Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

,,Když se u nás upíři s Lincolnem poperou, tak jenom nožem a nebo sekerou... '' ----- Lincoln to je hodně zajímavá postava. A zajímavé bylo i celé devatenácté století ve kterém žil, obzvláště v Americe. Přiznávám, že když jsem si dříve prohlížel jeho dobové fotografie, vždycky na mne působil lehce strašidelně. Samozřejmě to dělala ta zvrásnělá tvář, vous a starodávná móda s nezbytným cilindrem na hlavě. Na fotkách se navíc tváří většinou dost přísně a spíše než velkého státníka připomíná hodně přísného reverenda nějaké z tehdejších farností... Zkrátka a dobře devatenácté století je takový ten přelom mezi středověkem a moderní dobou (samozřejmě vím, že mezi tím byl ještě novověk...). Leckde se ještě topilo doma v otevřených ohništích a spalo na podlaze, jinde už první parní stroje začaly nahrazovat lidskou práci a ke konci století se k tomu připojila elektřina... Do toho v Americe občanská válka, zrušení otroctví... Dost prostoru pro tajemný příběh o úpírech řekl jsem si. Spíše jsem ale odhadoval duchařský příběh v kulisách Ameriky na počátku nového věku. Žel, tady se to hned po deseti minutách upíry přímo hemží. Abe Lincoln je tu chudák představen jako jakýsi americký klon Abrahama Van Helsinga ze Stokerova Drákuly. Rozhodně zde nemrtvé neničí silou myšlenek, má na ně něco lepšího. Sekeru s postříbřeným ostřím.... Jak asi vypadají zdi a dobové tapety panských sídel, která navštívil aby je zbavil vympýrů asi nemusím zdůrazňovat... Film je plný digitálních efektů, někdy lépe zpracovaných, někdy hůře. K těm lepším počítám bitku ve stádu koní, k těm horším jízdu ,,polárního expresu'' po hořícím mostě... Ačkoliv je to celkem krvavé, je to spíše dětská záležitost. Otákou je zda to tak Timur a jeho parta zamýšleli. V podstatě celý film mi běžela hlavou jedna otázka - vlastně dvě... Proč proboha Abraham Lincoln, co jim sakra udělal ??!!! A ta druhá - byl Generál Robert Edward Lee taky upír ??? .-). Tohle bylo za dvě stříbrné kule. * *

Vytriezvenie (1987) (TV film)

Celkem nudná moralizující záležitost. Režim už mlel z posledního a tak se občas někdo odhodlal i k drobné kritice, ale nekonkrétní aby se dotyčnému ta odvaha nezvrtla v rukách v jeho neprospěch. Mladý novinář chce psát jinak a je proto tak trochu trnem v oku vedení jakéhosi slovenskému plátku se sídlem v Bratislavě. Po drobném průšvihu kdy si neověří informaci je odeslán do ,, terénu na stáž'' na tři měsíce do jakéhosi závodu, který má i závodní noviny. Tam napíše pěkný článek o zasloužilém pracovníkovi a spokojený ředitel jej pověří aby napsal o jejich chloubě - jakési nové mašině, která má zvýšit výrobu čehosi o sto procent. Dostane k tomu v deskách i matroš a podle toho napíše oslavný článek. Ten odevzdá do tisku ale mezitím se dozví, že mašina HDPR 12 FOX RONETOX (tak se bedna fakt jmenovala:-)! koupená v Anglii byla kvůli úsporám devizových prostředků zakoupena bez software. Místní výzkumný ústav nabídl své kapacity, ale jeho soft rozjel stroj na pouhých 40 procent výkonu... A že se výroba a zavedení mašiny protáhlo o rok o tom se také veřejně moc nemluvilo. Novinář chce tedy článek přepsat, ale už je pozdě , protože mezitím vyšel ten oslavný. Tím ovšem klesl v očích mnoha techniků se strojem pracujících a na poměry hudrujících, kteří si od článku slibovali, že pravda vyjde na světlo. Jeden z nich dá novináři i pleskanec po hubě. Tak a tenhle morální políček měl divákovi sdělit co? Kritiku poměrů? Režimu? Na to v té době nadával už každý a dokonce nejeden soudruh. Tohle bylo prostě jen takové opatrné plácnutí do vody a dnes to může fungovat při sledování akorát tak jako retro výlet. Hudbu prý složil Vladimír Tomčányi a já si říkám, že to asi bude pseudonym Wabiho Daňka, protože jeho Rosa na kolejích drnkaná na kytaru provází prakticky celý film... Dávám za dva články na titulku. * *

