Aféra Concorde (1979)

Jednoduchý, v mojom ponímaní eufemizmus pre výraz hlúpučký, film, ktorý už dnešnému divákovi nemá čo ponúknuť. Aj v mnohých komentároch je vyjadrené, že keď film videli v minulosti, tak ich zaujal, potešil, ale v súčasnosti už nemajú ani záujem vidieť ho opätovne. Scenáristických a logických chýb je priveľa na to, aby boli vymenované. Ani menej známi herci nedokážu pritiahnuť nenáročné publikum. Ostáva iba konštatovanie, že aj takýto film bol nakrútený.

Aféra Thomase Crowna (1999)

Neexistuje racionálny dôvod, prečo som sledoval tento film. Tento film totiž nie je iba mizerný a nepodarený s vyhoreným Brosnanom a zúfalo prehrávajúcou Russo. On je naviac škodlivý svojou falošnosťou a gýčovitosťou. Preto ma nahneval a dve hviezdičky sú výsledkom.

Africká Královna (1951)

Vodný variant road movie je klasikou ani nie tak kvôli slávnemu Johnovi Hustonovi, ale najmä kvôli dvom vynikajúcim hercom, ktorí bezproblémovo ťahajú celý film. Majú k tomu pomerne chabý dej, ale dobre napísané dialógy a zaujímavý vývoj postáv, umožňuje zabudnúť na túto slabinu. Africká kráľovná by však nepatrila medzi klasiku, nebyť skvelých hereckých výkonov oboch predstaviteľov, pričom Humphrey Bogart ťahal za kratší koniec a Oscara získal asi preto, aby z toho nemal komplexy. Katharine Hepburn úloha staropanenskej misionárky padla ako uliata a to, s akou razanciou sa ujala kormidla (nielen lodného, ale aj dejového a vzťahového) si zaslúži obdiv aj po rokoch.

Africké kočky: Království odvahy (2011)

Obdivujem tvorivý tím, ktorý dokázal vykúzliť v africkej rezervácii úžasný príbeh. A tak ako sa u kúzelníkov nesnažím prísť na ich triky, nezamýšľam sa ani nad tým, akým zázrakom sa toto všetko podarilo nakrútiť a vtiahnuť tak diváka doprostred príbehu. Dokonalé zladenie aktérov, príbehu a hudby bolo nutnou podmienkou. Pridanou hodnotou bolo dokumentovanie krásy a krutosti divokej prírody. Ale ľutovať obete kolobehu života a smrti bude divák iba do chvíle, kým sa objavia vypasení kreténi na džípoch,. ktorí dokonalými zbraňami strieľajú na všetko, čo sa hýbe a nie sú pritom ani hladní.

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (2004) (divadelní záznam)

Ďalšia Cimrmanova hra, na ktorej som sa dobre zabavil. Stačilo prehliadnuť jej menšiu originalitu, niektoré nie celkom vydarené časti a nezaoberať sa úvahami o tom, či je aj táto hra ešte dostatočne cimrmanovská alebo už nie.

Agent bez minulosti (2002)

Keď som asi pred troma rokmi videl Agenta bez minulosti prvýkrát, vyfasoval odo mňa 4 hviezdičky. Pri repete som jednu pridal a dnes, keď som film videl tretí raz, som u hodnotenia zotrval. Všetko vo filme malo svoje miesto a tvorilo kompaktný celok. Nehodlám na ňom vyhľadávať chybičky, ani porovnávať ho s mýtusom alebo s ultimátom a už vôbec nie s inými filmovými postavami (Bond, McClane). K spokojnosti mi stačí, že aj pri tretej projekcii som sa výborne bavil a to sa mi stáva u máloktorého filmu.

Agentka v utajení (2019)

Názov filmu a čas vysielania neveštil nič dobré. Napriek tomu som pár minút vydržal a oplatilo sa, lebo som si film celkom užil. Diane Kruger bola uveriteľná, príbeh bol aktuálny a dobre napísaný, v atmosfére boli zreteľné temné tóny, takže som nemal najmenší problém so silnými tromi hviezdičkami, ktoré filmu podľa mňa patria. A mám pocit, že súčasné zaradenie filmu do šedej zóny je dôsledkom ani nie päťdesiatky hodnotiteľov.

Agora (2009)

Historické filmy nepatria k mojim obľúbeným žánrom, pretože mám málo naštudované a nedokážem odlíšiť pravdu od fikcie. Ale nedávno som čítal zaujímavé pojednanie práve o období, ktorým sa zaoberá tento film a prekvapilo ma, že krátko potom, ako ustalo prenasledovanie kresťanov, sa situácia obrátila a keď nadobudli potrebnú moc začali likvidovať svojich náboženských oponentov. Takže ma to iba utvrdilo, že pravdepodobne všetky náboženstvá nie sú o bohu, či bohoch, ale len a len o moci. Film ma nechal chladným, aj keď nemôžem poprieť, že mnohé scény boli kvalitne zahrané i nakrútené. Problém vidím v proporciách, čo sa mi stáva vždy, keď mám odlišný názor oproti tvorcom v tom, čoho by som chcel vidieť viac, a čo mohlo byť bez ujmy na celkovom výsledku vynechané.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Nezdieľam všeobecné nadšenie panujúce v kruhoch ČSFD. Úvodný prechod cez Andy bol úchvatný, dramatická bola, aj plavba cez pereje, ale súbežne so spomaľovaním sa toku rieky spomaľoval sa aj celý film. Postaviť celý film na Klausovi Kinskom nebol najlepším nápadom i keď hral, ako obvykle, skvele s využívaním jeho hypertrofovanej charizmy. Ale celé okolie ostávalo v úlohe pasívnych štatistov, ktorých občas trafí nejaká otrávená šípka alebo neotrávený šíp. Často som si pri sledovaní tohto pomaly plynúceho filmu spomenul na Misiu, ktorú mám medzi stovkou mojich najobľúbenejších filmov. Aguirre sa k nej ani nepriblížil vďaka poloamatérskemu prístupu tvorcov a väčšiny hercov.

Aimee a Jaguár (1999)

Bolo by to ťažké vymyslieť, ak by sa to nestalo. Lesbická láska pred 70 rokmi, v bombardovanom hlavnom meste tisícročnej ríše krátko pred jej zánikom, spojenie manželky nacistu a matky štyroch detí so skrývajúcou sa židovkou, už by ma neprekvapilo ani keby Lily Wustová bola v skutočnosti Evou Braunovou. Vďaka príbehu a hereckým výkonom pozerateľný film, ktorý ma práve vďaka tomu príbehu míňal ako guľka mladého vojaka v Suchého poviedke. Ale potešilo ma, že som v priebehu štyroch dní videl najkrajšiu Írku (Nora-Jane Noone v Padlých ženách) i najkrajšiu Nemku (Maria Schrader).