To Kapitola 2 (2019)

Stejně jako první díl, i tady jsem se bála :-D Vždyť ani knížku jsem nedočetla. Ale tím, že už to byli dospělé postavy a k tomu ještě známí herci, tak jsem vlastně celou dobu věřila, že musejí přežít. SPOILER pro neznalé knihy! A ti známější opravdu i přežili. Oproti jedničce už to není tak lekavé, ale pro mě stále dost děsivé. Ale, a opět se prostě nemůžu vyhnout srovnání s jedničkou, dvojka mě ani nijak zvlášť nezaujala umělecky. Scénář je nudný a předvídatelný. Opět! Prostě díky jedničce víme, že ho musí chytit a zabít. Tím že se každý musí utkat se svou minulostí, tak jen čekáte, až si to odbude i ten poslední. Trochu nuda a opět přirovnání - oproti jedničce fakt nuda.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Dokonalý devátý Tarantinův film. Jak sliboval, tak i učinil. Má to být jeho "poslední filmové dítě", kdo by tomu ale věřil? Já ne! Ale zřejmě udělal všechno pro to, aby to tak vypadalo. Někdo říká, že je to nejslabší Tarantino, já říkám, že film je to nejlepší ze všech filmů Tarantina! Dlouhé táhlé záběry, jízdy autem, šílené dialogy, skvělý scénář, narážky na jiné filmy, samozřejmě na ty jeho, a hlavně překvapující konec. Když jsem se dívala na první dialog DiCaprio a Al Pacino, začala jsem se po minutě pousmívat, po pěti minutách už jsem brečela smíchy a po dalších minutách jsem řekla nahlas: "Jestli se teď DiCaprio nerozbrečí, budu zklamaná." Je to skvělý buddy movie - prostě combo Pitt-DiCaprio funguje! Joky tipu, že šéfem kaskadérů je Kurt Russel a jeho žena je Zoe Bell, to jako pardon!!!! Bohužel jsme se v kině smála sama :-D Další typickou scénou Tarantina ve westernovském stylu byl dialog DiCapria a holčičky - střed generací a obraz toho, jak v 60. letech bylo těžké se udržet v Hollywoodu. Krásná scéna je taky, když se jde Margot Robbie podívat na svůj vlastní film do kina a pozoruje lidi, jak reagují. Nebo jak Pitt jede do Mansonovi vesničky. Jestli někdo někdy dokáže a dokázal vytvořit obraz filmu 60. let, pak to je a byl právě Tarantino. Děkuju! A kdyby tohle byl opravdu jeho poslední film, jsem spokojená :-)

Joker (2019)

Fascinující. Dech-beroucí. Nemůžu uvěřit, že jsem se u takového filmu usmívala. Ale to je čistá syrová láska k filmu, co Todd Phillips vytvořil. Skvělou kameru, která ještě podtrhovala grimasy a pohyby už tak neuvěřitelného Phoenixe, doprovázela hudba přesně na tělo Jokerovi. Nechápu, že je vůbec něco takového možné. Samostatně by to možná nefungovalo - Phoenix - kamera - hudba, ale dohromady? WAU! pořád se musím usmívat a nemůžu přestat, protože takovéhle dílo vznikne opravdu jednou za pět let. Jak dokázal Phoenix přenést na plátno popis psychicky narušené osoby, jak to působí na diváky a na mě. Musím ještě zdůraznit scénář. Opakuju se, ale nechápu, jak takové dílo mohlo vzniknout na základě komiksové postavy. Řekla bych, že jsem ve filmu zahlédla i drobné odkazy na Jokery Jacka Nicholsona a Heatha Ledgera, takže mi nezbývá, než film vidět znovu. Ke konci snímku jsem si ale neodpustila vzpomenout právě na posledního Jokera v podání Ledgera, kdy řekl, že jediným řádem je CHAOS. Protože přesně tohle slovo vystihuje mysl Jokera v podání Phoenixe. Tleskám!

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Proč mám pocit, že mi to připomíná starou dobrou klasiku Tango a Cash? Hláškující policejní dvojici, která se nesnáší, musí ale spojit síly a spolupracovat a k tomu je mezi nimi krasotinka, která je jednoho z nich sestra a ten druhý se o ní pro jistotu zamiluje. Jak přes kopírák. Má to ale jednu chybu! Nefunguje to jako Tango a Cash. Mám ráda rychle a zběsile a miluju Dwayna, Jasona a Idrise, ale byla to NUDA. Slabší průměr. Pokus dobrý, ale prostě to nějak nefungovalo. Zachraňoval to především fakt, že tam právě byli super herci, kteří se do rolí opravdu položili a zjevně si to na výsost užívali. Je to škoda. protože téma a dvojka Dwayne-Jason a k tomu záporák Idris je cool nápad.

