• Krátkometrážní

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Se závěrečným dílem ságy jsem naprosto spokojen, ač jsou ty 2 hodiny spíše čekáním na závěrečný souboj. Ten ale rozhodně patří k nejlepším scénám ságy a Darth Vaderův ,,návrat k dobru" je nejdojemnější scénou v SW vůbec.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Ve výsledku jsem docela spokojený, i když těch ,,ale" zase není vůbec málo. Úvodní půlhodina příliš nebavila, což naštěstí vynahrazují další části filmu. Naprostým vrcholem jsou vzájemné scény Kyla a Rey, kterým nechybí vůbec nic. Naopak menším zklamáním je souboj se Snokem. Tak jako tak návrat do známého prostředí zase potěšil, uvidíme co za rok přinese Hanova sólovka.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Příjemný návrat do známého prostředí. A to jsem po všem tom hypu okolo čekal opravdu ledacos. Sedmá epizoda sice nepřináší nic bůhvíjak originálního - některé zápletky se dokonce opakují z minulých dílů, ale ono to prostě funguje. Nové postavy perfektně zapadly, ty staré zase trefně hrají na nostalgickou notu. Chybí tomu prvotní kouzlo, kterým oplývaly původní Star Wars, ale celkově mohu říct, že jsem spokojen a těším se na další díly.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

,,Never underestimate a droid." Když jsem dnes ráno zapnul Disney+ a na titulní straně na mě vyskočilo, že je Star Wars Day (May the 4th), chvíli jsem přemýšlel, jaký kousek z legendárního universa bych si mohl pustit. Nakonec padla volba na poslední film, kterému jsem se delší dobu vyhýbal. A možná to bylo nízkým očekáváním, způsobeným zčásti i zdejším hodnocením, ale já si The Rise of Skywalker užil. Je to svým způsobem jednoduchá pohádka, kde jednotlivé postavy létají po vesmíru a boj dobra proti zlu směřuje do očekávaného finále, má to ale dobré tempo, scény dua Ray+Kylo zase výborně fungují a potěšilo i několik trefných vtipů. Za mě se tak závěr nové trilogie vydařil. ,,No one's ever really gone."

Stařec a moře (1958)

Jeden z mála případů kdy ve mně film po celou dobu vyvolával podobné pocity jako kniha. Problém je v tom, že mě ani kniha moc nebavila. Na zdlouhavé příběhy o ničem si moc nepotrpím a ani Hemingwayův styl není mým šálkem kávy. Nicméně měly obě verze příběhu něco specifického. V knize to byly zajímavější detaily a lépe vylíčený konec. Ve filmu famózní výkon Spencera Tracyho, s jehož Santiagem jsem se dokázal zžít jako s málokterou filmovou postavou. Přes jeho výrazy, gesta, slova i kapky potu na čele byla opravdu bezchybně vyjádřená touha, utrpení, odhodlání i bolest stařičkého rybáře a na tento herecký koncert budu asi nějakou chvíli vzpomínat. Jinak ale film doplácí vlastně na stejné věci jako kniha a jediným plusem kromě hlavního protagonisty tak zůstává krátká stopáž.

Statečné srdce (1995)

Klasika historických velkofilmů. Je to věrohodné, poutavé, na city hrající, zkrátka velkolepé. Několik věcí mi ale vadilo. Překvapivě to nebyla tříhodinová stopáž (a že já takhle dlouho většinou u filmu nevydržím), tentokrát to bylo něco jiného - připadalo mi, že se film až moc snaží diváka ,,rozbrečet". Těch emocionálně vypjatých scén bylo na můj vkus trochu moc. Ke konci mi navíc začal trochu vadil i sám s mečem v ruce řvoucí Gibson, ale naštěstí film skončil dříve, než tenhle ,,problém" dorostl do nesnesitelných rozměrů. Tak jako tak je Statečné srdce výborný film, ale k mým oblíbeným nikdy patřit nebude.

Stážista (2015)

Nepříliš vtipná, ale opravdu nesmírně příjemná feel-good komedie. Určitě jsem čekal více humorných situací v souvislosti se sedmdesátiletým stážistou v mladém kolektivu, ale to, že se De Niro rychle chytil, překvapivě vůbec nevadilo. Ba naopak. S Anne Hathaway vytvořili výbornou hlavní dvojici, která je hlavní zásluhou toho, že je The Intern víc než jen nudnou tuctovkou a moc rád si jej někdy v budoucnu pustím znovu.

Stážisti (2013)

Film, který celou dobu balancuje na hranici absolutní blbosti. Nakonec se však jakž takž drží. Vtipné to příliš není, ale to jsem od této dvojice popravdě ani nečekal, prostředí ani námět mě nikterak nezlákaly, některé z vedlejších postav byly jednoduše napřeshubu, ale přesto v tom filmu něco je. A ať už to je pohodová atmosféra či naivní moralizování, na ty 2* to nakonec stačí.

S tebou mě baví svět (1982)

Průměrná, dosti otravná a uřvaná komedie, která v sobě sice má nějaké to kouzlo, ale na víc než 3* to opravdu není.

Stepfordské paničky (2004)

,,Add it up. All the women around here are perfect sex-kitten bimbos. All the men are drooling nerds. Doesn't that seem strange?" Přiznám se, že jsem vůbec nevěděl do čeho jdu a o čem to celé je a nutno říct, že u sledování úvodních titulků jsem snad nikdy nebyl takhle zmatený. A tento pocit občas přetrvával i dál. Opravdu by mě zajímalo jakým způsobem vyznívá předloha (byť bohužel ne dost na to, abych ji v záplavě pro mě zajímavějších knih skutečně přečetl), toto filmové zpracování totiž místy působí jako vcelku zajímavá kritika společnosti, po většinu času však jako naprosto směšná kravina. Bohužel tomu chybí napětí a tíživější atmosféra, které by z tohoto snímku mohly udělat solidní thriller.