nascendi

homepage

Skype: juglon1

• 2.5.2013  08:33
    V posteli (2005)

Ako už naznačuje moje hodnotenie, myslím si, že tento film nemusel byť nakrútený. Keď sa už tvorcovia odhodlali k nakrúcaniu v obmedzenom priestore, mali tento deficit kompenzovať zaujímavými dialógmi, rozohraním dramatických situácií a nespoľahnúť sa iba na dominantné zobrazovanie milostných aktov. Keďže to neurobili, navyše kameraman sa v niektorých chvíľach prejavil ako amatér, tento myšlienkovo vyprázdnený film zmizne z mojej pamäti ako gáfor.

• 1.5.2013  13:07

Nie som si istý, či tento dokument niečomu pomôže. Zobrazovaní mafiáni sú dostatočne prefíkaní na to, aby v dokumente na seba prezradili niečo, čoho by sa mohla chytiť polícia a tiež aj čokoľvek, čo by uškodilo ich povesti. Z istého hľadiska ide o prezentáciu zločincov, ktorá bude nezrelé osobnosti skôr priťahovať a inšpirovať, než by ich odradila. Do popredia sa tlačí nejaká charita, ušľachtilé koníčky a o zdrojoch sa hovorí iba tak mimochodom, ako hovoria o svojej práci napr. smetiari. Ale nakoniec kopa uznávanej filmovej produkcie, počínajúc Krstným otcom, využíva rovnaké techniky. Takže nič nové pod slnkom.

• 28.4.2013  07:11
    Red (2010)

To sa zoberie pár známych hercov v preddôchodkovom veku, za pol dňa niekto napíše scenár, dodá sa niekoľko kamiónov munície a fugasov a môže sa začať. "Nepriatelia" v nepriestrelných vestách hynú už po namierení pištole "dobrým" sa vyhýbajú aj bazooky a veľkorážne guľomety. Úlohou zbytočne sa vyskytujúcej Sarah je iba rozriedenie pohľadu na tie chlapácke ksichty. Zaspatiu diváka pri jednotvárnej streľbe bráni niekoľko dejových zvratov. Problém s tým, že filmu by neuverili ani mnohí milovníci strieľačiek sa vyriešil elegantne, a to označením filmu za komédiu. Že v nej nie je takmer dôvod na zasmiatie nerozhoduje. Určite bude mať úspech v domovoch dôchodcov, kde poslúži na aktivizáciu seniorov.

• 25.4.2013  06:44
    Nevinný (1976)

Ani na poslednom Viscontiho filme nie sú viditeľné známky únavy a opotrebovania. Naopak, po Gepardovi je to opäť veľkolepá prehliadka prepychu a bohatstva talianskej aristokracie v 19. storočí. Ale aj nemilosrdná prehliadka jej pokrytectva, pýchy, nevier a intríg. Osobitne hlavná postava filmu Tullio je príkladom v praxi uplatňovanej dvojakej morálky, ktorú si uzurpuje, nezaťažený náboženskou vierou. Lenže utrpenie, ktoré spôsoboval svojim najbližším sa obráti proti nemu a on nie je schopný ho znášať. Mimoriadny film, na ktorom som, okrem iného, ocenil majstrovstvo kameramana, ktorý dokázal nádheru interiérov a prírody bezo zvyšku sprostredkovať divákovi.

• 21.4.2013  21:12

Zvláštny film. Počas jeho sledovania som si pripadal ako ten slepý pitbul. Tiež mi chýbal nejaký receptor na to, aby ma zaujal. Iste, boli tam dobrí herci, aj nejaký dejový posun, niektorí oceňujú skvelú réžiu, čo ja nedokážem posúdiť, ale dialógy mi pripadali iba ako také prázdne tláchanie. Nenaštval som sa pri jeho sledovaní, ani som pri ňom nezaspal, ale o týždeň už nebudem vedieť, či som ho videl alebo nie.

