Drákula: Neznámá legenda (2014)

Toto nové spracovanie Drakulu nieje tak úbohé ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Osobne som neočakával nič moc, ale kámoš do mňa rýpal dovtedy, až som filmu nedal šancu. Predpokladal som dobre, že viac ako priemer nečakám, ale uznávam, že k spokojnosti nechýbalo mnoho. Neviem či fandov filmu poteším alebo naseriem, ale problém nebol v peniazoch. Hlavný predstaviteľ má charizmu, atmosféra filmu celkom ušla, ale dobré momenty i dialógy pôsobia skratkovito a režisér sa stále rýchlo ponáhľal ukázať, čo dokázal urobiť s trikmi a digitálnymi efektami. K spokojnosti stačilo "iba" spomaliť tempo rozprávania , pridať postavám hĺbku, viac rozvinúť zaujímavé dialógy, pridať filmu tak 20-30 minút naviac, prípadne nejakú zaujímavú postavu. Žiadnu akčnú scénu naviac film nepotreboval, materiál tu bol a stačilo to len správne ukočírovať a dať filmu tú správnu formu. Premárnené šanca. 60%.

Můj otec je šílenec (2012)

Malarkeyho 5 hviezd ma navnadilo, ale i tak som k tomu pristupoval opatrne, pretože upútavky na Markíze ma až tak nenadchli. Nakoniec sa z toho vykľul zvláštny hybrid , ktorý by mal byť komédiou, ale prisahám, že som sa zchuti nezasmial ani raz. Slabý úsmev spočítam na jednej ruke. Prevažná väčšina vtipov je absolútne stupídna a bohužiaľ mi došlo, že aj takýto je A. Sandler. Reči o tom, kto si práve prdol, kto si vyhoní pri pohľade na 80 ročnú starú babu ma skôr otravovali a prevažnú časť filmu som sa nestačil čudovať, čo za ko..tinu vlastne sledujem. Začal som, tak som to so zaťatými zubami dosledoval, ale som skôr znechutený. Sandlerove komédie Click, 50x a stále prvý raz, a naposledy Skús ma rozosmiať boli vtipné a úspešné aj vďaka tomu, že tam nebol ten prízemne trápny humor. Dabing na Markíze tomu tiež veľmi nepomohol, hlas P. Kočiša Sandlerovi nesedel. U mňa prúser. 40%.

Očista: Anarchie (2014)

Ako som písal pri úvodnom filme, tento príbeh by sa dal prerozprávať snáď 1000x a stále inak, preto je veľká pravdepodobnosť, že séria bude pokračovať. S pokračovaním Očisty som spokojný, dostal som presne to, čo som očakával. Je to nenáročná , klasická vyvražďovačka a revenge movie, ktorá mnohých asi veľmi nenadchne, ale obidva filmy stoja na dobrom základe s nápadom o jednom dni v roku, kedy je všetko dovolené. Snáď si séria aj v ďalších pokračovaniach udrží aspoň takúto kvalitu a vyhne sa samoúčelnému krviprelievaniu ako pri upadajúcej a pre mňa už dávno mŕtvej série Saw. Slabé štyri hviezdy. 70%.

Vojna a mír (1965)

Úvodný diel o dĺžke 125 min. na mňa pôsobil strašne rozťahane a fakt sa tu toho mnoho neudialo. Fungujú hypnotické scény s vnútornými monológmi o živote a smrti , ale celý čas som sa neubránil dojmu, že minimálne v tom prvom diely bolo rozhodne z čoho strihať a skracovať. Dobrý rozbor postáv i kvalitné akčné scény , to sú silné stránky filmu. Naopak rozťahanosť a z dnešného pohľadu dosť naivné dialógy medzi zaľúbencami mi dráždili oči aj uši. Bondarčuk to myslel dobre, len to chcelo menej hrania sa na filmových bohov. Akčné scény hlavne v 3. a 4. diely to je niečo neuveriteľné a v dnešnej dobe už nereálne. Tisícky komparzistov, obrovské a široké zábery, stovky koní, oheň, dym, chaos...Kurva kto by to dnes zaplatil? V bojových scénach je poznať skúsenosti, ktoré Bondarčuk zúročil pri podobnej téme - filme Woterloo. Množstvo hluchých miest a dĺžka filmu mi neumožňuje dať plný počet. Nanovo zostrihať, skrátiť, obraz zreštaurovať a bola by to bomba. Takto "iba" 80%.

Chart Show (2014) (pořad)

Ja som si Chart show celkom obľúbil. Adelu Banášovú mám úprimne rád a jej humor mi je strašne blízky. Relácia ako celok má samozrejme chyby, rebríček piesní je veľmi subjektívny, zostavený z pohľadu inak skúseného hudobného odborníka J. Čurného. Mám rád debaty okolo piesní, kde sa vraciame v čase a spomíname na hity na ktorých sme vyrástli. Spomínané, dosť kritizované silvestrovské vydanie som nevidel, ale v týchto novších častiach je mnoho hostí i z českej strany, rovnako piesne sú vyberané dobre a je to výber hitov, ktoré kedysi v Československu vládli. Hovorím však na rovinu, že ak by to nemoderovala Banášová tak by som to asi nesledoval. Takže chápem hodnotenia tých, ktorým je Adelka ukradnutá. Ja som spokojný, až na tie reklamy, ale pozerám na až na druhý deň cez archív, takže reklamy neriešim. 70%. Adela 100%.

