Teror (2011)

Absolutně ničím zajímavý thriller, který má sice hvězdné herecké obsazení, ale to je pohříchu asi tak všechno. Zápletka je ohraná, film ničím nepřekvapí a hlavně samotní zloději jsou děsní amatéři, takže není divu, že se z nich Nicolas Cage hned nepodělá. Vlastně to chvílemi vypadá tak, že vystrašení jsou víc ti zloději něž ta famílie, kterou drží jako rukojmí. A tak jediným zpestřením pro usínajícího diváka je Nicole Kidman, která na plátně září jako kometa, jenomže scénář jí nedovolí víc než hlasitě křičet a objímat Cage coby svého manžela. Jinak je film ponuře šedý, bez náznaku napětí či nedej bože nějakého násilí. Tenhle thriller se bude krásně vyjímat ve večerním vysílání některé naší televize, ale jako komerční snímek to bude nejspíš pěkný propadák.

Terra Nova (2011) (seriál)

Hodnocení PO ŠESTI DÍLECH: Ale kdepak. Pokud by měl takhle vypadat „napínavý dobrodružný seriál“, toš tak to by bylo zle. Terra Nova umírá přesně na to, s čím se snaží zvedat klesající rating sledovanosti – na snahu o přilákání co nejširšího okruhu diváku. Takto koncipovaný „rodinný“ model seriálu ale HRUBĚ nesluší, protože ho sráží na úroveň upovídaných telenovel pro seniory, kde se nic neděje, zápletky jednotlivých dílů jsou lacině banální a veškeré konverzace mezi členy ústřední rodiny jsou nesnesitelně infantilní. Dětské role obecně jsou imho dálnicí do pekel a tento seriál je toho zářným příkladem (ostatně stejně jako Falling Skies). Já osobně jsem nenašel sílu dokoukat ani první řadu a v její půli jsem tento naprosto zbytečný seriál nenávratně opustil. R.I.P.

Texaský kat (2011)

Abych řekl pravdu, mě to docela zklamalo. Film je totiž natočen velmi specifickým, místy až uměleckým způsobem, což bych normálně asi ocenil, ale tady mi to spíše lezlo na nervy. Na to, jaké má film výborné herecké obsazení, působí postavy docela prázdně a bezcharakterně, kdy veškerou pozornost na sebe strhává ústřední dvojice detektivů a ostatní postavy jen tak přicmrdávaj okolo nemajíce příběhu vlastně co dát. To mě mrzelo třeba v případě sličné Jessiky Chastain a ještě více Stephena Grahama, jehož role určitě MĚLA dostat více prostoru. Děj filmu je podivně rozkouskovaný do jednotlivých obrazů, které se při vší snaze nedaří scelit v jeden logický celek, takže to působí dost těžkopádně. Tenhle film není vyloženě špatný, ale nekoukalo se mi na něj zkrátka dobře, a tak alespoň v mém případě padne dozajista brzy v zapomnění.

The Caller (2011)

Já bych netvrdil, že tenhle film něco přímo kopíruje, i když samozřejmě námět mimočasové komunikace už několikrát zfilmován byl (vzpomeňme třeba výbornou Frekvenci). Tenhle snímek jde ale vlastní cestou, ten mimočasový prvek v něm působí velmi nenuceně, přestože se jedna o docela těžký kalibr. Film je dobře natočený, má spád a doprovází ho podmanivá hudba, takže děj diváka vtáhne naplno, na čemž má zásluhu i skvělé herecké obsazení (především Stephen Moyer se před kamerou doslova vyjímá :-)). Film obsahuje i několik silných scén (pozor SPOILER – potrestání Mary Lee opařením horkou vodou) a i samotné finále je navýsost delikátní. Mně se to prostě líbilo. A hodně.

The Dead and the Damned (2011)

Na laciné westerny si poslední dobou dávám pozor, pač kupříkladu A Cold Day in Hell byla hovadina přímo mamutích rozměrů. Nicméně pokud se to vezme jako úsměvné béčko, které si na nic jiného nehraje, nemám vůbec nic proti. Zombíky na divokém západě jsem myslím ještě neviděl a tak jsem se na tenhle film docela těšil, pač jsem tušil řádné gore a taky že jo! :-) Pomineme-li děsně plytký příběh, který ale rámcově s daným žánrem tak nějak koresponduje, je tento film ve výsledku docela povedený a co se týče namaskování samotných zombíků, nezadá si myslím ani s bohatší konkurencí. Navíc tam děvčata běhají nahoře bez, takže co naplat. :-) Jedinou výtku bych měl k hudebnímu doprovodu, který je v některých scénách vyloženě rušivý a alespoň mně to břinkání klavíru lezlo silně na nervy. Ale jinak za tři a plným právem.

