• Krátkometrážní

Tajemství Miroslava Donutila (2016) (TV film)

Legrační útvar, ve kterém Mirek Donutil vypráví sám o sobě a polovinu příhod ze svého života převádí do obvyklých anekdot.

Tajemství Miloše Kopeckého (2012) (TV film)

Barrandovská drbárna na téma partnerského života Mildy Kopeckého. Zcela nepodstatný útvar. Bohužel punc opravdovosti tomu dodává účast některých relevantních pamětníků nebo rodinných příslušníků. Takže naivní divák může být zmaten.

3Bobule (2020)

Nekonzistentní podobu jednotlivých filmů z trilogie Bobule dotahuje téměř do dokonalosti trojka, kterou natočil člověk zodpovědný za jeden z nejvýraznějších odpadů roku 2017, Martin Knopp. Už to, že někdo, kdo je podepsán pod Bajkery znovu točí, je napováženou. Ale lid má co chtěl. Další nezajímavou letní záležitost, která je tak hezká a tak česká. Dalo by se dlouze rozepisovat o tom, jak nesmyslně na sebe jednotlivé filmy navazují, jak se mění kvalita hereckých výkonů podle toho jak moc jsou herci ponecháni sami sobě, protože o hereckém vedení nemůže být řeč atd, ale bylo by to jen k uzoufání. #kinonakolečkách

2Bobule (2009)

Je mi líto, z dvojky se stala parodie na jedničku. Je to sice roztomilé, jak se do celé trilogie Bobulí promítají ty vzájemné kamarádšofty z pražské FAMU a KFS, ale divák by takových omylů měl být skutečně ušetřen. Tady je špatně úplně všechno, linka s Krampolem a Švandovou připomíná, že i Waterloo po česku byl lepší film, než tento opus Lanného. Navíc je vysloveně trapné lákat na plakát s Voříškovou v popředí, vhledem k tomu, že její postava je v celku absolutně upozaděna a to, co zbylo, je vysloveně nezajímavé.

Bobule (2008)

Bobule jsou naprosto typický příklad toho, že poměrně slušný film, nic zvláštního, ale přesto funkčního, je v našich končinách považován za něco veleúspěšného. Což je naprosto tragické. Namísto toho, aby byli všichni rádi, že vznikla jedna vcelku přijatelná letní záležitost, musíme útrpně sledovat, jak se původní skromný nápad mění na nepříliš zdařilou trilogii plnou nesmyslů a kýče. Je to škoda, protože Bařinova jednička byla alespoň v jednotlivostech zajímavá. Leč snaha navázat na novou tradici porevolučních letních hitů ve stylu Jízdy se zatím zdá být poněkud mimo možnosti současných tvůrců.

Zvonokosy (1990) (TV film)

Taková krávovinka ze staré školy. Začátkem 90. let končila v televizi jedna éra a tohle je tak žánrově překombinované a zároveň přeplněné lidmi před kamerou i za ní, že se až může zdát, jakoby to celé bylo realizované jako malá domů ze strachu, kdyby už nikdy v budoucnu neměla přijít další televizní zakázka. Podobně jako se tomu stalo ve filmu Rozina sebranec na konci války. Těžko se na to kouká, vzhledem k tomu, že hudební aranžmá a jednotlivé party jsou až provokativně špatné. Výprava je divná, kdesi na pomezí mezi papundeklovou pohádkou a něčím (nezáměrně) dada, rozhodně to ale nerespektuje dobu děje Chevallierových románů (trilogie vycházela v letech 1934-1963). Svým způsobem je zajímavé sledovat některé, kteří hrají jako vždycky (Čmaňa, Veškrnka, Fialová nebo Heřmánek s Menzelem) a ty, kteří tvoří navzdory všemu jako o život (Maciuchová, Adamovská). Ale výsledkem je absolutní pachuť.

Genius (2016)

Vynikající drama z literárního prostředí, editor Maxwell Perkins stojí za takovými velikány, jakými byli F. Scott Fitzgerald nebo Ernest Hemingway, a nyní se před ním naskýtá nová výzva v podobě velkolepého románu Thomase Wolfa. Tím se posléze stává Look homeward, Angel (1929, česky K domovu se dívej, anděle, 1936) a jeho volné pokračování Of time and the river (1935, česky O času a řece, 1961). Je to skvělé setkání hereckých koncertů nad látkou povznášející ducha. Sympatický Colin Firth na rozcestí, Kidmanka (opět jiná a opět báječná, tentokrát jako emocemi zkoušená milenka sobeckého literárního umělce) a samozřejmě rozháraný bouřlivák Law. Je až ostudné, že takový film minul naši distribuci. Wolfe býval překládán česky i slovensky a jeho knihy jsou ozdobou mnoha knihovniček.

The Virginian (2014)

Laciný kanadský western, který se tváří, že se to celé odehrává ve Wyomingu. Pokud člověk není die hard fanda někoho z přítomných, neměl by tímhle omylem ztrácet čas. Já tu mám ale puzzle Vicky Pratt s Tracem Adkisem a dalšího komentáře se zdržím.

Caught (2018) (seriál)

5/5 Adaptace stejnojmenného románu oceňované kanadské autorky Lisy Moore z roku 2013. Odehrává se v 70. letech v Petty Harbour, Newfoundland a v New Brunswicku. Je to klasická retro kriminálka, jaké se v současné době žádají a CBC nechtěli chybět s vlastní minisérií. Epizody režírované T. J. Scottem si klasicky drží vysokou formální úroveň a ozdobou prvního dílu je překrásná Vicky Pratt.

Čarodějky - Tři blondýnky (2003) (epizoda)

Nezapomenutelná jízda s třemi nablblými blondýnkami Melody Perkins, Jenny McCarthy a Jennifer Sky.