• Krátkometrážní

Smrt na Nilu (2022)

,,Of all the pyramids in all the world, you had to walk up to mine." Od Orient Expressu ubylo akce, což je jenom dobře. Výborná práce s napětím naštěstí zůstala a když k tomu přidáme atraktivně zobrazené prostředí, máme z toho velmi koukatelné moderní zpracování klasického detektivního příběhu. Branagh mě stále baví.

Smrtonosná past (1988)

Skvělá jízda, u které mi nejvíce vyrazilo dech obrovské množství nápadů (pistole na zádech, setkání Johna s Hansem...) a výborní herci. Willis ve skvělé formě, jako obvykle naprosto nezastavitelný, drsný, ale i vtipný a proti němu vypočítaný padouch v podání Rickmana- jejich herecký koncert jsem si užil. Něco mi tam ale přece jen nesedělo a chybělo.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

,,You shouldn't be here, John. You shouldn't be here." Poměrně dlouhou chvíli od začátku jsem věřil, že je tenhle film silně podhodnocen a že to na takové 4* bude. Postupem času ale kvalita silně upadala, takže nakonec (ač nechtě) souhlasím s tím, že se jedná o nejslabší díl série. I tak se ale je na co dívat. Postava McClanea je prostě legenda, rodinná ,,idylka" v Moskvě taky neurazí a i akce, ač je šíleně nepřehledná, si drží svou úroveň. Šestému dílu (snad se značnými změnami) se tak rozhodně nebráním. ,,Yippe-ki-yay, motherfucker!"

Smrtonosná past 2 (1990)

Kvalitativně srovnatelné s jedničkou. Akce rozhodně neubylo, Bruce stále perfektní polda, který čas od času utrousí výbornou hlášku a celkový nářez, který nabídne málokterý film. V jedničce se mi ale víc líbil scénář a proto zůstává o krok napřed.

Smrtonosná past 3 (1995)

Kulky létají, vrtulníky vybuchují a John McClane s kocovinou, hodně od krve, ale stále v dobré formě. Akce je to více než slušná, ale mírně to pánové přehánějí. Přestože to k tomuto žánru tak nějak patří, tady mě to bilo do očí až to bolelo. Bruce Willise v jeho naprosto typické roli snad ani netřeba hodnotit, S.L.Jackson docela překvapil hlavně díky docela častým vtípkům typu ,,... to protože jsem černoch?" Kdo mi ale vůbec nesedl byl Jeremy Irons v roli hlavního záporáka. Dokud se nezačal objevovat před kamerou vše běželo jako má, ale jeho působení na scéně u mě film srazilo o stupínek dolů, takže celkově takové řekl bych i lepší 3*.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Čtvrtý díl je akcí přímo přecpaný a i když se zdá, že by to mohlo škodit, mně to vůbec nevadilo. Celé dvě hodiny jsem seděl a hltal jak Bruce Willis nakopává zadky a jak ze všech možných i nemožných situací vyvázne s pouhým škrábnutím. Člověk by si řekl, že je Bruce na takové věci už starý, ale ne! On těch dílů nakonec natočí snad 10. A vlastně proč by ne? Na páté pokračování se náhodou celkem těším.

Smrtonosná zbraň (1987)

,,I'm too old for this shit." Klasika žánru, která s přibývajícími léty neztrácí nic ze své jedinečnosti. Duo Gibson-Glover je nenapodobitelné a je hlavním důvodem proč se celá série dostala tam, kam se dostala. Jelikož mi tam ale přece jen něco nehrálo hodnotím ,,pouze" silnými čtyřmi.

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

O nemalý stupeň lepší než první díl. Nekompromisní dvojka policajtů, kde hodný není žádný z nich, se vrací v plné formě a bojují proti padouchům ještě tvrději. Příběh je o něco nadupanější, přestřelky o něco zajímavější, děj o něco napínavější... Navíc má toto pokračování oproti jedničce další trumf, a tím je Joe Pesci v jedné ze svých top rolí. Jeho Leo přinesl do série příjemné zpestření a nesmírně mě bavil, stejně jako celý film. Nemám co vytknout, výborný snímek, jeden z vrcholů žánru.

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

8 dní zbývá do důchodu, ale přece by do něj Murtaugh neodešel jen tak - ještě musí chytnout posledního padoucha a opět to není žádná procházka růžovým sadem. Třetí díl navazuje kvalitativně na předchozí kousky a i když je to pořád na jedno brdo, vůbec mi to nevadí. Ústřední dvojka mě bude bavit pořád, Pesci byl opět skvělý a Rene Russo výborně zapadla. Z této série by si měli mnozí vzít příklad. Kéž by takovou kvalitu měly všechny třetí díly.

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Asi nejslabší ze čtyř dílů, ale úroveň drží stále sakra vysoko. Co se mi na této sérii vážně líbí je to, jak tvůrci neustále každý díl něčím oživují, aby se nějakým způsobem lišil od těch předchozích. Nejdříve to bylo přidání Pesciho, pak Rene Russo a nakonec velice povedený tah s Chrisem Rockem. V tomto díle se tak už sešla velmi slušná sebranka herců, které navíc doplňuje Jet Li jako výborný padouch. Přiznám se, že jsem se tady chvílemi nudil, ale stále je to dobrá akční jízda s hláškujícími policajty a velice příjemným koncem.