Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

Instantní dobrá nálada. Tak by se dal charakterizovat ve třech slovech tento kouzelně "ukecaný" seriál plný někdy až groteskních postaviček. Emily, matka Lorelai, je snad nejironičtější sympatický snob v dějinách televizní produkce. Škoda mírného zakolísání kvality v první polovině poslední sedmé sezóny, způsobené dočasným odchodem Amy Sherman Palladino. Přesto ale celkově jednoduše vynikající! PS: Chci bydlet ve Stars Hollow!

Studio 60 (2006) (seriál)

Strhující! To je nejvýstižnější přívlastek Studia 60! Aaron Sorkin je jednoduše génius a je nesmírná škoda, že projekt zůstal u jediné série. Vynikající obsazení, kterému vévodí nepřekonatelný Matthew Perry, navíc v každé epizodě doplňované hvězdnými hosty, dialogy, kamera i režie jsou přednosti, jež činí Studio 60 tak vyjímečné. Kromě představitelů hlavních postav(Perry, Peet, Whitford, Webber, Hugley, Paulson, Corddry) zaujme mimořádnými imitátorskými schopnostmi Simon Helberg, jehož podání Nicholase Cage je vskutku zábavné. V čem ovšem navíc seriál vyniká a řekl bych, že nemá konkurenci, je způsob jakým se dokáže vtipnou a ironickou formou dotýkat ožehavých témat. Je škoda, že Studio 60 je v našich končinách takřka neznámým projektem. Nebylo by od věci, kdyby seriál zakoupila některá z tuzemských televizí, jelikož pokud by byl vysílán v rozumném čase, jistě by zaznamenal solidní divácký ohlas. Je ovšem otázkou, co by s geniálními dialogy, plnými narážek na současnou kulturu západního světa, provedl dabing...

Californication (2007) (seriál)

Rozervanost Hanka Moodyho je kouzelně podmanivá. Přitom, přes všechny milostné eskapády, které v průběhu těch dvou sérií, jež jsme měli možnost zatim shlédnout, prožil, je Hank v podstatě sympaticky zásadový a správný. Vedlejší postavy jsou také nesmírně zajímavé a jejich osudy ovlivněné, či ovlivňující ten hankův, nijak neruší, právě naopak. SPOILER!!!: Za obrovskou chybu považuji zbavení se postavy Lew Ashbyho, jenž se za pouhou druhou sérii stal jednoznačně druhou nejvýraznější postavou(samozřejmě hned za Hankem Moodym).

Dr. House (2004) (seriál)

Tak s panem Dr.Housem bych spolupracovat opravdu nechtěl, stejně jako být jeho přítelem, či podřízeným. Pokud se ovšem dostanete do situace, kdy si s vámi žádný doktor neví rady, pak je vaší jedinou nadějí právě Dr.Gregory House a jeho jízlivé a jedovaté poznámky musíte brát pouze jako vedlejší produkt léčby. Ač byl Hugh Laurie před rolí mrzutého diagnostika poměrně známým hercem a za sebou měl již řadu úspěšných projektů, teprve Dr.House z něj udělal hvězdu první velikosti a po plánovaném ukončení seriálu si bude moci vybírat role jaké jen bude chtít. Máme se tedy od něj rozhodně ještě nač těšit.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Dáte si pangalaktický megacloumák namíchaný prezidentem galaxie Zafodem Bíblbroxem, jenž unesl sám sebe ve vesmírné lodi, která letí na nepravděpodobnostní pohon? Já jich měl pět literárních a k tomu jednomu filmovému bych další ocenil. Filmová adaptace kultovního díla Douglase Adamse se vydařila nad má očekávání. Vždy jsem si říkal, že adamsových pět dílů Stopaře je naprosto nezfilmovatelných, ale vzhledem k tomu, že se osobně podílel na scénáři, vzhledem k vynikajícímu a přesně padnoucímu obsazení (Martin Freeman v roli Arthura Denta a především Mos Def v roli Forda), vzhledem k nádhernému vizuálnímu ztvárnění samotného průvodce, jenž by s přehledem strčil do kapsy veškerou designérskou produkci firmy Apple (znak stopování v planetce s prstencem, kráásný nápis NEPROPADEJTE PANICE na zadní straně a hlavně nádherné interface animace), vzhledem k dokonale převedenému maniodepresivnímu Marvinovi a vzhledem k třešničce na dortu v podobě Billa Nighyho jako jednoho ze stavitelů světů se filmové zpracování opravdu velice povedlo. Ač jsem se u něj nenasmál tolik jako u knih, přece jen bych se rád vydal do Restaurace na konci vesmíru, jelikož nám pozemšťanům vždy rychle vyhládne.

