• Romantický

Bratr Slunce, sestra Luna (1972)

Jako by na mě místy dýchl Romeo & Juliet. Poetická duchovní freska z počátků svatého Františka z Assisi, na které mi vadilo snad jen množství písní (přestože i ty dokreslovaly atmosféru), fakt, že původní znění není italština a občasné lehce přehnaně působící zanícení hlavního hrdiny. Posledních čtvrthodina je strhující!

Avengers (2012)

Je to zábava, dobře to vypadá, dá se vidět víckrát. Negativum i pozitivum je velký počet superhrdinů - není prostor rozvést jejich postavy důkladněji, ale současně se člověk ani chvíli nenudí. ■ P.S. Vůbec můj první film s těmito superhrdiny - žádný z předešlých jednotlivých jsem neviděl.

Na shledanou, chlapci (1987)

Není to zlé, oceňuji přirozenost herectví a režie, ale nějak mi to nesedlo.

Pravidla moštárny (1999)

Ode mě 86% :). Myšlenka, že stanovená pravidla mohou být v rozporu s běžným životem a že často člověk musí definovat pravidla vlastní, je mi blízká. Krásně "udělaný" film. Pohlazení na duši. Život není jen komedie, jen tragédie, jen drama nebo jen romance. Život je život. ■ "Good night, princes of Maine, kings of New England."

Hačikó - příběh psa (2009)

Pokud bych si v budoucnu měl vybírat psa, pak bych se určitě velmi zajímal právě o plemeno akita inu.

Padlí andělé (1995)

Ve filmu, kde je jednou z postav nájemný vrah, by člověk očekával, že v okamžiku, kdy onen vrah potká neskutečně vlezlou, hysterickou, absolutně náladovou a pravděpodobně duševně nemocnou ženu, lepící se na něj, na místě ji zlikviduje a ne, že s ní skončí v posteli a vlásek jí nezkřiví. Ale to se stane a jedná se jen o část skládačky. Psychicky nenormálních jedinců je v tomto filmu tolik, až jsem, iritován, zvažoval vysunutí DVD z přehrávače. Tři hvězdičky a to ještě s bonusem. Umělost + přehnanost na druhou. Jenže pak přišel závěr a ono to tak nějak zapadlo a pocit zmatku zmizel. Nevím, co se stalo. Ty postavy jsou něčím blízké.

Prázdniny v Římě (1953)

Po mnoha a mnoha viděních oceňuji dokonalost filmu. Vypiplanost každé jednotlivé vedlejší postavy, sílu příběhu, režii, krásu města. Černobílou barvu, která tomuto dílu svědčí. ■ Zrodila se hvězda!

Červený balónek (1956)

Něco tak extrémně milého, nostalgického (přestože to v té době asi tak nevnímali), pozitivního i smutného, originálního a hravého se hned tak nepovede. Balónek pod deštníkem. Balónek, který nesmí do tramvaje. Balónek, který se prohlíží v zrcadle. Dost jedinečný film.

Sseom (2004)

Omámená dívčí tvář skropená kapkami krve. Lapání po dechu. Čas, který teče zpět. Pohled na tvář dívky, která žije "znova" posledních 24 hodin. ■ Retrospekce je poměrně běžný způsob vyprávění, tady jde však o víc. Dívka má krátkodobé záblesky déjà vu. Čím víc si je uvědomuje, tím víc se snaží změnit směr víru pronásledovaných, pronásledovatelů, otázek a drog. Atraktivní agresivní korejský krimi/thriller, který dynamikou evokuje "Speed" se Sandrou Bullock a Keanu Reevesem (v konfrontaci s kterým je však nekompromisnější, tvrdší a modernější). ■ Zatím hodnotím s rezervou, po druhém shlédnutí možná zvednu na maximum. ■ Po druhém shlédnutí zůstávám na 4*. Ale velmi dobrých 4* ;).