Plán útěku (2013)

Dve najväčšie akčné herecké esá minulého storočia sa stretávajú v modernom akčňáku, nesúcom sa v duchu starej školy. Na počudovanie je film vskutku prešpekulovaný, výborne napísaný a zrežírovaný ( i dedkovci Sly a Arnold dokážu mať zaujímavo napísané dialógy ), navyše miestami aj celkom úsmevný. Väzenská atmosféra futuristického komplexu má niečo do seba a adrenalínom film len tak prekypuje (old-schoolový záver skvelý). Niektoré scény treba brať pochopiteľne s nadhľadom, no šlape to naplno a vlastne sa nikde nezadrháva. Príjemné prekvapenie.

Thor: Temný svět (2013)

Veľkolepý nástupca vynikajúcej jednotky, ktorý svojho predchodcu tromfol i bez brannaghovej réžie. Film samotný je obrovským potešením pre každého fanúšika fantasy, najmä vďaka tomu, že väčšina príbehu sa odohráva v Asgarde a iných svetoch mimo Zeme. Scenár funguje bezchybne, vtipom sa človek zasmeje a vážne scény sú skutočne dramatické. Nadupaný vizuál, plný nádherných digitálnych scenérií a skvelý soundtrack je samozrejmosťou. Vidieť pána záporáka Hiddlestona, temných elfov na vesmírnych lodiach a severských bohov v jednom filme, to sa jednoducho neodmieta. Plných 5 si však Thor nezaslúži najmä preto, že narozdiel od posledných takmer bezchybných komiksoviek stále disponuje istým gýčom, ktorý mu občas nepristane, a veľmi rýchlo a vlažne odbaveným finále. Značku a meno Dark World však rozhodne reprezentuje vynikajúco, a vďaka záveru i medzititulkovej scénke sa teším na pokračovanie. Thor will be back!

Pod kůží (2008)

Tuctový a nevýrazný nízkorozpočtový horor odohrávajúci sa na jednom mieste, s hŕstkou plochých postáv, no s celkom solídnym pôvodným námetom. Nápad dobrý, aj keď ide čiastočne o aký-taký zombie horor, ktorých je v súčasnosti halda. Atmosféra však slušne graduje, adrenalín stúpa, a celkovo sa nejedná ani o žiadny fatálny gýč, či trapas. Splinter je len radovým béčkom, ktoré však fanúšika hororu dostatočne uspokojí.

Pot a krev (2013)

Steroidmi napichaná a svalmi napumpovaná somarina, plná priam neuveriteľných situácií a čierneho humoru. Pain and Gain je výborne obsadeným (Dwayne top!) a pohodovým filmom, zábavnou gangsterkou vo fungujúcej atmosfére 80-tych rokov. Celkovo však nijak výrazne nevyniká a spracovaním je "iba" ďalšou bayovkou, ktorá, žiaľ, onedlho zapadne prachom. Po miernych failoch s robotmi však úctyhodný film, kde sa režisér vracia k lepšej tvorbe.

Soudný den (2008)

Doomsday je na rozdiel od žánrovo podobných filmov vcelku vydarené akčné béčko. Dynamické tempo nedáva divákovi po celý čas dýchať, čo je však úplne zničené dosť zlým a neprehľadným strihom. Post-apokalyptická atmosféra je fajn, ale zaslúžila by si trochu viac priestoru, no najväčšie zásluhy idú v tomto smere maskérom, ktorí sa dokonalo vybláznili na kostýmoch a hojnej brutalite. Celkovo nič prevratné, ale film slušne zabaví a na Rhonu sa stále dobre díva. Nebyť spomínaných negatív, uvažoval by som aj o hviezde naviac.

Zmizení (2013)

Takáto fascinujúca krimidráma tu nebola od dôb, čo Fincher natočil Zodiaka. Excelentné herecké výkony (Jackman na Oscara), fantasticky pohlcujúca atmosféra a neustále prítomné napätie i v situáciach, kedy to divák čaká najmenej, to sú Prisoners. Čisto a dôkladne nakrútené a vygradované, bez jedinej chyby podaný scenár, ktorý síce pozornejší divák niekde pred polovicou možno uhádne, no i tak prekvapuje stále niečim novým. V poslednej tretine, a predovšetkým v záverečnej scéne pred titulkami, prišli dokonca zimomriavky (čo sa mi nestáva takmer vôbec). Film nie len že u mňa dosiahol prvenstvo ako film roka, ale stal sa i jednou z najlepších kriminálok, aké som mal tú česť vidieť.

Kapitán Phillips (2013)

Greengrassovsky nezameniteľné a dokonalé remeslo, ktoré diváka nešetrí ani na chvíľu. Captain Phillips je dynamickou a zdrvujúcou drámou, ktorá ide od začiatku až do konca plnou parou. Výnimočná kamera a predovšetkým vždy skvelý Hanks, ktorý sa vo svojej role po dlhšom čase prekonal sú nosníkmi filmu, bez akého by to také grády určite nemalo. Jediným rušivým momentom bola tentoraz pre režiséra netypická (aj keď snaživo obchádzaná a skrývaná) oslava americkej armády, ktorá však spĺňala účel skôr ako nutný článok filmu. Každopádne výborný film s nervydrásajúcim záverom, aký tu už dlho nebol.

Carrie (2013)

Kingovka pre teenagerky. Presne takto by sa dalo opísať najnovšie spracovanie skvelého románu Carrie, horor sa žiaľ nekoná. Väčšinu stopáže totiž tvorí pomerne obyčajný dramatický príbeh zo školského prostredia, kde schopnosti hrdinky sú iba akýmsi okrajovým prvkom. Filmu chýba tá správna "kingovská" atmosféra, ktorú by tento film náramne potreboval. Chloe tentoraz žiaľ veľmi nepresvedčila, vlastne okrem vyšinutej matky Julianne vôbec nikto. Nedovolím si však tvrdiť, že ide o zlý film - i takto zdevastovaný nezáživný scenár je režijne výborne zvládnutý a často aj pomerne pútavý, a záverečné besnenie na plese si zaslúži ohromný potlesk. Popasovať sa s Kingovou predlohou je veľmi ťažký oriešok, mohlo to dopadnúť aj horšie.

Závod s časem (2013)

Getaway je jednoduchou akčnou jednohubkou, ktorá nemá absolútne čo ponúknuť. Jedna katastrofálne nastrihaná automobilová naháňačka za druhou, ktoré zaberú kompletnú stopáž. Scenár samozrejme ostáva bokom, nemá žiadnu logiku, či štipku inovácie, a je veľmi zaujímavé, že herec takého kalibru ako je Hawke sa dal na niečo také nahovoriť (o Voightovi nehovoriac). Faktom však ostáva, že film vôbec nenudí, ba dokonca vie byť aj adrenalínovo zábavný, predovšetkým v záverečnej štvrtine. Jednorázovka, na ktorú sa ľahko a rýchlo zabudne.

Scooby-Doo: Začátek (2009) (TV film)

Ohromná kravina, ktorá však zo všetkých hraných verzií Scoobyho dopadla najlepšie. Jednoduché a primitívne béčko pre mladších, ktoré narozdiel od svojich predošlých filmových príbehov najviac pripomínalo klasickú záhadnú epizódu starého dobrého seriálu, natiahnutú na 80 minút. Po filmárskej stránke je to nanajvýš nehodnotiteľné, ale dá sa to celé prežiť bez ujmy na zdraví. Čistý priemer.