• 21.4.2013  10:01
    Ve stínu (2012)

Veľmi by som tomuto filmu prial lepšie hodnotenie. Mal k tomu dobrý nábeh. Ivan Trojan bol skvelým kapitánom Haklom, pri sledovaní filmu som nemal problém cítiť sa, ako v 50. rokoch, obludnosť vtedajšieho režimu poskytne námet ešte mnohým ďalším filmom, tak čo? Za kardinálny problém považujem scenár. Dokonca tvrdím, že V tieni je výborne nakrútený film podľa mizerného scenára. Keď k tomu pridám hlučnú a mňa rušiacu hudbu, tak výsledný dojem nemôže prekročiť trojhviezdičkovú hranicu. Škoda.

• 20.4.2013  08:45
    Lovci hlav (2011)

Lovec talentov Roger Brown má okrem tváre Christophera Walkena (súhlas s Marigoldom) a dostatočnej výšky pre získanie urastenej manželky, ešte aj ďalšie tváre a odbornosti, ktoré mu zaisťujú pohodlný život, ale súčasne mu nedovoľujú v bočných aktivitách prestať. Chcelo by to veľkú rybu. Lenže veľká ryba mu prinesie veľké trable, s ktorými ani vo sne nepočítal. Od tej chvíle to prestal mať scenárista pevne v rukách, čím mi dal najavo, že nemám rozmýšľať nad uveriteľnosťou jednotlivých scén, ale obdivovať ako presne boli nakrútené. Súčasne mi dal najavo, že na päť hviezdičiek tento film nedosiahol, aj keď ide o veľmi kvalitné dielo z mnohých stránok. Len tak ďalej, Nóri.

• 19.4.2013  13:53
    Tristana (1970)

Kto s čím zachádza, tým aj schádza alebo ako sa Donovi Lopemu vrátilo všetko naspäť. V tejto spoločenskej dráme Bunuel chirurgicky presne defragmentuje morálku, hodnoty a spôsob existencie príslušníka zanikajúcej spoločenskej vrstvy a konfrontuje ich s čistotou a nevinnosťou schovanky Tristany. Ale tak, ako ani košík zdravých jabĺk nezmení jedno hnilé medzi nimi, ale opačný prípad je pravidlom, tak sa pôvodne dominantný Don Lope postupne stáva hračkou osudu v rukách citovo vyprahnutej, chladno kalkulujúcej Tristany. Veľmi dobrý film, veľmi pôvabná Catherine Deneuve a veľmi slabý záujem o ich osudy z mojej strany.

• 19.4.2013  08:05
    Stalin (TV film) (1992)

Považujem Passerovho Stalina za nepodarený film. Pri jeho sledovaní som mal pocit, že listujem v hrubej knihe, sem-tam sa náhodne začítam do nejakého textu a po 166 minútach mám knihu zvládnutú. Film je však nezvládnutý. Robert Duvall je dobrý herec, ale typologicky sa na stvárnenie postavy Stalina nehodí. Najväčším nedostatkom filmu, okrem chaotického výberu jednotlivých epizód, je však absolútne nezvládnutie atmosféry. Film, u ktorého mali vstávať vlasy z hrôzy, ktorá sa tam diala, divák sleduje úplne nezaujato. Je viacero vydarených filmov s atmosférou 50. rokov a procesmi v nej prebiehajúcimi? A v tomto filme, kde bola príležitosť ukázať originál vzniku a rozvoja totalitného režimu s paranoidným a mocibažným deviantom na čele, nebola táto príležitosť vôbec využitá.

