• Romantický

Planeta nezadaných (2016)

Nějak jsem si odvykl sledovat tento druh lehce nerealistických filmů (všichni mají fotogenické bydlení - kdo škodil, škodí, ale pak si to rozmyslí - lidé se hádají v restauraci, ale nikdo je neokřikne - nesourodá skupina zvládne v expresním čase dokonalé vystoupení - atd.). Neoznačil bych to za komedii (přestože napodruhé jsem se smál víc, než napoprvé), na tu je to příliš vážné a občas i smutné. Řekl bych, že to je film s docela sympatickým poselstvím: Nehledáme dokonalého člověka, ale člověka, který se k nám dokonale hodí. Zaznělo to už v Good Will Hunting, čas od času však není zlé si připomenout. P.S. Agnieszka Więdłocha jest świetną aktorką i ma bardzo seksowne nogi :). Przyczepa.

Always sančóme no júhi (2005)

Asadora. Tedy, samozřejmě to není asadora, ale emocionálně i způsobem vyprávění to tak působí. Příjemné, pocitové, pozitivní, negativní věci jsou přijímány s pokorou. Japonsko 13 let po válce, kdy si lidé více než dnes všímali a starali se jeden o druhého. Nostalgie. Možná to je sluncem prozářené až moc, ale to asadory bývají. Možná to psychicky až moc tlačí na pilu, ale to nevadí. Líbilo se mi a těším se na druhý film. MV https://youtu.be/rtnvcQmOWRQ

Fantom opery (2011) (divadelní záznam)

Můj první Fantóm opery - a hned inscenace s nejvyšším hodnocením, které na ČSFD Fantóm ve všech svých variantách má. Proto mám problém - nevím, zda budu chtít v budoucnu vidět i jiné verze. Tato byla dokonalá. The Phantom Of The Opera, All I Ask Of You.

Útěk z Hašimy (2017)

Film registruji ✅ už dlouho, nemohl jsem se k němu odhodlat a nakonec, po shlédnutí, nevím, jak ho ohodnotit. Je to surové a brutální (i mentálně), jenže ona druhá světová válka taková byla a podmínky nuceně pracujících Korejců na ostrově Hashima zřejmě také. Jen je otázka, zda to lidé chtějí vidět. Ne, nelituju, že jsem se k tomu nakonec dostal. Spíš si kladu otázku, zda je ok dát 4* filmu, který vlastně není hezký. Trailer.

Děvjatajev (2021)

Neuvěřitelné na tom je, že útěk je popsán hodně přesně - člověk by čekal, že zrovna toto bylo výrazně zdramatizováno, ale není. Respekt! Také následky a přístup Rusů jsou popsány realisticky (celkově je film nečekaně realistický). Proto 4*. Bez velkého přemýšlení. Trailer.

Honba za diamantem (1984)

Nostalgické béčko, které kdyby někdo natočil dnes, bylo by to kopírování. Je to svým způsobem laciné (prosekávání “džunglí” mezi banánovníky), nicméně má to i po letech určité kouzlo a chemii. Pamatuju, jak jsem se bavil, když jsem to coby puberťák viděl v kině poprvé.

Tora! Tora! Tora! (1970)

Přesné i jako dokument. Kdysi dávno jsem tento film už viděl, vůbec není ale zlé si připomenout.

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2018)

Smutně krásný a zvláštní film. Intimní v tom, jak se dostává hluboko. O okupaci Normanských ostrovů jsem slyšel, i tak jsem si však nebyl jist, co dostanu. Zvláštní vyprávění, v dnešní době ne zcela uchopitelné. Oceňuji, že se tvůrci rozhodli nenatočit film pro masy. Představuji si, že podobně jako Juliet, která napsala knihu jen pro pár nejbližších přátel, i oni chtěli udělat film jen pro ty, kdo ho ocení a vyprávěli příběh proto, protože cítili, že by měl být vyprávěn.