The Devil's Rock (2011)

Tohle se mi líbilo. Ačkoli se jedná o výpravně levnou záležitost, z hororového hlediska si není na co stěžovat. Kulisy roztrhaných těl jsou působivé, image démonického neřáda jakbysmet a třešničkou na dortu je závěrečná gore pochoutka. Mňam. Film má jednoduchý a přitom zajímavý příběh a přestože se ve střední části malinko vleče, je ve své podstatě pořád napínavý. Jinak onen příslušník SS je slizký fašoun už od pohledu, ten se na tu roli hodí skvěle. :-) Z mého pohledu je Devil's Rock kvalitní hororová záležitost, která se obejde i bez náročných filmových triků. Jen houšť a větší kapky...

The Divide (2011)

Čekal jsem nudný film, ve kterém mi postavy polezou na nervy a dostal jsem VELMI nudný film, ve kterém mi postavy lezly VELMI na nervy. Úvodní zběsilý úprk do krytu sice dával naději na poněkud epičtější dílo, jenomže časem to sklouzlo k očekávanému scénáři, který prostě už není originální – strčte lidi na pár dní do místnosti bez oken a povraždí se navzájem. Z lidí se postupem času stanou hyeny, které začnou parazitovat jeden na druhém a plky humanistů o nádheře lidského pokolení jsou rázem k smíchu. Ale že jsou lidi strašná verbeš, to přece víme, tak proč o tom ještě točit film? Ale abych jen nehanil, musím vyzdvihnout i nějaká pozitiva. Tak předně to je podmanivá hudba, nápaditá kamera a vůbec slušně depresivní atmosféra, kterou film má. Já ale tenhle druh filmů prostě nesnáším, protože ve mně umocňuje už tak značně silné mizantropické pudy...

The Hunter (2011)

Určitě zajímavý počin s uhrančivým Willemem Dafoem v hlavní roli. Film je napěchovaný nádhernými záběry tasmánské přírody, což je přímo zázrak boží, a vůbec pasáže, které se odehrávají v divoké přírodě, jsou velmi sugestivní. Se samotným příběhem to již tak slavné není, protože jakmile se Dafoe začne „socializovat“, začne film napadat na jednu nohu, aby se do finiše jen tak tak dobelhal. Myslím, že kdyby zůstalo jen u bezeslovných záběrů, kterak lovec v divočině pátrá po záhadném tasmánském tygrovi, bylo by to mnohem lepší než nesmělé pokukování po ovdovělé paničce, u které tu a tam přebývá. Pak taky neustálé spory mezi ekologickými aktivisty a těžaři po čase už docela nudily, byť film v tomto ohledu nikomu zvlášť nenadbíhá. Za zmínku stojí snad ještě malá role australského herce Callana Mulveyho, kterého si pamatuju ze seriálu Heartbreak High.

The Ledge (2011)

Docela zajímavý snímek s poměrně fádním příběhem, který si bere na paškál rozdílné pohledy na svět věřících a nevěřících. Postavu panbíčkáře Harrise ztvárnil velmi přesvědčivě Patrick Wilson, kterému tu jeho víru hraničící s fanatismem prostě věříte, stejně jako jeho protivník Gavin později uvěří, že je Harris ve jménu svého přesvědčení schopen všeho. Ve filmu se mi velmi líbila pasáž, kdy Harris s Gavinem diskutují o Bohu a víře obecně, přičemž pod všechno, co zapřísáhlý ateista Gavin v této diskuzi nadnese, bych se podepsal. Film je vyprávěn poměrně zajímavým retrospektivním způsobem, takže i přes zmíněnou jednoduchost příběhu určitě nenudí. Velmi sympaticky ve své roli vystupuje Charlie Hunnam, který prochází životem se sarkastickým úsměvem na tváři a není divu, že jeho šarmu brzy podlehne i kouzelná Liv Tyler, jejíž role však žádné světoborné herectví nevyžaduje. Celkově mě tenhle film docela zaujal, i když nic převratného to v podstatě není.

The Tunnel (2011)

Tohle je přesně moje parketa – znepokojivé, strašidelné záběry natočené first-person kamerou, děj odehrávající se v temných tunelech, ve kterých číhá... těžko říct co. Tenhle druh thrillerů je už poněkud ohraný, ale každý tvůrce přináší přece jen něco nového. Australané vsadili na přísně dokumentární styl, který dodává filmu na autentičnosti. Vložené rozhovory s hlavními postavami, které se vyjadřují k tomu, co se stalo a stane, mně osobně vůbec nevadily, protože v tom je právě tenhle snímek dokumentární – přece když někdo točí skutečný dokument, taky nesestříhá jen dobové nahrávky, ale doplní je komentářem a nechá se k danému tématu vyjádřit ty, kteří to zažili. Otázkou je, jestli je to nejvhodnější forma pro horor – no asi není, ale nikdo taky netvrdí, že to horor je. Mě to teda docela zaujalo, i když uznávám, že jsem viděl i lepší obdobné filmy. Blair Witch byl prostě první a jedinečný, tomu se už nic nevyrovná.