Přátelé (1994) (seriál)

Legendární, kultovní, fenomenální, všechny tyto přídomky si Přátelé bezesporu zaslouží. Žádný sitcom se neprosadil globálně tak jako Přátelé, žádné postavy nezlidověly tak jako známá šestka a žádný sitcom si přes různá zakolísání neudržel tak vysokou úroveň právě jako Přátelé. Představitelé hlavních rolí i pět let po skončení seriálu a natočení řady dalších filmů a seriálů již navždy budou Chandler, Joey, Ross, Monica, Rachel a Phoebe. Škoda, že jsme se po zdařilém spin-offu Joey nedočkali a zřejmě ani už bohužel nedočkáme celovečerního filmu, tak jako se to poštěstilo v případě Sexu ve městě. Přiznám se, že jsem snad každý díl viděl nejméně 5x a přesto se vždy rád podívám znovu na reprízu. Samozřejmě pokud se nějaký seriál, či sitcom natáčí 10 let, nevyhne se slabším dílům, či zakolísáním některých sérií, stejně jako proměnám představitelů hlavních hrdinů, avšak jako celek jsou Přátelé nepřekonatelní a nezapomenutelní.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Kadence vtipů v Big Bang Theory je vskutku neuvěřitelná a zdá se mi, že se z BBT stává pomalu kultovní záležitost. Každý díl je i u nás fanoušky nesmírně netrpělivě očekáván, zhltnut a vyžadován další. Osobně jsem měl zpočátku problém zvyknout si na naprosto neuvěřitelné postavy(Sheldon je zkrátka takřka pacient pro tým psychiatrů), avšak postupně tento problém odplul do vod zapomnění a zůstala jen výborná zábava. Uvidíme, jak dlouho si BBT udrží současnou úroveň(hodnoceno po shlédnutí 1. a 2. řady) a zda se vyvaruje nejrůznějším výkyvům kvality. Sitcom se také jistě nevyhne srovnávání s britským IT Crowd, jenž je také velice zábavný. U mne však vítězí Leonard, Sheldon, Howard, Rajesh & Penny a to hlavně díky určitému "značkovému" vzhledu a spoustě popkulturně-komiksových detailů.

Hvězdné války: Sváteční speciál (1978) (TV film)

Pokud jako fanoušci Star Wars dokážete přijmout možnost krátké muzikálně-komediálně-sváteční odnože své oblíbené série, budete se královsky bavit. Osobně jsem se dlouho tak nenasmál. Je ovšem otázka, zda byl takový i původní záměr při natáčení, avšak to už bych nechal subjektivnímu výkladu. Obzvláště scéna při které Han Solo "vycuká" imperiálního vojáka k sebrání blasteru, při kterém dotyčný voják přepadne přes zábradlí, je z komediálního hlediska přímo geniální a hraničí až s parodií sebe sama. Chewbaccova rodinka je také nepopsatelná!

Matrix Revolutions (2003)

Romance! To je Matrix Revolutions! Klasický příběh tragické lásky v tomto případě zasazený do války mezi lidmi a stroji. Je škoda, že je Revolutions ve všeobecném povědomí tak podhodnocen, jelikož pro mne bratři Wachowští natočili výborný film o lásce na pozadí futuristického konfliktu o osud zbytku lidstva. Zapomeňte na Romea a Julii, jsou tu Neo a Trinity!