nascendi

doháňam zameškané

homepage

Skype: juglon1

• 31.10.2013  23:06

Videl som aj pôvodnú francúzsku verziu Highsmithovej predlohy s Alainom Delonom a rád uznávam, že Anthony Minghella mal právo nakrútiť remake. V pomerne komplikovanom príbehu majstrovsky odhalil temné stránky ľudskej mysle. Film je plný skvelých hercov, o Minghellovej skvelej réžii nemožno mať najmenšie pochybnosti a tak možno ako jedno z mála negatív uviesť iba občasnú stratu tempa. Absolutórium samozrejme patrí Mattovi Damonovi, ktorý vo filme stvárnil pána Ripleyho, ale inak je to Pán Herec.

• 28.10.2013  23:26
    Atlas mraků (2012)

Atlas mrakov nevyvolal u mňa také polarizované dojmy, aké pozorujem v hodnoteniach obľúbených užívateľov. Opäť je to niekoľko príbehov odohrávajúcich sa v rôznych dobách, ktoré sa vzájomne preplietajú, jednotia a rozchádzajú, aby sprostredkovali divákovi nejakú všeobecnejšiu ideu. Začalo to už pred sto rokmi Intoleranciou. Už som sa ani nesnažil v tom vyznať a chápať všetky odkazy a spojitosti. Iba som sa díval a bol som celkovo spokojný. Nemyslím si, že toto je dobrá cesta, ktorou by sa mal film uberať, ale zatiaľ ma nepoburuje.

• 28.10.2013  07:52

Mám rád francúzske kriminálky zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, ale nemám ich rád bezpodmienečne. Preto sa policajnému pytónovi ušlo tak málo hviezdičiek. Bolo v ňom veľa momentov, v ktorých som ľutoval, že v neskorej nočnej hodine pozerám tak hlúpy film namiesto toho, aby som spal. Námet bol celkom dobrý, ale chcelo to veľmi presné sfilmovanie, aby výsledok bol vierohodný. To sa nepodarilo a nebola to iba zásluha hereckej nemotornosti speváka Montanda, ale celkovej rozháranosti príbehu. Akoby režisér nevedel, čo vlastne chce nakrútiť. Preto ma najviac potešili záverečné titulky.

• 27.10.2013  23:50
    Len tak prišli (divadelní záznam) (2013)

Zapovedal som sa, že nebudem hodnotiť a komentovať dokumentárne filmy a divadelné záznamy. Už som to porušil a nerobí mi najmenší problém porušiť to aj v prípade divadelného záznamu z predstavenia Radošinského naivného divadla. Videl som ich hru Len tak prišli na ich domovskej scéne v Istropolise a dobre mi padlo pozrieť sa na ňu s odstupom času i zo záznamu. Radošinci sa s postupom rokov stále menia a pokiaľ tie zmeny nesmerujú k muzikálu nemám najmenší problém s hviezdičkami, pretože dlhé roky nemám najmenší problém ani s týmto skvelým divadelným súborom, a so Stanislavom Štepkom osobitne.

• 22.10.2013  08:47

Málo zaujímavý, ale dobre herecky zvládnutý film podľa skutočnej udalosti som sledoval s vypätím všetkých síl. Jednak už bolo neskoro večer a okrem toho ten duel dvoch osobností bol pomerne zdĺhavý. Ani zvláštny koniec ma neprekvapil, pretože som sa s podobnou argumentáciou už stretol u Chaplinovho Monsieura Verdouxa. Aj Chytilová si s otázkou viny zarelativizovala v Sedmikráskach. Takže tri hviezdičky za dvoch hercov. And never more.

• 15.10.2013  07:22

Historické filmy nepatria k mojim obľúbeným žánrom a o histórii Dánska viem zhruba toľko, koľko vie priemerný Dán o histórii Slovenska. Napriek tomu ma tento dvojhodinový historizujúci príbeh príbeh lásky nenudil. Zaujali ma skvelé herecké výkony, ale nad vnášaním súčasného myslenia a súčasného jazyka do historického diela som často dvíhal obočie.

