Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Není to tak vypravěčsky "čisté" jako Nenasytná Tiffany nebo Pěstírna, ale nepochybně je to zábavné, vtipné, nápadité, řemeslně zručné a skvěle zahrané (Magnusek!!!) propojení nízkorozpočtového hororu a komediálního buddy movie, které si mě naprosto získalo především propracovanou reflexí a chytrým zesměšňováním největších zločinců současnosti - youtuberů. Z Andyho Fehua roste autor sebevědomých a osobitých žánrovek, které nemají zapotřebí být jen ucházejícími kopiemi slavnějších a úspěšnějších vzorů. Už teď se moc těším na jeho další projekt. 75 %

G. I. Joe: Snake Eyes (2021)

G. I. Joe: Snake Eyes je v konečném součtu vlastně docela příjemné překvapení. Není sice ničím zázračný či výjimečný, ale nabízí ucházející žánrové řemeslo, které potěší hlavně vesměs dobře obsazenými a zahranými charaktery a atraktivními a exotickými lokacemi (Japonsko je tu kýčovitě krásné ve všech svých podobách). A i akce, přestože jí není tolik a není tak pompézní jako dříve, si zaslouží alespoň malou pochvalu. Od Roberta Schwentkeho, nevýrazného rutinéra s přinejlepším průměrnou filmografií, jsme o moc více zřejmě dostat ani nemohli. 60 %

Letiště (1970)

Strašně to zestárlo. Jak příběhem (osudy většiny postav jsou nezajímavé), tak formou (včetně finesy s dělením obrazu). Pro dnešního diváka skoro k nepřežití. Radši si dejte Připoutejte se, prosím. Je kratší a nesrovnatelně zábavnější. ;-) 55 %

Prázdnota (2020)

Nečekaná hororová událost, která náramně rezonuje. Pokud vám to sedne, což jasně odhalí už dvacetiminutový prolog, délka vám vadit nebude. Já si užil snad každou minutu té krásně budované znepokojivé atmosféry. Arimu Asterovi možná roste silná konkurence. 85 %

V zajetí (2020)

Misery nechce zemřít, tentokrát v podání dvojice matka vs dcera. Hlavní zvrat bohužel dělá z jinak solidně zahrané a příjemně napínavé podívané dost nelogickou záležitost. 60 %

Zabijákova žena & bodyguard (2021)

Zabijákova žena a bodyguard určitě není špatný film a není ani mizerným pokračováním. Cílové publikum, tj. fandy drsnějších akčních buddy movies (viz 48 hodin, Smrtonosná zbraň, Poslední skaut apod.), se tvůrci pokusili zasytit obrovskou porcí všeho, co je pro daný subžánr typické. Rovněž jde vcelku snadno vypozorovat, že si štáb natáčení zřejmě hodně užil a naštěstí se část té pohody a dobré nálady z placu podařilo přenést i do samotného snímku. Naneštěstí méně je někdy skutečně více a proto sequel působí oproti uvolněnější a lépe vyvážené jedničce křečovitěji a jako celek i zbytečněji. Jakožto žánrová letní jednohubka ale svůj účel nakonec přeci jen splní. 60 %

Gaia (2021)

Jihoafrický mykologicko-ekologický art horor člověk nevidí každý den (zajímalo by mě, co na to budou říkat uživatelé lysohlávek). Teenagerům doporučuju se tomuhle vyhnout obloukem - lekačky ani extrémní brutalitu tady nenajdete. 60 %

Chyby (2021)

Jan Prušinovský opět nezklamal. Po skvělých Kobrách a užovkách tentokrát přichází se syrovou a nekompromisní "romancí" ze současnosti, která zvládá být naprosto nepodbízivou ódou na sílu lásky stejně jako plně funkční kritikou předsudků a maloměšťáckého pokrytectví. Navíc odvážně obsazeno vesměs málo známými hereckými tvářemi (čili žádný Langmajer, Hřebíčková apod.). Takhle nějak bych si představoval (vyšší) standard současné české kinematografie. 75 %

Ubal a zmiz (2021)

Překvapivě povedené. Z Ritchieho stylu a poetiky to čerpá příjemně decentně, rozhodně se nejedná jen o hloupou a lacinou nápodobu. Velký hit z toho asi nebude, jako žánrová jednohubka to však funguje bez větších problémů. A taky oceňuju, že tu někdo měl ambici natočit pro mainstreamového diváka i něco jiného než jen další romantickou komedii s Jiřím Langmajerem a Petrou Hřebíčkovou. 65 %

Akta X - Domov (1996) (epizoda)

Akta X meets Pach krve. A to sedm let předtím, než zmíněný film vznikl. Jedna z top epizod, která se vzhledem ke své šokantnosti přitom nebojí ani "odlehčujícího" černého humoru. 90 %