Kód Enigmy (2014)

"Nech žije posratý Hitler! , práve si porazil nacizmus krížovkami..." Nebude to prvý krát keď o veľkých veciach rozhodla náhoda. Enigma s K. Winslet ma nijako zvlášť nenadchla, ale toto spracovanie je rozhodne omnoho kvalitnejšie. Tri roviny príbehu sú možno zbytočne veľa, ale vôbec mi to nevadilo a film dobre odsýpal. Herecky kvalitne obsadené i zahrané a na neznáme meno B. Cumberbatch si iste hollywood posvieti a začneme ho vídať častejšie. K dokonalosti chýbalo zopár akčných scén alebo nejaká dejová linka z frontu, ktorá by dobrý zážitok ešte znásobila. Nestačil som sa čudovať akú mašinu dokázal Alan Turing zostrojiť. Predchodca dnešných počítačov vyzerá na plátne fakt úžasne. Pravá poctivá mašina! 80%.

Mišo (1979) (TV film)

Prečo si pozrieť Miša? Myslím, že odpoveď je jednoznačná. Lebo -Jozef Kroner. Úlohy dedinských hlupákov a ožranov mu vždy sedeli. Vo veľmi podobných úlohách sme Krónera mohli vidieť v slovenskej klasike Rysavá jalovica ale aj Prečo Adam Chvojka...Mišo pálenke ani vínku neodolá a načo by aj. Takto je život veselší a pestrejší. Na celovečerný film trochu krátke a plytké, ale ako tv jednohubka veľmi poteší. Ivan Krajíček uvádzaný pred J. Kronerom je zlý vtip. Ten odohral iba niekoľko sekundovú scénu. Film 70%. Króner 100%.

Hlava-22 (1970)

"Rád bych věďěl jak jste to dotáhl na kapitána." -"To vy jste mě povýšil..." Táto vojnová satira ma vždy udivovala svojou vizuálnou stránkou , dialógy samozrejme rovnako nadčasové, na ktorej vôbec nepoznať rok výroby 1970. Nebyť mladých tvárí známych hercov, tak filmu ani zďaleka netipujem 45 rokov. Asi najlepšie vyšiel z filmu kšeftár a priekupník J. Voight, ktorý sa na vojne potrebuje len a len nabaliť...Občas v deji vyskočí zopár hluchých momentov, pravdepodobne preto sa o knihe hovorilo ako o nezfilmovateľnej. Myslím, že bez nich by si film získal širšie publikum, ale u mňa spokojnosť. 70%.

Séraphine (2008)

Niekde na STV 2 som zachytil, že tento francúzky film, ktorý sa onedlho chystajú odvysielať, získal doma niekoľko ocenení a tak sa moja zvedavosť zväčšila. Príbeh o naivnej, divnej, čudnej maliarke sľuboval okrem zaujímavého príbehu i herecký koncert, čo sa viac menej splnilo. Filmu veľmi pomohla vedľajšia postava nemeckého maliara a kritika, ktorý Seraphine vlastne objavil a podporoval. Bez neho by nebol film ani zďaleka taký pozerateľný, pretože cestu k Seraphine si divák hľadá len veľmi ťažko, ak ju vôbec nájde. Možno je to vina režiséra, možno to bude jej komplikovanou povahou, ale na mňa pôsobila dosť chladne. Okrem lásky k prírode som na nej nenašiel nič, čo by mi bolo blízke alebo sympatické. Stačilo ju len trochu viac "poľudštiť"a výsledok by bol určite lepší. A jej obrazy? Ok, ale, ...Kvety, kvety, kvety. Namaľovala aj niečo iné? Slabé štyri hviezdy. 70%.

Ledově ostří (2007)

Čakal som zábavu, ale komédia je zradný žáner a nikdy sa nezavďačíš každému. W. Ferrell nikdy nepatril k hercom ani komikom, ktorých by som vyhľadával, ale príbeh ma celkom zaujal, ľadová plocha má blízko k hokeju. Neviem, ale mne sa zdal potenciál filmu dosť nevyužitý a čakal som väčší útok. Trapným momentom sa film nevyhne, to k dnešným komédiám patrí akosi viac ako kedysi, ale také video zo Severnej Kórei ma dobre pobavilo. Ferrellove neustále narážky na posadnutosť sexom ma vôbec nebavili a myslím, že na túto tému vo filme nebol ani jeden vtipný moment. Raz som sa dobre zasmial, pár krát pousmial, ale trapné momenty prevládajú. Z toho dôvodu, nemôžem viac ako priemer. 60%.