Zrůdy (1932)

Mňa tento kúsok vyslovene pobavil, lebo úšklebky zrúd boli fakt dobré a malý Hans s Friedou podarení. Zo zrúd sa mi najviac páčili postavičky s copíkom aj ked žiadne vlasy nemali. Ani náhodou by som nepovedal, že Freaks sú tak staré, teda natočené v 1932. Aj vďaka sviežosti si zaslúžia pozornosť. Príbeh je prostý, posolstvo jasné. K plnému hodnoteniu chýba poriadna zápletka.

Baron Prášil (1961)

Miloš Kopecký bol perfektný výber do hlavnej roly a prakticky na ňom a jeho výkone je postavený film. Zjednodušene sa dá povedať, že na jeho úsmevných hláškach. Skvelý vizuál na tú dobu i srandovný dobrodružný príbeh v prvých dvoch tretinách. Hovoril som si, že jasné 4*, ale záver ma sklamal. Bolo tam dosť naivity. Celkovo neuznávam keď forma prebije obsah ako sa to udialo v tomto diele.

Machete (2010)

Machete je pre mňa komédiou, lebo ak je Trejo v hlavnej úlohe, čo iné to môže byť? Jeho nepríjemný výraz vráskami a jazvami posiatej tváre je proste cool. Ďalšia fajn postavička je Jeff Fahey, ktorý hral skvele slizkého podnikateľa. Som smutný, že De Niro berie také úlohy ako napríklad túto, ktorú prijal. Je už dávno za zenitom. Prvoplánovej krvi je až moc a je to, ofc, dosť uletené. Scenár je naprd, záver totál úlet s čajovým súbojom Trejo vs Seagal.

Slunce, seno, jahody (1983)

Kedysi dávno v mladosti videné. Humor nie moje kafe, ale dostávala ma babuška, ktorá mala vonku periny a dávala dobré hlášky.

Bitva o Alžír (1966)

Slabý film, ktorý pôsobí na diváka dosť rozporuplne. Je to pohľad z alžírskej strany, ktorá je stranou, ktorá terorizuje spoločnosť atentátmi. O hereckých výkonoch tu nemôže byť veľmi reč, výnimkou je iba Jean Martin. Z filmu čuší starý fajnový look čo mi imponuje. Vadí mi záverečná skratka k nezávislosti v 1962. Celý čas sa film točí okolo atentátov, boja, organizácie FLN, aby po ich potlačení prišla odbočka toho čo sa vlastne stane o päť rokov.

Něco z Alenky (1988)

Uznávam množstvo nápadov, ale keď mne vyprávanie a tempo príbehu strašne vadili. Švankmajera berem, je to pán. Viac ma však dostával jeho Otesánek.

Oběti války (1989)

Výpovedná hodnota je najsilnejšia zbraň tejto snímky. Sprvoti mi žiadny z hercov neprirástol k srdcu, resp. som žiadneho nevedel poriadne prijať. Ale ako sa príbeh rozvíjal a pätica hercov postupovala vo svojej ceste ďalej, tak musím uznať, že vybrať mladých hercov bola najväčšia výzva. Cítim, že De Palma v obsadení postáv Erikssona (Fox) i Meserveho (Penn) mohol mať šťastnejšiu ruku, ale sám neviem poradiť kto by bol lepším na ich miestach. Ale práve obsadenia robia rozdielové hviezdičky. Apropo, Morriconeho hudobná vložka je skvelá, výborne podporuje tiaž príbehu.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Nepatrím k tým, ktorí sa idú posrať zo Sherlocka, ktorého stvárňuje Cumberbatch. A taktiež k tým, ktorí šalejú po ďalšej a ďalšej sérii. Nič proti Cumberbatchovi, hrá fajn a ak je Sherlock namyslenec, tak ho hrá fakt dobre. Túto jednohubku som si pozrel na naliehanie mojej ženy, ktorá zo Sherlocka šalie, no a viete, chcel som jej urobiť radosť. Ak tento malý filmík mal byť namotávkou na blížiacu sa sériu, tak spánombohom. Ja to vidím ako jeden prešľap, ktorý sa zúfalo snaží podať niečo cool a zložito a pritom nič zložité nechce podať, lebo ani nemá čo. Za zmienku stojí fakt pekne vykreslená viktoriánska doba.

Sicilský klan (1969)

Stará dobrá francúzska škola. Legendy Gabin i Delon odvádzajú spoľahlivé výkony a hlavne Gabinov kľud a rozvaha ako capa je ukážková. Ach, ten nádych doby. No užíval som si to. Zamrzí hudobný motív, ktorý je k takémuto kúsku slabý, resp. mohol byť viac rozvinutý. Taktiež tempo v strede filmu je slabšie. Na druhej strane oceňujem, že nám tvorcovia filmu nepoložili všetko pred čumák, ale nechali nás domyslieť si súvislosti. Kvalitný kus, ale predsa je pod vrcholom.

Katastrofy (1999) (TV film)

Tajomný face Juliana Richingsa je to čo si divák zapamätá. Námet s cestovaním v čase dobrý a neopozeraný, avšak s prevedením to až také super nebolo.