Open Grave (2013)

Safra jak tohle popsat a nevykecat to hlavní jako někteří komentující? Jen naznačím. Tohle vlastně horor není. Film přesně splňuje kritéria jiného žánru, také děsivého, ale to už bych vyzrazoval více než chci. Zprvu to vypadalo jako taková Pařba ve Vegas, akorát tahle byla v lese na samotě v baráku. Parta chasníků se probírá z vokna, bolí je celej člověk a místo chybějícího zubu mají na předloktích modřiny od vpichu jehly. Místo tygra je tam jáma plná mrtvol a jinak vůkol les a nic dalšího. Nikdo nic neví, jen po kapsách z různě nalezených osobních předmětů dávají dohromady kdo byli, pokud jim to tam nedal někdo další kdo je zfetoval... Ačkoliv jak jsem už psal dříve na mne horory moc neúčinkují, rád bych našel takový u kterého bych se fakt bál a tak to stále zkouším... A zkusil jsem toto, protože to mělo být krapet něco jiného než starej barák v Anglii kam se přistěhuje mladá rodina a začne je tam honit po vrzajícím schodišti bubák... Zkrátka, jak už jsem psal v úvodu Britové na to šli od lesa a tohle nevypadá tak jak se zdá a jak by jste od začátku čekali. A to je to, co mně na tom bavilo nejvíc. A pak taky že je to žánr, kterej já moc rád. No a s přihlédnutím k současné celosvětové situaci to má ještě další rozměr. Vzhledem k nízkému hodnocení dorovnávám nahoru a doporučuji k vidění. Dávám za 4 ampule. * * * *

Tereza (1976) (TV film)

Tohle bylo to takové klasické normalizační drama z chlapské party. Tady to nejsou stavbaři ropovodu ani řidiči Vé3Esek, ale horníci kteří kdesi ve slovenských velehorách rubou antimon. Jenže důl Tereza už má malé těžební výnosy a má být uzavřen. Mladý geolog je však navzdory vedení dolu přesvědčen, že ruda tam je. Obzvláště když si vyslechne vyprávění starého havíře, který teď na stará kolena dělá závodní stráž. Horníci mu zprvu věří, ale když jsou biti kvůli špatným výsledkům na prémiích začnou se od geologa a jeho přesvědčení, že už musí narazit na žílu odvracet. Nakonec ho ale po chlapsku podrží (dyk jsou přeci parta!) a dají si tajnou noční rubačku, při které dojde k závalu a oni jsou dole zasypáni... Do toho samozřejmě rodinné vztahy kdy družka geologa zvyklá na město po příjezdu do jeho působiště strádá v 1+kk atd... atd... Prostě drama, hlavní vyznění filmu je síla chlapské soudržnosti, snaha splnit plán a já jsem horník a kdo je víc. Hlavně nemyslet na nějakou politiku a proč se nám po ČSSR usídlili Rusáci a tak nějak nechtějí coby bratrská pomoc odjet. Nezastírám, že to místy nemělo silnější momenty a snad proto tomu také dávám za 3 krystaly. Celkově to ale moc nevybočuje z pracovních filmů té doby, jejichž velkou výhodou je nasazení velmi slušných herců, kteří i blbé scénáře uměli pozvednout na koukatelnou úroveň. * *

The Legend of 5 Mile Cave (2019)