• 13.10.2013  22:14
    Sedmikrásky (1966)

Tento film som musel vidieť viackrát, než som mu prišiel na chuť. Bolo nakrútených veľa filmov, ktoré slúžili režisérovi iba na to, aby sa zbavil svojich démonov alebo aby sa vybláznil. Z tejto druhej kôpky sú Chytilovej Sedmikrásky. Myslím, že je zbytočné hľadať v ňom nejaké veľké symboly, podobenstvá a posolstvá. Treba sa iba pozerať a baviť sa, aspoň tak, ako sa Věra Chytilová mohla baviť pri ich nakrúcaní.

• 12.10.2013  20:41

Veľmi ma nebavil tento element. Aj som si podriemal pri usilovnom premýšľaní, či to je mizerné Sci-fi, málo akčný film, nevtipná komédia alebo nudný thriller. Najskôr nepodarený mix všetkého uvedeného. A čo je úplne najhoršie, tento film má svojich nasledovníkov, k môjmu zármutku aj úspešných nasledovníkov. Aj preto má odo mňa dve hviezdičky, ktoré vyjadrujú túžbu, aby nebol nikdy nakrútený. Ak by sa to podarilo, nemal by nasledovníkov.

• 11.10.2013  08:10
    Senna (2010)

Nie som fanúšikom športových filmov a závody Formuly 1 sledujem iba keď prechádzam okolo televízora. Napriek tomu mi bolo meno Ayrtona Sennu známe už pred zhliadnutím tohto filmu. Veď to bol po Emersonovi Fittipaldim jediný pilot z Brazílie, ktorého som poznal. Jeho život a pretekárska kariéra obsahovali množstvo dramatických momentov, ktoré bolo možné v životopisnom filme využiť tak, aby to nebolo iba o krúžení monopostov po okruhoch. Niečo sa samozrejme podarilo, inde bolo treba použiť nožničky, aby sa dominovalo "čo hovorí" pred "kto hovorí".

• 5.10.2013  14:58

Celý zbytočne strávený čas, ktorý som strávil sledovaním tohto nepodarku, som rozmýšľal, či je vôbec niečo, čo sa jeho tvorcom podarilo. Dozvedel som sa to až keď som si prečítal o rozpočte filmu. Je pozoruhodné, ako nezmyselne sa dá minúť 80 miliónov dolárov.

• 1.10.2013  22:31
    Šmejdi (2013)

Dokumentárne filmy spravidla nehodnotím. Šmejdi ma oslovili tým, že síce pomerne neskoro a tiež málo razantne odhaľujú praktiky zájazdového predaja predraženého a inak ťažko predajného tovaru dôverčivým a bezbranným dôchodcom. Nevyhýba sa ani poukázaniu na spoluvinu obetí týchto podvodných praktík, ktoré pripomínajú myši fascinované hadom. Celkom dobrý impulz pre príslušné orgány, aby legislatívne zúžili priestor podnikania pre týchto šmejdov.

• 1.10.2013  08:13
    Mzda strachu (1953)

60 rokov po nakrútení a iba o málo menej rokov od doby, keď som tento slávny Clouzotov film videl premiérovo, som si ho pozrel opätovne, aby som verifikoval pôvodné hodnotenie a doplnil komentár. Jednu hviezdičku som musel ubrať, pretože úvodná časť je naozaj príliš rozvláčna. Ale prevážanie nitroglycerínu je už tým, čo urobilo tento film slávnym. Nemá význam sa pozastavovať nad niektorými technickými nezmyslami, ani občasným prehrávaním Yvesa Montanda, stačí si vychutnávať napätie a dramatickosť situácie, ktoré sú prítomné aj pri opakovanom sledovaní. Nie je veľa filmov, ktoré diváka zaujmú aj po 60 rokoch.

• 27.9.2013  22:25

Neplánovane som si pozrel aj túto x-tú verziu kuriérskych filmov. Prečítal som si aj niekoľko takmer nenávistných komentárov a som dosť prekvapený, pretože tento film nie je ničím výnimočný. Je to normálny hlúpy, nevydarený film, ktorý síce nemusel a nemal byť nakrútený, ale prečo by mal vzbudzovať také ostentatívne pohŕdanie, tomu celkom nerozumiem.