• 17.4.2013  19:55

Tak, už mám čiastočnú odpoveď na otázku, ktorú som si položil pri prvom diele série o Hornblowerovi. Zaujímalo ma kam bude smerovať kvalita a príťažlivosť ďalších dielov. Po zhliadnutí Dôstojníckych skúšok s ľútosťou konštatujem, že kvalita aj príťažlivosť upadá a výsledkom je časť televízneho seriálu bez prekvapení.. Časť predností z prvého dielu sa podarilo preniesť aj do nasledujúceho, ale nič nové, objavné sa neukázalo. Takže zasa tri hviezdičky, tentoraz slabšie. A nie som si istý, či prejavím záujem sledovať ďalšie diely série.

• 17.4.2013  13:48
    Cashback (2006)

Necítim sa byť oklamaný lákavým plagátom, ocenil som vynaliezavosť tvorcov, utvrdil som sa v mojom slabšom vnímaní britského humoru, ale celkový dojem som mal znížený o neschopnosť identifikovať sa s hlavnou postavou a jeho problémami. Ani komentár to zásadným spôsobom nevylepšil. Preto iba tri hviezdičky.

• 16.4.2013  18:36

Nevidel som prvý diel tejto zločineckej ságy, Vincent Cassel ma oslovil vo filme Nenávisť a z ostatných hercov si pamätám akurát na Mathieua Almarica (Mníchov), ktorého podoba s Romanom Polanským nekončí iba u poľských koreňov. Takže nielen Američania majú svojho Dillingera, ale aj Francúzi. Vincent Cassel stvárnil zločineckého egomaniaka obdivuhodným spôsobom, ale ani to filmu, ako celku, nepomohlo, aby sa vyrovnal francúzskym gangsterským filmom zo 60. rokov s Gabinom, Venturom a ďalšími. Určite nepremeškám príležitosť vidieť prvú časť filmu.

• 16.4.2013  08:40
    Hornblower - Rovná šance (TV film) (1998)

Silné tri hviezdičky som prvej časti filmovej série o britskom námornom dôstojníkovi dal najmä preto, že tento žáner sa nachádza viac-menej na okraji môjho záujmu. V každom prípade to bol príťažlivý film s presnou typológiou postáv, dobrými hereckými výkonmi a starostlivo pripravenými dobovými reáliami. Že trpel obvyklým nešvárom filmov tohto žánru (dobrí sú príliš dobrí a zlí príliš zlí), je možné pričítať na vrub už literárnej predlohe. V každom prípade ma zaujíma kam bude smerovať úroveň ďalších dielov série.

• 15.4.2013  08:48

Netuším, čomu vďačí tento film za vysoké hodnotenie, ktoré spôsobilo, že som si ho pozrel ešte raz, aj keď moje spomienky naň boli rozpačité. Ale po včerajšku je všetko jasné. Napriek Cameronovi a "vďaka" Schwarzeneggrovi som presvedčený, že tento film nemusel byť vôbec nakrútený. Akčný bol iba preto, že sa v ňom niečo hýbalo, o thrillere sa dá hovoriť iba výnimočne a zaradenie medzi komédie je jediným komickým prvkom, ktorý som si na filme všimol. Je mi ľúto vynaloženého času.

• 14.4.2013  12:14
    Svet zázrakov (TV pořad) (2013)

TV programy málokedy hodnotím a ešte zriedkavejšie komentujem. Program Da Vinci hodnotím, komentujem, ale najmä pozerám. Považujem za prirodzené, že kvalita jednotlivých reportáží kolíše. Podobnosť s inými programami tohto typu neriešim. Nepovažujem tento program za slovenský, ale za nemecký, pretože slovenské je v ňom nanajvýš kŕčovité sprievodné slovo Dáriusa Haraksina.

• 12.4.2013  08:36

Napriek tomu, že ma tento žáner nijako zvlášť neláka, bol som spokojný. Film mal slušné tempo, postavy boli uveriteľné, akčné scény vierohodné, tak čo by som mal viac chcieť. Asi prepracovanejší scenár. Niekoľko dejových línií bolo odfláknutých, zbytočných alebo končili do stratena. A záver bol taký hollywoodský. Asi to tak diváci týchto filmov chcú.