Vcelku koukatelná záležitost, více než drama spíše dobrodružný snímek. Ačkoliv žánrově western, film se jednou polovinou odehrává ve třicátých letech po první světové válce. Města už tou dobou (zejména ta americká) brázdilo bezpočet kouřících aut, ale v méně zalidněných oblastech čas běžel pořád stejně jako v roce 1880, kdy ještě pistolníci s kolty zavěšenými proklatě nízko brázdili na koních vyprahlé prérie a přepadali dostavníky. Baldwina (Adama) mám celkem rád a Jill Wagnerová je pěkná ženská a dokonce mi nevadil ani ten chlapec s hodně německým příjmením a jménem Tryskáč :-), ale hodnotíme tu film. Snaha dát tomu alespoň trochu šmrnc westernu se celkem zdařila. Máme tu pouštní městečko, dostavník i klasický western expres byť jen stál ve stanici. Honáci a pistolnící byli zaprášení s prodřenými dírami na nohavicích kalhot, zkrátka někdo si s tím práci dal aby to nebylo vyprané v Perwollu a neautentické ... Ale ten scénář... To byla slabota a opravdu to připomínalo nějaké Rodokapsy o kombojích. Takže dávám za dva vaky se zlatem a více v mém obsahu. * *

Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

V sedmdesátkách jsem se narodil, ale těch našich normalizačních. Srovnávat tu dobu s těmi americkými prostě nelze a pokud tak jen v té osobní rovině vztahů mezi dětmi a rodiči a pak také samozřejmě mezi dospívajícími chlapci a dívkami, kde nutně dochází k prvním jiskrám. Z opovrhavého pohlaví ,,blbý holky'' je pro kluka náhle cosi hodně zajímavého a dráždivého obzvláště v sedmnácti :-). Co se toho týče je téměř jedno v jakém režimu žijete. Přemýšlel jsem jak to asi vznikne, že některé dekády jsou pro tu či onu generaci ta správná ,,zlatá''. Pro dědu to bylo období před druhou světovou, kdy měl pekárnu a rodině se po hrozné světové válce zase začalo dařit. Pro otce to byly šedesátky. Závan svobody ze západu, zrušení cenzůry i tak na kratičký okamžik uměl mladým udělat ze země řízené komunisty ráj na zemi hodný vzpomínek. Ovšem do doby než tu po dlažbě zachrastily ocelové pásy bratrských armád v srpnu 1968. Pro mne osobně to jsou devadesátky. Pád komančů, svoboda a svět bez mantinelů, kde už se nenařizovalo co má kdo dělat a jak, případně kam může a kam ne. V souhrnu lze tedy konstatovat, že ,,zlatá'' jsou období kdy se neválčí, je relativní blahobyt ale hlavně... člověk je v té době mladý. A to je asi ten klíč. Myslím si, že tvůrci tohohle seroše udělali takového jakoby předchůdce našeho Vyprávěj. I oni promítli do seriálu všechna ta po prvé ať už se jednalo o mejdany, kouření, vlastnění auťáku či sex. Sedmdesátky byly ulítlé, rokenroll zkomíral pod nápory disco, móda byla fakt extrém a tak když se k partě mládežníků a jejich příběhům nasadí správné sedmdesátkové kulisy, nemohlo to dopadnou špatně. Osobně v těch kulisách jistou studiovost vidím i fakt, že byl film točen na konci devadesátek. Ale snaha tam je značná aby to bylo co nejvíc seventies a tak mhouřím oči. Partička byla vybraná dokonale. Drobná Jackie, kterou by jste opravdu netypovali na dračici jakou ve skutečnosti je, sexy kost zrzka Donna, znalec Steve - ale převážně teoreticky, imigrant Fez (dnes naprosto nepředstavitelná figura), dlouhán Michael co mu to moc nepálí a samozřejmě Erik, který miluje Donnu a snaží se být dobrým synem svých rodičů. :-). Když vidím Erika a ten jeho účes a vykulené oči často se mi vybaví brácha Keren Carpenterové - Richard ze slavných Carpenters, Ta podoba a ty sedmdesátky tam prostě jsou jak ulité ! Netvrdím, že každí díl je bomba (ale u kterého seroše to tak je že?), ale garantuji vám, že se u každého budete celou dobu mírně usmívat. Prostě budete mít takový ten malý úsměv na tváři, úsměv těch co už vědí, co něco zažili, co mají zkušenosti, úsměv těch, kteří sledují počínání mladších a nezkušenějších pomalu ohlededávajících cestu, kterou jste vy už prošli. :-). Dávám za 4 piva v plechovce, chlazená ! * * * *