• 27.9.2013  07:50
    RocknRolla (2008)

Tak sa mi zdá, že Guy Ritchie si už v tomto filme siahol na dno pomyselneého batohu invenčnosti, z ktorého čerpal pri predchádzajúcich dvoch filmoch. RocknRolla vôbec nie je zlý film. Určite je nadpriemerný, a to nielen vo svojom žánri. Trochu trpí tým, že už máločím prekvapuje, herecky je dosť nevýrazný a niektorí herci typovo nesedia do postavy, ktorú stvárňujú. Po záverečných titulkoch nasleduje spokojnosť, nie nadšenie.

• 26.9.2013  19:05

Krásna audiovizuálna lahôdka evokujúca množstvo námetov na zamyslenie sa nad miestom a úlohou človeka v prírode. Naďalej si myslím, že hodnotenie dokumentov nepatrí do hodnotenia ostatných filmov.

• 23.9.2013  00:29
    Warrior (2011)

Vedel som, že budem mať s týmto filmom vážny problém, a nesklamal som sa. Žánrovo je zaradený ako športový film a dráma. Za športový ho považovať nemôžem, pretože umlátiť súpera prakticky bez obmedzujúcich podmienok nemá s ušľachtilosťou športového zápolenia nič spoločné. A nebola to ani žiadna dráma, pretože celý dej bol obsiahnutý v názve a jediným dramatickým prvkom v zúfalej a neúspešnej snahe režiséra vyhnúť sa jednotvárnemu klišé športových filmov bolo víťazstvo "bojovníka", ktorého jediným motívom bol strach, že príde o dom zaťažený nesplácanou hypotékou. Pri pohľade na jačiacich žiakov učiteľa fyziky a jeho bývalého riaditeľa som si pripadal ako z inej planéty. Včera som videl Trainspotting, dnes Warrior. Ak má byť toto súčasnosť a budúcnosť filmového umenia nemám záujem. V hodnotení musím opätovne ísť proti názoru 25 tisíc užívateľov ČSFD aj keď je to rovnako beznádejné, ako keby som sa zajtra postavil do klietky proti hociktorému z "bojovníkov".

• 21.9.2013  12:27

Trochu ma znepokojovalo, že som 39. najobľúbenejšiemu filmu dal kedysi odpadové hodnotenie už pri prvej hajzlovej scéne (písať o záchodoch, dokonca o toaletách by bolo neprípustným eufemizmom) a po nejakých desiatich minútach som ho vypol. Tak som si ten film s veľkým sebazaprením pozrel ešte raz. Tentokrát som vydržal asi pol hodiny do doby, keď sa ten feťák posral v posteli. Potom som to definitívne vypol, zopakoval odpadové hodnotenie, aj keď som jediný z prvej trojstovky užívateľov. Nemám ani najmenšiu potrebu takýto film dopozerať, nieto si ho obľúbiť a považovať ho za kultový. Dokonca ma ani nezaujíma, prečo ho 36 tisíc divákov považuje za film hodný miesta v prvej stovke najlepších filmov všetkých čias.

• 20.9.2013  08:12
    Duhová kulička (TV film) (1985)

Diela Karla Kachyňu mám rád a každý dosiaľ nevidený film sledujem s veľkými očakávaniami. Nie inak tomu bolo aj pri televíznej Duhové kuličce. Nesklamala ma, pretože Kachyňove filmy nesklamávajú, ale k jeho vrcholným dielam ju nepriradím. Bola tam poetika, bol tam kontrast mestského a vidieckeho, mladého a starého, pragmatickosti a snívania, ale v niektorých momentoch som cítil viac snaženia, ako spontánnosti a prirodzenosti. Herci boli síce neopozeraní, ale tiež aj málo výrazní. Takže celkovo spokojnosť, i keď tentoraz bez prílišného nadšenia.

