Chléb, láska a žárlivost (1954)

Druhé a ďalšie pokračovania úspešných filmov spravidla nedosahujú úroveň prvotiny. Sú aj výnimky, ako Terminátor a nie sú zriedkavé ani prípady, že si pokračovanie zachová úroveň prvej časti. To je aj prípad filmov Chlieb, láska a ... Ide o typické pokračovanie, v ktorom sa rozvinie predchádzajúci dej, postavy sa pomenia iba minimálne a divák má pocit, že ide o jeden film rozdelený na dve časti. A tieto časti k sebe patria ako siamské dvojčatá.

Chléb, láska a fantasie (1953)

Niekto v komentároch prirovnal tento film k Slnku, senu a tomu ďalšiemu pred pol storočím. Mal pravdu. Život v chudobnej dedine s výraznými postavičkami je spestrený každodennými drobnými udalosťami, ktoré sa medzi obyvateľmi šíria rýchlosťou internetu. Film je jemnou, láskavou komédiou, ktorá má oproti Slnku, senu atď. obrovskú výhodu vo Vittoriovi a Gine. Pred mnohými desaťročiami bol film populárny nielen doma, ale aj u nás, pretože každý film západnej proveniencie, ktorí cenzori k nám pustili sa stretával nielen so zvýšeným záujmom, ale aj s úspechom. U nás k tomu prispel aj veľmi vydarený dabing.

Horečka sobotní noci (1977)

Aj keď som ani po štyridsiatich rokoch nenašiel dôvod pre štyri hviezdičky, naďalej považujem tento muzikál za významný. Jednak pre Johnnyho Travoltu, pre ktorého znamenal prvý krok k povesti skvelého tanečníka (neskôr Pomáda a Pulp Fiction), ďalej pre dokonalé navodenie atmosféry diskoték a najmä pre výnimočnú hudbu Bee Gees, ktorí vtedy prežívali svoje druhé obdobie slávy. Takže každý, kto by chcel nasávať atmosféru tej doby má pri sledovaní horúčky veľmi vhodnú príležitosť.

Hans Zimmer v Praze (2017) (koncert)

Priznám sa, že do pozretia tohto filmu som vnímal Hansa Zimmera iba v tom, že je a je dobrý. Nedokázal som jeho filmovú hudbu odlíšiť, ani vnímať samostatne. Pražský koncert mi ho priblížil, mnohé z jeho skladieb som dokázal identifikovať a aj keď na mojej špici neochvejne tróni Ennio Morricone, považujem čas strávený pri Zimmerovej hudbe za užitočne strávený.

Hon na ponorku (1990)

Opakované sledovanie tohto podvodného filmu mi neprinieslo žiadne prekvapenie. Bol to primerane napínavý, primerane nepravdepodobný a primerane americký, v závere až kovbojsky americký film. Na začiatku ma pobavilo, že politruk ponorky sa volal Putin. To mi pripomenulo český film Dobří holubi se vracejí, kde Kňažkova postava sa volala Lexa. Čaro nechceného. Honba ostáva na troch hviezdičkách, pretože som nenašiel dôvod, pre ktorý by to malo byť inak.

Ginger a Fred (1986)

Už je to mnoho rokov, keď som prehodnotil môj vzťah k filmovému idolu z mladosti - Federico Fellinimu. Aj dnešné opakované sledovanie Ginger a Fred vyvolalo vo mne ako dominantný pocit nervozitu. Neviem tolerovať ukričaných Talianov blúdiacu kameru a celkovo nejasný zámer nakrútenia tohto filmu okrem toho, ktorý sa dá vyjadriť jednou vetou. Ďalší z filmov, ktorý som nedokázal dopozerať do konca. Pritom herecké umenie oboch hlavných predstaviteľov samozrejme uznávam a obdivujem.

Francouzova milenka (1981)

S týmto filmom to mám vybavené za necelú hodinku opakovaného sledovania. Nedokážem posúdiť kvalitu, ani nekvalitu filmu. Mňa tieto filmy z viktoriánskej doby jednoducho nezaujímajú a nemám ani chuť sa tým ďalej zaoberať. Je to film pre iných divákov.

Flashdance (1983)

Pri prehodnocovaní trojhviezdičkových neokomentovaných filmov hviezdičku častejšie odoberám než pridávam, ale sú aj výnimky. To je prípad muzikálu Flashdance, ktorý som prijal takmer bezvýhradne. Hudbu poznám dôverne, tanečné čísla boli veľmi dobré, dej bol guľášovito rozptýlený do viacerých epizód a nerušil, hlavná predstaviteľka bola milo bezprostredná, tak čo ešte by som od muzikálu očakával? A to, že väčšina mojich sledovaných užívateľov ostala pri troch hviezdičkách a masa ČSFD zaradila film do šedej zóny ma zaujíma najmenej. Dosť často som "proti všem" bez toho, aby som v tom nachádzal záľubu.

Fifi Pírko (1965)

Asi bude existovať nejaká cieľová skupina, ktorej sa bude tento film páčiť aj v súčasnosti, ocenia jeho poetickosť, vtipnosť a tiež sympatickosť hlavného predstaviteľa. Ja do tejto skupiny nepatrím a nikdy som ani nepatril, takže som filmu nedoprial ani neutrálne tri hviezdičky.

Elektrický jezdec (1979)

Moje prehodnocovanie trojhviezdičkových neokomentovaných filmov sa Elektrického jazdca nedotklo. Narazilo na päťhviezdičkový systém, v ktorom tri sú málo a štyri veľa. Filmy Sydneyho Pollacka mám rád a aj v tomto som našiel mnoho zaujímavých momentov. Ale aj momentov, kde som mal pocit nedotiahnutého scenára, nevybrúsených dialógov a pri ktorých som dvíhal obočie. Vyložene ma pobúrila policajná naháňačka a nie celkom som bol spokojný s prejavmi oboch predstaviteľov. Ale je možné, že čiastočne za to môže dabing. Koniec dobrý, všetko dobré. Je to film, ktorý sa oplatí vidieť.