Poslední mejdan (1984)

Terce tu bylo nádherných 24 a v podstatě byla tím jediným na co se v tomhle filmu dalo dívat. Obzvláště když pod svým přiléhavým roláčkem neměla už nic jiného, čímž jen byly zdůrazněny její ženské zbraně... Jenže ve filmu hraje velmi cudnou dívku, která když jde v noci po diskotéce s chlapcem k němu do bytu a popíjí tam s ním víno, odmítá jakékoliv intimnosti... Navíc se schází se závadovou mládeží. Její skoro kluk je vekslák a zloděj, další zase holduje partě podivných individuí... Co má chudák holka dělat? Nakonec si přeci jen vybere a není to nikdo jiný než ,,taťka'' Františka co se má fanfárově - kudrnáč Michal Nesvadba. Ten vykupuje lahve ve výkupně lahví a bedlivě dává pozor na to, které jsou zálohované a které ne. Na přiléhavý svetřík nechtěně zabírá i profesor na střední a na koho naopak nezabírá je doktor v nemocnici kam chodí holčina na praxi. Ten si na ni naopak zasedl. A to se není co divit, že holka vletí do průsšvihu. Naštěstí je tu pomocná kolektivní ruka soudruhů a před vyhazovem se za ni zaručí vychovatelka z domova mládeže... Nevím jestli se nám tím soudruzi něco nesnažili sdělit. Předpokládám, že si měl mladý divák vzít ponaučení, že jedině pilným studiem a řádnou prací sám nikomu nic nezpůsobí a také nedojde újmy. Film je v podstatě jen takové zajímavé retro, protože zase skvěle zachytil mimoděk dobu, v níž se odehrává. Nechápu proč někteří herci byli dabováni. Například Vlasáka daboval Oliva a Podhůrského jakýsi Rus (hrál Jugoslávce). Nejlepší byl Rous s frajerským náramkem kolem zápěstí z ostantého drátu :-). To je snad ještě lepší level než oblíbený šperk socialistických drsňáků - žiletka na řetízku kolem krku. Ten feeling konce osmdesátek skvěle dokresil Václav neckář v závěrečné písničce při titulcích. Jak říkám, kdo má rád Terezku Pokornou, tak tenhle film stojí vidět jen kvůli ní. Nejen že jí to tam sluší, ale i pro jejíc přirozený herecký projev. Dávám za dvě sklenky bílého. * *

Jackass 3.5 (2011)

Asi jsem úchyl, ale na Jackass a tu šílenou partičku kolem Knoxvilla se vždycky rád podívám. Samozhřejmě bychz oželele všeczhny ty fekální, prdící a zvracecí scény, ale pak si říkám zhda by to byli ještě Jackass. Tohle je jejich styl, nezhaměnitelný a neookopírovatelný. Já si nejraději užívám takové ty inteligentnější úkoly, nebo scénky. Výborná byla bitka lilipůtánů v hospodě a taky útěk z věznice skrze paralyzérové překážky. V minulých dílech si vybavuji geniální houpačku, kde jste se museli silně odrazit nahama aby jste se dostali nad rohy rozzuřeného býka čímž se ovšem ten druhý na druhé straně tyče co ještě otáčela kolem své osy dostal přímo před jeho nozdry... :-). To mně baví. Dělat téhle smečce kameramana bych vážně nechtěl. Některé scénky nechápu, to když se opravdu silně řežou a divím se, že to ještě někdo po kopanci do hlavy neschytal nějak vážněji. Každopádně i u tohohle dílu jsem se zase párkrát pořádně zasmál, protože nechyběl ani důchodce Irving Zisman. A co potěšilo byla účast našelo L39 Albatrosu z Aera při tryskovém blbnutí :-) !!! Dávám za tři šipky foukané hádejte čím.. * * *

Pod vodou (2020)