• 19.9.2013  20:41

Nie každý americký sen sa končí happy endom. Niekedy aj americkou tragédiou. Nepoznám predlohu, film som videl 62 rokov po premiére. Rád som sa pozrel na herecké začiatky slávnych a obľúbených hercov. Musím však konštatovať, že Montgomery Clift obe slečny predbehol o konskú dĺžku. Filmu nechýbala temná atmosféra, zvýrazňovanie triednych rozdielov neprekračovalo únosnú hranicu, George Stevens sedel pevne na režisérskej stoličke a keď niekomu prekáža zostručnenie príbehu, nech si prečíta knihu. 600 strán vtesnať do dvoch hodín bez škrtania nejde.

• 18.9.2013  18:22
    Naboso (2005)

Je mi ľúto, že sa rozchádzam s mienkou väčšiny hodnotiteľov, ale nemal by som čisté svedomie, ak by som tomuto filmu dal viac ako dve hviezdičky. Okrem sympatickej ústrednej dvojice a zahliadnutia dlho nevidenej Nadji Tiller som na tejto rainmanovsky ladenej road movie nenašiel nič, čo by ma upútalo, ba dokonca rozosmialo, keď malo ísť aj o komédiu. Verím, že Til Schweiger ešte nakrúti filmy, ku ktorým budem môcť byť štedrejší.

• 17.9.2013  15:12
    Jméno (2012)

Film, ktorý ma príliš nezaujal. Málo nosný príbeh, divadelné stvárnenie, vtipy, na ktorých som sa ledva pousmial a záplava dialogov, ktoré ma vo forme titulkov unavili až na pokraj usínania. Tri hviezdičky sú z presvedčenia, že časť divákov môže byť s filmom výrazne spokojnejšia, než som bol ja.

• 14.9.2013  17:04

Výborný Pakulov film o okolnostiach aféry Watergate. Ústrednú dvojicu investigatívnych žurnalistov, ktorých napriek ich rozdielnym povahám i dĺžke praxe zviedla dokopy náhoda, trpezlivo a vytrvalo skladajúcich čriepky utajovanej pravdy bravúrne stvárnili Redford s Hoffmanom. Tempo filmu je zdanlivo pomalé, informácií nadbytok a napriek tomu filmu vládne od začiatku do konca negradované napätie. Dialógy sú skvele napísané a tak mám iba dve výhrady. Jedna sa týka nadbytku informácií, ktorá film posúva od drámy viac k dokumentu a druhá, že na Slovensku takáto dvojica novinárov chýba. Ak by bola, nikto by tak ľahko aféru Gorila nezamietol pod koberec.

• 12.9.2013  08:16

Nie som správny divák pre filmy Spikea Leeho. Postavy v tomto filme ma nezaujímali, niekedy až odpudzovali. Aj keď je to komédia, nepamätám si, že by som sa zasmial, skôr som mal pocit trápnosti. No nič, je to obľúbený režisér dobre prijímaných filmov, tak nebudem dráždiť jeho fanúšikov. Tri hviezdičky za dopozeranie a nenaštvanie sa.

• 11.9.2013  08:40
    Mustangové (1961)

Útlu knižôčku Arthura Millera som si kúpil krátko po tom, ako som premiérovo videl film nakrútený podľa nej. Bol som primerane nadšený, pretože vo vtedajšej filmovej distribúcii takéto dielo pôsobilo ako zjavenie. Dnes po polstoročí už moje pôvodné nadšenie opadlo, ale pocit mimoriadneho filmu samozrejme ostal. Prispel k tomu nielen samotný, pomaly sa rozbiehajúci, ale výborne gradujúci príbeh, ale aj skvelá derniéra dvoch výnimočných postáv amerického filmu, množstvo skvelých dialógov, vynaliezavá kamera, hudba, ktorá sa netlačila do popredia a predovšetkým nezabudnuteľná záverečná polhodinka o love zvyškov divých mustangov a beznádejnej snahe obrátiť tok času. Mierne depresívny film o osudoch neprispôsobivých jedincov v meniacom sa svete ostane natrvalo v mojej pamäti, aj keď som bol nútený mu jednu hviezdičku ubrať.