• 10.4.2013  20:50
    Lidská stonožka (2009)

Spomenul som si, že som pred časom pri prepínaní kanálov videl asi desať minút z tohto výtvoru, pre ktorý je "odpad!" nezaslúžene lichotivým hodnotením. Je to ďaleko, veľmi ďaleko za hranicou umeleckej a tvorivej slobody. Tom Six mal za tento klinický prejav deviácie už dávno sedieť nie na režisérskej stoličke, ale na uzatvorenom oddelení psychiatrickej kliniky. Vyšetrenie by potrebovali aj štvor a päťhviezdičkoví hodnotitelia a POMO by mal zvážiť, či niečo také patrí do databázy venovanej filmom. Pretože s filmom to má spoločné asi iba to, že ide o pohyblivé obrázky.

• 10.4.2013  20:24
    Večírek (1968)

Večierok je mojím obľúbeným filmom. Nie je príliš známy, ani príliš dobre hodnotený a podľa mňa nezaslúžene ostáva v tieni filmov s inšpektorom Clouseauom. Peter Sellers je v ňom nasledovníkom Jacquesa Tatiho a predchodcom Mr. Beana. Film mi pripomína explóziu nasnímanú rýchlobežnou kamerou. Po epizódach z nakrúcania sa prehupneme do okázalého večierka, ktorý sa zásluhou Hrundi Bakshiho premení na katastrofu. A nielen jeho zásluhou. Aj pri scénach s opitým čašníkom mávam nezvládnuteľné záchvaty smiechu.

• 10.4.2013  07:00

Je mi nad Slnko jasné, že Nikita je štvor a nie päťhviezdičkový film. Ale hrá v ňom Anne Parillaud (jedna z bývalej topky) a okrem toho si nenechám siahnuť na moje právo nezávislého hodnotenia. Nikitu (odmietam ten stupídny prívlastok) som si pozrel ako dôverne známy film, aby som si opätovne vychutnal kľúčové scény a Parillaudovej stvárnenie Nikity, ako produktu ulice a doby. Ale tiež kultového čističa a "profesionála s ľudskou tvárou" v podaní Tchéky Karyu. Nikita nie je ani zďaleka dokonalým filmom. Ale je tiež pravda, že časť "dokonalých" filmov ma zanecháva pri ich projekcii dokonalo chladným.

• 9.4.2013  16:42

Paul Newman, Sidney Poitier a Martin Ritt boli dôvodmi, pre ktoré som sa rozhodol pozrieť si aj film nie príliš vysoko hodnotený užívateľmi ČSFD. V hlave mi síce bliklo výstražné svetielko jazzovej hudby, ku ktorej mám vlažný, až takmer odmietavý vzťah, ale dúfal som, že to zvládnem. Netušil som však, že okrem nej ma príliš nezaujme ani príbeh a jeho filmové spracovanie. Slabé tri hviezdičky dávam iba pre vieru, že aj tento film si nájde svojich spokojných divákov.

• 8.4.2013  23:03

Zaujímalo ma, čím sa bude remake líšiť od originálu. Veľa som toho nenašiel. Možno iba to, že po desiatich rokoch sa môže zdať príbeh menej absurdným, ako predtým. Ale to je viac o spoločnosti, ako o filme. Preto som nenašiel ani pádny dôvod, pre ktorý bol nakrútený. Pravdepodobne iba pre pohodlie Američanov, ktorí nepoznajú dabing, ťaží sa im čítať titulky a majú dosť dolárov na to, aby Hanekeho motivovali skúsiť, či je potrebné na filme po desiatich rokoch niečo zmeniť. Ale pretože cítim povinnosť hodnotiť film bez ohľadu na predchádzajúcu verziu, menej ako štyri hviezdičky nedokážem dať.

