Jako pavouk (2001)

Určitě lepší jak Polibky, ale pořád si říkám, čím je Cross tak výjimečný a všichni z něho připo.sraní, když nakonec běhá jak idiot akorát od telefonu k telefonu po městě. Což mi taky vadilo a zde v komentářích to zmiňuje golfista, že začátek je vykradený Cliffhanger a ty telefony ze Simon Says a z Die Hard 3. A celý ten zvrat mi nakonec přišel směšný a pokud si rozeberu, jak složitě se celý ten zločin odehrál (a jak jednoduše se dal vylákat malý Boris ven k telefonní budce, aniž by si ho někdo všiml), tak mi to přišlo tak překombinované, že až na hlavu padlé. Dva roky příprav a takhle zpackaný výsledek. Přitom nikdo nedosáhl toho, čeho chtěl, a podezřelí lezou kriminalistům přímo do rány. Nakonec tomu chybělo napětí, i když se Lee Tamahori snažil tomu dát alespoň nějakou štábní kulturu a výraz - ale když dostane do ruky mizerný scénář a trikaře z první pomocné, pak dost těžko může natočit něco lepšího. A Monica Potter moc hrát neumí.

Warlock (1989)

Pravda, triky za tu dobu zestárly a ta hlavní hérečka je nesympatická jak sviň (a v jakože těch svých 60 letech má ta její postava krásně vybělené a rovné zuby), ale jinak to má spád, napětí, Julian Sands je dostatečně démonický, jeho protivník dostatečně drsný i slabý zároveň, a dobro nakonec porazí zlo (bez dovětků na konci) a takové horory mám rád. Navíc je tam dost dobrých hlášek, amíšové nebo jak se jim říká, prostě poctivý ani ne tak horor jako spíš akčnější film s nadpřirozenými prvky, jakých v osmdesátkách vzniklo víc (Velké trable v malé Číně, Zlaté dítě apod.) a kde nešlo o naturalistické smrti, ale mírné napětí a zábavu.

A Walk in the Woods (2015)

Docela zklamání. Takhle, jak je to ve filmu podané, je Appalačská stezka vlastně brnkačka, bary, ubytovny a restaurace skoro na každém rohu, prochází tudy spousty lidí, takže ani v tak osudové chvíli, kdy spadnete o dva metry dolů z cesty na římsu, se vlastně nemusíte bát (vážně, té scéně naprosto, ale naprosto chybí osudovost, a to vím, o čem mluvím, taky jsem měl to ""štěstí" viset za dost nepříznivých okolností, kdy mi hrozil hodně nepříjemný pád), sem tam narazíte na bláznivé ženské, jindy na manžele obtloustlých dam, a se starým kámošem celou dobu probíráte ženské a sex, případně si hrajete na sečtělého a děláte encyklopedického průvodce. Filmy s tematikou přesunu z bodu A do bodu B by měly mít nějaký vnitřní podpříběh, důvod, proč se dívat dál, protože dva dědci na výletě se brzy okoukají, zvlášť po dvou hodinách, a ty krásy přírody ostatně taky. Jak řekne v závěru jeden z hrdinů: "Proč chceš vidět nějakou další horu? Neviděl jsi jich cestou už dost?" A o tom mluvím. Prostě mi to celé přišlo až moc nereálně pohodové, problémy vlastně neexistovaly, a pokud se jeden objevil, hned se vyřešil. Mne by zajímalo, jak to měli s jídlem, jestli netrpěli někdy hlady, co dělaly nohy a klouby, jestli měli nějaké mazání třeba?, jak to, že jim jedno oblečení vydrželo čtyři měsíce a tak. Ale jinak fajn vidět kluky Redforda a Nolteho, jak si štrádují, to zas jo.

