Double Team (1997)

Jedna velká porce (většinou) dobré zábavy - Tsui Hark je prostě ďábel! Bezpochyby jedna z nejlepších "Van Dammovek". Ve vedlejších rolích pak potěší Mickey Rourke coby chladnokrevný zabiják a hlavně Dennis Rodman, který si svou roli překupníka zbraní ohromně užívá a působí zde ještě excentričtěji než při svých basketbalových zápasech. A nejlepší scéna? Souboj s plešatým Asiatem v černém obleku (pokud se nepletu, tak je to choreograf akčních scén celého filmu). 70 - 80 %

Žabák (2001) (TV film)

Slušné, ale na podobné téma ("hodný" vězeň vs. "zlý" dozorce) doporučuji spíš staršího a slavnějšího "Frajera Luka".

Cliffhanger (1993)

Jedna z nejlepších variací Smrtonosné pasti, kterou se Stallonem natočil Renny Harlin tři roky poté, co zrežíroval Smrtonosnou past 2. :-) Pro mě osobně asi nejlepší akční film roku '93 (nebojte, nezapomněl jsem na Uprchlíka, ale toho řadím spíš mezi thrillery), navíc s velmi podařenou bandou záporáků, vedenou neodolatelnou absolutní sviní v podání Johna Lithgowa. Napětím a emocemi nabušený prolog je vyloženě famózní a na tradičně koncipovaný akční film má Cliffhanger překvapivě dobrý děj (postavy se nechovají jako naprostí idioti a klišé a nelogičnosti jsou na zanedbatelné úrovni). 85 %

Rambo II (1985)

V jedničce byl nepohodlným štvancem, zde nepřekonatelným válečným hrdinou. Rambo II je skvělý akční film, který když bude posuzován jakkoliv seriózně, dopadne v hodnocení asi dost nepěkně. Z idelogického hlediska se tenhle snímek pro svou silně proamerickou agitaci totiž pohybuje někde na hraně mezi směšností a odporností (a bohužel to moc nezachrání ani ta sympaticky naivní kritika byrokracie). Každopádně však výborné pokračování, které se od svého předchůdce příliš neliší asi jen v pojetí ikonického hlavního (super)hrdiny, a hlavně naprosto klasická ukázka 80's akce, kterou mám prostě rád. A popravdě řečeno - málomluvný poloautistický outsider John mi byl snad vždy milejší než mudrující dobrák Rocky... 80 %

Pátý element (1997)

PATÝ ELEMENT už na první pohled obsahuje mnoho věcí, kvůli kterým bych ho správně měl milovat (akčně-dobrodružná zápletka, sci-fi kulisy, hodný Bruce Willis, zlý Gary Oldman atd.) - tak proč tomu tak sakra není?! 60 %

Damien (1978)

Velmi průměrné pokračování převratné a stále skvělé jedničky (která žádné sequely nepotřebovala). Narozdíl od ní je Damien odvyprávěný strašně mechanicky - scénář po celou dobu jen nezáživně opakuje schéma postavené na tom, že když se nějaká postava stane pro Damiena nepohodlnou, je vzápětí zlikvidována. Tvůrci nabízí jen minimum nových nápadů (jako je např. zkoušení z letopočtů ve škole) a kreativita v případě hlavních atrakcí (tragické "nehody") je na hodně nízké úrovni (opravdu dobrá je asi jen výtahová scéna). Nejzajímavější motiv (Damienovo uvědomění si sebe sama) nepochopitelně zůstal naprosto nevyužit. William Holden je sice herecká legenda, ale jeho role je jen zoufale prázdným odleskem výborného hrdiny Gregoryho Pecka. Za mě nejzbytečnější díl trilogie - příběh se v podstatě nikam neposunul a natočené je to zcela rutinně. Jediné, co opět funguje dokonale, jsou Goldsmithovy děsivě znějící smyčce a chorály. Za ty dávám třetí hvězdu, byť většina motivů jen variuje skladby z původního mistrovského soundtracku. 50 %

Ošklivka Betty II: Ecomoda (2001) (seriál) odpad!

Má vůbec cenu se nad tímhle rozčilovat? Řekl bych, že ne. Je to prostě blbost na entou, vymývač mozků nejtěžšího kalibru, ale některým "méně náročným" se to možná bude líbit. MNĚ ROZHODNĚ NE.

RoboCop (1987)

Špičkový cyberpunkový sci-fi akčnák, který svou sympatickou přímočarostí nezapře vznik v 80. letech a extrémní porcí brutality (ustřelování končetin brokovnicemi, koupel v toxickém odpadu apod.) a celkovou drsností (viz např. nádherně odporní záporáci) zase svého nezaměnitelného tvůrce. Některé trikové záběry už sice poněkud zastaraly, zato náramně heroická a majestátní hudba Basila Poledourise funguje stále na jedničku (ústřední motiv je přímo božský). Navíc Verhoeven se i tady odvázal tak, jak to umí asi jen on. Jeho filmy nejsou akademické a uhlazené, zato živelnost, dravost, černý humor, politická nekorektnost (ta "zdravá" a přirozená, ne ta vychtěná) a hlavně neutuchající vypravěčská zdatnost z nich srší na všechny strany. Škoda, že sequely se dvakrát nepovedly, potenciál na silnou sérii tu rozhodně byl. 90 %

Poslední akční hrdina (1993)

Až po x-tém zhlédnutí jsem si uvědomil, jak moc mám tuhle kouzelnou geekovskou záležitost vlastně rád. Milá parodie a především úžasná pocta Arnoldovi a vůbec všem velkým akčním hrdinům. Slušný scénář plný nápadů, výborná režie Johna McTiernana a spousta herců v cameo rolích, hrajících buď sami sebe nebo své nejslavnější role (Sharon Stone - Základní instinkt). Pokud (také) ujíždíte na hollywoodských akčních filmech 80. let s nepřemožitelnými svalovci v hlavních rolích, nemůžete Posledního akčního hrdinu nikdy úplně zatratit. 85 %

Oheň nenávisti (1999) (TV film)

Jaká je největší chyba tohoto snímku, ehm, jak bych to řekl... NUDA! Na plátně se v podstatě celou dobu nic neděje, a asi tak jediné, co diváka zaručeně zaujme, je konec. Tedy ne, že by byl tak úžasný jako např. u geniální "Sedmičky" Davida Finchera, ale spíš proto, že divák se na konec těší, protože ví, že alespoň tam se už určitě něco dít bude. A dějová linie, která se týká syna Stephena Baldwina, mi přijde úplně zbytečná, ale hlavně NEVYUŽITÁ. V žádném případě nemůžu dát víc jak **. Je mi líto.