• 7.4.2013  20:20

Čarodejníkovho učňa som dlho vyhľadával, ale televízie tvrdošijne ponúkali verzie, o ktoré som nestál. Neviem, či je optimálne, že som túto hororovú rozprávku premiérovo sledoval so šiestimi krížikmi na chrbte, ale viem, že by som ju nedovolil sledovať môjmu šesťročnému vnukovi. Zemanov Vynález skazy patrí do mojej stovky najobľúbenejších filmov a po dnešku tam bude patriť aj Čarodejníkov učeň. Výtvarné riešenia, animácia a hudba sú v oboch prípadoch porovnateľné, ale vo Vynáleze je navyše môj obľúbený Jules Verne. Ďalší mimoriadny film od mimoriadneho režiséra chrliaceho originálne nápady.

• 6.4.2013  20:16
    Všemocný (2011)

Dobrý námet a zaujímavý začiatok sľubovali mnohé. Lenže scenáristovi došli NZT a na na filme to bolo vidieť. Bolo treba vypnúť logiku a iba sledovať, k akým dejovým eskapádam sa uchýlil. Film, ktorý mal na viac sa postupne menil na gangsterku s drogovým podtextom, ktorej záver bol žiadaný, hlúpy a škodlivý. Ale určite prispel k tomu, že film tróni v prvej dvojstovke najobľúbenejších filmov. U mňa ho do mierne lepšieho priemeru vytiahli iba herci.

• 5.4.2013  08:02

Jim Jarmusch je považovaný za kráľa nezávislých filmov, ja si činím nárok na nezávislé hodnotenie jeho výtvorov. Aj v prípade, že pôjdem "proti všem". Cestu samuraja, v súlade s mojim hodnotením, považujem za film, ktorý nemusel byť nakrútený. Samurajstvo je záležitosť japonskej kultúry. Implantovať jeho myšlienky do hlavy nájomného vraha (že tým vrahom je korpulentný černoch bývajúci na svojej základni alternatívnej pošty mi až tak neprekáža) v Amerike mi nepripadalo, ako šťastný nápad. Rovnako ako jazykový rébus bezproblémového dohovoru s francúzsky hovoriacim zmrzlinárom. Vrcholom je samozrejme likvidácia vedenia mafie tretieho veku. A ako čerešnička na torte bolo "žonglovanie" GD s pištoľou, pri ktorom som sa už nedokázal udržať, aj keď film nikde nie je charakterizovaný ako komédia. Zničujúco pomalé tempo a môjmu uchu nelahodiaca hudba iba korunovali nepriaznivý dojem z filmu.

• 4.4.2013  09:55

Električkou zvanou Túžba som dokončil opätovné projekcie sfilmovaných hier Tennessee Williamsa (+ Orfeov zostup, Mačka na rozpálenej plechovej streche, Sladký vták mladosti). Dominovali v nich špičkoví herci, či už to bol Marlon Brando alebo Paul Newman a réžie sa ujali prvotriedni režiséri. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Dvojhodinový film so štyrmi hercami a poschodovým domom poskytol úžasný divácky zážitok. To premiešanie túžby, hrubosti, živočíšnosti a sebaklamu v skromnom prostredí dalo vyniknúť dialógom a hereckým výkonom. Väčšina užívateľov v komentároch, ktoré som si pozrel, vynáša do nebies výkon Marlona Branda a naopak zatracuje výkon Vivien Leigh. Ale aj bez poznania divadelnej predlohy si myslím, že Blanche v podaní Vivien Leigh bola viac stvárnením postavy, než výrazom zlého herectva.