Brněnský Listopad (2019) (TV film)

Na úvod si zahraju na bohemia-regenta a doplním, že autorem a režisérem tohoto dokumentu je Jiří Voráč. Jinak více vystoupí a promluví v tomto dokumentu Mirek Donutil, Bolek Polívka a Václav Havel. K samotnému sestřihu - moc se mi líbí, že si odpouští jakékoliv promluvy a pracuje jen střihovou skladnou původních a neupravovaných dokumentů, rozhovorů, TV vysílání a TV novin, studentských VHS záznamů a tuším jsou tam i zvukové stopy z Československého rozhlasu. Dokument se dělí na čtyři části - do 26. 11., generální stávka, do konce prosince a epilog s Václavem Havlem. Tady jsem doufal, že dostane víc prostoru - je zde jen příjezd do divadla a setkání v divadle, ale už ne plný Svoboďák lidí, kam pak Havel přišel promluvit i k obyčejným lidem. Zatímco úvod se čistě věnuje Brnu, mezidobí do prosince sleduje i situaci v okolních městech - Vyškově, Břeclavi - a tomu, jak lidé tam byli vlastně zcela neinformovaní, co se děje, protože viděli do té doby jen zprávy ČsT. A také sleduje kauzy pálení dokumentů ze strany StB. Závěr dokumentu popíše osudy některých lidí z dokumentu, kdy překvapí, že někteří komunisté vlastně i poté měli docela veget. Přidanou hodnotou je tehdejší Brno ještě se slavným Sputnikem, Pipi Grilem a dalšími dnes již neexistujícími ikonami štatlu. V jedné scéně tam starší paní je poněkud skeptická k celé revoluci a ptá se mladých, jestli budou mít takové nadšení a hlavně chuť do práce, až celá ta euforie skončí. A jestli si myslí, že se fakt něco změní. Dobrý je i rozhovor s prodavačkou Pipi Grilu, která si povšimla, že lidé v té době jsou spíš víc zlí a naštvaní a popudliví. Což je zajímavý postřeh. Nu, a samozřejmě jsem celou dobu koukal, jestli se tam někde uvidím, protože jsem to osobně prožíval a chodil tam, ale smůla, své minulé já mi nebylo žel dáno potkat. :-)

Scanner: Policajt (1994)

Jsou to slabé čtyři, dějová linka nepostrádá klišé podobných filmů, ale mně se líbil ten pokus o jakousi realističnost v rámci v podstatě sci-fi žánru, ty vnitřní běsy jsou zahrané fakt dobře (u scény nad fotbalovým hřištěm jsem se docela bál), navíc to tady má čtvrt hodiny před koncem zajímavou mysteriozně snovou pasáž. Richard Lynch strašně připomíná Rutgera Hauera - co mne překvapilo, že on, ani Daniel Quinn, už nežijí, oba zemřeli v podstatě ne tak staří. A film také hodně stojí na výkonu Hilary Shepard - její podání vysmáté věštkyně, z toho až mrazí, prostě vysmáté zlo. Taková klasika 90. let v tomto žánru, naprosto sebejistě režijně, dějově i herecky vedená.

Špindl (2017) odpad!

Uff. Sice kameramansky s střihovou skladbou je to lepší než dvojka, ale za to nebudu dávat hvězdu navíc, ne? To snad má být samozřejmost, že celovečerní filmy do kin netočí nějaký youtuber na stařičkou Nokii. Absolutně jsem tady nepobral motivace postav, změny jejich charakteru, a jestli nás to mělo navnadit na horský luxus, tak pak nechápu ty scény ve společné sprše na hotelu a rušení nočního klidu. Nakonec se z toho sledu scének ve stylu Sněženek a machrů bez invence a bez vtipu jemně vyloupne jedna milostná linka, která je dovedena ne tak zcela do konce, ale upřímná dcera je alespoň nějakým oživením. Jinak to celkově vypadá jak pokus o televizní inscenaci, ale žel jen pokus, ne film. Jo, btw, ten vtip s Klausem, ha ha, ten byl fakt děsně cool.

Polda - Dům radosti (2020) (epizoda)

Jako, bavil jsem se, ono polda v bordelu je takové vděčné téma, a tady si Bříza Mráze těmi dvojsmyslnými vtípky skvěle vychutnával. Ale ten případ - beru, že to asi člověk má brát spíš s notnou nadsázkou, ale přece jen vloupání, ničení důkazů, zatajování důkazů, já nevím. A po mladém furt jedou všechny baby snad v každém dílu, a on furt nic. Asi nejlepší scéna u Vandy, "hele chlapi, víte, že Mráz chodí do bordelu?"

