozhodně by to nebylo ke škodě. Některé dílčí informace by věž udělali ještě atraktivnější a jistě by i zvýšily očekávání do budoucna. Takhle jsem velmi zvědav, jak budou noví diváci reagovat při vhození do temných hlubin bez téměř jakékoliv kotvy, pevně doufám, že těch, co mají rádi tajemství a pomalejší vykládání karet na stůl bude co nejvíc. Tahle série je už teď na poli anime revoluční a pokud bude mít úspěch a taky dostatečnou sledovanost, otevře určitě cestu mnoha dalším adaptacím výborných korejských manhwa komiksů. Ale i kdyby neotevřela, je to nutné pro její vlastní dobro. A pokračování si Tower of God určitě zaslouží. 8/10 UPDATE po E02 Pokud série bude pokračovat spíše ve stylu této epizody, kde náhle tempo fungovalo zcela bez problémů, dialogy měly dostatek prostoru a nepůsobily uspěchaně a správná dávka potřebné expozice krásně doplňovala výborné vizuálně podmanivé akční části, bude vše v pořádku. A podařilo se naštěstí přirozeně do epizody zasadit i dostatečné seznámení s novými postavami a v neposlední řadě do tohoto dobrodružství neoddělitelně patřící odlehčené momenty a humor. S většími nadějemi tedy hledím k zbytku sezony a budu doufat, že i všechny další kroky hrdinů směrem vzhůru k jejich osudu uvidím v důstojném provedení. 9/10

Tengen toppa Gurren Lagann (2007) (seriál)

ROW ROW FIGHT THE POWER!!! Neuvěřitelný nářez, překvapivě na mě fungující ještě lépe v druhé polovině, kdy příběh věrný svému motivu nezdolného bojovného ducha člověka, který může překonat nepřekonatelné, skočí za konečnou hranici příběhu tradičního šónenu a prostě pokračuje dál. Jen to je náhle jak kvůli tomuhle faktoru, tak kvůli osvěžující překvapivosti a parádnímu prohloubení postav i situace, v které se nacházejí strašně, ba přímo giganticky skvělé. Ale nechci si samozřejmě nalhávat, to co tady stále hraje jasný prim, je ta výborně již od začátku rozvíjená šílenost bez jakýchkoliv brzd nebo limitů. Počínaje epizodou 25 jsem přestal dýchat a nadechl se až někde v polovině poslední části. A srdce mi několikrát málem vyskočilo z hrudi, závěr je opravdu ztělesněním čirého adrenalinu, legendární jízda... až za hranice nemožného (ano, tento motiv se opakuje v mém komentáři stejně jako v anime) a ještě dál. Emoční katarze za tou tělesnou navíc nezaostala ani trochu, opravdu neuvěřitelné. Smysly i city byly přehlceny v druhé polovině tak mocně, že jsem úplně zapomněl a zřejmě podvědomě odpustil tu cca první třetinu série, která mě až do jednoho momentu tak úplně nebrala.

Králíček Jojo (2019)

Life is a gift. We must celebrate it. We have to dance, to show God we are grateful to be alive.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Úctyhodné navázání na trilogii, s aktuálními tématy, dostatečnou vyspělostí a se stále svěží a nápaditou smrští gagů, přičemž ale tvůrci nezapomínají zase ani na slušnou dávku emocí. Navíc to je celé v nádherném vizuálním kabátku, kterým mě Pixar asi nikdy nepřestane uchvacovat. Na další dobrodružství Woodyho a volnomyšlenkářské pastýřky bych se podíval okamžitě.

Le Mans '66 (2019)

This isn't the first time Ford Motor's gone to war in Europe. We know how to do more than push paper.... Go ahead, Carroll. Go to war. Přímočarý, vysokooktanový biopic o tom, co se stane, když do sebe narazí dva nepohnutelní giganti. Skvěle zahrané (nejen chameleón Bale, ale i věčný sympaťák Damon tu podali zcela sebejisté a přesné výkony), umně zrežírované a sestříhané. Jenom scénář mi přišel docela jednotvárný, bez dostatečného napětí a místy až trochu strojený. Příběh na úkor postav. Ovšem při snaze vměstnat do filmu vše důležité z tohoto legendárního souboje nic jiného asi dělat nešlo. Každopádně je Mangold jeden z těch tvůrců, kteří mě doopravdy ještě nikdy nezklamali a umí obyčejné i velkolepější příběhy vyprávět tak, že se divák jen málokdy začne nudit. 7,7/10