Maria (2019)

Ak označím tento film za film z druhého konca sveta, nemyslím to iba geograficky. Je to film o svete, ktorý nepoznáme. O svete, ktorému najnovší diktátor  vnútil jednoduché pravidlá, ktoré prinášajú nejednoznačné výsledky vcelku a tragédie v jednotlivých prípadoch. Divák musí byť rád, že žije v strednej Európe. Nenašiel som dôvod na pridelenie štyroch hviezdičiek, ale dôvod k spokojnosti je nepochybný, aj zásluhou herečky v hlavnej úlohe.

Charles Bronson (2020) (TV film)

S dokumentom o Charlesovi Bronsonovi som bol spokojný, najmä pre jeho ilustratívnosť aj informačnú hodnotu. Charles Bronson je významný herec a mnohé filmy majú vyššiu hodnotu práve preto, že v nich zažiaril jeho talent.

International (2009)

Čoraz častejšie sledujem filmy, ktoré som nemal v úmysle sledovať.  Predpoklad, že Tykwer, Owen a Watts mi zabezpečia spokojnosť v hodnote troch hviezdičiek bol naplnený. Spokojnosť, o ktorej píšem, je dôvodom, pre ktorý sa nezamýšľam nad vierohodnosťou príbehu, nad rozstrieľaním Gugenheimovho múzea, ani nad hrami mocných. Zapol som, videl som a čo viac by som v dnešnej dobe aj chcel?

Amatér (1979)

V poslednej dobe som sa nedostával k filmom, ktoré som chcel vidieť, iba k filmom, ktoré mi boli na rôznych kanáloch ponúkané. Amatér je výnimkou. Nie je to film, ktorý ohromí príbehom, skôr stvárnením procesu postupného pohlcovania človeka niečím, čo v človeku hypertrofovalo z počiatočnej neškodnej myšlienky a kvôli čomu sa postupne mení celý jeho život a hierarchia hodnôt. Film má úžasnú atmosféru, ktorá sa divákovi dostane pod kožu, i keď to tak spočiatku vôbec nevyzeralo.

Krtek - špionem v Severní Koreji (2020)

Zaujímavý dokument o krajine, v ktorej boli myšlienky socializmu dovedené ad absurdum. Všadeprítomný strach, všetko na prídel alebo na rozkaz, väčšina už po tých rokoch rezignovala na vlastné uvažovanie. Stali sa z nich biologickí roboti, permanentne trpiaci nedostatkom, aby si Kimovci mohli snívať svoje megalomanské sny. A do toho všetkého vstúpia ľudia z inej krajiny, z inej kultúry a dá im nekonečnú námahu vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám keď budú málo ostražití.

Německo v roce nula (1948)

I keď si ctím velikána talianskeho neorealizmu, musím sa priznať, že film ma nenadchol. Vyhovovala mi polodokumentárna forma, kulisy rozbombardovaného Berlína boli deprimujúce, dej však bol poskladaný z epizód, ktoré sa nie vždy hodily k sebe. Prekážal mi Rosselini ako Talian nakrúcajúci film o Nemcoch v ich ťažkej dobe. S tým mám problém u mnohých filmov. Je to niečo podobné, ako silný prízvuk v jazyku. Ale myslím si, že je dobré, že bol tento film nakrútený, aj keď má k dokonalosti ďaleko.

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Zvláštny film , nejednoznačne hodnotiteľný. Čítal som o ňom článok a napadlo ma pozrieť si ho. Prekvapilo ma, že je označený ako erotický, pretože rozlišovať medzi erotickým a pornografickým filmom nie je ťažké. Prvá tretina ma zaujala najviac. Prechádzka  mestom bola poučná a blízka všetkým postsocialistickým mestám. Ošarpanosť budov, rozkopané ulice, množstvo hlučných a agresívnych ľudí a bezperspektívnosť, ktorá z toho všetkého dýcha, to poznám. Druhá časť bol akýmsi kaleidoskopom režisérových nápadov a v tretej sa už film dostal do šablóny a postupne sa stával nevierohodným. Napriek tomu si priemerné hodnotenie u mňa zaslúži.

Jungle Cavalcade (1941)

Nemám záujem hodnotiť a komentovať Príjazd vlaku Pokropený kropič a pod. Ale Kavalkádu džungle musím spomenúť, pretože to bol jeden z prvých filmov, ktoré som v živote videl. Bohužiaľ po takmer 70 rokoch si už z neho nepamätám ani ň. Iba, že existoval.

Příběh dušičkový (1964) (TV film)

S týmto filmom sa u mňa spájali pomerne vysoké očakávania. Plejáda skvelých hercov, spoľahlivý režisér, tak prečo by som sa netešil? Moje očakávania neboli naplnené. V podstate ma celý príbeh nudil, herci hrali podľa očakávania a zaujala ma nanajvýš archaická čeština. Som zvedavý, kedy sa konečne dočkám domáceho filmu, ktorému by som mohol s pokojným svedomím nadeliť štyri hviezdičky. Dušičkovému príbehu ani náhodou.

Silverado (1985)

Silverado je zdĺhavý, nudný western, ktorý podľa narýchlo zbúchaného scenára so známymi hercami a v štandardných prírodných kulisách nakrútil režisér, ktorému toto remeslo príliš nesadlo. Okrem toho, nakrúcať western v roku 1985, si vyžadovalo správať sa inovatívne a nie kopírovať westernové klišé spred desiatok rokov. To je iba mrhanie prostriedkami a nezáleží na tom, či ich mali tvorcovia k dispozícii dostatok. Tri hviezdičky ponechávam, lebo moje sklamanie sa obmedzilo na ľútosť nad premrhaním akej-takej šance, ktorá tu na začiatku bola.