• Romantický

Bílá hříva (1953)

Filmová poetika! Dnes by film už tak realisticky (souboj dvou hřebců, chlapec, který se bez sedla řítí na koni tryskem, honění králíka) nevytvořili. Malé dítě, které si hraje se želvou.

Alphaville (1965)

To bylo hodně divné. Vyloženě nenudilo, ale ani nenadchlo. Formální bezchybnost, ale absolutní nelidskost jsou zobrazeny přesně, až to chladí. Záměna přikývnutí za zavrtění hlavou a naopak, je zajímavá. Historické retro, které by mohlo působit směšně, ale nepůsobí. Co vyčítám, je určitá nesrozumitelnost a přehnaná dávka poezie. Ve své době mohl být film přelomový, ale dnes je zajímavý hlavně pro milovníky filmové historie. Mé hodnocení podceňuje uměleckost filmu (prostě mi nesedl).

Kimssi pyoryugi (2009)

Bezprostřední pocit po této "existencionální romanci" (i během ní) je, že mám hlad. Černé fazolové nudle jako naděje :). "I'm sorry." Pěkné. Na filmu neoceňuji pouze originalitu (neúspěšný chlapík se chce utopit, skočí do řeky a vyplaví ho na opuštěném ostrově uprostřed civilizace, ze kterého se nemá jak dostat --- dívka, která se dobrovolně izoluje, žije imaginární život v jednom pokoji a na internetu, s rodiči komunikuje sms-kami a po nocích fotí měsíc), ale formu (příjemnost, citlivost, jednoduchost, občasnou zábavnost, cílevědomost), se kterou je příběh vyprávěn. Není to dokonalé (možná maličká nevyváženost, občasná rozkolísanost), ale přesto mám chuť hodnotit maximálně. Když kvůli ničemu jinému, tak za "zatlačení kačenky" prstem. ■ Když vše selže, pomůže vám při rybolovu šampón! ■ Doručovací služba, která doručuje doopravdy všude! ■ Vztah přes čočku fotoaparátu. ■ "Who are you?"

Život pod vodou (2004)

Patřím do nepočetné skupiny, co nejdřív viděla Moonrise Kingdom a až pak Life Aquatic. Smutná komedie. Na začátku jsem si uvědomoval stejný "rukopis". Čím víc mě ale film chytal, tím víc jsem si přestával uvědomovat, že si uvědomuji. Ano, Moonrise Kingdom je vybroušenější. Life Aquatic je však svěží a vpodstatě neporovnatelný. Velmi oceňuji "podvodní svět", jehož umělost je tak plastelínová, až by to nemělo fungovat (ale možná právě toto je jediná možnost, jak to fungovat může). Geniální. ■ "Záchrana bankovního špicla." ■ P.S. Souhlasím s jedním recenzentem, že z tohoto filmu jste nadšeni až do okamžiku, kdy se ho rozhodnete někomu popsat :).

Černočerná tma (2000)

Atmosférovost a cynizmus vytahují tento film z béčka.

Kapela přijela (2007)

Takový "malý příjemný" film. Jedna naprosto super scéna polopatistického návodu jak balit babu: "A co teď?", plus několik velmi krásných postav. Natočit toto Holywood, tak to ... DROBNÝ SPOILER ... dotyčná kapela v zapadákovitém městečku rozbalí na plné pecky. Vzhledem k tomu, že se jedná o podstatně komornější snímek, je výsledek též ... jak to říci ... komornější. Sledujeme postavy členů kapely rozdělené na jednu noc a každá prožívá svůj vlastní více méně intimní a více méně zábavný, smutný, vážný nebo banální příběh. Líbilo se mi. Na konci, v titulcích, jsem se pousmál při myšlence, co řeknou případní poslouchající sousedi na to, že se z našeho okna line tradiční arabská hudba :).

Co dál, doktore? (1972)

"Přílivovou vlnu nezastavíš." Ok. Zatím nejlepší komedie, co jsem letos viděl ("Použij svůj šarm."). Bláznivá a (přestože jsem si nemyslel, že to řeknu) krásná Barbra Streisand :).

Děcka jsou v pohodě (2010)

Velké váhání nad *** nebo ****. Podrobněji (POZOR, SPOILERY průběžně v textu): ■ Pozitiva. 1) Velmi zajímavý pohled na lesbickou rodinu - dvě ženy, dvě (jejich) děti. Čistě proto, protože je zajímavé pozorovat chování dvou žen. Empatičtější (někdy až mnoho), jiné, líbilo se mi. 2) Velmi zajímavá zápletka - děti se rozhodnout nalézt biologického otce (dárce spermatu), velmi zajímavě rozvinutá do vzájemného poznávání s klady a zápory. 3) Velmi pěkný a naprosto uvěřitelný vývoj nitra muže, který zjišťuje, že má dvě děti a zjistí, že už netouží ještě v padesáti spát s mladými dívkami a je připraven mít rodinu. 4) Výborně "ukázaná" dominantní Nic, která je zprvu až nesympatická, aby posléze byla uvěřitelná a nakonec, v jedné velmi silné a výborně udělané scéně s ní člověk naprosto soucítil (vždy mě ve filmu dokáže fascinovat, když tvář člověka náhle "zestárne"). 5) Všeobecně výborně zahrané. 6) Scéna, ve které Joni přijde na internát a náhle dospěje, je přesná - znám to. I kdybych neměl (ale mám) slabost pro Miu Wasikowskou, líbilo by se mi. ■ Negativa. 1) Past. Režisérka dostane hlavní postavy do situace, která nemá happyendově přijatelné řešení, ale přesto se tváří, že happy end našla. Toto je největší slabina filmu. Dominantní hlava rodiny má pocit, že se vše kolem ní rozsypává a všichni ostatní členové rodiny nacházejí částečnou náhradu v nově nalezeném "otci". Jako sorry. Zde žádná omluva jednoho kajícího se členy rodiny nepomůže. Toto má řešení pouze v "odstranění" dotyčného z dohledu (které však nenastalo tak drsně, aby mu bylo možné uvěřit). Ještě jednou sorry. Myslíte, že pomůže, když Jules přestane s Paulem spát? Nic se cítí odstrčena, když jsou její děti s ním, když si s ním telefonují (nebo to dělá Jules). Myslíte, že on náhle přestane existovat? Problém leží přímo v osobě Nic. Čímž netvrdím, že ona je zlá, ale prostě to tak je! Pokud je někdo tak dominantní hlavou rodiny jako je ona (díky ní se ostatní členové ani mnohdy nedostanou ke slovu), nestrpí "konkurenci". Dva kouhouti na smetišti. 2) Nelíbilo se mi nedotažené řešení propuštění Mexičana. Chtěl bych vidět, že ho přijme zpět. ■ Takže co s tím? Hodil jsem si korunou, jestli 4 nebo 3 a padly 4. Čistých 70%. Vidět se to dá, má to mnoho světlých chvil a zajímavých momentů, ale rozplývat se nad tím nebudu (jen je zajímavé, že člověk píše mnohem víc, když má co kritizovat).