• 8.9.2013  23:34

Konečne som sa dostal k sledovaniu presláveného diela. Aj keď som bol odpočinutý, sledovanie ma dosť vyčerpalo. Je to náročný film, vyžadujúci si spoluprácu diváka. Ale je to aj rýdzi film, žiaden obvyklý prepis literárnej predlohy. Divák je vtiahnutý do iného, neznámeho sveta, ktorý je uveriteľne znázornený. Nie som schopný napísať niečo vzletné, čo ešte nebolo napísané. Preto iba heslovito najväčšie klady: hudba, kamera, výprava, Kemr.

• 4.9.2013  21:54

Pred pár dňami som si tretí krát pozrel Na dotyk, ktorý je rovnako vzťahovým filmom ako Telesné vzťahy a dokonca ho spáchal rovnaký režisér. A aj keď papierovo (generačne) by mi mali byť bližšie Telesné vzťahy, opak je pravdou. Nechali ma v úlohe nezaujatého pozorovateľa, ktorý má Arta Garfunkla medzi desiatkou najobľúbenejších spevákov a Jacka Nicholsona medzi desiatkou najobľúbenejších hercov, žil v dobe, v ktorej sa príbeh odohráva ... a nič. Videl som dobre zahranú konverzačku, v ktorej časť dialógov znela neprirodzene a polarita oboch postáv vytvárala priestor pre celkom zaujímavý prepletenec vzťahov, lenže niečo tomu zúfalo chýbalo. Tak som to disciplinovane dopozeral, udelil obligátne tri hviezdičky a pravdepdobne veľmi rýchlo na tento film zabudnem.

• 4.9.2013  18:47
    Zběsilost (1972)

Tešil som sa na Hitchcocka, hľadal som Hitchcocka a nenašiel. Našiel som iba štandardnú kriminálku s nevýraznými hercami, neprekvapujúcimim dejom a motívmi. Nepopieram, že sa našlo zopár scén, ktoré ma zaujali a vďaka ktorým nie je hodnotenie poctou slávnemu, ale vyjadrením celkového dojmu z filmu. Chýbalo mi už iba zaškrtenie poručíkovej manželky za jedlá, ktoré mu pripravovala.

• 4.9.2013  07:53
    Where Are My Children? (TV film) (1994)

Inak, ako zmenou programu si neviem vysvetliť, prečo sa mi tento televízny nepodarok nahral na videorekordér. Inak, ako bezhraničnou nádejou, že v ďalšej časti to bude lepšie si neviem vysvetliť, prečo som tento televízny nepodarok dopozeral. Inak, ako mojim poctivým prístupom k ČSFD si neviem vysvetliť, prečo k tomuto televíznemu nepodarku vôbec píšem komentár. A inak, určite to bolo inak, než ako sa to snažil prezentovať režisér filmu.

• 3.9.2013  21:23
    Flákači (1995)

Kevin Smith je podľa všetkého kultový režisér. Je to možné, ale pre mňa je jeho meno výstrahou pred sledovaním jeho diel. Spomínané popkultúrne odkazy mi nič nehovoria, jazyk jeho hrdinov ma neohuruje ani nepohoršuje a na filme, ktorý je zaradený do žánru komédií by som sa predsa len chcel zasmiať viac ako tri krát. Takže nabudúce budem už ignorovať aj 80% spokojnosť divákov.

• 3.9.2013  18:17

Zaujímavý film, pri ktorom som sa nevyhol spomienkam na Čas prebudenia. Náznak toho, čím mohol byť tento film vidím v dialógu Celie a Gabriela: "C: Snad se zase brzy uvidíme...G: Já nevím, jestli si vás budu pamatovat. Ale budu mít radost, až se zase sejdeme. Jako poprvé." Bohužiaľ silných momentov nebolo vo filme toľko, aby si odo mňa zaslúžil vyššie ohodnotenie. Nepresvedčivým výkonom ma prekvapil J.K. Simmons a aj hudobná zložka filmu ma zaujala iba málokedy. Ale na tri hviezdičky stačí aj to, čo som videl.