Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Co k tomu dodat?! Jednička ani dvojka to není, kde McClane hláškuje, střílí polonahej a zachraňuje svou milovanou ženu před teroristy :-) Každopádně akční scény na jedničku, nemůžu si stěžovat, kamera krásně všechno pokryla, divák o nic nepřijde, bohužel jsou tam takové akce jen tři. Pak samé bla bla bla synu, Johne, bla bla bla, jsem na dovolené, bla bla bla, synu, bla bla bla. 105 minut je až moc, bohatě by stačilo 80 minut maximálně a bylo by to napěchované akcí, uřízlo by se těch 15 minut ticha a žádného příběhu a bylo by to fajn. Tři * jsou jen proto, že se vrátil starý dobrý hláškující McClane a za skvělé akční scény z 90. let.

Na dřeň (2012)

Srdcervoucí a dechberoucí příběh o lásce, přátelství a životních překážkách. Oscarová herečka Marion Cotillard, která získala zlatou sošku za strhující výkon za roli Edit Piaf, opět dokazuje, že není jen hezkou francouzskou tváří, ale také charismatickou herečkou. Snímek o setkání dvou zcela odlišných lidí. Ali je rváč a zápasník, musel odjet na jih za sestrou se svým pětiletým synem, a Stephanie je jemná žena, která si potřebuje dokazovat, že se mužům líbí, i když je oblíbená mezi svými kolegy ve Vodním světě, kde cvičí kosatky. Právě v nočním klubu se seznámí - Stephanie zmlátil dotěrný muž a Ali, který tam dělá vyhazovače, ji zachránil. To je ale vše, následující týdny se nevidí, i když Ali nechal na sebe kontakt. Stephanie se při vystoupení s kosatkami stane osudová nehoda, která ji připraví o vše, na čem ji záleží. Po několika týdnech z ničeho nic zavolá Alimu a pozve ho k sobě. Vznikne nový druh přátelství, které ani jeden z nich dosud nepoznal. Výkon Marion je právem ohodnocen na několika festivalech a nominací na Zlatý Glóbus i BAFTA. Snímek i režisér byli také oceněni. Nejprestižnější cena Oscar je však zcela minula. Filmoví akademici opomněli Rez a kost nominovat jak na Nejlepší cizojazyčný film, tak na Nejlepší herečku. Což mě naprosto překvapuje. Protože i když má snímek celé dvě hodiny, má neuvěřitelné tempo a ani vteřinu se nenudíte, i když se tam nemluví. Kamera si hraje se světlem, a tak vidíme překrásné jaro na jihu Francie. Dojemný příběh o nalezení štěstí a ztraceného přátelství a důvěry je film roku 2012, který musíte vidět.

Den zrady (2011)

Že jsou volby jako takové plné lží, korupce a zrady, známe i u nás. Ve Spojených státech amerických se něco takového ale neodpouští, tím spíš, když se jedná o prezidentské volby. Den zrady, politické drama z dílny geniálního režiséra a brilantního herce George Clooneyho popisuje prezidentskou kampaň v době primárek, kdy jako demokratický guvernér Morris bojuje s protikandidátem Pullmenem v Ohiu o křesla delegátů. Vydírání, přetvářka, podplácení, nic nesmí chybět. Ještě mladý a naivní Ryan Gosling coby tiskový mluvčí kampaně guvernéra Morrise se ocitá před těžkou zkouškou. Věřit či nevěřit svému kandidátovi. I když celou první půlku vždy urputně tvrdí, že v Morrise věří, že bude příštím prezidentem, dozvídá se takové tajemnství, které ho připraví o iluze a ví, že tady nejde o to, v koho věřit, ale komu věnovat svou loajalitu a té se držet. Stejně jako Eva v ráji, tak i Gosling neodolal pokušení a okusil sladké jablko poplácávání a pochvalování z druhé strany. Den zrady je skvěle herecky obsazené politické drama, jak jinak, Clooney už to jinak neumí, kterému náramně pomáhá kamera, která si hraje se světly. Ukazuje nám, co chce, abychom viděli a my to vidíme. Vidíme skvělé dílo Clooneyho a zářícího Gosslinga.

Prezidentské volby (2012) (TV film)

I když českému národu nic neříkají americké volby a naopak nechápe shony kolem prezidentských kampaní, které trvají téměř rok, tento film nám přibližuje dění v amerických prezidentských volbách. Jak to chodí v zákulisí, co funguje, jak se mluví s veřejností a co se snaží utajit. Film natočený podle zákulisních informací McCainovy kampaně, který v roce 2008 kandidoval proti Baracku Obamovi, ukazuje, jak je americká politika tvrdá, jak se musí přetvařovat a dokonce vytvářet nové profily lidí, které chtějí ukázat. Julianne Moore jako zapřísáhlá katolička a guvernérka Aljašky se ocitla v těžké roli kandidující viceprezidentky. Ukáže se však, že ač ji lidé milují a dokáže skvěle řečnit, tak mluvit umí jen o věcech, kterým rozumí a ty se zužují pouze na Aljašku, křesťanství a novou energii. To, co má mít správná viceprezidentka jí však chybí, znalosti. Její tým dělá vše možné i nemožné, aby nic nevyšlo najevo, dělají z ní jiného člověka, dělají z ní ženu, kterou potřebují do kampaně. Strhující výkon Julinne Moore mě zcela přesvědčil, že dokáže opět zahrát cokoli a pomohl mi opět pochopit prezidentské volby v Americe.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Vtipný, romantický, pravdomluvný, překvapující snímek o lásce. I když to bolí, i když je to zlé a zatrpké, neměli bychom nikdy přestat věřit v opravdovou lásku. To se nám snaží říct film Crazy stupid love. Ta pravá a osudová láska je jen jedna a neměli bychom o ni přestat bojovat jen proto, že se vyskytla překážka v podobě jiného nápadníka, že se jedná o sukničkáře, nebo že partner prochází krizí středního věku. Jak si užívat lásku a probudit muže v muži se snaží vysvětlit sutničkář a lovec žen Ryan Gosling nešťastnému a zatrpklému Stevu Carellovi. Gosling opět ukázal, že je pan herec a zaslouží si větší a významnější role. Vedle sebe má další vycházející hvězdu Emmu Stone, která ač je ve snímku mnohem méně, svými dialogy vás dostane. Crazy stupid love je něco bláznivého, něco krásného a něco, co vám zvedne náladu.

