• Mysteriózní

12 opic (1995)

Jeden z mých nejoblíbenějších sci-fi filmů.

Chlapectví (2014)

Trochu mi to připomínalo časosběrné dokumenty Heleny Třeštíkové. Jen se to odehrávalo v Texasu a nebyl to dokument. Rodina, škola, rozvod rodičů, první lásky, fotografování, rocková kapela. Film ze života jediný důvod proč nedávám pět je poněkud přepálená stopáž.

Sedmá pečeť (1957)

Ústřední dvojice je jako Don Quojite a Sancho Panza. Kontrast vysoké ale nerealistické duchovnosti a přízemní a realistické praktičnosti. Smrt prostě neoblafnete i když by jste hráli šachy jako Bobby Fischer.

Lost Highway (1997)

Taky jsem se přistihl při myšlence že si Lynch který měl v době nátáčení statut kultovního autora (Modrý samet a Zběsilost v srdci jakž takž srozumitelné jsou) z nás jen střílí a baví se smrtelně vážnými teoriemi ala Slavoj Žižek co chtěl svým filmem říci přesto "just feeling" odmyslím li si příběh hudba kamera nemají chybu.

Antikrist (2009)

Ženské lůno je brána do pekla praví se v jiném filmu, který je na rozdíl od Trierova počinu černobilý celý. Těžko říct je Antichrist protiženský film nebo naopak film feministický jak tvrdí Dominika Prejdová v Cinepuru? Je Antichrist film odhalující nesmyslnost a marnost psychologických teoriíí nebo chce naznačit že hlavní chybou současné psychologie je že je stále navzdory převratným změnám, které probíhají již od šedesátých let stále příliš mužská? Že by měla být víc ženská a brát ohled na naše sepětí s přírodou? Nevím. Samotný film je spíš průměrný až podprůměrný ve srovnání s Evropou a Prolomit vlny. Oceňuji ale epilog s nádhernou árií Lascia ch'io pianga z Rinalda Georga Fridricha Handela která o bod zvedá moje celkové hodnocení. Co by na to řekl Andrej Tarkovskij netuším a ano slzy jsou důležité.

Akumulátor 1 (1994)

Svěrák mladší tady uchopil téma kterým se v dekádě před ním v jednom ze svých posledních filmů zabýval Fellini. Jenom to pojal esotericky a tak trochu ve stylu New Age. Nic proti jen ty experimentální vsuvky mi tam neseděly. A možná tam mělo být zmíněno že nejen nedostatek energie ale i její nadbytek (když se uvolní kundalíni) může vést k ohrožení života. Ten trik s žárovkou se taky musím naučit. Podobné filmy: Truman Show, Ginger a Fred.

Thelma a Louise (1991)

Feministická variace na western Butch Cassidy a Sundance Kid. Když to skončilo upřímně jsem se styděl že jsem se narodil jako muž.

Před úsvitem (1995)

Kvalitní konverzačka kterou jsem ocenil až na třetí shlédnutí. Mimo jiné se dozvíte proč vznikl feminismus. Dobrý důvod proč jezdit vlakem.

Komparz (2005) (seriál)

Nebyla pro mne nějaká rolička pane režisére :-)