• Mysteriózní

Hebká kůže (1964)

Hlavní postava je dost nechutný slizoun trochu připomínající Jiřího "Sexymozka" Paroubka (vím do mrtvol se nekope :-) ale ta letuška byla moc hezká a manželka dobrá psychopatka. Podle mne nejlepší Truffautův film.

Kolja (1996)

Nevím ale přijde mi že starý i mladý Svěrák měli mnohem lepší filmy třeba Obecnou školu. Po revoluci a Zdeněk ještě bez syna i za komunistů. Oscara v kategorii Best Foreign Language Film měl dostat Kavkazskiy plennik což je vzhledem k tématu obou filmů docela úsměvné.

Nahý oběd (1991)

Tenhle film dokazuje že zfilmovat se dá asi opravdu všechno. Cronenberg si ukrojil velkou porci a průměrný režisér vlastně i nadprůměrný ale ne umělec jen řemeslník by z toho nejspíš udělal odpad. Cronenberg si s tím poradil víc než slušně jen ty nechutnosti mohl trochu omezit i když chápu že to zřejmě nějaký smysl mělo. Samotný Nahý oběd jako knížku jsem po pár strankách vzdal (na rozdíl od mnohem čtivějšího Fetáka) ale film je mnohem stravitelnější. Film o manipulaci, drogách, informátorech, homosexualitě a hodně zvláštním hmyzu.

Casablanca (1942)

Jestliže se bezostyšně nahrnou všechny archetypy na jednu hromadu dosáhne se homérovských hlubin. Dvě klišé jsou směšná, sto klišé nás uchvátí svou dojemností. Nebot v člověku náhle vznikne pocit, že ta klišé spolu hovoří a slaví svátek znovushledání. Tak jako absolutní bolest hraničí s rozkoší a největší perverze s mystickou energií, nejpovrchnější banality poskytují vhled do vznešenosti. Cosi tu mluví místo režiséra. Když nic víc je tento fenomén hoden obdivu a úcty. Umberto Eco o Casablance.

Rašómon (1950)

V jistém směru kultovní film a pro mne osobně asi zatím nejlepší a nejsrozumitelnější Kurosawa. Líbilo se mi moc jak je celý příběh vystavěn jen z toho finále jsem trochu v rozpacích. Asi jsem moc velký cynik.

Hitchcock (2012)

Jako televizní film snad jako celovečerák do kin ale už tak ne. Taky mne mrzí že větší prostor nedostala postava Scarlett Johansson i když chápu že film se zaměřil hlavně na Hitchovo manželství. Jinak nic nového Hitchcock nepřináší. Že manželský život s umělcem není lehký není žádný velký objev. Radši si dám samotné Psycho nebo Vertigo.

Narušení (1999)

Angelina je tady skvělá ale celé mi to přijde jak nějaká telenovela pro trochu náročnější publikum. Slavnému Přeletu to nesahá ani po kolena na druhou stranu hrdinka v podání Winony Ryder aspon není asociální egoist(k)a.

Vrtěti ženou (2011)

Lenusa má pravdu je to jedno velké klišé o boji za sociální a hlavně ženská práva a to jsem levičák a feminista. Jak se na scéně objevila velmi sympatická a roztomilá Maggie Gyllenhaal bylo víceméně jasné jak to celé nakonec dopadne. Herec v hlavní roli mi přišel strašně prkenný a nepřirozený a toho Everetta jsem málem nepoznal. Ale vynález vibrátoru je rozhodně minimálně stejně záslužný počin jako vynález žárovky.

Svůdná krása (1996)

Mladá Američanka přijede do Itálie do komunity hipiků- osmašedesátníků aby našla svého otce a mimo to přijde o panenství. Libíly se mi ty sochy a kozy Rachel Weisz. Cekem hezký místy trošku nudný film. Poslední tango to není.

Aberdeen (2000)

Vztahy otců a dcer bývají někdy minimálně stejně zamotané jako vztahy matek a synů i když Freud o tom až tolik nepsal. Obzvlášt když ten váš otec je těžký alkoholik a vy šnupete koks. . Každopádně aspon mám dobrý pocit když to srovnávám že moje občasné alkoholické úlety jsou docela nevinné. Po opětovném zhlédnutí zvedám hodnocení na plný počet.