• Romantický

Love Letter (1995)

Extrémně pomalu plynoucí a extrémně nostalgická korespondence mezi dvěma dívkami. Utápění se ve smutku a vzpomínkách připomíná Orsina z shakespearova Večera tříkrálového. Něco po polovině jsem si říkal, že nic extra. Jenže pak přišel závěr a mě došlo, že je tento příběh možná trochu jiný, než jakým se do té doby zdál. "Jsem příliš zahanbena, než abych Vám mohla doručit tento dopis." ■ P.S. Porovnávat s "Be With You" a "Crying Out Love, In the Center of the World" není zcela fér. Uvědomte si, prosím, že toto je o devět let starší, než oba zmíněné filmy.

No Time for Nuts (2006)

Kouzlo šavlozubé veverky už na mě asi přestává působit.

Návrat do budoucnosti (1985)

Velmi zábavné, velmi originální, výborné! Vaše děti to budou milovat!

Pippi dlouhá punčocha (1969)

Dávám vyšší hodnocení, než bych dal dnes, protože si pamatuju, jak jsem to v kině hltal, když jsem byl dítě ...

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Čas ukázal kvalitu tohoto filmu. Příběh, který by William Shakespeare napsal, kdyby ho to napadlo.

Nepřítel před branami (2001)

Velmi realisticky vypadající film, ze kterého celkový dojem snižuje pouze angličtina tam, kde by měla znít ruština. Ano, romantická linie je asi přeromantizovaná, major König asi neexistoval (souboj Zajceva se slavným německým odstřelovačem byla zřejmě ruská propaganda, přestože Zajcev doopravdy zlikvidoval 11 německých odstřelovačů) a Rusové měli zřejmě ještě úspěšnější odstřelovače, než byl Zajcev (pouze bez mediální podpory), nicméně vše ostatní mohlo být klidně doopravdy tak, jak je tomu ve filmu. Viděno opakovaně.

Déšť (2001)

Možná to přecením, ale dávám maximum. Velmi poetické, velmi citlivé, velmi reálné (pracovní podmínky na stavbách, vynášení kamenů z řeky), velmi jiné. Tím, že se jedná o iránský film o Iráncích a Afgáncích v Iránu, není doopravdy až do poslední chvíle jasné, jak příběh dopadne (jisté pouze je, že ne holywoodsky) a konec to svojí vysokou otevřeností vpodstatě potvrzuje. Domyslete si. ■ P.S. SPOILER!!! (malý spoiler) Zbírání vysypaných rajčat a podání uvázlé boty jsou nejerotičtější scény ve filmu. KONEC SPOILERU Zvláštní, ale doopravdy to působí eroticky. I díky nim dávám filmu maximální hodnocení. Jsou geniální (ale nevím, jestli tak budou působit na každého).

Konec srpna v hotelu Ozon (1966)

Ještě za socializmu jsem to shlédl jako doplňkové filmové představení na divadelním festivalu v Hronově. Tehdy se mi to líbilo maličko víc. Neuvědomoval jsem si určitou naivitu, fascinovala mě vize postapokalyptického světa s bloudící skupinou mladých žen hledajících muže. Onu sílu však dílo dodnes má. Snad první československé sci-fi. ■ Začátek s uvedením do děje a historie pomocí letokruhů, je geniální.

Tintinova dobrodružství (2011)

Pozitivum: Dostatečně originální a zajímavě udělané. Negativum: Působilo to na mě maličko sterilně (možná proto, že titulní hrdina projevuje minimum emocí). Ale zas až tak zlé, abych dal jen 3* to nebylo.