• 3.4.2013  18:02
    Kristián (1939)

Taká filmová legenda, akou je Kristian, nemôže ostať bez môjho komentára. Jeho famózny úspech si zaslúži pozornosť najmä preto, že námet sa dá vyjadriť jednou rozvinutou vetou. Nezanedbateľný je však vzorec správania sa, ktorý je príťažlivý v každej dobe - môcť sa stať aspoň raz za čas niekým iným, tým, ktorému sa klaňajú čašníci a dámy v salóniku slastne privierajú oči pri romantických predstavách, ktoré s neodolateľným šarmom a podmanivým hlasom predvádzal Oldřich Nový. Pridám nezabudnuteľnú pieseň a tým výpočet kladov končí. Všetko ostatné je klišé a prvorepubliková gebuzina, takže film ako celok nemá u mňa šancu siahnuť po štyroch hviezdičkách, aj keď v stovke mojich najobľúbenejších domácich filmov ostane ešte veľmi dlho.

• 3.4.2013  17:49

Ešte raz, a už asi naposledy, som si kvôli komentáru pozrel Burianovho Lelíčka, ktorý patril v mladosti k mojim obľúbeným filmom s Vlastom Burianom. Lenže čas vykonal svoje a Lelíček nám zostarol takmer do trápnosti. Už štandardne, ako v prevažnej väčšine filmov s Burianom, samotný Vlasta Burian exceluje a jeho spoluhráči sú takmer bez výnimiek dementné typy, ktoré majú opodstatnenie iba v tom, že dvíhajú zážitok z Vlastu Buriana. Myslím, že sa to volá dueňa efekt. Ale jeho vysporiadavanie sa s dlžobami prevzali vlády takmer všetkých krajín sveta. Majú však smolu, lebo k nim nezavíta Sherlock Holmes s ponukou, ktorá sa nedá odmietnuť.

• 3.4.2013  17:39
    Can (2011)

Problém mužskej neplodnosti má v islamských krajinách iný rozmer, než napr. v Európe. Jeho riešenie v tomto nie je riešením, ale zárodkom nových problémov, ktoré žijú vlastným životom a určujú smerovanie deja k jeho delenému happy endu. Stretnutie s filmom nakrúteným v krajine pre mňa filmovo exotickej som uvítal, len som nedokázal stráviť to "prelínanie časových rovín", ktoré mi skôr pripomínalo výsledok práce opitého strihača, ktorý poplietol poradie jednotlivých sekvencií.

• 1.4.2013  23:41

Asi je to predčasné konštatovanie, ale podľa tohto filmu Eugene O´Neill nebude patriť k mojim obľúbeným dramatikom. Cesta dlhého dňa do noci je čistá psychodráma, v ktorej sa prelínajú osudy jej štyroch účastníkov. Osudy, ktorých kontúry sa postupne vynárajú, a na ktoré nemôže byť ani jeden z nich hrdý. Táto takmer trojhodinová hra dala poriadne zabrať mojej pozornosti. Bola plná dialógov, ktoré mi prakticky nič nevraveli a tak výsledné tri hviezdičky sú iba za herecké výkony, medzi ktorými prirodzene dominovala Katharine Hepburn. Jason Robards mi celý film niekoho pripomínal, ale až v jeho profile som zistil, že je to Cheyenne z Vtedy na Západe.

• 1.4.2013  18:50
    Medvěd (1988)

S hodnotením tohto filmu mám značné problémy. Z filmárskeho hľadiska je to veľmi zručne nakrútený takmer prírodopisný film. Ale za celkové vyznenie si tie štyri hviezdičky určite zaslúži. Keď si človek uvedomí, aké nemehlá sa už objavili vo filme a brali za to ohromné honoráre, tak musí skloniť hlavu pred drezérmi, ktoré od dvoch "hrdinov" príbehu dostali maximum za nepomerne menší honorár. Celý príbeh pôsobí prirodzene, má potrebné napätie a chvíľami dokáže až dojať. Neviem či zvuky vydávané medvieďaťom boli autentické, ale chvíľami mi dosť prekážali, rovnako ako psychedelické vložky. Inak som bol veľmi spokojný. Neviem či ešte existuje v školách povinné čítanie, ale ak by existovali povinné filmy, Medveď by medzi ne určite patril.