Equilibrium (2002)

Equilibrium se statečně rve se stínem Matrixu. Od začátku do konce si u mě tento pozoruhodný film získává sympatie. Nejprve skvělý námět. Narážka na všechny druhy vládnoucích režimů a systémů. Skvěle, že jako lidstvo máme tu možnost, podívat se do zrcadla a vidět tu nesmyslnost (v něčem). Alespoň na 107 minut. Ztráta citů je skvělý koncept a Christian Bale to umí zahrát. Vůbec jako vždy nadstandartní výkon. Akční scény ala Matrix v duchu parodie jsou sladkým spestřením. Přišlo mi to cool. Tvůrci správně pochopili, že Matrix nepřebijí jeho vlastními zbraněmi (vizuální efekty, hudba apod.), a tak se pokusili o osobitost. Přemýšlel jsem o plném hodnocení, ale závěr mě nijak nešokoval (v dobrém slova smyslu). 9/10

Enderova hra (2013)

Náborová slátanina obhajující potřebu bojovat se vším co má dvě oči, dvě ruce a taky pár chapadel. Myšlenkový základ je zkažený. Obsazení mladistvými herci naopak přičítám ke kladům filmu. Pomáhá vytvářet lepší vztah s diváky této věkové skupiny. Doplňkoví (dospělí) herci by se však už na plátnech pohybovat neměli. H. Ford to už má prostě za sebou. Hudebně a vizuálně si Ender's Game opět vylepšuje skóre. Světlejším momentem je závěrečná scéna s mravencem. 3/10

Iron Man 3 (2013)

Všechno špatně. Přihlednutí k talentu R. Downeyho si vybral druhý díl. Nechápejte mě špatně, ale všechno to na mě působilo jako z komiksu. Ze špatného komiksu! Nehledě na to, že scénář už nemá co říct. Ani kapka něčeho co by stálo za pozornost. To nové má být banda polo amatérských herců kteří hoří jako po vypití litru vodky? Nebo mdlý záporák Guy Pearce? Scénaristicky to prostě bylo ubohé a obsazení herců rovněž. 0.5/10

Podfu(c)k (2000)

Znatelné odlehčení mafiánské vyvražďovačky. Monumentální vtipnost ve všech směrech. Hudba, dialogy, postavy. Prostě si s tím pohráli. Brad taky nezklamal. 8.5/10

Rivalové (2013)

Dokonalá filmová práce po všech stránkách. Skvělý příběh. Jak epické mohou být lidské životy. Díky R. Howarde. 9/10

Gravitace (2013)

Dojmy jsou jednoznačné, hodnocení už méně. Neskutečná atmosféra dotvářena digitální precizností, mrštnou kamerou a obzvláště povedenou hudbou. Celkově vzato vesmír sám o sobě poskytuje mrazivou atmosféru a pokud je zpracování precizní, což zde bylo, výsledek stojí za to. Stopáž mě potěšila a odrazila se na celkovém dojmu. Detailní a dotažené. V tomto ohledu mohu konečně zatleskat. Sandra mi ve Sci-Fi nesedí a působila na mě spíše jako spojovací můstek s mainstreamovým osazenstvem kin. Dialogy mě akorát tak iritovaly. Nepochopil jsem přínos mini psychologie. Asi to byla jen minimální potřebná vycpávka. Shrnu-li to, zpracování velmi dobré, děj běžný, předvídatelný a nudný. Nic co by z Gravity dělalo velkofilm. 7/10

Thor: Temný svět (2013)

A prý že nefandím komiksům. Jak jsem se vyblil z Avengers, u Thora se rozplývám. Thor to na mě prostě umí. Designově načančaný svět, načančané kostýmy a herci první ligy. To se pak ty postavy blyští jako nabroušené diamanty lidských rozměrů. Temný svět podobně jako jeho předchůdce volí několik módů a tvrdých přechodů mezi nimi. Syrový fantasy svět, sci-fi ala Hvězdné války a v neposlední řadě Země jako bitevní pole. Thriller, akce, komedie. Ano, ten přídavek komedie je tentokrát hodně cool. Vůbec ten zběsilý mix poslední části filmu mi nakonec přišel z pohledu komiksové vize skoro geniální a citlivě nadsazený. Od konkurence odsazený. Jistě scénář nepatří mezi žádné průlomy století. Prohánět se po městě se žabáky je z mého pohledu joke hoden vrácení lístků anebo roztrhání na sto kousků. A jelikož se to ne komu chce, investovat chvilku k alespoň naznačení svého zklamání, tento subžánr se rozjíždí na plné obrátky. Snad jen aby si producenti pouštěli Thora před spaním. 7.5/10

Princ z Persie: Písky času (2010)

Vůbec ne špatná pohádka s kouzelně sladkou princeznou a velesympatickým princem. Dobře, byly tam místy propady v atmosféře, které zapříčinil až nechutně komický slow motion a trochu těch béčkových "fajtů" se strašidly, ale nakonec se čas vrátil k tomu správnému pohádkovskému konci. 7.5/10

Byzantium (2012)

Díky sexy Gemmě solidní povídačka o děvkách a upírech. Asi z toho šlo vymáčknout víc než jen (dech beroucí) scény s pícháním do krku, cucáním a odnímáním hlav. 2.5/10

Faunův labyrint (2006)

Fantasy nebo historické drama s příměsí násilí? Ta kombinace je hodně zvláštní. Sergi López herecky dominoval, španělštinu jsem si užil a vůbec vidět čas od času neamerickou produkci je moc fajn. 7/10