Nic nás nerozdělí (2012)

Ač jsem byla zprvu velice skeptická, že přichází další katastrofický filmový dojáček, i když tentokrát podle skutečného příběhu, musím říct, že pětičlenná milující rodinka mě dostala. Film byl přímočarý a protože každý ví, co způsobilo tsunami v roce 2006, tak se jen čeká, kdo umře první. Režie nás celou první hodinu nechá si myslet, stejně jako Lucase a Marii, že manžel s oběma mladšími syny jsou mrtví, a sledujeme, jak se z Lucase stane vyspělý muž, když matku vytahuje na strom a nebo i když sám ztratil rodinu, pomáhá druhým najít jejich blízké. Kamera sleduje pouze rodinu, a proto nevnímáme, co se děje okolo, což pomáhá tomu, že zapomeneme, co způsobilo tsunami, sledujeme pouze to, co vidí i rodina. Je to dechberoucí příběh jedné rodiny, která se miluje a nikdy neopustí. Samozřejmě je to i působivé jako dokument, kdy vidíme, jak matka se synem procházejí místy, kde je jen ticho a nic, v nemocnicích přeplněno, křík a hrůza.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

"Hi, my name is Grentel and he is my brother Hansel." Skvělé akční pohádkové béčko! Nic nechybělo a nic nepřetékalo. Ideální stopáž 83 minut, tuny mrtvých čarodějnic, nejlépe zabité vždy jiným a originálním způsobem. Hodně krve a ultradobré béčkové hlášky tipu: "Předávkoval se perníkem," nebo představení obra "Jmenuju se Edward," přičemž se každému divákovi hned zjeví zamilovaný upír:-) Nemám, co bych vytkla. Takové béčko tu dlouho nebylo, tak si ho užívejme.

Pí a jeho život (2012)

Pohlazení po duši. Oáza. Asi tak se dát pár slovy popsat životní příběh chlapce Pí. Ano, příběh je strohý, jednoduchý, je to zkrátka pohádka k vyprávění. Ale vizuálně si Ang Lee zcela jistě vyhrál. Když přes celé plátno na vás svítí odrazy nočního oceánu, východ slunce nebo světélkující medúzy, zatají se vám dech a jen si vychutnáváte hloubku a velikost záběrů. Že se určitě zamilujete do Richarda Parkera, o tom vám snad ani nemusím vyprávět. Tygr bengálský, který žije na člunu s chlapcem neuvěřitelných 276 dní?! To chytne za srdce každého. A slza vám ukápne, jakmile po hlavě skočí do oceánu za rybami a nemůže se vyškrábat zpátky na loď a jen tak visí za provazy u lodi. Orchestr barev a ukázka toho, co vše před námi svět ještě skrývá.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Akční klasika z 80./90. let! Prostě ten, kdo vyrůstal na filmech s Arniem, Silvestrem, Jeanem, Brucem či Chuckem, tak tohle je film přesně pro něj. Kdo nezná jejich filmy, nemůžu pochopit inside joky, kterých je tam opravdu mraky a celý film je vlastně jen o tomhle vzpomínání na staré časy. Za pár týdnů si ani nevzpomenu, o čem byl vlastně děj Expendables 2, ale budu si pamatovat "Já se vrátím... Ne, zůstaň, tentokrát se vrátím já." nebo "Ano, uštkla mě kobra. Vydržela osm dní, pak se pustila." No, zkrátka boží! :-) Hudba přesně zachycuje, který z herců je zrovna na tahu. Každý herec měl svou úlohu, kterou je naprosto typický pro své filmy minulých let, což je prima hlavně pro jejich fanoušky. V trojce očekávám Cage, Travoltu a Segala a naopak mi nebude vadit, když někteří herci z dvojky budou chybět. Nesmí se to zase překombinovat. Vlk samotář ovšem chybět nesmí s dalším vtipem o své nesmrtelnosti!

DNA - Stvoření netvora (1997)

Vetřelec běhající po džungli jako Predátor. Víc není, co dodat. Je to přesně takhle. Herci příšerní. Celou dobu oba hlavní hrdinové inteligentní doktoři, kteří si vědí vždy rady a když malého kluka stvůra odstrčí, tak se k němu rozběhnou a brečí néééééééé místo toho, aby mu změřili pulz nebo začali masáž??? Neřeknu, kdyby mu na místě stvůra snědla hlavu nebo vyrvala srdce, ale jen ho odhodila. To bylo trapné. A dost mě mrzí, že stvůra byla digitálně vytvořená a dost lacině. Mohli udělat starou dobrou loutku. Pouze v jedno záběru t byla loutka. Škoda. Dvě hvězdičky za pokus solidního béčka.