Specialisté - Skejťák (2020) (epizoda)

Po třech minutách jsem ženě řekl, kdo je vrah a jaký měl motiv. Taky jsem - a to už z legrace - pronesl, že nějaký falešný podezřelý se opět pokusí prchat, a ono jo! Dlouhé kecy o ničem, a když se to celé hraje v třech, vlastně čtyřech lidech, není tak těžké si děj a motivy domyslet. Fakt jsem čekal, že tam bude něco víc, že třeba právnička Judit je tajný špeh, který krade know how třeba pro Číňany, to by aspoň mělo alespoň nějaké grády, ale tahle splácanina bez chuti a zápachu? :-( A "ta-s-těma-až-moc-vykulenýma-očima-co-se-neumí-zasmát-a-udělat-vtip", nejel po ní nejdřív ten malý prďola s přehazovačkou? A teď po ní jako pojede technik? Hmm... A Khek je chudák pořád sama, teda alespoň podle minulého dílu soudě.

3Bobule (2020)

Popravdě bych moc rád, aby se mi ten film líbil. Náběhy tu jsou, třeba na začátku nebo na konci, tam je to slušně vedené a dokonce to má i sem tam vtip a dobře vypointované scény. Jenže pak je tam to mezi tím. Reklamní záběry na Pálavu, vychcaný Slovák, hloupá policie, jeden zloděj, jeden neumětel... jo, a v té vesnici nebo městečku jinak nikdo jiný nebydlí. Vážně. Tam, kde v Mladém, Bouřlivém a Zralém vínu ta vesnice žila, tady bydlí jedna rodina, jeden soused a dva policajti, nikdo jiný. Jako jo, v úvodu má cameo Karel Roden, jeho bratr se tu taky mihne, ale to je tak vše. Příběhem provází už žel jen hlas Václava Postráneckého, a už jen kvůli úctě k němu je hrozně těžké film hodnotit. Zápletka je fakt taková povrchní a jednoduchá, některé motivy vám dojdou docela rychle, jiné jsou wtf (krádeže a děti), herci nemají co hrát, resp. někteří ani moc hrát neumějí a jen deklamují, ale pořád je to alespoň takové pohodové a milé - jenže někdy až moc. Vážně nevím, jak film hodnotit. Přidat třetí hvězdu za Postráneckého? Bylo by to fér? Hele, su z Moravy a přece jen tyhlety reklamy pro bohaté Pražáky, kteří si pak v Práglu budou hrát na someliéry, reklamy o tom, jak na Moravě všici při západu Slunce s výhledem na vinohrad bo ve sklípku popíjíme vínečko a baštíme klobásku, tak takové reklamy jsou podobné realitě asi jako reklama na úžasně levné půjčky, z nichž se budete radostně usmívat. Ne že bychom nepopíjeli, ale jindy a jinak. Btw, Kryštof se pěkně vykrádá, tady ta závěrečná písnička má takty z Cesty.

Torzá: Spišská gotika (1969) (TV film)

Obsah: Dokument vyžívá popularity Ladislava Chudíka coby kapitána Jakubce z tehdejší slovenské filmové kriminální trilogie. Ten nejprve představí kradená historická umělecká díla 500 let stará, aby posléze moderoval dokumentární záběry spišské gotiky a představil historii, význam, architektonické prvky a příběhy kolem těchto staveb. --- Až na tu úděsnou hudbu velice zajímavý dokument, kde je škoda, že některá města a místa nejsou představena alespoň titulkem, protože jako Moravák spišský kraj nijak moc neznám. A je dost možné, že tehdy kouzelná historická místa dnes vypadají moderně a developersky, co já vím. Zajímavé je uprostřed dokumentu povídání o restaurování dřevěných soch a rovněž zaujme hodně křesťanský nádech, kde ta pasáž s přehlídkou soch ve ztemnělém a jen ze stran nasvíceném kostele je vskutku úchvatná.