Claycat - The Raid (2012)

Vypujčím si jeden vševypovídající komentář z Youtube: "PURE GENIUS". A ono to takové skutečně je. Na nějaké problémy s kolísavým tempem, nehezky kouskovanou hudbou či odklonění od předlohy teď neberu opravdu ohled, neb je to fanouškovská práce v tom nejlepším. S takto velkým srdcem, které je vyrváno z hrudi! Mňauky Mňau. A já vždy přemýšlel, co mi ta indonézština připomíná

Waltr, Tommy, Ute & Marry ...Daniela Landy (2009) (amatérský film)

tak tohle je definitivně vrchol tohoto stvůrčího duetu, škoda jen, že si na to museli půjčit (určitě zcela legálně) písničku od úplně jiného umělce. Ale i když je ta animace stále na úrovni malůvek čtyřletého a navíc mnohem více sterilní, docela se občas trefili a zase je vidět jistá snaha o zlepšení ve střihu a prolínání, navazování scén. Dokonce dojde i na nahotu a emoce! Za písničku 5, mínus zrůdnosti 4, plus snaha 1 = 2

Pojď, dáme cígo! (2008) (amatérský film)

Ne, ne, tohle odpad v rámci jejich schopností a možností, ale i v rámci nějakého toho pokusu a minimálního herectví určitě není. Protože ačkoliv dějový oblouk neexistuje, chybí nějaký opravdu výraznější vtip, hlášky by nebyly příliš vtipné ani na pařbě v chatě na horách a slovo "cígo" se mi hnusí, stále je tu vidět aspoň trochu snahy, hudba je správně grotesková a atmosféra díky stříkačce a kostýmům by se i dala nazvat dobovou. S přivřeným okem (a jedním zavřeným). Za snahu tedy krásná Jednička!

Technická (2009) (amatérský film) odpad!

Pánům něco musela ta kola udělat, že ano. Jak jinak vysvětlit to, jak zuřivě je všude, kde se dá ponižují a explozivně kradou... nechávají krást. Samozřejmě záleží odkud přesně pocházej. Výpovědní hodnota kočky přejeté hrubě vzorovanou pneumatikou. O dost horší i než jejich předchozí ... pokus o grotesku.

B*A*T*M*A*N (2011) (amatérský film) odpad!

tohle jsem si vzal osobně. PS: Nejsem jeptiška PPS: Jsem Batman

Zaražený vítr (2008) (amatérský film) odpad!

zde můžete vidět v pavilonu výběhu retardovaných nedonošenců herního světa předka lidské rasy s akutními žaludečními problémy, vedoucími k nahromadění výbušného kysličníku a následné ohromné explozi. Explozi zapamatovat, důležitý prvek v tvorbě vesmíru. A může být třeba zvrácený o 180 stupňů, exploze nikdy nikoho nenechají v štychu, ale jen v těch nejexotičtějších polohách, více často však v kouscích. Vysvětlivka: slovník cizích slov: štych obyčejný = misionářská poloha Že komentář nedává vůbec žádný smysl? To ani tenhle fi..., tohle díl..., tahle animace na úrovni někoho, kdo právě poprvé sedl k takovému tvořivému prográmku. Jak z opravdu zlých déčkových her někde z roku 1995.

Kurýr (2011) (amatérský film) odpad!

Lachtan mi sice slíbil, že nikdy nebude psát komentáře, které mu potrvají déle než samotný snímek, který viděl, ale zřejmě se nemohl při nejlepším počinu (z jeho pohledu) tohohle skvělého dua udržet a musel vyjádřit jejich bezprecedentní genialitu, díky které by se Einsteinovy i vlasy zavlnily. Škoda jen, že mě to až tak geniální nepřišlo, pánové, hrdě převzajíc žezlo bratří či sester Wachovských (tím jsem už dobrých pět let zmaten), Coenů či slavného dua Bratrů v Triku (zajímavé umělecké jméno, vždy jsem přemýšlel, co je k tomu inspirovalo, možná tehdejší nedostatek tzv. t-shirts, které byly považovány za kapitalistický pokus nakazit obyvatelstvo leprou, čemuž se ovšem tihle pokrokoví sourozenci výrazně ohradili?), už určitě mají na svém kontě i, a to se odvážím tvrdit, výrazně lepší počiny než je tenhle. Ačkoliv jejich trademarky a cit pro akci, reakci a explozi, ehm tedy pointu a gradaci je i zde v nemalém množství. Problémem ovšem je, že zvolená zápletka by možná položila i fenomenálního Noulena a jediný, kdo mě momentálně napadá, který by měl aspoň desetiprocentní šanci si s ní poradit snad lépe (ne že bych nebyl hrdý Čech, Češi tzv. rulují světu a to už od nepaměti ve všech ohledech, ale každý žánr má své velmistry a nikdo nemůže zvládnout vše), by byl asi Míša Bay. Jeho zvládnutí satiry, konzumu a exploze vždy bylo v řeči csfd kmene pětihvězdičkové a až se celý třepu při pomyšlení, jak by dokázal využít ty své prskavky a alternativního Shiu. A třeba by mu zůstaly peníze i na auto s koly. Takhle tedy zůstává pouze vysoce nadprůměrná analýza jednoho dne v životě těžce pracujícího kurýra drog, s bojem proti konkurenci a tragickým koncem, který nenechá žádné oko suché. A monumentálním a přece krásně jímavým ohudebněním. Fňuk, odpad. PS: na posledním zvonění by to určitě zažilo mnohem větší úspěch, vy nepřející hovada!

