Smrt talentovaného ševce (1982)

Tak předně. Chca nechca, člověk se nevyhne srovnání s předchozím filmovým Exnerem, Pokladem byzantského kupce (1966). A Jana Boušková prostě není žádná Bondgirl, dokonce ani Exnergirl. Ve srovnání s mladou Gabrielovou Vránovou prostě... bohužel. To stejné se dá říct o celém filmu, Bugatkou se zde taky nejezdí, Karel Augusta jako by vypadl z nějakého dílu Malého pitavalu, ostatně stejně jako Vladimír Kratina... Ani ten oblek s károvanou vázankou asi není úplně trefený a vedle elegantní černé košile Jiřího Valy prostě neobstojí. O úroveň níže než Exner z roku 66, avšak stále snesitelné... průměrné a televizní, ale přesto snesitelné...

Poklad byzantského kupce (1966)

Ta šedesátá jsou z toho cítit. Soudruh kapitán Exner jezdí v Bugatce. Do toho mladá Gabriela Vránová (coby Exnergirl, jak zde někdo vtipně poznamenal). A ve vynikající roli její otec agresivní Kemr. Něco jako Bohumil Císař s povahou Evžena Humla. Sovák je tam nakonec taky, coby hláškující archeolog dr. Soudek. Prostě skvělé, vtipně, s noblesou a šarmem napsané i zahrané. Ačkoli se to zdá nemožné, tak Vala překonává Kodetova Exnera o koňskou délku. Asi proto, že Kodet je (skoro o dvacet let později) obalen zelenými esenbáky a ne Janem Libíčkem a Václavem Lohnickým.

Letiště nepřijímá (1959)

Trošku přízemní letecké drámo, se statickou a téměř prvorepublikovou kamerou a Irenou Kačírkovou nakašírovanou do podoby Giulietty Masiny. Snad bych řekl: film pro fanoušky letectví, neboť letecký benzín je z filmu cítit hodně a kamera často bloudí po pražském letišti a prohlíží si všechny ty létající stroje - snad právě tady dostal chuť pan Tau Šimánek projít se po křídle a Luděk Munzar udělat si papíry na letadlo, aby mohl sedět i za kniplem. Příběh samotný je tedy drámo, kdy námořníci nebe nejsou často doma a co se z toho všechno vyvrbí... "Co ta doba s náma dělá - že vám ještě nezakroutila krk."

Vetřelec: Covenant (2017)

To je pořád Průmysl 4.0, robotizace... a peníze se budou lidem rozdávat, ale tady vidíte, jak to dopadne. Já bych všechny ty Skynety a Weylandy zakázal!

Kolos (2016)

Catwoman má deprése... a pije. Jen aby neskončila jako Karel v Týništi... No, ten nápad je tak kolosálně blbý, že si zřejmě s Werichem řekli, to je blbý, to se bude líbit. "A co to bude, až to bude?" ptali se jistě tvůrců zvědavci. "Akční scifi komediální drama a taky trochu fantasy," odpovídali tvůrci snad s vážnou tváří. Nakonec z toho je jakési podivné drama o šikaně a jejích tragických následcích (chudáci Korejci). Teda myslím. Anička Shakespearová si snad jako jediná vzala k srdci to "komedie" (ale jen v některých scénách), nedala si říct a předstírala humor. No, jenže jaksi dělejte americký humor ve španělském filmu, že ano.

Jejich nejlepší hodina a půl (2016)

No vida, po Nolanově Dunkerku (chronologicky tedy před, ale pro mě coby diváka až po) pohled na stejnou událost, ovšem z opačné strany z poza zrcadla. Oceňuji, že to není jen drama, ale i příjemně britsky vtipné (Bill Nighy zde má krásnou roli) a je z toho cítit takový ten britský espirit: My se sakra nedáme (přesně to, co Nolanově Dunkerku chybí). Zároveň si to neváhá střílet z prostředí filmu jako takového, vymýšlení dojemných scén se psem je nadčasové a trčí z (především) hollywoodských spektáklů dodnes.

Dunkerk (2017)

Horší čtyři hvězdy a upřímně - pro mě zklamání. Přitom první čtvrthodinka dokonale naladila a film se rozbíhal skvěle, atmosféry plno, brzy jsem stál na pláži, prakticky bezbranný a zoufalý. Prostě paráda. Jenže pak Nolan vezme tři pruty příběhu, (oheň, voda, vítr, jak zpívá Dalibor Janda) a jakoby se z nich snažil uplést velikonoční pomlázku, neboli kocar. A vůbec, vůbec mu to nejde. ALE: V průběhu sledování jsem si uvědomil, proč se mi Nolanovy filmy tak líbí. On nevypráví příběhy slovy, v jeho filmech se skoro nemluví. Je úžasné sledovat, jak se mu hnusí takové to polopatické vyprávění á la Hollywood ("Tohle je můj bratr, bydlel ve Wisconsinu, ale rozvedl se, tak je tu teď s námi a hledá si dívku. Ahoj, já jsem Steve."), jak je schopen příběh nechat plynout před očima, jen s pomocí kamery, hudby, zvuku a dobrých herců. V případě Dunkirku však možná právě nechuť k větší pokoře ke SKUTEČNÉMU příběhu a neochota se před ním sklonit a natočit "takový trochu jiný Nolanovský film" celému projektu podrthává stoličku. Prostě - postavy jsou pouhé črty, můj oblíbenec Branagh jen ustaraně kouká do moře a ševelí něco o domovu (skvěle zahrané nic), Hardy je ve Spittfiru poněkud stísněn, z jeho kokpitu (a z pohledu třetiny filmu!) se celá obrovská akce evakuace 338.226 lidí změní v hoňku na jeden Heinkel. Pokus natočit malý film o velké události tak pro mě vyznívá trochu rozpačitě - to malé vidím, ale to velké ve filmu prostě není... Jenže, co naplat... je to pořád skvělé. Závěr s volně vzduchem plachtícím Spittfirem je typický uhrančivý Nolanovský moment (působivější než točící se káča na konci Inception), který se prostě vryje do paměti. Hodně lidí chválí i Zimmerův soundtrack, ale mě až tolik nezasáhl, skoro jsem o něm nevěděl, což ale s odstupem spíše kvituji. Rozhodně to není jako v Interstellar, kde pro mě byla Zimmerova hudba půlka zážitku.

John Wick 2 (2017)

Jízda, jízda Á aaa jízd... Á. Promiňte, trochu jsem si zívnul. Ta scéna v římském podzemí byla tak dlouhá, že mě unavila a skoro uspala. Ono se hodně opakuje z první kapitoly, ale zase ne vše, takže po šlofíku jsem čile dopozeral tyto preteky v ultrahypercoolovosti. No jo, je to zábavné. A to stačí...

Jiná země (2011)

Hodně dobrý, přestože (protože?) jednoduchý scénář, který si prvky z prostředí sci-fi vypůjčil vlastně z musu. Zadumané, táhlé, směřující k... Brit Marling hraje skvěle a dokonce to celé spolupsala. Já si to prostě užil, nuda to nebyla, stopáž víc než rozumná. Pro mě ideální půlnoční film.