Nabarvené ptáče (2019)

Je to takový povídkový art film ve stylu nezávislých festivalových filmů. U českého filmu to úplně nesedí, ale i tak se mi to líbilo, jak to bylo udělané. Kamera nádherná. Nevím, zda jsem tak otrkaná, ale za mě tam nebylo nic tak hrozného, na co by se nedalo dívat. Proto nechápu reakce, že v Benátkách odcházeli lidi z kina a že to není film pro každého, ale kdo ví. Viděla jsem mnohem horší filmy (např. Volyň - to není pro slabé žaludky), nechci to zlehčovat, scény jsou drsné. Prostě kluk se potkává s tím nejhorším, co v lidech je a co z nich udělala válka, a logicky to musí nechat následky i na něm. Možná si to hraje na pseudo-artový film, ale mně se to líbilo. Hravá kamera, kdy se střídá velký celek s velkým detailem - prostě nádhera. Bohužel není to film pro českého diváka. Češi jsou konzervativní a to se určitě promítne na hodnocení a výdělku filmu. Přesto naprostý respekt, že to Marhoul dotáhl do konce a natočil to tak, jak chtěl, prostě neseškrtával, což asi mohl vzhledem k tomu, do jaké finanční tísně se dostal, dovolit, ale on držel a vydržel až do konce. Už jen to, jak dokázal dát dohromady takovýhle scénář. Klobouk dolů.

Lví král (2019)

Vlastně nechápu, proč jsem na to nechtěla jít... není to remake! Je to překlopený originál do nové lepší animace, a to je asi to nejdůležitější. Moje generace a fanoušci Lvího krále z roku 1994 znají spíše dabovanou českou verzi, a to je další důvod, proč vidět nového Lvího krále. Originální dabing je zkrátka dokonalý! Trefa do černého Glover, Rogen, Ejiofor a J. E. Jones. Seth Rogen se do Pumby zkrátka převtělil. Co ale nechápu!!! Jak to sakra udělali???? Hned první záběry jsou prostě skutečná Afrika. A kdyby zvířata neotevírala pusu, věřím, že jsou taky živá. Neskutečný! Někdo bude nadávat na původní písně přezpívané novými hvězdami, za mě je to ale taky trefa přesně tam, kde to má působit. Je to jiné, je to krásné, přesto stejné.

Popelka (2015)

Pro mě velkým zklamáním. Jsem obrovská fanynka disneyovské Popelky a právě proto jsem z kina odcházela smutná. Nemohu nic říct proti kostýmům - famózní, hercům - skvělí, obzvlášť Cate v roli macechy byla neuvěřitelná, hudba - nádherná. Kam se ale podělo to, co dělalo kreslenou Popelku Popelkou? Kde jsou nekonečné honičky kocoura s myšmi? Kde jsou vtipné rozhovory GusGuse s ostatními? A co mě nejvíc mrzí a očekávala jsem to tam celou dobu - závěrečná vypjatá scéna, kdy myši nesou Popelce klíč k jejímu pokojíčku na půdy a musí zdolat desítky schodů. Při tom je honí Lucifer a v hale si nevlastní sestry zkoušejí skleněný střevíc. Nechci být hnidopich, neočekávala jsem, že zvířata budou opravdu mluvit, ale zkrátka mi tam tyhle scény chyběly. Dabing podle mého byl tedy příšerný - princ mluvil jak desetileté děcko a Helena Bohdan Carter měla příšerný hlas.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Nejnovější X-Meni je chytrý a dechberoucí blockbuster, který není přeplněný akčními a nepřehlednými akčními scénami. Právě naopak. Nenašla jsem na filmu ani jednu chybičku. Snímek se odehrává někde mezi První třídou a starými X-Meny a ač si může zkušený fanoušek říct, že to vlastně ničí všechno, co se odehrálo ve starých X-Menech, není to tak! Dává tomu pouze jiný rozměr. Chytře Singer využil teorii cestování v čase s tím, že co se změní v minulosti, změní se hned i v budoucnosti, a proto vlastně nikdo z mutantů neví, co se vlastně dělo (bude dít). Ač někdo může říct, že Mystiq je tady pojatá úplně jinak než ve starých X-Menech, kde se v ní bere ta něžnost a pochopení, odpověď není daleko. Dokáže změnit i svoji budoucnost a je jen na na ní, Magnetovi a Xavierovi, jakou cestou se tentokrát vydají. Po tomhle skvělém snímku, kdy vám vyrazí dech hned první scéna, je otevřený prostor pro nové díly X-Menů a můžou klidně vyprávět znovu staré X-Meny a tedy růst Magneta, Mystiq, Xaviera nebo i Wolverina.

LEGO® příběh (2014)

Už dlouho jsem tak nepobavila, natož u animovaného filmu! Nádherná loutková animace, klobouk dolů tvůrcům. Nutno ale dodat, že být tvůrci, tak dám film přístupný až od 12ti let ;-) Takhle zhulený snímek tady totiž, krom Vlka z Wall Street, nebyl. LEGO movie je zkrátka Matrix! Se vším všudy. Narážky na hlášky nebo scény z filmů nechyběly, spousta scén pochopitelných jen pro filmové fanoušky a hlavně dospělé diváky. Děti z toho mohou být pouze a jenom lego kostky.

Zmizení (2013)

Dnes se takové filmy netočí a když, tak do televize. Silný zážitek a upřímně ani nedokážu říct, jestli ho dokážu někomu doporučit. Za mě mluví pouze hvězdičky, protože když řeknu něco víc, tak mohu diváka odradit,a to zase nechci. Ať si to každý rozmyslí sám. Pouze dodám, že herecké výkony mě přesvědčily, hlavně detektiv Gyllenhaal mě nenechal v klidu. jeho tetování, ulízlé vlasy, tik v oku, stejná košile a líný pupek mluví za vše. Přitom o něm nic nevíme a přesto mě dokáže přesvědčit, hlavně když nadává svému kapitánovi. Hudba vévodí celému snímků, hraje ve prospěch atmosféře. Barvitost filmu také jen podtrhuje děj.