Okamžik zlomu (2007)

Slabé, ale platné štyri hviezdičky. Skôr ako dráma zo súdneho prostredia je to súboj dvoch intelektov, dvoch sebavedomých individualít. Herecky je to bezchybné, scenáru sa dá okrem niekoľkých logických chýb vytknúť iba použitie dejových odbočiek, ktoré okrem naťahovania času nikde nevedú. Porovnanie Fraktúry s Prvotným strachom vyznieva pre mňa v rozpore so všeobecnou mienkou v prospech Fraktúry.

Once (2007)

Ani po opakovanom zhliadnutí sa nepridám k rozkolísaným hodnoteniam. Film aj so slávnou pesničkou som prijal bez nejakého veľkého nadšenia, ale tiež bez odmietavých reakcií. Je jednoduchý, točí sa okolo tých dvoch a hudby, ktorou chcú preraziť. Práve pre tú hudbu som prehliadal improvizované dialógy a často aj neprirodzený prejav dvojice. Ale bolo to také milé, naivné, kto by neprižmúril?

Operace Silver A (2007) (TV film)

Pri opakovanom sledovaní som bez problémov ubral jednu hviezdičku, problém mám s napísaním komentára. Mojim problémom je, ako vyjadriť, že Jiří Strach dobre zrežíroval, časť hercov dobre zahrala to, čo Konášovci spackali. Je prirodzené, že krátko po nejakej dejinnej udalosti sa nakrúcajú filmy heroizujúce víťazov a tupiace porazených. Po istej dobe sa kyvadlo vydá opačným smerom a tvorcovia (spravidla o generáciu mladší) cítia neodolateľnú potrebu napísať a nakrútiť to "novo", rozumej výrazne inak. Ak si nedajú pozor (čo je pomerne častý prípad) dopustia sa deformácie, ktorá je neodpustiteľná najmä u tém, ktoré patria k tragickým úsekom existencie národa. Preto je pre mňa u romantických i historických filmov hlavným kritériom uveriteľnosť, že takto nejako sa to mohlo udiať. A tento pocit som napriek všetkým kladom, ktorými Operace Silver A disponuje, nenadobudol.

Persepolis (2007)

Celkom zaujímavý film. Niektoré nápady grafikov boli obdivuhodné. Čarom nechceného je ideologicky nezmyselný pokus nahradzovať náboženskú totalitu komunistickou.

Pokání (2007)

Nečakané prekvapenie. Opäť som si raz vychutnal príjemný pocit, ktorý sa dostaví keď sledujem výborný film, o ktorom som predtým nič nevedel. A tento film sa skutočne vydaril. Ani som nevedel, čo skôr mám obdivovať. Nádherné presvetlené exteriérové obrazy, doplnené hudbou, ktorá by potešila aj bez filmu? Zaujímavú prácu strihača, ktorú si inokedy ani nevšimnem? Pútavý príbeh o zdanlivej maličkosti, ktorá fungovala ako výhybka v niekoľkých životoch? Hercov? Pretože aj ako neobdivovateľ Keiry Knightley uznávam, že ona i ostatní pôsobili dostatočne uveriteľne. Čerešničkou na dorte bolo stretnutie s Vanessou Redgrave, ktorá nám od Antonioniho Zväčšeniny poriadne vyrástla. A prečo som po vymenovaní všetkých kladov nedal plný počet hviezdičiek? To zatiaľ neviem. Možno to zistím pri opakovanej projekcii.

Polární příběh (2007)

Zaujímavý dokument z Arktídy, kde klimatické zmeny prebiehajú rýchlejšie než sú zvieratá tam žijúce schopné prispôsobiť sa ich vplyvu. Zoznámenie sa neľahkým životom zvierat v Arktíde prostredníctvom sledovania života jednej medvedice a jednej mrožej samice síce oživuje dokument, ale na druhej strane príliš presúva ťažisko k rodinnému filmu. Nič to však neuberá na kvalite záberov z nehostinného prostredia a nenásilnom upozorňovaní na vplyv globálneho otepľovania na životné podmienky zvierat Arktídy.

Pozemšťan (2007)

Prvý krát som sa s obdobným námetom stretol v Londonovej knihe Tulák po hviezdach. Možno aj preto som bol pri prvom zhliadnutí Pozemšťana nekriticky nadšený. Predsa len má ten príbeh i reakcie jednotlivých aktérov niečo do seba a iniciuje premýšľanie nad odpoveďami na neobvyklé otázky. Škoda, že mi z toho nekritického nadšenie neostalo niečo aj na dnešné opätovné stretnutie. Tie diery v scenári už boli neprehliadnuteľné a výsledok môžem hodnotiť nanajvýš ako zaujímavý pokus.

Příběhy slavných - Sesazený král (2007) (epizoda)

Vlasta Burian je môj obľúbený komik, ku ktorému som mal dlhý čas nekritický obdiv. Aj keď poznám prakticky všetky jeho filmy, o jeho živote som mal iba kusé informácie. Preto som si epizódu zo série Príbehy slávnych venovanú Vlastovi Burianovi so záujmom pozrel. Je to ďalší z klasických príbehov o úspešnom jedincovi a neskutočnej závisti tých, ktorí ho najprv vynášali do nebies a neskôr ho zadupali do zeme, pričom mu za vinu dávali svoje vlastné prehrešky. Na využitie závisti pre svoje ciele nemali komunisti patent. To sa tiahne prakticky celými dejinami civilizácie. Som rád, že sa mi podarilo neplánovane tento dokument pozrieť.

P.S. Miluji Tě (2007)

Počas jedného dňa vidieť dva dvojhviezdičkové filmy, to je ako za trest. Ani neviem, prečo ma tento film zaujímal. Snáď som chcel vidieť Hilary Swank inak, ako vo filme Chlapci neplačú, snáď to bola nostalgická spomienka na rovnomennú pesničku Beatles. Videl som však nudný, falošný až gýčovitý film, ktorý nemôžem pokladať ani za komédiu, ani za romantický film. A aby toho nebolo dosť, ranu z milosti mu zasadil slovenský dabing, ktorý by mal byť klasifikovaný minimálne ako priestupok. Jedna hviezdička za Kathy Bates, druhá za Írsko a dovi, dopo.

Ratatouille (2007)

Potkan s kuchárskymi ambíciami a vynikajúcim čuchom je originálnym nápadom, na ktorom je založený tento slávny animovaný film. Originálny však pre mňa neznamená automaticky zaujímavý, a tak som tých 111 minút ustál najmä preto, že sa patrí dopozerať film, ktorý je v prvej dvojstovke ČSFD. Urobiť z potkana kladného hlavného hrdinu je zvláštne a odvážne, ale najväčší obdiv si zaslúži tvorivý tím, ktorý z neatraktívneho námetu dokázal vytvoriť výtvarne brilantné a divácky akceptovateľné dielo.