Nebudeme si nalhávat, to to téma tu už bylo mockrát. Oni také tvůrci těchto scénářů už nemají moc co vymýšlet. Všechny nápady už vyzobali ti co cestu prošlapávali před nimi a zde nutno přiznat, že dnes už to není cesta, ale pořádná autostráda. V zásadě se setkáváme s tím, že nějaká vesmírná loď tam nahoře buď něco natěží, nebo se s ní něco sveze a pak sledujeme osádku jak se s tím snaží bojovat popřípadě jak se nakonec snaží aby to nespadlo na Zemi. A pak je tu protipól. Neprobádané mořské hlubiny. Tedy skoro, protože lidi se už umí dostat i do těch nehlubších mořských příkopů, kde po hříchu ani tak nenachází nové formy života ale mikrotenové sáčky. Lidský bordel je už prostě doslova všude. Na dně může hrdiny potkat nepřízeň přírody, to jsou ta různá zemětření od o sebe se třoucích litosférických desek, až po sopečné erupce podmořských vulkánů. No a pak i zde mohou žít různá zviřátka, která nechtějí být rušena od svého klidu v té naprosté tmě a obrovském tlaku. A tak když vidí podivné svítící tvory, napadne ji to co obra v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém.. ,,Aha, jde mi sem nějaký jídlo! ''. Nechci spoilerovat, ale podobný problém bude řešit i parta hrdinů z tohoto snímku. Jsem rád, že tam byl Vincent Cassel, toho já rád a ještě raději jsem , že tam byla Kristen Stewart, protože tu já taky rád. Tady jí to seklo s tím krátkým utfitem, nehledě na to, že půlku filmu tu se svoují dokonalou postavou běhá jen ve spodním prádle :-). Jak jsem zmínil výše, námětově to nejde o nic převratného, ale film pobaví a zejména ,,mláďátka'' či co to bylo byla supr, hlavně polykací scéna se světlicí. Dávám za tři evakuační moduly. * * *

Sky Sharks (2020)

Kdyby byl quilty pleasure uznatelným žánrem, byl by tohle kandidát na několik Oscarů. Němci udělali eintopf z Poplachu v oblacích a Iron Sky a od prvopočátku je evidentní, že jim ani tak nešlo o chuť jako spíš o to aby to mělo správný říz. A to se jim povedlo dokonale. Dokonce tvůrci zapomněli na současnou břiblblou korektnost a tak mají žraloci jako zbraně Luftwaffe na sobě svastiky a vůbec se zde s nacistickými symboly setkáme hojněni než je dnes obvyklé. Zkuste třeba na FB umístit fotku svého právě dodělaného modelu 1:72 Messerchmittu s hákáčem na ocasu a uvidíte co se bude dít! Že to letadlo takhle za druhé světové takto vypadalo? Že na ruských strojích jsou zase rudé hvězdy ?To vůbec nikoho dnes nezajímá. Budete nahlášeni, dostanete výstrahu v horším případě ban. A to není jen Fb. Proto ač nejsem nácek jsem rád, když má někdo ty gule a když už to má být válečné, tak tam ten hákenkrajc dá. Film někomu připomene i všechna ta žraločí tornáda, už mají tuším pátý díl, ale tady je podobné námětem spíše Iron Sky protože hybernovaní nacisté chtějí opět převzít vládu nad světem. Koktejl je to opravdu nesourodý, jednu chvilku je divák na mrazivých pláních, po chvilce sleduje masakr na palubě linkového letu společnosti NHL aby se najednou ocitl na palubě britského Lancasteru ze kterého se oklikou dostane až do vlhkého Vietnamu v době snahy Američanů tam zavést západní demokracii. Od první sekundy je zřejmé, že to celé je jen taková srandička udělaná pro radost a zcela určitě v tom nebyl záměr obohatit fond světové kinematografie. Kdo k tomu takto přistoupí, dostane se mu porce docela vtipné zábavy parodující nejeden film. Já si užíval detailů jako třeba páčky Chemtrails na palubě civilního Boeingu, hermetických zámků lodních dveří ve tvaru hákových křížů nebo už jen ty fosforeskující látky mizející po vpichu byly parádně provedeny, V souhrnu tedy dávám za dva zmutované žraloky, byť normálně by to bylo na odpad. * *

Časové pásmo bylo změněno