ZMRD (2012) (studentský film)

Překvapivě na krátkometrážní český studentský film režijně vytříbená práce, která ztrácí na tom, že zbytečně přepne ze zajímavého dokudrama na osobní rovinu. Ta je podaná taky slušně, ale je zbytečně silně tlačená k pointě a poslední záběr je asi dán vlastní interpretaci, ovšem nemyslím si, že by tohle u těchto filmů měl někdo zkoušet. Po technické stránce a hlavně práci kamery velký nadprůměr, jen někdy těch efektivních pokusů bylo snad až moc. Zvukově to ještě úplně vychytané neměli, ale působilo to stejně o třídu profesionálněji než obvykle. Ano, než obvykle, potají všechny ty klenoty sleduji, nejste tu jediní nepoučitelní masochisté, napsal bych něco tom, že doufám, že vám to tyhle dobrovolné očistce ulehčí, ale to vy vlastně nechcete, takže budu ticho. Zpět k filmu, co rozhodně opravdu třeba vyzvednout jsou herecké "výkony" - většinou u takovýchto projektů musím jenom převracet očima či nimi doslova koulet, abych zmírnil tu migrénu, co ti ochotníci předvádějí, ale tady to bylo takové, že by se to neztratilo ani v naší áčkové produkci. A co víc, na rozdíl od těch hereckých výkonů tam to zde působilo vše tak, jak to mám nejraději, úplně přirozeně ze skutečného života. Zajímalo by mě, jak přesně to natáčeli s těmi lidmi v tramvaji, ale skoro bych si myslel, že to byly nebohé oběti. 710 i za ty realistické definice revizorů ústy mistra, mínusy za ten zub dávat nebudu.

Rampage (2009)

je to divný pocit, když během filmu Uweho Bolla uvažujete o tom, že by to sneslo i 4 hvězdy? Možná ne, možná ano, každopádně tenhle film, ačkoliv nijak netoužím po prozkoumání jeho další tvorby, nepůsobil vůbec tak, jak jsem si jeho tvorbu představoval (no, dobrá, nepůsobil tak jako trailer na Bluebberelu, což bylo jako si nechat udělat frontální lobotomii záchodovou štětkou a to jsem ještě směrem k mým opravdovým pocitům lživý, protože nechci, aby se trápily) a zřejmě pomohlo i to, že se nepokusil znásilnit další videohru, toho vzoru jsem si všiml. Ne že by mu to v očích všech nějak pomohlo, protože když je někdo na tom tak egoisticky a namyšleně, že Bay vypadá jako žebravý mnich, moc pomoct nejde. No, ale teď něco o filmu - na rozdíl od jiných lidí zde mi přišla ta společenská atd. kritika docela svíravá a vlastně i zcela opodstatněná, když se někdy podívám na tu konzumní společnost dneška.. ne, střílet nikoho nehodlám, tu fázi jsem už spokojeně dokázal překonat po God Bless America, ale je to pouze smutné. Protože jasně vidím, že kde v středověku zasahoval bludný kruh hospodářství, teď zasahuje prakticky úplně všechna odvětví čehokoliv na co pomyslíme. Na druhou stranu, Boll zjevně (nebo se mi to aspoň tak zdálo) kritizuje i vymývání mozků těmito radikály, tedy pokud ty neustále opakované fráze z televize v dosti zmatených scénách nebyly pouze nešikovný pokus o nějaký zajímavější filmový pokus. Čím se dostávám k tomu hlavnímu špatnému. Vůbec se mi nelíbilo to, jak k celé stavbě Boll přistoupil, flashfowardy a neustálé záběry na sedícího hlavního hrdinu někde mi přišly prakticky úplně zbytečné, protože konec to nikterak nevyužil, + to působilo prostě divně, a ne zrovna jako něco, co nějak podpoří další dění. Atmosféra by se měla umět vytvářet trochu méně násilně, ale když je to ten Boll, nu což. Dále práce kamery - přímo otřesná, tenhle film by měli vidět ti, co nadávají na třepání se kamery ve všech dialogových scénách v blockbusterech a možná by přehodnotili, co je opravdu špatné a co jenom podpoří např. soubojové scény nebo i vypjatý dialog. Zpočátku to tak nevadí, Boll chtěl asi napodobit nějakého Greengrassa nebo tak tím fiktivním skoro dokumentárním stylem, ale jak to pokračuje dál a dál a člověk vidí, že to napodobení nevyšlo.. no, chvilku jsem měl kvůli tomu chuť to zastavit a odpočinout si a to je už opravdu chyba. Podivné přechody mezi jednotlivými úseky, ve kterých jako by něco vždy chybělo taky nepomohly - vím si představit, že by to bylo mnohem zajímavější, kdyby třepání zmírnilo a třeba nasnímal celý ten Amok jednou dlouhou scénou (Cuarón) - to bych už i chválil (možná). Herecké výkony jsou velmi slušné, hlavní hrdina má v jistých chvílích ne zcela jistý projev, ale ta jeho proměna v maniaka je skvělá. Ostatní jsou v rámci mezí slušní, taky ani nemají moc co hrát. Celý závěr je ovšem jasný downgrade, který trochu vyzdvihuje hodně egoisticky laděný závěr, kde bych se klidně dokázal ztotožnit s názorem JASM, ovšem spíše mě to pobavilo než znechutilo. Nicméně celkově se mi to zjevně líbilo víc než jemu, možná jsem taky jeden z těch 70 miliónů výmazů, ale ještě jednou - ta nekompromisnost, do jisté chvíle dobrá gradace a hlavní hrd.. no, hlavní postava se svým hnusným pohledem na svět to v tom průměru udržují. Dvojku nechci, ale pokud by se náhodou povedla taky (s čím velmi pochybuji), možná bych ji zkusil.

Iron Man 3 (2013)

Shane Black to kapitálně posral a pak to mačkal jako hnisavý pupák.. To je vše